کد خبر:1283431
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

در پی گزارش دانش‌آموزان و معلمان از قطع و وصل شدن شاد؛

شبکه شاد هیچ مشکل فنی ندارد

شبکه شاد
رسانه کلیک - پس از گذشت مدتی از رونمایی نسخه دوم شبکه دانش آموزی شاد، اکنون در پی گلایه‌های مکرر کادر آموزشی و دانش‌ آموزان، نماینده‌ی تام‌الاختیار مدیرعامل همراه اول این مشکلات را ناشی از ضعف اینترنت می‌داند.

همراه اول

 از رونمایی نسخه دوم شبکه دانش آموزی شاد تنها مدت کمی می‌گذرد؛ اما صدای گروهی از معلمان و دانش ‌آموزان از قطع و وصل‌های مکرر، سرعت پایین، قطع شدن تصویر هنگام پخش زنده،‌ از دسترس خارج شدن سرویس به دنبال بالا رفتن حجم تقاضا و… این شبکه بلند شده است.

برخی معتقدند مشکلات زیرساختی شاد عامل این ضعف‌ها است و اینکه چنین شبکه‌ای برای ارائه به این جعمیت آموزشی کشور آمادگی فنی لازم را ندارد. با این حال محمدامین ابطحی،‌ نماینده تام الاختیار مدیرعامل همراه اول در پروژه شاد می‌گوید که شاد از نظر فنی صددرصد بدون مشکل است و مشکلات در این زمینه به خاطر کیفیت اینترنت است. همچنین او اعلام می‌کند که تمام هزینه‌های توسعه این شبکه را همراه اول به عنوان مسئولیت اجتماعی خود پرداخت کرده و شاد هیچ ارتباطی با روبیکا ندارد.

مشکل از اینترنت کاربران است

این شبکه در حالی به عنوان پلتفرم آموزشی مدارس معرفی شده که از سوی جامعه مخاطبانش به دلیل سرعت پایین و نداشتن یک ارتباط پایدار هنگام آموزش با انتقاد‌های بسیاری روبرو شده است. تا کنون گزارش‌های مختلفی از سوی معلمان و دانش‌آموزان در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که حاکی از مشکل برقراری ارتباط هنگام پخش زنده در شبکه شاد دارد. محمدامین ابطحی، نماینده تام‌الاختیار مدیرعامل همراه اول در پروژه شاد در واکنش به این مشکل اعلام می‌کند که این یک مشکل فنی نیست و مشکل از اینترنت استفاده‌کنندگان است.
 
او با اعلام اینکه چنین گزارش‌هایی را در مورد پخش زنده شاد دریافت کرده‌اند گفت: «چنین اتفاقی مربوط به زمانی است که سرعت اینترنت کاربر ارسال کننده یا دریافت‌کننده از حداقل سرعت کمتر باشد. وقتی سرعت اینترنت از حدی پایین‌تر بیاید از نظر فنی ترجیح ما این است که تصویر را قطع کنیم تا حداقل با صدا دانش‌آموز امکان درک مطالب را داشته باشد.» ابطحی در پاسخ به این سوال که چه چیز مشخص می‌کند که مشکل از اینترنت است نه مشکل فنی شاد توضیح داد: « صددرصد به وجود آمدن چنین مشکلی به خاطر سرعت اینترنت است مخصوصا در شرایطی که تمام زیرساخت‌های فنی و ظرفیت‌های لازم در پلتفرم برای پاسخگویی به نیاز دانش‌آموزان و معلمان در نظر گرفته شده است.»
 
ابطحی در مورد ظرفیت‌های در نظر گرفته شده برای مبادلات محتوا روی این شبکه به افزود: «در شاد ظرفیت چند برابری در نظر گرفته‌ایم که حتی نزدیک استفاده از این میزان ظرفیت هم نشده‌ایم. روزانه بالای ۴۰۰ ترابایت شاد پهنای‌باند مصرف می‌کند که با توجه به ظرفیتی که ما برای شاد در نظر گرفته‌ایم آمادگی ظرفیت بسیار بیش ازین را داریم.»
 
براساس توضیحات او ظرفیت پهنای‌باند لحظه‌ای که برای شاد روی همراه اول در نظر گرفته شده ۱.۴ ترابیت برثانیه است که این میزان مصرف پهنای‌باند در لحظه حالا به بیش از ۲۰۰ گیگابیت بر ثانیه هم نرسیده است. براساس توضیحات او در حال حاضر احراز هویت ۱۱ میلیون ۲۰۰ هزار دانش‌آموز روی این شبکه انجام شده و این درحالی است که ۱۲ میلیون دانش‌آموز این شبکه را نصب کرده‌اند. از سوی دیگر احراز هویت ۱۰۰ هزار مدیر و ۵۷۰ هزار معلم هم بدون مشکل روی این شبکه انجام شده است.

امنیت شاد تضمین شده است

یکی از مباحث مهم در مورد شاد بحث مربوط به امنیت آن است. روی این شبکه اطلاعات شخصی و آموزشی صدها هزار دانش‌آموز و معلم قرار دارد. در زمان انتشار نسخه اول شاد گزارش‌های متعددی در زمینه دسترسی راحت به دیتابیس شاد و نشت اطلاعات از طریق این شبکه وجود داشت.
 
