کد خبر:1295225
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

وزیر ارتباطات:

مسئولیت حل چالش‌های تحول دیجیتال بر عهده پژوهشگاه ارتباطات است

مسئولیت حل چالش‌های تحول دیجیتال بر عهده پژوهشگاه ارتباطات است

رسانه کلیک - محمدجواد آذری جهرمی در مراسم آنلاین افتتاحیه دهمین سمپوزیوم بین‌المللی مخابرات از پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات خواست تا راهکار‌های مناسبی برای حل چالش‌های تحول دیجیتال پیدا کند.

محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مراسم آنلاین افتتاحیه دهمین سمپوزیوم بین‌المللی مخابرات ضمن برشمردن چالش‌های مختلف پیش روی تحول دیجیتال در ایران،‌ از پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات خواست تا راهکار‌های مناسبی برای حل این چالش‌ها پیدا کند.
 
 این سمپوزیوم به علت همه‌گیری کرونا با تاخیر نسبت به تاریخ قبلی برگزاری خود، در نهایت امروز ۲۶ آذرماه ۱۳۹۹ در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد. وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پیامی ویدیویی در افتتاحیه این سمپوزیوم با اعلام اینکه پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات به عنوان بازوی پژوهشی این وزارتخانه امسال پنجاهمین سالگرد تاسیس خود را جشن می‌گیرد گفت: «در این ۵۰ سال پژوهشگاه توانسته فناوری اطلاعات در کشور را متحول کرده و رونق ببخشد. همچنین در ۲۰ سال گذشته، پژوهشگاه تلاش کرده تا اجلاس IST را به صورت دوسالانه برگزار کند و امسال دهمین اجلاس را درحالی برگزار می‌کنیم که دنیا درگیر ویروس کرونا است و همه اجلاس‌های جهانی به صورت مجازی در حال برگزاری است و ما هم امسال این اجلاس را به صورت مجازی برگزار می‌کنیم.»
 
جهرمی ضمن اشاره به پیش‌نیازهای شکل‌گیری زندگی هوشمند گفت: «زندگی هوشمند و ارتباطات هوشمند آینده‌ای نزدیک در ساختار زندگی بشر است. تحقق آن نیازمند دقت و توجه در سه محور شامل شبکه‌ها و فناوری، خدمات، مقررات و سیاست‌گذاری در حوزه  ICT است. اجلاس امسال قرار است به این مسئله بپردازد.» براساس اظهارات او نقش هوش مصنوعی در کارکرد ارتقاء سامانه‌ها و شبکه‌های ارتباطی پیشرفته با نسل پنجم و نسل‌های بعدی در حال تحقق یافتن است و برای این کار استفاده از دیتا ساینس،‌ کلاد کامپیوتینگ، و.. با هدف استفاده بهینه از منابع اجتناب‌ناپذیر است.
 
جهرمی در ادامه سخنان خود به موضوع پراهمیت شکل‌گیری اقتصاد دیجیتال پرداخت و گفت:‌ «این روزها اقتصاد دیجیتال به عنوان یک الزام فراگیر در همه دنیا مطرح است و لازمه آن توجه به اکوسیستم مربوطه و تسهیل فراینده‌های درگیر با آن است. تحول دیجیتال در ۳ بخش دولت دیجیتال با محوریت هوشمندسازی، جامعه دیجیتال با محوریت فرهنگ‌سازی، کسب‌وکار دیجیتال با محوریت توسعه فضای کسب و کار آینده جوامع را شکل می‌دهد و در همه بخش‌های اقتصادی اجتماعی و زیست محیطی اثر گذار است.»
او در ادامه به چالش‌های پیش روی تحول دیجیتال اشاره کرد و توضیح‌ داد: «تحول دیجیتال با چالشهای مهمی مواجه است. چالش زیرساخت‌ها، چالش‌های نهادی و حقوقی، چالش‌های فرهنگی و اجتماعی، چالش‌های سازمانی به معنی فقدان مهارت، ناکافی بودن منابع مالی و کمبود راهبردهای اجرایی منسجم، چالش‌های دانشی و پژوهشی و بالاخره چالش‌های فضای کسب‌وکار.» جهرمی با اشاره به این چالش‌ها اعلام کرد که انتظارش به عنوان وزیر ارتباطات از پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات این است که با نگاهی عمیق و در عین حال واقع بینانه در هر مورد از این چالش‌ها راهکار مناسبی تدوین و ارائه کند. به باور او مپوزیوم بین‌المللی مخابراتدر موضوعات فناوری‌های آینده و مورد نیاز می‌تواند به پژوهشگاه در انجام خواسته یاد شده کمک کند.
 
