کد خبر:1310104
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

فناوری اطلاعات ایران در زمینه هوش مصنوعی زبانزد منطقه است

فناوری اطلاعات ایران

رسانه کلیک – سرعت پیشرفت فناوری اطلاعات ایران به‌قدری سریع است که استارتاپ های ایرانی اکنون تنها از نرم‌افزارهای داخلی برای پیشبرد اهداف خوداستفاده کرده و در این راستا به بومی‌سازی نرم‌افزارهای هوش مصنوعی در ایران می‌اندیشند.

همراه اول

به گزارش کلیک، به نقل از ایرنا؛ معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری بابیان اینکه بزرگ‌ترین شرکت‌های هوش مصنوعی منطقه در ایران هستند، گفت:

تمام نرم‌افزارهای حوزه فناوری اطلاعات ایران بومی سازی شده و از نرم‌افزارهای داخلی در کشور استفاده می‌شود.

رونمایی از محصولات فناوری اطلاعات نسل سوم

به گزارش خبرنگار دانشگاه و آموزش ایرنا، سورنا ستاری روز شنبه در مراسم رونمایی از محصولات فناورانه نسل سوم حوزه اقتصاد خلاق، دیجیتال و هوشمند سازی که به صورت مجازی برگزار شد، افزود: هدف از این رونمایی شناساندن برخی از شرکت‌ها و قدردانی از زحمات آن‌ها، به‌ویژه در حوزه‌های جدیدی است.

وی ادامه داد:

در حوزه فناوری اطلاعات ایران بحث‌های جدیدی از قبیل بلاک چین چند سالی است در کشور مطرح‌شده، اما شرکت‌هایی که توانستند کار عملی و محصول روی میز بگذارند تعداد محدودی است.

تشویق اساتید حوزه‌های جدید فناوری اطلاعات الزامیست

ستاری با اشاره به اینکه از روز اول دانش بسیاری از مباحث این حوزه از خارج وارد کشور شده است، ادامه داد: در خصوص حوزه‌های جدید فناوری اطلاعات در دانشگاه‌ها تدریس می‌شود. خیلی از اساتید در این خصوص صحبت می‌کنند ولی کسی که محصول روی میز بگذارد باید تشویق شود.

بزرگ‌ترین شرکت‌های هوش مصنوعی منطقه در ایران هستند

در حوزه‌های هوش مصنوعی تعداد زیادی از شرکت‌ها کار می‌کنند. البته این حوزه، حوزه بسیار وسیعی است. حوزه‌های هوشمند سازی و هوش مصنوعی بسیار وسیع هستند و تعدادی از شرکت‌های ما نیز در این حوزه رشد پیدا کرده است.

ستاری گفت:

بزرگ‌ترین شرکت‌های هوش مصنوعی منطقه در ایران هستند، شرکت‌هایی که بسیاری از آن‌ها تعداد بسیار زیادی از دانش‌آموختگان نخبه را در خود جذب کرده‌اند. شرکت‌هایی داریم که بیش از هزار نفر نیروی انسانی دارند که در زمینه هوش مصنوعی کار می‌کنند و ابتکارات و نوآوری‌هایی داشتند که در جای خود یک کار منحصربه‌فرد در کشور بوده است.

گستره فعالیت بومی‌سازی هوش مصنوعی در ایران

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری یادآور شد: ما زیست‌بوم خودمان را در کشور داریم و شرکت‌ها نیز باید کارهای بومی خود را ارائه دهند. در حال حاضر تعداد زیادی از شرکت‌های ایرانی هوش مصنوعی در زمینه گفتار با توجه به لهجه‌های مختلف در کشور کار می‌کنند. همچنین در زمینه تصویری، هوشمند سازی شرکت‌های بسیاری با توجه به رشدی که هوش مصنوعی دارد، فعال‌شده‌اند.

خدمات استارتاپ ها در ایران همراه با فناوری هوش مصنوعی است

ستاری با بیان اینکه این‌ها کارهای بسیار ارزشمندی در حوزه‌های پیشرو در فناوری اطلاعات ایران است، افزود: زمانی ما متهم می‌شدیم که استارتاپ ها فقط کار خدماتی می‌کنند. درحالی‌که کار خدماتی که انجام می‌دهند، فناوری هوش مصنوعی در آن استفاده شده است.

استفاده از هوش مصنوعی در حوزه بیمه و بانکداری

ستاری خاطر نشان کرد که تمام نرم‌افزارهای حوزه فناوری اطلاعات ایران داخلی سازی شده و از نرم‌افزارهای داخلی در کشور استفاده می‌شود. وی همچنین افزود:

این خدمات در حوزه بیمه و بانکداری نیز پیشرفت کرده است. از ستاد اقتصاد دیجیتال معاونت نیز می‌خواهیم از شرکت‌هایی که در زمینه حوزه‌های پیشرو قدم می‌گذارند، حمایت کنند.

حمایت از حوزه فناوری اطلاعات ایران

ستاری یادآور شد: حسن فعالیت در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات این است که زود محصول به بازار می‌رسد مثل حوزه‌های دیگر مثل بیوتک، نانو، سلول‌های بنیادی، هوا و فضا نیست که تا ۶ ماه و حتی یک سال دیگر در بازار باشد، اما هر حوزه نوظهوری نیاز به حمایت دارد. حمایت می‌تواند مادی و معنوی باشد و مجموعه حمایت‌هایی که باید اتفاق بیفتد.

