کد خبر:1345089
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

رییس مرکز ملی فضای مجازی:

کسانی که به دنبال محدود کردن فضای مجازی هستند در جهان امروز زیست نمی‌کنند

ابوالحسن فیروزآبادی محدود کردن فضای مجازی

دبیر شورای عالی و رییس مرکز ملی فضای مجازی گفت کسانی که به دنبال محدود کردن فضای مجازی هستند در جهان امروز زیست نمی‌کنند.

مراسم رونمایی از کتاب مجموعه قوانین کسب‌وکارهای اینترنتی روز چهارشنبه به همت انجمن تجارت الکترونیک تهران در ساختمان مرکز ملی فناوری برگزار شد.

در این مراسم سید ابوالحسن فیروزآبادی، دبیر شورای عالی و رییس مرکز ملی فضای مجازی گفت: «پیش از اینکه بخواهم وارد بحث اصلی شوم، لازم است بگویم که در عصر حاضر توسعه اقتصادی، اجتماعی و سیاسی بدون توسعه فضای مجازی امکان‌پذیر نیست. لذا کسانی که به دنبال محدودسازی فضای مجازی و یا محدودسازی اقتصاد دیجیتال باشند، در حقیقت منکر اصل ضرورت توسعه برای کشورها در صحنه رقابت جهانی هستند و به عبارتی در جهان امروز زیست نمی‌کنند و انزواگرا و درون‌گرا هستند.»

او در ادامه با اشاره به این موضوع که هیچ قانونی بدون توافق فوری اجتماعی امکان‌پذیر نیست و قابلیت اجرا ندارد، گفت: «در گذشته قانون نوشته و به تدریج مشخص می‌شد که قانون اشکلاتی دارد و بعد از گذشت چند سال، به اصلاح قانون می‌پرداختند. امروز به دلیل تحولاتی که ایجاد شده است و مشارکتی که جامعه در صحنه سیاسی، اجتماعی و فرهنگی کشور دارد، نمی‌شود که بعد از اجرای یک قانون به اصلاح آن پرداخت و اساسا جامعه چنین اجازه‌ای را نمی‌دهد. لذا در این عصر، قوانین بلافاصله به گفتمان گذاشته می‌شود. بنابراین ما باید در قوانین به توافق بلادرنگ اجتماعی توجه داشته باشیم و به همین دلیل نمی‌توان قوانین را در اتاق‌های دربسته نوشت.»

قانون‌گذاری ما مبتنی بر درهای بسته است

فیروزآبادی با بیان این موضوع که بشر امروز پذیرفته است که اصل مقررات‌زدایی یک اصل ممدوح است و این اصل شاید با ضرورت و نیازی که فضای مجازی به قوانین و مقررات جدید دارد مغایرت دارد، این‌گونه ادامه دارد: «یکی از کارهایی که مرکز ملی فضای مجازی باید انجام دهد، این است که بین نیاز به قانون و مقررات جدید و اصل مقررات‌زدایی تعادل ایجاد کند. آنچه که مسلم است ما امروز در مرکز ملی فضای مجازی نیاز به بحث جدی در حوزه حقوقی و قانونی داریم. به طور مثال ما هنوز نتوانستیم بحث مالکیت معنوی را در کشور ساماندهی کنیم یا در مورد قانون دارایی‌های معنوی، نظام بانکی کشور هنوز این دارایی‌ها را به رسمیت نشناخته است.»

او خاطرنشان کرد: «به طور مثال فضای مجازی در حوزه بازارهای ملی، عقود و قراردادها، حریم خصوصی و... نیاز به قانون دارد. متاسفانه در تمام دنیا نه فقط ایران، فهم اجتماعی از این تحولات از فهم سیاسی پیشی گرفته است و از آنجایی که قانون‌گذاران فهم سیاسی دارند، شاهد یک نوع تاخر در صحنه قانون‌گذاری در دنیا هستیم.»

رییس مرکز ملی فضای مجازی با اشاره به واکنش جامعه به طرح صیانت از فضای مجازی گفت: «از سوی دیگر قوانین ما قوانینی قدیمی هستند. در قانون صیانت از فضای مجازی، جامعه و اقتصاد به سطحی از بلوغ رسیده است که به این قانون واکنش نشان می‌دهد. اما نظام قانون‌گذاری ما مبتنی بر درهای بسته است. اصلاح این کار سختی است. ما باید از بن‌بست خارج شویم و یکی از راه‌های خروج از این بن‌بست، انتشار چنین کتاب‌هایی است.»

عضو شورای عالی مرکز ملی فضای مجازی در پایان مراسم رونمایی از کتاب مجموعه قوانین کسب‌وکارهای اینترنتی، به ارائه پیشنهاداتی پرداخت و افزود: «بحث جدیدی در فضای مجازی به نام توصیه در جریان است. میزان برندگی توصیه‌ها در نظامات فنی در غرب به مراتب برنده‌تر از قانون است یا حداقل اثر بیرونی و کارکردی بیشتری نسبت به قانون دارد که در کشور ما هنوز نظم و نظام درستی نگرفته است. دستگاه‌های ما در این مورد باید علاوه بر قانون‌گذاری، به توصیه توجه داشته باشند و راجع به انتشار آن توصیه‌ها عمل کنند. در نهایت جامعه انتخاب می‌کند که به کدام توصیه بیشتر عمل کند.»

در پایان این مراسم، حاضران به رونمایی از کتاب مجموعه قوانین کسب‌وکارهای اینترنتی پرداختند.

منبع: دنیای اقتصاد

نظرها

سر‌خط آخرین خبرها

خبرهای بیشتر
زمان رونمایی از گوشی آیفون 14 مشخص شد

مراسم معرفی سری آیفون 14 در تاریخ 16 شهریور برگزار می‌شود.

نرخ قیمت پرفروش‌ترین گوشی‌های شیائومی + جدول

در چند سال اخیر شرکت شیائومی با بازاریابی صحیح و ارائه محصولات باکیفیت و...

کسپراسکای: ایران آلوده ترین کشور در زمینه بدافزارها است

گزارش کسپرسکی حاکی از آن است که ایران بالاترین سهم آلودگی موبایل‌ها به...

تلگرام فیلترینگ جدید ایران را دور زد
تلگرام فیلترینگ جدید ایران را دور زد

از روز گذشته، دریافت پیامک فعالسازی تلگرام برای کاربران ایرانی غیرممکن شده...

تفاوت اپل واچ نایک و معمولی

اپل واچ نایک چیست؟ چه تفاوتی میان مشخصات و قیمت اپل واچ نایک با نسخه...

عفونت‌های گوارشی چگونه تشخیص داده می‌شوند؟ 

عفونت گوارشی چه علائمی دارد و چگونه تشخیص داده می‌شود؟ کشت مدفوع چیست؟

بنچمارک 7Zip پردازنده Core i9 13900K | شصت برابر سریعتر از i9 12900K

پردازنده Core i9 13900K قرار است پرچمدار پردازنده‌های نسل سیزدهمی Raptor Lake شرکت...

مقایسه سرعت اینترنت موبایل در ایران و کشورهای اطراف

سرعت اینترنت موبایل در کشور ما از افغانستان ۶۰ پله بالاتر، اما از همسایه‌های...

معرفی دوربینی که فقط از سوژه اصلی عکس می گیرد

این دوربین هوش مصنوعی فقط از سوژه انتخاب جلوی خود فیلمبرداری می‌کند و با...

چگونه با ثبت اختراع به درآمدی مادام العمر برسیم؟

واژه اختراع بسیار هیجان انگیز است و وقتی نام آن را می شنویم قطعا به وجد می...