کد خبر:1313060
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

چرا برخی روستاها به اینترنت دسترسی ندارند؟

دسترسی روستاها به اینترنت

به گفته مدیرکل دفتر هماهنگی و امور استان‌های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، موقعیت جغرافیایی، ضرورت اتصال به فیبر نوری، هزینه‌بر بودن ساخت دکل مخابراتی و نبود زیرساخت مناسب برای افزایش پهنای باند 4 دلیل عمده وصل نشدن برخی روستاها به اینترنت است.

توسعه ارتباطات در مناطق کوهستانی سخت‌تر است

حسین حمیدی‌پور در گفت‌وگو با ایرنا درباره وضعیت اتصال برخی از روستاها به اینترنت و فاصله کوتاه باقی‌مانده تا تحقق ۱۰۰ درصدی اتصال آن‌ها به شبکه ملی اطلاعات گفن: «رساندن سرویس اینترنت به روستاها به موقعیت‌ جغرافیایی متفاوت آن‌ها بستگی دارد. گاهی روستاها در موقعیت جغرافیایی کوهستانی هستند که توسعه ارتباطات در آنجا سخت‌تر است.»

مدیرکل دفتر هماهنگی و امور استان‌های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: «برخی از مردم می‌گویند چرا در برخی روستاهای نزدیک به شهرهای بزرگ، دسترسی به اینترنت وجود ندارد؟ برای مثال چرا تعداد روستاهای بدون ارتباط شهرستان قزوین که فاصله جغرافیایی زیادی با استان البرز (دارای پوشش ۱۰۰ درصدی) ندارد، اینقدر زیاد است؟»

وی خاطر نشان کرد: «در این خصوص باید توجه کرد که این نگاه غیرفنی و اشتباه است، چرا که نزدیکی به شهرهای بزرگ و دارای ارتباط نمی‌تواند معیاری برای پوشش‌دهی روستاهای اطراف باشد.»

دید رادیویی موردنیاز است

مدیرکل دفتر هماهنگی و امور استان‌های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تصریح‌کرد: «برای توسعه و امکان برقراری صدا و ارائه سرویس اینترنت، به دید رادیویی یا کشیدن فیبر نوری نیاز است تا بتوان دسترسی روستای موردنظر به شبکه ملی اطلاعات را فراهم کرد. اگر این دید فراهم نباشد، ساخت دکل مخابرات نمی‌تواند به تنهایی مشکل را حل کند.»

حمیدی‌پور تأکید کرد: «برای بسیاری از نقاط رادیویی که استفاده از فیبر نوری یا دید رادیویی وجود نداشت، از ماهواره استفاده کردیم. دلیل اصلی کندی پیشرفت در توسعه ارتباطات در بعضی از روستاهای شهرستان قزوین قرار گرفتن آن بخش در دل کوهستان است.»

این مقام ادامه داد: »طبیعی است که هزینه تمام شده سرویس برای آن روستا بسیار بالاست و به تعداد سایت بیشتری نیاز دارند. علاوه بر این باید سایت واسط ساخته شود و فیبر نوری اجرا کنیم. این بخش نیز ضمن نیاز داشتن به هزینه گزاف، زمان‌بر خواهد بود.»

ساخت هر دکل مخابراتی 2 تا 3 میلیارد قیمت دارد

وی با بیان اینکه ساخت هر دکل مخابراتی حداقل به ۲ تا 3 میلیارد تومان هزینه نیاز دارد، افزود: «در شرایط این‌چنینی به‌جای اینکه یک روستای مثلاً ۳۰ خانواری را با ساخت چند سایت و فیبر نوری به اینترنت متصل کنیم، بهتر است آن هزینه را برای روستایی صرف کنیم که جمعیت بیشتری در آنجا زندگی می‌کنند.»

دسترسی روستاها به اینترنت

مدیرکل دفتر هماهنگی و امور استان‌های وزارت ارتباطات درباره اینکه چرا روستاهای شمالی استان سیستان و بلوچستان بیشتر به اینترنت متصل هستند و برخلاف آن روستاهای جنوبی دسترسی خوبی ندارند هم چنین توضیح داد: «قسمت شمالی استان سیستان و بلوچستان از نظر جغرافیایی کویری و دشت است و با احداث یک سایت می‌توان برای چند روستا پوشش اینترنت فراهم کرد. در نقطه مقابل قسمت جنوبی این استان کاملاً کوهستانی است و در بعضی موارد مشکلات برق و جاده نیز دارد.»

وی ادامه داد: «در این شرایط توسعه ارتباطات نیاز به زمان و صرف هزینه بیشتری دارد و وزارت ارتباطات با صرف هزینه‌های زیاد تلاش کرده تا شکاف ایجاد شده حاصل از سال‌های قبل را جبران کند. وظیفه ما این است که سرویس مطلوب را برای مردم فراهم کنیم.»

به‌روزرسانی ساختارها نیازمند زمان و هزینه است

حمیدی‌پور بیان کرد: «دلیل دیگر کندی که در مسیر توسعه روستاهای این استان وجود دارد، به مخابرات مربوط است که نمی‌تواند ظرفیت پهنای باند را تأمین کند، زیرا زیرساخت آن استان رشد مناسبی نداشته است. مخابرات آن منطقه برای ایجاد ظرفیت در بعضی از روستاها باید شبکه خود را از نظر زیرساختی به‌روزرسانی کند و محقق شدن آن هم نیازمند زمان و هزینه است.»