وی افزود:

ستاد موظف است این حمایت‌ها را انجام دهد و معاونت نیز در کنار شرکت‌ها است، این حوزه‌ها در آینده کسب‌وکارهای بزرگی را شکل می‌دهند. شرکت‌هایی که چهار سال پیش در حوزه هوش مصنوعی واردشده‌اند خیلی رشد کرده‌اند.

چرا بومی‌سازی سرویس‌های هوش مصنوعی اهمیت دارد؟

خیلی از سرویس‌های شرکت‌های فعال در این حوزه منحصر همان کشور است. سرویس هوش مصنوعی را که در آمریکا جواب داده نمی‌توان در ایران پیاده کرد؛ چرا که ما بوم، زبان و فرهنگ خودمان را در کشور داریم؛ بنابراین این سیستم باید با این‌ها مطابقت داشته باشد.

در این مراسم از محصولات چه شرکت‌هایی رونمایی شد؟

در این مراسم از محصولات فناورانه نسل سوم شرکت دانش بنیان آفرینش و بینش ایرانیان با محصول پلتفرم لایو بوک، رستاک مدیا سپهر با محصول بلاک چین به عنوان سرویس (blockchain as a service)، شرکت مدیریت منابع فیزیکی اطمینان پردیس محصول بسته نرم‌افزاری مدیریت عملکرد تجهیزات، دانشکده مهندسی و علوم کامپیوتر دانشگاه شهید بهشتی تهران با محصول آزمایشگاه، شرکت یکتا ققنوس پارس با چهار محصول سکوی تامین مالی جمعی، پلتفرم آرامش، پلتفرم برات و کیف پول نشان ریال، مرکز تحقیقات اینترنت اشیا با محصول کارا پلتفرم، شرکت دادماتک با محصول پیکره و فناوری گفتگوی روزمره زبان فارسی، آرمان رایان شریف با محصول پیکره و فناوری گفتگوی روزمره زبان فارسی و شرکت روایتگران دنیای نو با محصول پلتفرم راوینو رونمایی شدند.

 این رونمایی‌ها با حضور مهدی محمدی -دبیر ستاد توسعه فناوری‌های اقتصاد دیجیتال و هوشمند سازی و پرویز کرمی دبیر ستاد فرهنگ‌سازی اقتصاد دانش‌بنیان و توسعه صنایع نرم و خلاق معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری انجام شد.

نظرها

  سر‌خط آخرین خبرها

  خبرهای بیشتر
  قانون کارت به کارت اینترنتی
  قانون کارت به کارت اینترنتی: یکی بودن کدملی صاحب سیم‌کارت و کارت بانکی

   به دستور پلیس فتا و برای افزایش امنیت از این به بعد برای انجام کارت به کارت...

  نظرسنجی 1400 ایسپا
  آمارهای جالب از کاربران شبکه‌های اجتماعی | از هر 10 ایرانی بالای 18 سال، 7 نفر واتس‌اپ دارند

  مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) نتایج جدیدترین نظرسنجی‌اش را به منظور سنجش...

  پرفروش ترین برند گوشی در چین کدام است؟

  گزارش جدید IDC با بررسی عملکرد برندهای مختلف گوشی هوشمند از لحاظ تعداد دستگاه‌های...

  نیم میلیون امضاکننده در کارزار مخالفت با طرح صیانت
  تصمیم مدیر استارتاپ کارزار ثبت درخواست نیم میلیون امضاکننده در کارزار مخالفت با طرح صیانت

  مدیر استارتاپ (نوآفرین) «کارزار» با اعلام این‌که بیش از ۵۰۰ هزار نفر درخواست...

  پلتفرم هوما تلویزیون های اسنوا
  QLED غول پیکر هوشمند اسنوا با پلفترم «هوما» و رابط کاربری ابری

  در نیمه 1400 قرار داریم و تا این لحظه اسنوا به عنوان مطرح‌ترین تولیدکننده لوازم...

  موافقت مجلس با بررسی طرح صیانت
  اصل ۸۵ شدن طرح صیانت رای آورد موافقت مجلس با بررسی طرح صیانت و اجرای آزمایشی آن

  امروز ۶ مرداد نمایندگان مجلس موافقت خود را با بررسی طرح صیانت از حقوق کاربران در...

  هوما پلتفرم تلویزیون هوشمند اسنوا
  هوما؛ آنچه از پلتفرم جدید تلویزیون‌های هوشمند اسنوا می‌دانیم

  لوازم خانگی امروزه صرفا یک محصول نیست. بلکه بخشی از نگرش افراد به سبک زندگی شده است....

  فیس‌بوک به کاربران زیر ۱۸ سال اجازه تبلیغ نمی‌دهد

  روز گذشته شرکت فیس‌بوک اعلام کرد شرکت‌های تبلیغاتی دیگر حق پخش تبلیغ با هدف جلب...

  قیمت عجیب مزدا ۳
  قیمت عجیب مزدا ۳ صفر کیلومتر

  با اینکه تولید مزدا ۳ متوقف شده اما همچنان نمونه های صفر کیلومتر آن در بازار با...

  تحلیل قیمت بیت کوین امروز 6 مرداد 1400
  پادشاه ارزهای دیجیتال باز هم قیمت 40 هزار دلار را لمس کرد! قیمت بیت کوین امروز 6 مرداد 1400

  صبح امروز، 6 مرداد 1400، یک موج صعودی دیگر قیمت بیت کوین را به بالای 40،000 دلار رساند.