این سمپوزیوم در سه محور اصلی شبکه‌های نسل آتی و توجه به زیرساخت‌هایی که برای تشکیل این شبکه باید ایجاد شود،‌ سرویس‌ها و خدماتی که روی شبکه‌های نسل آینده برگزار خواهد شد و در نهایت تنظیم‌گیری فضای مجازی به واسطه نسل‌های آینده ارتباطات است. براساس اظهارت ریاست کمیته علمی این سمپوزیم برای این دور از سمپوزیوم  محققان و پژوهشگران ۱۰۷ مقاله برای این کمیته ارسال کرده‌اند که در نهایت با داوری‌های انجام شده تنها ۵۳ مقاله مورد پذیرش و در دو روز برگزاری این رویداد ارائه خواهد شد. همچنین در کنار این سمپوزیوم نمایشگاه دستاورد‌های علمی و فناورانه ایران نیز به صورت آنلاین معرفی خواهد شد.

نظرها

سر‌خط آخرین خبرها

خبرهای بیشتر
بازی های موبایل برای مادران
معرفی بهترین بازی های موبایل برای مادران

استودیوها بازی‌های گوناگونی را توسعه می‌دهند که مناسب همه افراد است. برخی بازی...

تفاوت بین هودی و دورس دقیقا چیست؟ بررسی دو استایل متفاوت و شبیه!

فصل سرما شده و نوجوانان و جوانان لباس‌های گرم خود را از چمدان‌ها درآورده‌اند....

موارد ممنوعه در ورود به ترکیه
موارد ممنوعه در ورود به ترکیه کدامند؟

کشور ترکیه از نظر شرایط گردشگری برای ایرانی‌ها مقصد جذاب و محبوبی است. این کشور...

لیست 6 سریال کره ای محبوب در سال 2021
لیست 6 سریال کره ای محبوب در سال 2021 (معمایی، عاشقانه، کمدی و …)

پخش اخیر سریال Squid Game علاقه ایرانیان به سریال‌های کره ای را بیشتر از قبل کرده است....

افزایش حقوق 1401
حقوق کارمندان و بازنشستگان تامین اجتماعی در سال 1400 چقدر می شود؟ افزایش حقوق 1401 کارگران و کارمندان چقدر خواهد بود؟

در روزهایی که بودجه سال آینده کشور در حال بررسی و تصویب است، اخبار از افزایش حقوق...

رانندگان اتوبوس کارت واکسن مسافران
رانندگان اتوبوس کارت واکسن مسافران را چک کنند | تدابیر کنترل کرونا امیکرون

مدیرکل دفتر مسافری سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای از ممانعت سفر افراد واکسن...

گواهینامه رانندگی بین المللی در شهرک آزمایش
دفتر صدور گواهینامه رانندگی بین المللی در شهرک آزمایش راه‌اندازی شد

مدیر صدور اسناد و مدارک بین‌المللی کانون جهانگردی و اتومبیلرانی از راه‌اندازی...

دز یادآور واکسن کووپارس بهتر است یا سینوفارم
برای دز یادآور واکسن کووپارس بهتر است یا سینوفارم؟

ایمنی زایی دوز یادآور واکسن کووپارس رازی و مقایسه آن با دوز بوستر واکسن سینوفارم...

جدیدترین فهرست شهرهای آلوده جهان | تهران چهارم شد

تهران امروز با شاخص کیفیت هوای ۱۵۷ در رتبه چهارم فهرست شهرهای آلوده جهان قرار گرفت.

احتمال ثابت ماندن قیمت خودرو
احتمال ثابت ماندن قیمت خودرو | ستاد تنظیم بازار هنوز به توافق نرسیده است

قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه کارشناسان ستاد تنظیم بازار درباره...