کد خبر:1313075
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

چرا برخی روستاها به اینترنت دسترسی ندارند؟

دسترسی روستاها به اینترنت

به گفته مدیرکل دفتر هماهنگی و امور استان‌های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، موقعیت جغرافیایی، ضرورت اتصال به فیبر نوری، هزینه‌بر بودن ساخت دکل مخابراتی و نبود زیرساخت مناسب برای افزایش پهنای باند 4 دلیل عمده وصل نشدن برخی روستاها به اینترنت است.

همراه اول

توسعه ارتباطات در مناطق کوهستانی سخت‌تر است

حسین حمیدی‌پور در گفت‌وگو با ایرنا درباره وضعیت اتصال برخی از روستاها به اینترنت و فاصله کوتاه باقی‌مانده تا تحقق ۱۰۰ درصدی اتصال آن‌ها به شبکه ملی اطلاعات گفن: «رساندن سرویس اینترنت به روستاها به موقعیت‌ جغرافیایی متفاوت آن‌ها بستگی دارد. گاهی روستاها در موقعیت جغرافیایی کوهستانی هستند که توسعه ارتباطات در آنجا سخت‌تر است.»

مدیرکل دفتر هماهنگی و امور استان‌های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: «برخی از مردم می‌گویند چرا در برخی روستاهای نزدیک به شهرهای بزرگ، دسترسی به اینترنت وجود ندارد؟ برای مثال چرا تعداد روستاهای بدون ارتباط شهرستان قزوین که فاصله جغرافیایی زیادی با استان البرز (دارای پوشش ۱۰۰ درصدی) ندارد، اینقدر زیاد است؟»

وی خاطر نشان کرد: «در این خصوص باید توجه کرد که این نگاه غیرفنی و اشتباه است، چرا که نزدیکی به شهرهای بزرگ و دارای ارتباط نمی‌تواند معیاری برای پوشش‌دهی روستاهای اطراف باشد.»

دید رادیویی موردنیاز است

مدیرکل دفتر هماهنگی و امور استان‌های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تصریح‌کرد: «برای توسعه و امکان برقراری صدا و ارائه سرویس اینترنت، به دید رادیویی یا کشیدن فیبر نوری نیاز است تا بتوان دسترسی روستای موردنظر به شبکه ملی اطلاعات را فراهم کرد. اگر این دید فراهم نباشد، ساخت دکل مخابرات نمی‌تواند به تنهایی مشکل را حل کند.»

حمیدی‌پور تأکید کرد: «برای بسیاری از نقاط رادیویی که استفاده از فیبر نوری یا دید رادیویی وجود نداشت، از ماهواره استفاده کردیم. دلیل اصلی کندی پیشرفت در توسعه ارتباطات در بعضی از روستاهای شهرستان قزوین قرار گرفتن آن بخش در دل کوهستان است.»

این مقام ادامه داد: »طبیعی است که هزینه تمام شده سرویس برای آن روستا بسیار بالاست و به تعداد سایت بیشتری نیاز دارند. علاوه بر این باید سایت واسط ساخته شود و فیبر نوری اجرا کنیم. این بخش نیز ضمن نیاز داشتن به هزینه گزاف، زمان‌بر خواهد بود.»

ساخت هر دکل مخابراتی 2 تا 3 میلیارد قیمت دارد

وی با بیان اینکه ساخت هر دکل مخابراتی حداقل به ۲ تا 3 میلیارد تومان هزینه نیاز دارد، افزود: «در شرایط این‌چنینی به‌جای اینکه یک روستای مثلاً ۳۰ خانواری را با ساخت چند سایت و فیبر نوری به اینترنت متصل کنیم، بهتر است آن هزینه را برای روستایی صرف کنیم که جمعیت بیشتری در آنجا زندگی می‌کنند.»

دسترسی روستاها به اینترنت

مدیرکل دفتر هماهنگی و امور استان‌های وزارت ارتباطات درباره اینکه چرا روستاهای شمالی استان سیستان و بلوچستان بیشتر به اینترنت متصل هستند و برخلاف آن روستاهای جنوبی دسترسی خوبی ندارند هم چنین توضیح داد: «قسمت شمالی استان سیستان و بلوچستان از نظر جغرافیایی کویری و دشت است و با احداث یک سایت می‌توان برای چند روستا پوشش اینترنت فراهم کرد. در نقطه مقابل قسمت جنوبی این استان کاملاً کوهستانی است و در بعضی موارد مشکلات برق و جاده نیز دارد.»

وی ادامه داد: «در این شرایط توسعه ارتباطات نیاز به زمان و صرف هزینه بیشتری دارد و وزارت ارتباطات با صرف هزینه‌های زیاد تلاش کرده تا شکاف ایجاد شده حاصل از سال‌های قبل را جبران کند. وظیفه ما این است که سرویس مطلوب را برای مردم فراهم کنیم.»

به‌روزرسانی ساختارها نیازمند زمان و هزینه است

حمیدی‌پور بیان کرد: «دلیل دیگر کندی که در مسیر توسعه روستاهای این استان وجود دارد، به مخابرات مربوط است که نمی‌تواند ظرفیت پهنای باند را تأمین کند، زیرا زیرساخت آن استان رشد مناسبی نداشته است. مخابرات آن منطقه برای ایجاد ظرفیت در بعضی از روستاها باید شبکه خود را از نظر زیرساختی به‌روزرسانی کند و محقق شدن آن هم نیازمند زمان و هزینه است.»

