کد خبر:1300268
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

سورنا ستاری از ارائه ۱۴۰ خدمت به شرکتهای دانش بنیان خبر داد

سورنا ستاری از ارائه ۱۴۰ خدمت به شرکتهای دانش بنیان خبر داد

رسانه کلیک - معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با بیان اینکه ۱۴۰ خدمت به شرکتهای دانش بنیان ارائه می شود، گفت: در حال حاضر ۶هزار استارت آپ در کشور فعالیت می کند.

سورنا ستاری شب گذشته در یک برنامه تلویزیونی گفت: از ۵ هزار و ۶۸۴ شرکت دانش بنیان در کشور ۱۴۰۰ شرکت به شرکت‌های خلاق تعلق دارند که نوآوری‌های ارزشمندی را در کشور ارائه می‌دهند.

معاون رئیس جمهور با بیان اینکه هم اکنون شرکت‌های استارت آپی به بیش از ۶ هزار شرکت افزایش یافته گفت: اکنون ۱۴۴ شتاب دهنده در کشور فعال هستند و تعداد مراکز نوآوری برای تولید ثروت و ارزش افزوده بیشتر به ۲۴۷ مرکز افزایش یافته است.

ستاری گفت: آمارها نشان می‌دهند که هم اکنون ۴۰ شرکت دانش بنیان در بورس پذیرفته شده اند و مجموع سرمایه این شرکت‌های دانش بنیان در بازار سرمایه کشور به بیش از ۲۴۰ هزار میلیارد تومان رسیده است.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری افزود: طی ۳ سال اخیر برای ایجاد ظرفیت در امر سرمایه گذاری خطرپذیر یک هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری شده و نظام بانکی کشور از سال ۹۷ تاکنون بیش از ۳۷ هزار میلیارد تومان تسهیلات به شرکت‌های دانش بنیان پرداخت کرده است.

به گفته معاون رئیس جمهور، در حال حاضر بیش از یک میلیون متر مربع فضای نوآوری در کشور وجود دارد و هم اکنون ۹ کارخانه نوآوری در تهران و شهرهای بزرگ کشور فعالیت می‌کنندکه میزان سرمایه گذاری بخش خصوصی در این مراکز نوآوری ۲۰ برابر بخش دولتی است.

رئیس بنیاد ملی نخبگان با بیان اینکه در سه سال اخیر بیش از ۲ هزار نفر از جوانان کشور که در ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان تحصیل می‌کردند به کشور بازگشتند، گفت: در مجموع به طور متوسط بین ۶۰۰ تا ۶۵۰ نفر از این جوانان تحصیل کرده هر سال به کشور بازگشتند.

معاون علمی و فناوری با بیان اینکه ما هم اکنون شرکت‌های استارت آپ بزرگی در ایران داریم، گفت: مثلاً شرکت‌های تاکسیرانی اینترنتی فقط در تهران یک میلیون تاکسی آنلاین دارد در حالی که این تعداد تاکسی در شهر نیویورک بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار تاکسی است.

ارائه ۱۴۰ خدمت به شرکتهای دانش بنیان

وی با بیان اینکه انجام میلیون‌ها تراکنش بانکی بدون خطا در کشور نشان از فرهنگ سازی مناسب استفاده از تکنولوژی و فناوری‌های جدید است، گفت: بدون تردد اقتصادی سنتی در برابر اقتصادی دانش بنیان بازنده واقعی است، زیرا سیستم‌های سنتی در اقتصاد کشورها دیگر نمی‌توانند در برابر شرکت‌های دانش بنیان خودی نشان دهند.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری یادآور شد: معاونت علمی ریاست جمهوری بیش از ۱۴۰ خدمت به شرکت‌های دانش بنیان ارائه می‌کند که دسترسی به منابع مالی مورد نیاز و حمایت از صادرات محصولات ایرانی به بازارهای هدف مهم‌ترین آن است.

