کد خبر:1297180
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

مشکلات پیش‌روی شبکه‌های مجازی داخلی از دیدگاه رییس فراکسیون اقتصاد دیجیتال

مشکلات پیش‌روی شبکه‌های مجازی داخلی از دیدگاه رییس فراکسیون اقتصاد دیجیتال
رسانه کلیک - صبح امروز مجتبی رضاخواه و رضا الفت‌نسب در برنامه رادیویی صبح گفت‌وگو در رابطه با مشکلات پیش‌روی شبکه‌های مجازی داخلی به بحث و گفت‌وگو پرداختند.
 

صبح امروز برنامه صبح و گفت‌وگو که از شبکه رادیویی رادیو گفت‌وگو پخش شد میزبان مجتبی رضاخواه، نماینده مجلس و رئیس فراکسیون اقتصاد دیجیتال و رضا الفت نسب عضو هیات مدیره اتحادیه کشوری کسب و کارهای مجازی بود. در این برنامه این دو مقام مسئول در رابطه با شبکه ملی اطلاعات و مشکلات پیش‌روی شبکه‌های مجازی داخلی مناظره کردند.
 
 
مجتبی رضاخواه، نماینده مجلس و رئیس فراکسیون اقتصاد دیجیتال دلیل آنکه که شبکه‌های اجتماعی داخلی آنچنان که شبکه‌های اجتماعی خارجی مورد اقبال مردم واقع شدند، مقبول نبوده‌اند را حضور رقبای خارجی دانست و افزود که دلیل دیگر نامقبول بودن شبکه‌های مجازی بومی عدم اعتماد مردم به آن‌ها و ترس از سواستفاده از اطلاعات است.
 
 
 
او در ادامه صحبت‌های خود از لزوم ارائه سرویس‌هایی در داخل شبکه‌های اجتماعی بومی که مختص به خود این شبکه‌ها باشد، گفت و افزود: ما می‌توانیم در شبکه‌های مجازی بومی خود سرویس‌ها و خدماتی را ارائه دهیم که بر اساس اطلاعاتی مانند کارت ملی، آدرس یا لوکیشن اشخاص کارکرد داشته باشد. هدف از تشکیل شبکه ملی اطلاعات هم همین موضوع بوده است.
 
 
 
این نماینده مجلس همچنین از لزوم قانون‌گذاری برای حمایت از شبکه‌های اجتماعی داخلی سخن گفت و تحقق شبکه ملی اطلاعات را نیازمند اقدامی جدی دانست. او از دو سیاست برای حمایت از شبکه‌های مجازی داخلی سخن گفت که سیاست اولیه او محدود کردن پهنای باند برای شبکه‌های مجازی خارجی بود که به گفته او  ناکنون اراده‌ای برای تحقق این امر وجود نداشته است. سیاست دوم پیشنهادی او اعمال تعرفه ارزان‌تر اینترنت برای شبکه داخلی به منظورافزایش انگیزه مردم در استفاده از اپلیکیشن‌های داخلی بود.
 
رضاخواه تحقق شبکه ملی اطلاعات و اقبال شبکه‌های مجازی بومی را نیازمند به دو گونه حمایت دانست و افزود: بخشی از حمایت‌ها حمایت های معنوی است به این مفهوم که معنا ندارد اگر یک کسی رفت و یک شبکه اجتماعی را راه انداخت و مخاطب برای خودش جمع کرد ما برایش دردسرهای قضایی ایجاد کنیم. کسی که با این مشکلات دست و پنجه نرم کند نمی‌تواند رشد کند. پس نیاز داریم خودمان را با شرایط جدید وفق دهیم. یکسری از حمایت ها هم حمایت های مالی است. باید اینترنت ارزان برای پلتفرم های داخلی ارزان تر از خارجی باشد نکته واضحی است که تا کنون نتوانسته‌ایم اجرایی‌اش کنیم.
 
 
 
پس از رضاخواه، رضا الفت با اشاره شبکه های اجتماعی بومی مانند کلوب قبل از به وجود آمدن شبکه های اجتماعی خارجی گفت: این شبکه اجتماعی، یک پلتفرم داخلی بود تا یک جاهایی خیلی خوب پیش رفت ولی نه حمایت‌های لازم شد و نه اینکه ما سازوکار درستی برای نظارت و برخورد داشتیم.
 
الفت نسب با انتقاد از سیاست‌های اجرایی دستگاه قضایی مبنی بر برخورد با پلتفرم‌ها به دلیل انتشار محتوای مجرمانه توسط کاربر آن شبکه انتقاد کرد و آن را یکی از مشکلات پیش‌روی شبکه‌های مجازی داخلی دانست و افزود: اگر کسی در شبکه‌های اجتماعی محتوای مجرمانه‌ای را منتشر می‌کرد ما با خود پلتفرم برخورد می کردیم کما اینکه امروز هم سال‌ها گذشته و این اتفاق هنوز هم رخ می‌دهد. وقتی ما با پلتفرم خودمان این طور برخورد می‌کنیم پلتفرم هم توان این را ندارد که هر روز بخواهد برود و پاسخگوی مطلب یا تصویر منتشر شده دیگران باشد.
 
