کد خبر:1289459
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

طرح حمایت از کاربران فضای مجازی تکمیل شده طرح ساماندهی از پیام‌رسان‌های اجتماعی است

طرح حمایت از کاربران و خدمات فضای مجازی

رسانه کلیک - رضا تقی پور، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس و از امضاکنندگان طرح حمایت از کاربران و خدمات فضای مجازی ، آن را در اصل تکمیل شده طرح پیام‌رسان‌های اجتماعی می‌داند.

مجلس شورای اسلامی به‌تازگی طرحی را تحت عنوان ''طرح حمایت از کاربران و خدمات فضای مجازی'' تدوین کرده که با توجه به بند‌های در نظر گرفته شده در آن به نظر می‌رسد نمایندگان مجلس به دنبال کاهش نظارت دولت بر فضای مجازی هستند. از سوی دیگر از جمله انتقاد‌های وارد شده به این طرح شباهت آن به طرح ساماندهی پیام‌رسان‌های اجتماعی است. اکنون اما رضا تقی پور، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس و از امضاکنندگان این طرح آن را در اصل تکمیل شده طرح پیام‌رسان‌های اجتماعی می‌داند که در مجلس دهم مطرح شده و قرار نیست با این طرح وظایف دولت کاهش یابد. براساس اظهارات او در این طرح قرار است  مجموعه ماموریت‌هایی به کمیسیون عالی تنظیم مقررات مرکز ملی فضای مجازی محول شود؛ چرا که در زمینه رگولاتوری فضای مجازی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در زیرمجموعه وزارت ارتباطات با محدودیت‌هایی مواجه است.
 
 نمایندگان مجلس یازدهم در اوایل آبان ماه طرحی را با عنوان « طرح حمایت از کاربران و خدمات فضای مجازی» در جهت ساماندهی فضای مجازی و حمایت از کاربران و پیام رسان‌های داخلی طراحی کردند. این طرح شباهت بسیاری با طرح « ساماندهی پیام‌رسان‌های اجتماعی» داشت.
 
براساس این طرح کمیسیونی تحت عنوان کمیسیون عالی تنظیم مقررات مرکز ملی فضای مجازی تشکیل خواهد شد و پیام‌رسان‌ها و بسیاری از ارائه دهندگان خدمات برای خدمات رسانی باید از این کمیسیون برای فعالیت مجوز دریافت کنند. به نظر می رسد نمایندگان با این طرح به دنبال گرفتن مسئولیت‌های وزارت ارتباطات و واگذاری آن به این کمیسیون عالی تنظیم مقررات مرکز ملی فضای مجازی هستند.
 
با این‌حال رضا تقی پور اعلام می‌کند که کمیسیون عالی تنظیم مقررات مرکز ملی فضای مجازی کمیسیون جدیدی نیست و ذیل مرکز ملی فضای مجازی قرار داشته است. او در این مورد گفت: «اگر به سایت مرکز ملی فضای مجازی مراجعه کنید، متوجه می‌شوید که کمیسیون عالی تنظیم مقررات مرکز ملی فضای مجازی از گذشته هم ذیل مرکز ملی فضای مجازی وجود داشته و ساختار جدیدی نیست. نمایندگان برای آنکه نهاد موازی جدیدی تشکیل نشود، در این طرح یکسری وظایف را به این کمیسیون محول کردند. البته کمیسیون عالی تنظیم مقررات با سازمان تنظیم مقررات وزارت ارتباطات تفاوت‌هایی دارد.»
 
او ادامه داد: «کمیسیون عالی تنظیم مقررات از سال ۹۰ تشکیل شده است. این یک کمیسیون عالی و فراقوه‌ای است. سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی وزارت ارتباطات  وظایف محدودی در حوزه فرکانس و زیرساخت‌های ارتباطی دارند؛ اما کمیسیون عالی وظیفه گسترده‌تری دارد. یعنی هر نهادی در هر حوزه‌ای که می‌خواهد خدمات الکترونیکی ارائه دهد باید کمیسیون بخشی ذیل کمیسیون عالی تشکیل دهد.» تقی پور همچنین بیان کرد: «تاکنون باید کمیسیون عالی این وظایف را انجام می‌داد؛ اما کم کاری‌هایی صورت گرفت و حالا شاهد آن هستیم که در حوزه دولت‌الکترونیکی ضعف‌های جدی داریم.»
 
او در رابطه با شباهت این طرح به طرح ساماندهی پیام رسان‌های اجتماعی افزود: «طرح ساماندهی پیام‌رسان‌های اجتماعی در کمیسیون فرهنگی مورد بررسی قرار گرفت. در جلسات بررسی این طرح نماینده‌های دیگر هم نظرات خود را بیان کردند و این نظرات اعمال شده است. هم اکنون این طرح عنوانش تغییر کرده، دامنه‌اش گسترده‌تر شده و برخی از مواد هم چون رمزارزها حذف شده چون جای موضوع رمزارز در این طرح نیست و تنها روی بحث خدمات فضای مجازی متمرکز شده است.»

نظرها

سر‌خط آخرین خبرها

خبرهای بیشتر
عربستان سعودی قصد دارد در شرکت فضایی اسپیس‌ایکس سرمایه‌گذاری کند

عربستان سعودی قصد دارد در یک همکاری با اسپیس‌ایکس، به‌عنوان سرمایه‌گذار در...

هوش مصنوعی ChatGPT حالا می‌تواند با کمک افزونه‌ها به اینترنت دسترسی داشته باشد

OpenAI در خبری اعلام کرد که ChatGPT حالا از افزونه‌ها پشتیبانی می‌کند و می‌تواند...

تیک‌های آبی سیستم قدیمی توییتر در روز دروغ اول آوریل حذف می‌شود

 توییتر در خبری اعلام کرده است که از 1 آوریل (12 فروردین) تیک‌هایی آبی قدیمی...

تلسکوپ هابل برای اولین‌بار یک سیاه‌چاله ابَرپرجرم فراری را ثبت کرد

تلسکوپ هابل موفق به ثبت اولین تصویر از یک سیاه‌چاله ابَرپرجرم فراری شد.

به‌روزرسانی واتس‌اپ با دو قابلیت جدید؛ مدیریت گروه‌ها آسان‌تر می‌شود

واتس‌اپ آپدیتی شد و حالا افزون بر امکان مشاهده گروه‌های مشترک خود با دیگر...

گوشی جدید نوکیا معرفی شد

 بر اساس خبرهای جدید، امروز شرکت نوکیا به صورت رسمی از گوشی هوشمند Nokia C12 Pro...

دانشمندان به سرنخ‌های جدیدی از منشأ کرونا دست یافتند

برخلاف باور عموم که منشأ کرونا را خفاش‌ها می‌داند، حالا دانشمندان باور...

تبلیغات جدید به اینستاگرام می‌آیند؛ این‌بار در نتایج جستجو و به‌صورت نوتیفیکیشن

شرکت اینستاگرام در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که به‌صورت آزمایشی نمایش تبلیغات...

شیائومی سیستم عامل MIOS را برای جایگزینی MIUI آماده می‌کند

در روزهای اخیر شایعاتی از تلاش شیائومی برای ساخت یک سیستم عامل جدید خبر...

محققان چینی یخچال مخصوص تراشه‌های کوانتومی ساختند

یخچال تراشه‌های کوانتومی می‌تواند شرایط محیطی پایدار و مناسبی را برای...