حمایت از دانش بنیان‌های حوزه امنیت غذایی

وی افزود: معاونت علمی از تمام شرکت‌های دانش بنیان تازه تأسیس حمایت خواهد کرد و از ۱۸ ماه پیش هرگونه سرمایه گذاری در زنجیره تأمین امنیت غذایی کشور مورد حمایت معاونت علمی ریاست جمهوری قرار گرفته است.

ستاری خاطرنشان کرد: هم اکنون ۱۰ هزار نوع تجهیزات آزمایشگاهی در شرکت‌های دانش بنیان کشور تولید می‌شود که بسیاری از این تجهیزات به کشورهای خارجی صادر می‌شود و هم اکنون ایران به یکی از بزرگترین تولید کننده تجهیزات آزمایشگاهی تبدیل شده است.

معاون علمی وفناوری گفت: در بحث نیروی انسانی تحصیل کرده کشورمان شرایط فوق العاده ای دارد، زیرا وجود ۴ میلیون دانشجو در کشور در کمتر کشوری وجود دارد. بین ۱۳ تا ۱۴ میلیون نفر تحصیل کرده در کشور داریم و وقتی می گویم که ۶ هزار استارتاپ در کشور داریم، یعنی اینکه این شرایط در کمتر کشوری وجود دارد.

ستاری تاکید کرد: هرچه علم و فناوری محور توسعه کشور شوند، نقش دانشگاه‌ها در افزایش ارزش افزوده بیشتر خواهد شد و شرکت‌های دانش بنیان و مراکز نوآوری و استارتاپ ها جایگاه مهم خود را در بین مردم پیدا خواهند کرد.

نظرها

1 نظر

  1. با سلام ، یکی از اشکالات اساسی ثبت اختراعات نخبگان کشور از سال ۱۳۹۲ تا کنون :
    اینجانب نیز در این روند مشکل داوری اختراعات را دارم یعنی زمانی که طرح اینجانب نو و جدید است ولی مراجع و داوران پس از گرفتن هزینه های بالا طرح را تایید نمی کنند و در پاسخ می گویند دوست داریم طرح شما را رد کنیم برو پیش هرکسی که دوست داری بگو این مرجع را قبول ندارم اداره نیز می گوید ما طبق قانون مجبور هستیم طرح شما را رد کنیم . برخی از مراجع نیز می گویند داور متخصص ندارند !
    در این خصوص به کارشناس اداره اختراعات متن زیر را ارسال کردم :
    کارشناس محترم با سلام ، اینجانب به شخصه اعتقادی به روند مارکسیستی و وارداتی اداره اختراعات که با قانون اساسی کشور در تضاد می باشد ندارم . بر فرض مثال متقاضی پرونده خود را به حداقل ۵۰ مرجع ارسال کند و پرونده ۳ ماه در هر مرجع توقف کند تا یکی از این مراجع داور متخصص داشته باشند و طرح را درست مورد داوری قرار دهند ، این یعنی اتلاف وقت چیزی حدود ۸ سال و پرداخت هزینه چیزی حدود ۳۰ ملیون تومان . در حال حاضر ۱۱ مرجع در پرونده های قبلی اعلام کرده اند داور متخصص ندارند! . اولا بعد از ۸ سال پرونده به چه درد متقاضی می خورد ؟ ، دوم اینکه اگر اینجانب بخواهم ۲۰ اظهارنامه با این روند ثبت کنم یه چیزی حدود ۶۰۰ ملیون باید هزینه کنم ( بنظر شما امکان ثبت اختراع به صورت غیر مستقیم از اینجانب سلب نشده است ؟ ) ، ایا بعد از اینکه سند را دریافت کردم همین دولت این هزینه را می تواند طی فرآیندی به اینجانب برگرداند ( به قول دوستمون خود سند اختراع ۵ کیلو روغن نباتی ارزش داره ؟ ) ، یا قرار است متقاضی در جامعه رها شود ؟ . در اداره شما مردم دو دسته هستند برخی با سرمایه های خود اختراع ثبت می کنند برخی با دارایی های خود. اشخاصی که با دارایی خود اختراع ثبت می کنند مثل اعضا هیات علمی ، اشخاصی که به بدنه آزمایشگاه و پژوهشگاه ها متصل هستند ، این افراد هر هزینه ای بابت اختراع انجام می دهند دولت طی فرآیندی این هزینه را به آن ها برگشت میدهد یا از طریق گرنت دانشگاهی یا از طریق پژوهش تولید . یعنی این وسط فقط پول جابجا می شود و کسی ضرر نمی کند. دسته دوم کسانی هستند که با سرمایه های خود اختراع انجام میدهند مثل افراد که مدارک عالیه دانشگاهی دارند مشغول کار هستند اما به بدنه دولت وصل نیستند ، این افراد تحت هر شرایطی اگر نتوانند اظهارنامه خود را به ثبت برسانند آن ها هم سرمایه خود را از دست داده اند و هم دارایی خود را که همان اختراع می باشد . چون این افراد مجبور هستند نسبت به افراد اول یک مرحله بیشتر برای فرایند ثبت انرژی صرف کنند ، این روند به صورتی طراحی شده که به مرور زمان قشر متوسط جامعه منحل خواهد شد . و جامعه دو قطبی می شود یعنی دو قشر بالا و پایین که در این صورت کاپیتالیسم رخ می دهد و …

