کد خبر:1310089
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

فناوری اطلاعات ایران در زمینه هوش مصنوعی زبانزد منطقه است

فناوری اطلاعات ایران

رسانه کلیک – سرعت پیشرفت فناوری اطلاعات ایران به‌قدری سریع است که استارتاپ های ایرانی اکنون تنها از نرم‌افزارهای داخلی برای پیشبرد اهداف خوداستفاده کرده و در این راستا به بومی‌سازی نرم‌افزارهای هوش مصنوعی در ایران می‌اندیشند.

به گزارش کلیک، به نقل از ایرنا؛ معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری بابیان اینکه بزرگ‌ترین شرکت‌های هوش مصنوعی منطقه در ایران هستند، گفت:

تمام نرم‌افزارهای حوزه فناوری اطلاعات ایران بومی سازی شده و از نرم‌افزارهای داخلی در کشور استفاده می‌شود.

رونمایی از محصولات فناوری اطلاعات نسل سوم

به گزارش خبرنگار دانشگاه و آموزش ایرنا، سورنا ستاری روز شنبه در مراسم رونمایی از محصولات فناورانه نسل سوم حوزه اقتصاد خلاق، دیجیتال و هوشمند سازی که به صورت مجازی برگزار شد، افزود: هدف از این رونمایی شناساندن برخی از شرکت‌ها و قدردانی از زحمات آن‌ها، به‌ویژه در حوزه‌های جدیدی است.

وی ادامه داد:

در حوزه فناوری اطلاعات ایران بحث‌های جدیدی از قبیل بلاک چین چند سالی است در کشور مطرح‌شده، اما شرکت‌هایی که توانستند کار عملی و محصول روی میز بگذارند تعداد محدودی است.

تشویق اساتید حوزه‌های جدید فناوری اطلاعات الزامیست

ستاری با اشاره به اینکه از روز اول دانش بسیاری از مباحث این حوزه از خارج وارد کشور شده است، ادامه داد: در خصوص حوزه‌های جدید فناوری اطلاعات در دانشگاه‌ها تدریس می‌شود. خیلی از اساتید در این خصوص صحبت می‌کنند ولی کسی که محصول روی میز بگذارد باید تشویق شود.

بزرگ‌ترین شرکت‌های هوش مصنوعی منطقه در ایران هستند

در حوزه‌های هوش مصنوعی تعداد زیادی از شرکت‌ها کار می‌کنند. البته این حوزه، حوزه بسیار وسیعی است. حوزه‌های هوشمند سازی و هوش مصنوعی بسیار وسیع هستند و تعدادی از شرکت‌های ما نیز در این حوزه رشد پیدا کرده است.

ستاری گفت:

بزرگ‌ترین شرکت‌های هوش مصنوعی منطقه در ایران هستند، شرکت‌هایی که بسیاری از آن‌ها تعداد بسیار زیادی از دانش‌آموختگان نخبه را در خود جذب کرده‌اند. شرکت‌هایی داریم که بیش از هزار نفر نیروی انسانی دارند که در زمینه هوش مصنوعی کار می‌کنند و ابتکارات و نوآوری‌هایی داشتند که در جای خود یک کار منحصربه‌فرد در کشور بوده است.

گستره فعالیت بومی‌سازی هوش مصنوعی در ایران

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری یادآور شد: ما زیست‌بوم خودمان را در کشور داریم و شرکت‌ها نیز باید کارهای بومی خود را ارائه دهند. در حال حاضر تعداد زیادی از شرکت‌های ایرانی هوش مصنوعی در زمینه گفتار با توجه به لهجه‌های مختلف در کشور کار می‌کنند. همچنین در زمینه تصویری، هوشمند سازی شرکت‌های بسیاری با توجه به رشدی که هوش مصنوعی دارد، فعال‌شده‌اند.

خدمات استارتاپ ها در ایران همراه با فناوری هوش مصنوعی است

ستاری با بیان اینکه این‌ها کارهای بسیار ارزشمندی در حوزه‌های پیشرو در فناوری اطلاعات ایران است، افزود: زمانی ما متهم می‌شدیم که استارتاپ ها فقط کار خدماتی می‌کنند. درحالی‌که کار خدماتی که انجام می‌دهند، فناوری هوش مصنوعی در آن استفاده شده است.

استفاده از هوش مصنوعی در حوزه بیمه و بانکداری

ستاری خاطر نشان کرد که تمام نرم‌افزارهای حوزه فناوری اطلاعات ایران داخلی سازی شده و از نرم‌افزارهای داخلی در کشور استفاده می‌شود. وی همچنین افزود:

این خدمات در حوزه بیمه و بانکداری نیز پیشرفت کرده است. از ستاد اقتصاد دیجیتال معاونت نیز می‌خواهیم از شرکت‌هایی که در زمینه حوزه‌های پیشرو قدم می‌گذارند، حمایت کنند.

