کد خبر:1297181
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

رد پای استخراج بیت کوین دولتی در آلودگی هوا!

رد پای استخراج بیت کوین دولتی در آلودگی هوا!

رسانه کلیک -برخی از کارشناسان معتقدند موضوع ارتباط آلودگی هوا و استخراج بیت کوین می‌تواند کاملا منطقی باشد؛ چراکه حداقل هشت درصد از ماینینگ دنیا در ایران استخراج می‌شود و بعید است که این حجم از استخراج با روش‌های غیرقانونی و خانگی صورت بگیرد!

آلودگی هوا موضوعی است که هر سال دامن کلان‌شهرها خصوصا تهران و اطرافش را می‌گیرد. اما امسال با توجه به محدودیت تردد به دلیل شیوع ویروس کرونا حدود 10 درصد ترددها با کاهش روبه رو شد. اما بر خلاف انتظار این موضوع نه تنها در کاهش آلودگی هوا اثری نداشت که حتی به گفته بسیاری از کارشناسان در مقایسه با سال پیش میزان آلودگی با سیر صعودی همراه شده است.

از طرفی آلودگی هوا باعث شده که این روزها موضوعی داغی به نام مازوت تبدیل به ترند روز شبکه های اجتماعی شود.

در حالی که مقامات دولتی  افزایش مصرف گاز خانگی را دلیل اصلی قطعی برق برخی نیروگاه‌ها عنوان می‌کنند و می‌گویند این موضوع زمینه استفاده از مازوت را برای تولید برق برای آنها چیده است. و  تاکیدا می‌گویند:« مردم گاز کمتری مصرف کنند تا هم ناچار به تنفس مازوت نشوند و هم برق آنها قطع نشود.» اما بسیاری از کاربران شبکه‌های مجازی این موضوع را به تولید ماینینگ رمز ارز و خصوصا بیت کوین توسط نهادهای دولتی ارتباط می‌دهند.

با توجه به افزایش ناگهانی قیمت بیت کوین طی یک ماه گذشته و رسیدن قیمت هر واحد آن به حدود بالای 30/000 هزار دلار ، استخراج این ارز دیجیتال در ایران با توجه به پایین بودن قیمت برق افزایش شدید داشته ؛ بطوریکه برای استخراج یک بیت کوین حدود 60 الی 70 میلیون هزینه برق مصرفی در بالاترین حالت نیاز است.

عامل سود آوری بالای استخراج ارز دیجیتال ، باعث افزایش شدید سرمایه گذاری (بیشتر غیر قانونی) ایجاد مراکز استخراج در سوله‌های صنعتی خالی در اطراف البرز و تهران شده ؛ و باتوجه به اینکه تغذیه این دستگاه‌های استخراج (ماینر) فقط با برق هست ، باعث افزایش نسبی مصرف برق در مناطق تهران و کرج و نیز برخی مناطق کشور در فصل زمستان شده است.

نیروگاه های تولید برق که بسیاری از آنها گازی هستند؛  این روزها گاز آنها قطع شده یا محدوده شده ، و نیروگاه ها برای جبران افزایش مصرفی برق به مصرف مازوت برای تولید برق روی آورده اند! 

بر اساس این  فرضیه، دولت با توجه به افزایش قیمت بیت‌کوین در حال استفاده از ظرفیت شبکه برق کشور برای تولید این رمزارز است؛ در نتیجه ناچار است برای تولید برق بیشتر، گاز و مازوت استفاده کند اما اینکه این موضوع چقدر می‌تواند درست باشد نیز با نظرات موافق و مخالفی همراه است.

دو نظریه متفاوت در رابطه با ارتباط استخراج بیت کوین و آلودگی هوا!

برخی از کارشناسان صنعت ماینینگ با اشاره به اینکه صنعت ماینینگ در ایران گسترش چندانی نیافته تا فشار قابل توجهی به شبکه برق کشور وارد ‌نمی‌کند، وجود چنین ارتباطی را بعید عنوان می‌کنند.

 دلیل اصلی این عده این است که باور دارند استخراج رمزارز در تابستان ، ممکن است مشکلاتی را برای شبکه برق ایجاد کند، اما در زمستان که مصرف برق کاهش می‌یابد ماینینگ نمی تواند فشاری برای شبکه باشد.