سر‌خط آخرین خبرها

خبرهای بیشتر
سریال های شبیه به اسکویید گیم
معرفی بهترین سریال های شبیه به اسکویید گیم

سریال های شبیه به اسکویید گیم شما را به همان حال و هوای دلهره‌آور و عجیبی می‌برد...

کشف مفید با خطا در تزریق واکسن آسترازنکا
یک کشف مفید با خطا در تزریق واکسن آسترازنکا

اشتباهی که در میزان دوز تزریقی واکسن آسترازنکا ایجاد شده بود به کشف غیر منتظره و...

بازدید سرزده رئیسی از وزارت نفت
بازدید سرزده رئیسی از وزارت نفت برای بررسی اختلال پمپ بنزین‌ها

امروز چهارشنبه سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور دولت سیزدهم پس از پایان جلسه هئیت...

دانلود قسمت سوم سریال حرفه ای
دانلود قسمت سوم سریال حرفه ای

بازیگری سیروان و زانیار خسروی طرفداران این دو خواننده را مجاب به دانلود قسمت سوم...

مقاله علمی واکسن برکت در نشریه معتبر جهانی
مقاله علمی واکسن برکت در نشریه معتبر جهانی منتشر شد

انتشار مقاله پیش‌بالینی و دانش فنی واکسن کووایران برکت در در مجله مدیکال...

وزیر نفت: قول می‌دهم سهمیه سوخت کارتتان محفوظ بماند
وزیر نفت: قول می‌دهم سهمیه سوخت کارتتان محفوظ بماند

وزیر نفت ضمن تشکر از مردم برای صبر و حوصله بعد از قطع شدن سامانه سوخت و تعطیلی پمپ...

ثبت نام وام دانشجویی ۱۴۰۰ - ۱۴۰۱
آغاز ثبت نام وام دانشجویی ۱۴۰۰ – ۱۴۰۱

امکان ثبت نام انواع وام های دانشجویی نیمسال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۴۰۱ از طریق پورتال صندوق...

پیش شماره «0900»
اضافه شدن پیش شماره «0900» به پیش شماره های تلفن همراه کشور

از روز ۴ آبان ایرانسل پیش شماره 0900 را فعال و به جمع پیش‌شماره‌های تلفن‌همراه کشور...

کدام کشور حمله سایبری به پمپ بنزین ها را هدایت کرد
کدام کشور حمله سایبری به پمپ بنزین ها را هدایت کرد؟

دیروز ۴ آبان ماه با حمله سایبری به سامانه سوخت کشور پمپ بنزین ها تعطیل شدند البته...

گروه سایبری گنجشک درنده
گروه سایبری گنجشک درنده کیست؟ | هکرهای پمپ بنزین‌ها خودشان را معرفی کردند

گروه سایبری گنجشک درنده مسئولیت حمله سایبری دیروز به زیرساخت‌های شبکه هوشمند...