وی به مشکل دیگری که در مسیر اجرایی شدن پروژه توسعه ارتباطات روستایی وجود دارد اشاره کرد و گفت: «برای ساخت دکل‌های مخابراتی در روستاها، جاده و برق از نیازهای ضروری است. اگر روستایی جاده و برق نداشته باشد، رساندن ارتباطات را سخت‌تر خواهد کرد.»

این مسئول درباره اتصال ۱۰۰ درصدی روستاهای بالای ۲۰ خانوار کشور به اینترنت گفت: «تلاش خانواده وزارت ارتباطات بر این است که پوشش ۱۰۰ درصدی برای همه روستاها مهیا شود. با همه علاقه‌ای که به اعلام پوشش ۱۰۰ درصدی استان‌ها و شهرستان‌ها و افتخار کردن به آن داریم، نگاه و باور ما استفاده بهینه از تجهیزاتی است که می‌دانیم به سختی وارد کشور می‌شوند.»

حمیدی‌پور افزود: «منطق حکم نمی‌کند که شرایط اتصال یک روستا در یک استان با ۳۰ خانوار برقرار شود و پوشش ۱۰۰ درصدی آن را اعلام کنیم، اما روستای دیگر در استان دیگر با خانوار بالاتر از این نعمت محروم باشد. ما به دنبال رفاه اکثریت مردم هستیم.»

دشواری دسترسی برخی روستاهای کشور به اینترنت در شرایطی صورت می‌گیرد که در یک سال اخیر با غیرحضوری شدن آموزش مدارس و دانشگاه‌ها، مشکلات بی‌شماری برای دانش‌آموزان و دانشجویان این مناطق ایجاد شده است. همچنین پیش از این وزیر ارتباطات با انتشار توییتی از اتصال ۱۰۰ درصدی شهروندان ایرانی به اینترنت خبر داده و گفته بود طبق آخرین آمار و ارقام ۱۰۰ درصد جمعیت شهرنشین و ۹۸.۵ درصد از روستانشینان ایران به اینترنت دسترسی دارند.

نظرها

سر‌خط آخرین خبرها

خبرهای بیشتر
نتایج ثبت نام نهضت ملی مسکن
نتایج ثبت نام نهضت ملی مسکن کی اعلام می‌شود؟

اعلام نتایج پالایش متقاضیان نهضت ملی مسکن، به گفته معاون مسکن و ساختمان وزارت راه...

نام های محلی برای واحدهای صنفی تهران
پلیس اماکن تهران اعلام کرد: استفاده از نام های محلی برای واحدهای صنفی تهران ممنوع شد

رئیس پلیس اماکن تهران گفت استفاده از نام های محلی برای واحدهای صنفی تهران ممنوع...

برنامه جوکر
برنامه جوکر کی پخش می‌شود؟ | روز و ساعت مسابقه جوکر در شبکه خانگی

برنامه جوکر متفاوت‌ترین مسابقه این روزهای شبکه نمایش خانگی است. در این برنامه هشت...

بانک‌های ایران باید چه شکلی باشند
بانک‌های ایران باید چه شکلی باشند؟ | آب رفتن شعب با هوشمندسازی

بانک‌ها بخش مهمی از زندگی مردم محسوب می‌شوند. به همین دلیل در بسیاری از کشورهای...

حق ثبت اختراع در مجلس
حق ثبت اختراع در مجلس به کجا رسید؟

بنا به تصمیم نمایندگان مجلس شورای اسلامی، در صورتی که دو یا چند شخص، جدا از یکدیگر...

آغاز ثبت نام پذیرش بدون آزمون دانشگاه آزاد از امروز
آغاز ثبت نام پذیرش بدون آزمون دانشگاه آزاد از امروز

ثبت‌نام و انتخاب رشته تکمیل ظرفیت پذیرش دانشجو صرفاً بر اساس سوابق تحصیلی در...

بیت مارت هک شد
صرافی بیت مارت هک شد! | دزدیده شدن 200 میلیون دلار رمزارز

صرافی رمزارز بیت مارت (Bitmart) پس از هک کیف‌پول‌های آنلاین بلاک چین اتریوم و بایننس...

سقوط پهپاد در کوهرنگ
سقوط پهپاد در کوهرنگ | علت هنوز مشخص نیست

برخی از مردم محلی و فعالان شبکه‌های اجتماعی از سقوط پهپاد در کوهرنگ خبر دادند.

تأثیر نوسانات ارزی بر بازار خودرو
رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودروی تهران اظهار کرد: تأثیر نوسانات ارزی بر بازار خودرو | هم فروشنده و هم خریدار بلاتکلیفند

رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودروی تهران با اشاره به تأثیر نوسانات ارزی بر بازار...

استقلال از داور دربی شکایت کرد
استقلال از داور دربی شکایت کرد!

مدیرعامل باشگاه استقلال اعتراض خود را به داوری‌های لیگ برتر در بازی‌های تیم...