وی به مشکل دیگری که در مسیر اجرایی شدن پروژه توسعه ارتباطات روستایی وجود دارد اشاره کرد و گفت: «برای ساخت دکل‌های مخابراتی در روستاها، جاده و برق از نیازهای ضروری است. اگر روستایی جاده و برق نداشته باشد، رساندن ارتباطات را سخت‌تر خواهد کرد.»

این مسئول درباره اتصال ۱۰۰ درصدی روستاهای بالای ۲۰ خانوار کشور به اینترنت گفت: «تلاش خانواده وزارت ارتباطات بر این است که پوشش ۱۰۰ درصدی برای همه روستاها مهیا شود. با همه علاقه‌ای که به اعلام پوشش ۱۰۰ درصدی استان‌ها و شهرستان‌ها و افتخار کردن به آن داریم، نگاه و باور ما استفاده بهینه از تجهیزاتی است که می‌دانیم به سختی وارد کشور می‌شوند.»

حمیدی‌پور افزود: «منطق حکم نمی‌کند که شرایط اتصال یک روستا در یک استان با ۳۰ خانوار برقرار شود و پوشش ۱۰۰ درصدی آن را اعلام کنیم، اما روستای دیگر در استان دیگر با خانوار بالاتر از این نعمت محروم باشد. ما به دنبال رفاه اکثریت مردم هستیم.»

دشواری دسترسی برخی روستاهای کشور به اینترنت در شرایطی صورت می‌گیرد که در یک سال اخیر با غیرحضوری شدن آموزش مدارس و دانشگاه‌ها، مشکلات بی‌شماری برای دانش‌آموزان و دانشجویان این مناطق ایجاد شده است. همچنین پیش از این وزیر ارتباطات با انتشار توییتی از اتصال ۱۰۰ درصدی شهروندان ایرانی به اینترنت خبر داده و گفته بود طبق آخرین آمار و ارقام ۱۰۰ درصد جمعیت شهرنشین و ۹۸.۵ درصد از روستانشینان ایران به اینترنت دسترسی دارند.

نظرها

  سر‌خط آخرین خبرها

  خبرهای بیشتر
  بیانیه انجمن روزنامه‌نگاران درباره طرح صیانت
  انجمن روزنامه‌نگاران؛ طرح صیانت از فضای مجازی با واقعیت‌های جهان امروز سازگاری ندارد

  به دنبال مطرح شدن طرح صیانت از حقوق کاربران فضای مجازی در مجلس شورای اسلامی، انجمن...

  سامسونگ تایید کرد؛ امسال خبری از گلکسی نوت ۲۱ نیست

  طی ماه‌های اخیر شایعات زیادی پیرامون عرضه نوت ۲۱ سامسونگ منتشر شد. حال سامسونگ...

  واکسن پاستوکووک ایران - کوبا
  ارسال نتایج به سازمان بهداشت جهانی واکسن پاستوکووک ایران – کوبا ۹۹ درصد کارایی دارد

  رئیس انستیتو پاستور ایران گفت اوایل شهریور ماه نتایج فاز سوم واکسن مشترک ایران و...

  تعطیلی فرودگاه‌ها 14 مرداد
  فرودگاه‌های کشور 14 مرداد تعطیل می‌شوند

  سخنگوی سازمان هواپیمایی کشور از بسته شدن فرودگاه‌های استان تهران و برخی...

  بازگشایی حضوری مدارس
  امسال بازگشایی حضوری مدارس، سیاست قطعی است

  وزیر آموزش و پرورش گفت؛ سیاست قطعی امسال، بازگشایی حضوری مدارس کشور است اما برنامه...

  تکذیب شایعه پشتیبانی از بیت کوین آمازون
  آمازون شایعه پشتیبانی از بیت کوین را تکذیب کرد

  علی‌رغم رد شایعات اضافه‌شدن پرداخت‌های بیت کوین، سخنگوی این غول تجارت...

  نیما قمصری استارت‌آپ بلند
  تماشا کنید | استارت‌آپ بِلِند نیما قمصری چگونه به این نقطه رسید؟

  نیما قمصری 34 ساله متولد ایران است و بزرگ شده آمریکا. او استارت‌آپ خود را از مدت‌ها...

  حذف ۱۸۰۰ شرکت از لیست دانش بنیانی
  حذف ۱۸۰۰ شرکت از لیست دانش بنیانی

  طبق گفته رئیس مرکز شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری، تاکنون ۱۸۰۰...

  بارش شهاب‌های دلتادلوی
  با چشم غیرمسلح مشاهده کنید؛ بارش شهاب‌های دلتادلوی بامداد چهارشنبه ۶ مرداد

  ششم مرداد امسال (چهارشنبه) بارش شهابی دلتادلوی اتفاق می‌افتد. برای مشاهده این...

  قیمت بیت کوین امروز 5 مرداد 1400
  مقاومت سنگین در 40،000 دلار؛ قیمت بیت کوین امروز 5 مرداد 1400

  اندکی پس از رسیدن قیمت بیت کوین به 40،500 دلار، این ارز دیجیتال با مقاومت سنگینی...