کد خبر:1283772
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

فاوای شهرداری تهران در حال بررسی ورود به اپراتور فیبرنوری است

فاوای شهرداری تهران

رسانه کلیک -مدیرعامل سازمان فاوای شهرداری تهران: در حال بررسی ورود به اپراتور فیبرنوری هستیم و اگر شرایط حضور در این پروژه فراهم شود به عنوان یک گزینه همکاری به آن فکر خواهیم کرد.

محمد فرجود، مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات شهرداری تهران از مذاکره با وزارت ارتباطات برای ورود به پروژه اپراتوری چهارم فیبرنوری (ایرانیان‌نت) خبر داد. او می‌گوید که هنوز هیچ چیز قطعی نشده؛ اما اگر شرایط حضور شهردرای در این پروژه فراهم شود، به عنوان یکی از گزینه‌های همکاری برای توسعه فیبرنوری به آن فکر خواهند کرد.

او در مورد جزییات این اتفاق گفت:‌ «صحبت‌هایی در این زمینه با وزارت ارتباطات داشته‌ایم که اگر شرایط حضور شهرداری در این پروژه فراهم شود به عنوان یک گزینه همکاری به آن فکر خواهیم کرد. هنوز چیزی در این زمینه نهایی نشده؛ چرا که در شرکت ایرانیان‌نت به عنوان مجری اجرای پروژه اپراتور فیبرنوری سهامداران مختلفی وجود دارد.» به گفته او بحث تعدد سهماداران در این شرکت فرایند به نتیجه رسیدن در این زمینه را طولانی می‌کند.
 
او ابا تاکید بر رعایت چهارچوب‌های قانونی گفت: «اگر قرار به ورود شهرداری به این شرکت باشد، باید شرایط سهامداری مشخص شود و از سوی دیگر این شرکت ارزش‌گذاری شود. ورود ما به این شرکت باید براساس چارچوب قانونی باشد. با توجه به تعدد سهامداران فکر می‌کنم مسیر طولانی برای به نتیجه رسیدن در مورد ورود شهرداری به این اپراتور وجود داشته باشد.»
 
او در پاسخ به این سوال که در صورت طی شدن مراحل قانونی شهرداری به چه صورت در این پروژه مشارکت خواهد داشت، تاکید می‌کند که هنوز در این زمینه به جمع‌بندی نرسیده‌اند؛ اما ممکن است این ورود به صورت سهامداری به ایرانیان‌نت باشد.
 
ورود احتمالی شهرداری به پروژه اپراتور چهارم فیبرنوری در حالی مطرح می‌شود که در چند ماه اخیر سازمان فناوری اطلاعات شهرداری با سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی بر سر واگذاری ظرفیت‌های مازاد فیبرنوری به اپراتورهای اینترنتی در حال مذاکره است. آنطور که فرجود به پیوست می‌گوید واگذاری این ظرفیت‌ها در حال پیگیری است و مشارکت آنها در این زمینه با بخش خصوصی نسبت به گذشته شتاب‌ بیشتری گرفته است. حالا این سوال به وجود می‌آید که در صورت ورود شهرداری به پروژه ایرانیان‌نت طرح مشارکتی سازمان فاوای شهرداری تهران با شرکت‌های اینترنتی خصوصی دچار مشکل نخواهد شد و آیا این ورود به انحصار واگذاری فیبرنوری شهرداری به دیگر بازیگران اینترنتی منجر نمی‌شود.
فرجود ایجاد هرگونه انحصاری در صورت ورود شهرداری به پروژه ایرانیان‌نت را رد می‌کند. او گفت:‌ «قرار نیست در صورت ورود ما به ایرانیان‌نت بر سر واگذاری ظرفیت‌های مازاد فیبرنوری به دیگر بازیگران این حوزه انحصار ایجاد شود. در این زمینه طرح مشارکتی وجود دارد که در حال پیگیری است.»
 