با این حال ابطحی اعلام می‌کند که امنیت شاد کاملا تضمین شده است. او در این مورد می‌گوید: «با توجه به اینکه شبکه شاد یک پروژه ملی است، امنیت آن با کمک سیستم امنیت همراه اول به اضافه سیستم نظارتی افتای ریاست جمهوری پیش می‌رود.» او تاکید می‌کند که تا به حال هم هیچ مسئله جدی در زمینه پایین بودن امنیت حفاظت از اطلاعات روی شاد نداشته‌اند.

شاد ربطی به روبیکا ندارد

 شبکه اجتماعی دانش‌آموزان که به اختصار «شاد» نامیده می‌شود طی توافقنامه‌ای میان همراه اول و وزارت آموزش و پرورش توسط این اپراتور ایجاد شده است. با تمام اینها از ابتدای مطرح شدن راه‌اندازی شبکه شاد، نام این شبکه با سوپر اپ روبیکا گره خورده است. با این حال ابطحی، نماینده تام الاختیار مدیرعامل همراه اول در پروژه شاد می‌گوید که شاد یک تیم اختصاصی مخصوص به خود را دارد و با روبیکا هم هیچ ارتباط مستقیمی ندارد.
 
او با اعلام اینکه نمی‌تواند میزان هزینه پرداخت شده برای توسعه شاد را اعلام کنند در این مورد توضیح می‌دهد: «همراه اول برای شاد یک زیرساخت‌ کاملا اختصاصی و شاید بهتر باشد بگوییم بزرگترین زیرساختی که در کشور وجود دارد را اختصاصا برای شاد آماده و پیاده‌سازی کرده و شاد روی این زیرساخت‌ها فعال است.» به گفته او شاد تماما ایزوله است و هیچ شبکه یا سیستم دیگری به آن  دسترسی ندارد. آنطور که او اعلام می‌کند تمام هزینه‌های فنی این شبکه از سوی همراه اول تامین شده و همراه اول توسعه این شبکه را به عنوان مسئولیت اجتماعی در نظر گرفته است.

نظرها

1 نظر

  1. واقعا شاد خیلی مسخرست. پدر من کلاس هفتمی رو در اورده. پیام رو پاک میکنی سند میشه
    هیچی ندارم بگم
    مسخره

سر‌خط آخرین خبرها

خبرهای بیشتر
ویژگی View Once به واتساپ اضافه می‌شود

ویژگی View Once واتس اپ به زودی طی بروزرسانی جدیدی به این اپلیکیشن چت آنلاین اضافه...

مشاهده «سوابق بیمه» با کدملی
آموزش مشاهده «سوابق بیمه» با کدملی مرحله به مرحله

برای مشاهده سوابق بیمه با کد ملی می‌توان از چهار روش: سایت تامین اجتماعی، اپلیکیشن...

فعالیت سامانه انتخاب رشته مجازی
سامانه انتخاب رشته مجازی فعال شد | آغاز انتخاب رشته کنکور از فردا

انتخاب رشته مجازی کنکور ۱۴۰۰ از فردا پنج‌شنبه ۱۴ مرداد از طریق سایت سازمان سنجش...

عدم واریز سود سهام عدالت
چرا سود سهام عدالت برخی از سهامداران هنوز واریز نشده است؟

مشاور اجرایی سهام عدالت در مورد دلایل عدم واریز دو مرحله سود سهام عدالت برای برخی...

دلار ۱۰ هزار تومانی در دولت رئیسی
دلار ۱۰ هزار تومانی در دولت رئیسی امکانپذیر است؟

از مهمترین انتظارات مردم نسبت به رئیس جمهور جدید، حل مشکلات اقتصادی از جمله بازگشت...

حق بیمه سال ۱۴۰۰
میزان حق بیمه سال ۱۴۰۰ + نحوه محاسبه

میزان حق بیمه در سال ۱۴۰۰ چقدر است و چگونه با چه فرمولی محاسبه می‌شود؟ در این مطلب...

مودم VDSL چیست
مودم VDSL چیست و چرا ساخت آن اولویت ملی است؟

به گفته رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران ساخت مودم VDSL در داخل کشور یک اولویت ملی...

گوگل دوباره تبلیغات ارزهای دیجیتال را مجاز کرد
گوگل تبلیغات ارزهای دیجیتال را دوباره مجاز کرد

بر اساس سیاست جدید گوگل که از 3 آگوست اجرایی شد، ارائه‌دهندگان خدمات صرافی و کیف...

لغو رجیستری ۳۴۰۰ گوشی
پرونده لغو رجیستری ۳۴۰۰ گوشی با جزئیات تازه

با لغو رجیستری حدود ۳۴۰۰ گوشی تلفن همراه، نمایندگان اتحادیه‌های مربوطه و صاحبان...

قیمت بیت کوین امروز 13 مرداد 1400
معامله‌گران حرفه‌ای در حال خرید زیر 40،000 هزار دلار هستند؛ قیمت بیت کوین امروز 13 مرداد 1400

داده‌های مشتقات نشان می‌دهد که نهنگ‌ها و معامله‌گران حرفه‌ای بیت کوین پس از...