حمایت از حوزه فناوری اطلاعات ایران

ستاری یادآور شد: حسن فعالیت در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات این است که زود محصول به بازار می‌رسد مثل حوزه‌های دیگر مثل بیوتک، نانو، سلول‌های بنیادی، هوا و فضا نیست که تا ۶ ماه و حتی یک سال دیگر در بازار باشد، اما هر حوزه نوظهوری نیاز به حمایت دارد. حمایت می‌تواند مادی و معنوی باشد و مجموعه حمایت‌هایی که باید اتفاق بیفتد.

وی افزود:

ستاد موظف است این حمایت‌ها را انجام دهد و معاونت نیز در کنار شرکت‌ها است، این حوزه‌ها در آینده کسب‌وکارهای بزرگی را شکل می‌دهند. شرکت‌هایی که چهار سال پیش در حوزه هوش مصنوعی واردشده‌اند خیلی رشد کرده‌اند.

چرا بومی‌سازی سرویس‌های هوش مصنوعی اهمیت دارد؟

خیلی از سرویس‌های شرکت‌های فعال در این حوزه منحصر همان کشور است. سرویس هوش مصنوعی را که در آمریکا جواب داده نمی‌توان در ایران پیاده کرد؛ چرا که ما بوم، زبان و فرهنگ خودمان را در کشور داریم؛ بنابراین این سیستم باید با این‌ها مطابقت داشته باشد.

در این مراسم از محصولات چه شرکت‌هایی رونمایی شد؟

در این مراسم از محصولات فناورانه نسل سوم شرکت دانش بنیان آفرینش و بینش ایرانیان با محصول پلتفرم لایو بوک، رستاک مدیا سپهر با محصول بلاک چین به عنوان سرویس (blockchain as a service)، شرکت مدیریت منابع فیزیکی اطمینان پردیس محصول بسته نرم‌افزاری مدیریت عملکرد تجهیزات، دانشکده مهندسی و علوم کامپیوتر دانشگاه شهید بهشتی تهران با محصول آزمایشگاه، شرکت یکتا ققنوس پارس با چهار محصول سکوی تامین مالی جمعی، پلتفرم آرامش، پلتفرم برات و کیف پول نشان ریال، مرکز تحقیقات اینترنت اشیا با محصول کارا پلتفرم، شرکت دادماتک با محصول پیکره و فناوری گفتگوی روزمره زبان فارسی، آرمان رایان شریف با محصول پیکره و فناوری گفتگوی روزمره زبان فارسی و شرکت روایتگران دنیای نو با محصول پلتفرم راوینو رونمایی شدند.

 این رونمایی‌ها با حضور مهدی محمدی -دبیر ستاد توسعه فناوری‌های اقتصاد دیجیتال و هوشمند سازی و پرویز کرمی دبیر ستاد فرهنگ‌سازی اقتصاد دانش‌بنیان و توسعه صنایع نرم و خلاق معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری انجام شد.

نظرها

سر‌خط آخرین خبرها

خبرهای بیشتر
کشف یک لایه جدید زیر پوسته زمین

دانشمندان می‌گویند لایه جدیدی را که «گداز» نام گذاشته‌اند، در زیر پوسته...

خطر کاهش باروری مردان با یک داروی ضد افسردگی

 افسردگی، یک درد روانی رو به رشد در جهان است که تلاش‌های زیادی را در بین...

مقصر طاسی فرزندان پدر است یا مادر؟

در سال‌های گذشته محققان اظهار کرده بودند که ژن‌های به دست آمده از مادران...

معرفی ChatGPT برای موتور جستجوی بینگ در برنامه امشب مایکروسافت

 در اطلاعیه‌ای مایکروسافت اعلام کرد که سه‌شنبه شب مراسمی برگزار می‌کند....

رمزگشایی یک لوح باستانی 2 هزار ساله با کمک هوش مصنوعی

هوش مصنوعی جدیدی که دانشمندان ساخته‌اند، قادر است تکه متن‌های خط میخی چند...

عوامل ۶ گانه آمادگی الکترونیکی برای استفاده از فناوری اطلاعات

 یکی از حلقه های لازم برای افزایش کارایی تجاری در اقتصاد ملی بهره گیری از...

بازی فیفا ۲۳ در مسیر تبدیل شدن به پرفروش ترین بازی تاریخ مجموعه قرار دارد

با توجه به جدیدترین آمار منتشر شده، به نظر می‌رسد که آخرین نسخه از سری ورزشی...

پلتفرم IOT اسنوا قرار است چگونه رفتار کاربران را تشخیص دهد؟

اسنوا قبلا اعلام کرده بود که در برخی از محصولاتش از پلتفرم IoT اختصاصی این شرکت...

عوارض طرح ترافیک در سال آینده 20درصد افزایش می یابد

نرخ فعلی عوارض تقریباً ۴۴ هزار تومان است که با توجه به افزایش ۲۰ درصدی، در...

لیست پرفروش‌ترین بازی‌های کپکام منتشر شد

کمپانی کپ‌کام (Capcom) به تازگی لیستی از پرفروش‌ترین بازی‌های خود را منتشر...