 
 
 
عضو هیئت مدیره اتحادیه کشوری کسب و کارهای مجازی به عنوان نماینده بخش خصوصی گفت: «شما از شبکه ملی اطلاعات می گویید که می تواند تاثیرگذار باشد من به عنوان بخش خصوصی نه درک درستی از این دارم و نه لمس کردم که شبکه ملی اطلاعات چه کاری می خواهد بکند. امروز با اپلیکیشنی به نام اینستاگرام و تلگرام مواجهم که مردم دارند توامان از آن استفاده می‌کنند در حالی که مشابه ایرانی اش هست ولی مشکلات زیر ساختی فراوانی دارد.»
 
او با انتقاد از سیاست‌های حاکمیت برای کنترل شبکه‌های داخلی، بیش از حد بودن نظارت‌‌ها را از دیگر مشکلات شبکه‌های اجتماعی داخلی دانست و گفت: تا زمانی که دید نهادهای حاکمیتی این باشد که تاسیس یک کانال در شبکه‌های مجازی بومی منوط بر اجازه وزارت ارشاد باشد ما به هیچ جایی نمی‌رسیم و اینستاگرام و تلگرام هر روز پر قدرت‌تر خواهند شد.

نظرها

  سر‌خط آخرین خبرها

  خبرهای بیشتر
  افزایش قیمت تایر 30 تا ۴۰ درصد
  افزایش قیمت تایر 30 تا ۴۰ درصد | تایر رسما گران شد!

  مجوز افزایش قیمت‌ تایر برای کارخانجات در نامه ای که انجمن صنفی صنعت تایر به مدیران...

  مشاغل پرطرفدار آینده کشور
  مشاغل پرطرفدار آینده کشور کدام‌ها هستند؟

  مدیرکل دفتر پژوهش، طرح و برنامه‌ریزی درسی سازمان فنی و حرفه‌ای کشور درباره...

  وب‌سایت علی‌بابا رونمایی شد | طراحی بر بستر Vue.js3 و کاهش مصرف اینترنت

  پس از رونمایی از فونت اختصاصی، علی‌بابا از دیزاین سیستم جدید و دستاوردهای نسخه...

  السالوادور بیت کوین
  ُسرکوب آربیتراژ؛ قیمت لحظه‌ای بیت کوین از کیف پول چیوو السالوادور حذف شد

  کاربران السالوادوری کیف پول چیوو (Chivo) دیگر قادر به دیدن قیمت ثابت بیت کوین نخواهند...

  قطعا با زنان موتورسوار برخورد می‌شود
  قطعا با زنان موتورسوار برخورد می‌شود

  رییس پلیس راهور ناجا گفت: گواهینامه موتورسیکلت برای آقایان است و زنان موتور سوار...

  حذف ارز۴۲۰۰ تومانی یارانه ۳۰۰ هزار تومانی
  پس از حذف ارز۴۲۰۰ تومانی منتظر یارانه ۳۰۰ هزار تومانی باشیم؟

  با حذف ارز۴۲۰۰ تومانی یارانه ۳۰۰ هزار تومانی با تجمیع یارانه‌های نقدی و معیشتی در...

  توقف تولید واکسن فخرا
  پروژه واکسن ایرانی در ایستگاه آخر | توقف تولید واکسن فخرا رسماً تأیید شد

  مدیر پروژه واکسن فخرا با اعلام اینکه واکسن‌های داخلی که در مرحله کارآزمایی بالینی...

  تاریخ برگزاری مراسم اسکار ۲۰۲۲
  تاریخ برگزاری مراسم اسکار ۲۰۲۲ کی است؟

  مراسم اسکار بزر‌گ‌ترین محفل هنری جهان است که به صورت سالانه برگزار می‌شود. جایزه...

  دریافت واکسن کرونا برای اصناف
  دریافت واکسن کرونا برای اصناف الزامی می‌شود | مهلت تا پایان مهرماه

  کلیه صنوف و تمام افراد شاغل در اصناف موظف هستند تا پایان مهرماه حداقل یک دوز از...

  اولین صحبت‌های مهران غفوریان پس از بستری شدن
  ویدیو اولین صحبت‌های مهران غفوریان پس از بستری شدن

  پس از حمله قلبی مهران غفوریان در روز دوشنبه ۲۶ مهر ماه و بستری شدنش در بیمارستان...