او از انتشار فراخوانی برای همکاری در تجاری‌سازی ظرفیت‌های فیبرنوری شهرداری خبر می‌دهد و در این مورد توضیح می‌دهد: «اخیرا فراخوانی را به صورت عمومی منتشر کرده‌ایم تا علاقه‌مندان به مشارکت در تجاری‌سازی ظرفیت‌های فیبرنوری شهرداری به ما مراجعه و توسعه در زمینه زیرساخت‌های فیبرنوری را دنبال کنیم.» به گفته او در این زمینه تمام دارندگان پروانه از رگولاتوری و حتی ایرانیان‌نت امکان همکاری خواهند داشت و شهرداری نمی‌خواهد در این خصوص وارد فضای ارائه سرویس شود.
 
پروانه اپراتور فیبرنوری در سال ۹۱ به شرکت ایرنیان‌نت اعطا شد. براساس آن قرار بود این شرکت از زمان ارائه پروانه تا ۸ سال بعد، ۶٫۸ میلیون پورت فیبرنوری با سرعت ۲۰ مگابیت بر ثانیه را به کاربران خانگی و بنگاه‌های اقتصادی برساند؛ اما این شرکت نه تنها نتوانست به این تعهدات عمل کند که به دلیل خروج MTN از این پروژه و پایان زمان انحصار واگذاری خدماتش از سوی رگولاتوری پروانه‌اش تعلیق شد. آخرین خبر در مورد فعالیت ایرانیان‌نت مربوط به پاییز سال گذشته و تغییرات در اعضای هیات مدیره آن بود.
 
در حال‌حاضر سهامداران اصلی شرکت ایرانیان‌نت را شرکت ارتباطات زیرساخت (۲۰درصد سهم) شرکت سرمایه‌گذاری فناوران توسعه ارتباطات و فناوری اطلاعات سینا، شرکت توسعه خدمات مدیریت اهداف (۱۱.۴۲ درصد) و صندوق بازنشستگی کارکنان صداوسیما (۰۰.۰۰۵۰) تشکیل می‌دهند. همچنین بهار سال گذشته پیوست در خبری از ورود های‌وب به سهامداری ایرانیان‌نت نیز خبر داد. براساس این خبر های‌وب تمام ۲۳ درصد سهام شرکت گسترش الکترونیک مبین ایران در این شرکت را خریداری کرد.

نظرها

سر‌خط آخرین خبرها

خبرهای بیشتر
نامه سرگشاده ماسک و 1000 فعال حوزه فناوری: به‌خاطر بشریت توسعه هوش مصنوعی را 6 ماه متوقف کنید

جمعی از فعالان حوزه فناوری در نامه سرگشاده‌ای از آزمایشگاه‌های هوش مصنوعی...

حالت مطالعه به نسخه دسکتاپ مرورگر گوگل کروم می‌آید

به‌روزرسانی جدید مرورگر گوگل شامل حالت مطالعه می‌شود که برای افزایش تمرکز و...

سرعت اینترنت موبایل و ثابت در ایران کاهش یافت

طبق جدیدترین گزارش Speedtest، رتبه اینترنت ثابت و موبایل در فهرست اسپیدتست...

برای نخستین بار در جهان کامپیوتر کوانتومی IBM به یک کلینیک پزشکی اختصاص داده شد

 شرکت آی‌بی‌ام از اولین رایانه کوانتومی جهان که به تحقیقات مراقبت‌های...

قابلیت چت صوتی گروهی به زودی به واتس‌اپ اضافه خواهد شد

واتس‌اپ به شکل منسجم و متمرکز در حال بهبود است. هر چند خیلی از قابلیت‌های...

ذخایر آب جدید در ماه کشف شد

دانشمندان با کشف منابع جدید آب در کره ماه می‌گویند این آب‌های حبس شده در...

ایلان ماسک: به‌زودی فقط توییت کاربران تأییدشده در زبانه For You توییتر پیشنهاد داده می‌شود

ایلان ماسک ادعا می‌کند که این کار تنها راه مقابله با بات‌ها است.

مایکروسافت تیمز جدید معرفی شد

مایکروسافت تیمز جدید از نظر عملکرد بسیار سریع‌تر و سبک‌تر شده است و حالا...

شهر استثنایی گمشده در اعماق اقیانوس

 دانشمندان موفق به کشف شهری گمشده در اعماق دریا شده اند که چیزی شبیه به آن...

نوکیا، اوپو را از بازارهای اروپا بیرون می‌کند

آن‌طور که به‌ نظر می‌رسد اوپو به‌ دلیل نقض پتنت‌های نوکیا مجبور شده است با...