در مقابل برخی از کارشناسان معتقدند این موضوع می‌تواند کاملا منطقی باشد. به اعتقاد این دسته از کارشناسان حداقل هشت درصد از ماینینگ دنیا در ایران استخراج می‌شود و بعید است که این حجم از استخراج با روش‌های غیرقانونی و خانگی صورت بگیرد!

به باور این کارشناسان ماینرهای معمولی به منابعی مثل برق پنج مگاواتی دسترسی ندارند و چنین امکانی در کارخانه‌های بزرگ، نهادهای دولتی یا در جوار نیروگاه‌ها یافت می‌شود. بنابراین به احتمال قوی برخی نهادهای دولتی که به برق پرقدرت دسترسی دارند در حال انجام ماینینگ صنعتی هستند.

با توجه به این دو احتمال ظاهرا این روزها مصرف مازوت و آلودگی هوا چندان بی ربط به موضوع استخراج بیت کوین نیست و شاید این روزها تنگی نفس و سختی تنفسی که گریبان شهروندان را گرفته ریشع در استخراج بیت کوین دارد. بیت کوینی که رسما خبری از استخراج آن نیست و قرار هم نیست در نهایت سودی نصیب مردم عادی کند!

نظرها

سر‌خط آخرین خبرها

خبرهای بیشتر
فرمت های صوتی در تلویزیون های هوشمند
معرفی انواع فرمت های صوتی در تلویزیون های هوشمند

فرمت های صوتی در تلویزیون های هوشمند انواع و اقسام مختلفی دارند. با این وجود MP3 و ACC...

مسدود شدن حساب یوتیوب
آهنگ Baby Shark کار دست کاربر یوتیوب داد!

تنها 3 روز از ورود لودویگ به یوتیوب گذشته بود که به‌دلیل قوانین سفت و سخت یوتیوب...

برای تزیین درخت کریسمس چی بخریم؟
برای تزیین درخت کریسمس چی بخریم؟ ایده های جذاب 2022

تزیین درخت کریسمس یکی از مهم‌ترین سنت‌های کریسمس است که حال و هوای سال نوی میلادی...

اولین روز برگزاری نمایشگاه پوشاک
شوک اولین روز برگزاری نمایشگاه پوشاک | سد معبر پلیس برای ورود به نمایشگاه

نهمین نمایشگاه بین‌المللی پوشاک ایران در حالی امروز آغاز به کار کرد که مخالفت...

مشخصات فنی و قیمت تارا اتوماتیک
مشخصات فنی و قیمت تارا اتوماتیک

ایران‌خودرو به تازگی قیمت محصولات متعددش را به‌روزرسانی کرده است و مدل...

رفتن دانش آموزان به کلاس‌های حضوری اختیاری شد
رفتن دانش آموزان به کلاس‌های حضوری اختیاری شد

مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران از اختیاری بودن شرکت دانش آموزان در کلاس‌های حضوری...

رئیس سازمان فضایی ایران
رئیس سازمان فضایی ایران از سوی وزیر ارتباطات منصوب شد | حسن سالاریه کیست؟

رئیس جدید سازمان فضایی ایران طی حکمی از سوی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات منصوب...

حداقل حقوق ۱۴۰۱ کارمندان ۴ و نیم میلیون
حداقل حقوق ۱۴۰۱ کارمندان ۴ و نیم میلیون تومان شد!

افزایش حداقل حقوق کارمندان برای سال آینده، با پیش‌بینی‌های در نظر گرفته شده در...

نتایج ثبت نام نهضت ملی مسکن
نتایج ثبت نام نهضت ملی مسکن کی اعلام می‌شود؟

اعلام نتایج پالایش متقاضیان نهضت ملی مسکن، به گفته معاون مسکن و ساختمان وزارت راه...

نام های محلی برای واحدهای صنفی تهران
پلیس اماکن تهران اعلام کرد: استفاده از نام های محلی برای واحدهای صنفی تهران ممنوع شد

رئیس پلیس اماکن تهران گفت استفاده از نام های محلی برای واحدهای صنفی تهران ممنوع...