کد خبر:1276901
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

درآمد 69 میلیارد تومانی صنعت بازی‌های موبایلی در سال 98

بازی‌های موبایلی

رسانه کلیک - گزارش تحلیلی بازار از وضعیت بازی‌های موبایلی (نرخ رشد، طول عمر، روندها و چرخه عمر بازی‌ها) در سال ۹۸ منتشر شد.

براساس گزارش کافه بازار از صنعت اپلیکیشن‌های موبایل در سال ۹۸، ۸ا هزار بازی فعال در سال ۱۳۹۸ ،۶۷۰ میلیون بار دانلود و یا بروزرسانی شدند به‌طوریکه مجموع نصب فعال بازیها در ۲۹ اسفند ۱۳۹۸ به عدد ۸۳ میلیون رسید.

در سال ۱۳۹۸ ،یک میلیون خریدار بیش از ۶ میلیون بار از ۷٫۷ هزار بازی فروشنده خرید موفق داشتند و در مجموع ۶۹ میلیاردتومان درآمد خالص نصیب صنعت بازی شد.

کافه بازار در بخش دیگری از گزارش خود به این سوال پاسخ داده که بازی‌ها به‌طور میانگین چه میزان از کل درآمدشان را در طول سالهای بعد از انتشارکسب می‌کنند؟

به‌طور کلی بازی‌ها بخش مهمی از درآمد کل‌شان را در ماه‌های ابتدایی عمر به دست می‌آورند (دوره‌ی معرفی‌ و رشد) به مرور رشد درآمد کاهش پیدا کرده (دوره‌ی بلوغ) و در نهایت تقریبًا متوقف می‌شود (دوره‌ی افول) این تحلیل شامل تمام بازی‌های ایرانی می‌شود که تا فروردین ۹۹ حداقل سه سال از زمان انتشارشان گذشته و در کل این مدت حداقل ۱۰۰ هزار تومان درآمد داشته‌اند.

براساس داده‌کاوی کافه بازار، بازی‌های ایرانی به طور میانگین در شش ماهه‌ی اول حدود ۵۳ درصد از کل درآمدشان را کسب می کنند. بازی‌های دسته‌ی معمایی و امتیازی سریع‌تر و بازی‌های دسته‌ی خانوادگی و اکشن کندتر از بقیه‌ی دسته‌ها، دوره‌ی رشد خود را سپری می‌کنند. بازی‌های درآمد بالا، در چرخه‌ی عمر طولانی‌تری نسبت به بقیه‌ی بازی‌ها، درآمد کسب می‌کنند.

بازی‌های موبایلی

 سوال دیگری که کافه بزار سعی کرده با انتشار این گزارش به آن پاسخ گوید،به  عمر بازی‌ها پس از انتشار مربوط می‌شود.

طول عمر بازی‌ها در دسته‌های مختلف، متفاوت است. با این وجود موفقیت بازی در کسب درآمد، مهمترین عامل در افزایش طول عمر آن بازی خواهد بود.
این تحلیل شامل تمام بازی‌های ایرانی می‌شود که تا فروردین ۹۹ حداقل سه سال از زمان انتشارشان گذشته و در کل این مدت حداقل ۱۰۰ هزارتومان درآمد داشته‌اند. طول عمر یک بازی یعنی مدت زمانی که بازی به طور فعال در آن فروش داشته و منظور از نیمه‌ی عمر، مدت زمانی است که به طور میانگین طول می‌کشد نصف بازی‌ها به فعالیت خود خاتمه دهند.

براساس داده‌کاوی‌های کافه بازار، ۱۵ درصد بازی‌ها تا شش‌ماهه‌ی اول و ۸۰ درصد بازی‌ها تا سال چهارم بعد از انتشار به فعالیت خود خاتمه می‌دهند.
نیمه‌ی عمر بازی‌های با درآمد بالاتر (۲۵ درصد بیشترین درآمد) ۴۳ ماه و بازی‌های کم‌درآمدتر (۲۵ درصد کمترین درآمد) تا ۱۵ ماه است. نیمه‌ی عمر بازی‌ها در دسته‌های مختلف از ۲۱ ماه (دسته‌ی ماجرایی) تا ۳۹ ماه (کلمات و دانستنی‌ها) طول می‌کشد.

یافته‌های کلیدی کافه بازار از داده‌کاوی‌های صورت گرفته نشان می‌دهد در شش‌ماهه‌ی اول، دسته‌های مختلف نرخ رشد مرکب بین ۹ – درصد (ماجرایی) تا ۱۹ درصد (کلمات و دانستنیها) دارند. این نرخ رشد در انتهای سال اول برای دسته‌های فوق به ترتیب به ۶ -درصد و ۶ درصد می‌رسد.

به طور میانگین بازی‌های با درآمد سطح A (بیش از ۱۰۰ میلیون تومان در ماه) در ماه دوم ۵۳۱ درصد، در ماه ششم ۱۳۴ درصد و در سال اول ۴۸درصد رشد ماه به ماه مرکب داشته‌اند.

برای مطالعه متن کامل این گزارش اینجا کلیک کنید.

 

نظرها

سر‌خط آخرین خبرها

خبرهای بیشتر
دسترسی آسان به بازی و نرم‌افزار با انواع گیفت کارت

با توجه به شرایط تحریم ‌های بین ‌المللی، دسترسی ایرانیان به حساب ‌های...

اینترنت ماهواره ای استارلینک به آفریقا رسید
اینترنت ماهواره ای استارلینک به آفریقا رسید

اینترنت ماهواره ای پرسرعت و بدون فیلتر استارلینک به آفریقا رسید.

سرور مجازی یا آی پی ثابت؟ از کجا بخریم؟

برای فعالیت حرفه‌ای در سطح اینترنت، به دلایل متعددی نیاز به آی پی خارجی و...

معاون وزیر ارتباطات: سطح اینترنت پائین نیست، توقع مردم بالاست!

معاون امور مجلس وزارت ارتباطات اعلام کرد براساس آمارها کیفیت اینترنت کاهش...

آزمایش هیجان‌انگیز سیستم دفاع لیزری چند لایه Lockheed Martin

شرکت صنایع هوافضا لاکهید مارتین (Lockheed Martin) با سیستم سلاح لیزری خود که می‌توان...

مهم‌ترین ویژگی‌ ارز دیجیتال TRONIX چیست؟

ترون یک شبکه بلاک چین با فناوری همتابه‌همتا (P2P) است که به عنوان میزبان...

خطر هک کاربران macOS توسط برنامه Zoom

کشف نقص امنیتی برنامه Zoom در macOS که تمام سیستم را در دسترس هکرها قرار می‌دهد.

ساخت اولین قطار مغناطیسی ابدی جهان در چین

چین به تازگی خط قطار شهری جدیدی را آزمایش کرده که خبرگزاری‌های این کشور از آن...

راهنمای خرید سرور اختصاصی فیزیکی

سرور یک کامپیوتر قدرتمند است که به صورت 24 ساعته روشن است و یک اینترنت پر سرعت...

تشخیص سرطان با بررسی مواد شیمیایی موجود در اشک

پژوهشگران موسسه تراساکی آمریکا در مطالعه اخیرشان که با کمک پروفسور علی خادم...