کد خبر:1389042
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

سازوکارهای شناسایی «سرباز نخبه» تغییر می‌کند

به گفته روح الله دهقانی نخبگان توانمند با استفاده از طرح‌های علمی و پژوهشی می‌توانند دوران خدمت سربازی را در شرکت های دانش بنیان بگذرانند.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس جمهور درباره تسهیل و کاهش دوره سربازی برای نخبگان اعلام کرد همکاری خوبی بین سازمان نظام وظیفه و بنیاد ملی نخبگان برقرار است تا جوانان و نخبگان توانمند با استفاده از طرح‌های علمی و پژوهشی بتواند دوران خدمت سربازی را در شرکت های دانش بنیان بگذرانند.

«روح الله دهقانی» از اعمال تغییرات در سازو کارهای شناسایی نخبگان برای خدمت سرباز نخبه در آینده نزدیک خبر داد. به گفته دهقانی اکنون شرایط برای کسانی که دوران سربازی را مفید بگذراند، فراهم است «به شرطی که ظرفیت های لازم را داشته باشند.» معاونت علمی ریاست جمهوری درباره نحوه استفاده از این ظرفیت گفت: «افراد نخبه با مراجعه به بنیاد و قواعد و پذیرش آن و با توجه به امتیازاتی که در بنیاد می‌گیرند، از این ظرفیت استفاده کنند. البته به زودی تغییراتی در این زمینه ایجاد خواهد شد. اما اکنون با همین ساز و کار اگر فردی شامل امتیازات بنیاد باشد، می‌تواند از طرح متناسب سرباز نخبه استفاده کند.»

دهقانی در گفتگو با ایرنا تاکید کرد «سرباز نخبه» یکی از شرایط و قوانینی است که برای برخی از مشمولان خدمت وظیفه در نظر گرفته می‌شود. این نوع سربازی در سال های اخیر مورد توجه بسیاری از جوانان تحصیلکرده در کشور قرار گرفته است. باید گفت سربازی نخبگی یکی از مزایایی است که سازمان نظام وظیفه با همکاری بنیاد ملی نخبگان برای جوانان ذکور مشمول خدمت وظیفه در نظر گرفته است.

دارندگان رتبه های برتر المپیادهای دانش آموزی در سطح جهانی و کشوری، دارندگان ثبت اختراعات برگزیده، فعالان عرصه های فرهنگی و ادبی، برگزیدگان مسابقات قرآنی، برگزیدگان و دارندگان رتبه های برتر کنکور سراسری، دارندگان رتبه های ممتاز دانشگاه های سراسر کشور، دارندگان رتبه های برتر کنکور سراسری برای رشته های پزشکی و دندانپزشکی، دارندگان عنوان دانشجویان نمونه کشوری، برگزیدگان مسابقات ملی و جهانی، برگزیدگان در جشنواره های علمی و پژوهشی از جمله اقشاری هستند که می توانند از مزایای «سرباز نخبه» استفاده کنند.

آن دسته از مشمولانی که جزو استعدادهای درخشان هستند، در صورت داشتن شرایط لازم می توانند به سایت بنیاد ملی نخبگان مراجعه و پس از ثبت نام و ارائه پروپوزال خود اقدام به دریافت معافیت سرباز نخبگی کنند. ناگفته نماند شخصی که نخبه است حتما باید خدمت سربازی را بگذراند و نخبه بودن به این معنی نیست که کلا از خدمت سربازی معاف می شود؛ اما با توجه به پروژه های جایگزینی که برای افراد نخبه تعریف می شود میزان و کیفیت سربازی متفاوت خواهد بود.

برای مثال زمانی که فردی پروژه جایگزینی با اهمیت بالا از یکی از ارگان های نظامی و دانشگاهی دریافت می کند بدلیل اینکه ممکن است تا پایان انجام پروژه زمان زیادی لازم باشد احتمالا تنها محیط پادگانی که در آن قرار می گیرد پادگان آموزشی خواهد بود.

سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا بر اساس این شرایط و بسیاری شرایط دیگر، نخبگان کشوری را دسته بندی کرده و مزایای بسیاری را در اختیار آنان قرار می دهد. این افراد به جای رفتن به خدمت سربازی به انجام پژوهش و تحقیقات برای سازمان ملی نخبگان مشغول خواهند شد.

 

منبع: دیجیاتو

نظرها

سر‌خط آخرین خبرها

خبرهای بیشتر
هوش مصنوعی در چه مشاغلی می‌تواند جایگزین انسان شود و در چه مشاغلی نمی تواند؟

اگرچه تکامل هوش مصنوعی تهدیدی برای امنیت شغلی برخی از مشاغل است، اما برخی از...

قوانین صنعت ارز دیجیتال در کشورهای مختلف

مزایای ارز‌های دیجیتال باعث شده است که در سال‌های اخیر وارد مسیر اصلی...

اختراع اشعه مرگ برای نابودی حشرات

دانشمندان اشعه مرگ‌آوری ساخته‌اند که سوسک‌ها را ظرف چند ثانیه از بین...

بازی School of Dragons؛ ماجراجویی در سرزمین عجایب

School of Dragons – مدرسه اژدها بازی جذاب و جالبی از استودیوی JumpStart Games آمریکایی...

تپسی و اسنپ از محل کمیسیون رانندگان چقد درآمد دارند؟

بر اساس آمار کدال درآمد تپسی از محل کمیسیون در ماه آذر 61 میلیارد تومان است....

کیف پول کوین بیس از قابلیت‌های امنیتی جدید رونمایی کرد

کیف پول مشهور ارز دیجیتال کوین بیس قابلیت‌های جدیدی را جهت حفظ امنیت کاربران...

طرح صیانت به ایستگاه آخر رسید

به گفته رئییس کمیسیون فرهنگی مجلس، طرح صیانت در مجلس به نظارت بر قانون و...

لیست کالاهای مشمول تخفیف اعلام شد

تعدادی از کالاها تا پایان ماه مبارک رمضان شامل تخفیف ۲۵ درصدی خواهند شد. لیست...

پاسخ مستقیم گوگل به چت بات ChatGPT با هوش مصنوعی Apprentice Bard

با توجه به اسناد داخلی گوگل، این شرکت برای رقابت با ChatGPT با جدیت مشغول کار روی...

قابلیت تشخیص متن‌های نوشته‌شده توسط هوش مصنوعی با کمک ChatGPT

شرکت OpenAI، سازنده ChatGPT، از ابزار جدیدی رونمایی کرده است که به معلمان و استادان...