کد خبر:1267309
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

توسط سازمان فناوری اطلاعات؛

نتایج پیمایش تأثیر کرونا بر استارتاپ‌های فناوری اطلاعات منتشر شد / کاهش صددرصدی خرید بلیت

رسانه کلیک - سازمان فناوری اطلاعات ایران با بررسی تأثیر شیوع ویروس کرونا بر کسب‌وکارهای فناوری اطلاعات در کشور، نتایج پیمایش تأثیر شرایط پیش آمده در این خصوص را بر شرکت‌های نوپا و نوآفرین منتشر کرد.

پاسخ به این سوال که کرونا چه تأثیری بر کسب‌وکارهای اینترنتی گذاشته است، با پیچیدگی‌ها و چالش‌هایی مواجه است؛ این پیچیدگی از سویی ناشی از تنوع زیاد کسب‌وکارهای امروزی است و تأثیر متفاوتی که کرونا بر هر یک از این کسب‌وکارها می‌گذارد و از سوی دیگر، از آنجا که هر کسب‌وکاری با شبکه وسیع و متنوعی از مشتریان، تأمین‌کنندگان، نهادهای حاکمیتی و دولتی و... در ارتباط است و از آنها تأثیر می‌پذیرد، تاثیرپذیری هر یک از اجزای این شبکه از شیوع کرونا، می‌تواند بر کسب‌وکار مورد مطالعه نیز اثری متفاوت داشته باشد.

علاوه بر این، باید در نظر داشت که اگرچه در نگاه نخست، برخی کسب‌وکارها از شرایط جدید منتفع می‌شوند، اما ممکن است به دلیل تأثیر منفی شیوع کرونا بر تأمین‌کنندگان آنها، این کسب‌وکارها نتوانند از فرصت پیش‌آمده، برای توسعه فعالیت خود استفاده کنند.

با چنین نگاهی و برای دستیابی به تصویری هرچند کلی از وضعیت کسب‌وکارهای نوپای فناوری اطلاعات کشور، سازمان فناوری اطلاعات ایران پیمایشی را در تماس با مدیران ۱۰۰ شرکت منتخب از ۲۰۰۰ شرکت که در سامانه نوآفرین (irannoafarin.ir) ثبت نام کرده‌اند، انجام داده است تا تاثیر شیوع ویروس کرونا بر کسب و کارهای ICT مشخص شود. از سوی دیگر در این گزارش، نظرات و دیدگاه‌های برخی از فعالان اقتصادی و صاحبان کسب‌وکارهای آنلاین و مجازی نیز آمده است.

شناخت رفتار و نیز خواسته‌های کسب‌وکارها که مهمترین هدف این مطالعه و پیمایش است، به حاکمیت کمک می‌کند تا بتواند سیاست‌های کارآمدتری را برای پایدار ساختن فعالیت‌های اقتصادی و نیز کاهش اثرات اجتماعی و اقتصادی شیوع کرونا بر شهروندان و کسب‌وکارها در پیش بگیرد.

نتایج تاثیر شیوع کرونا بر کسب و کارهای آنلاین ایرانی

در این گزارش چگونگی تأثیر شیوع کرونا بر کسب وکارهای آنلاین ایرانی در قالب چند دسته بندی شامل صنعت خدمات گردشگری آنلاین، از افت فروش تا تعدیل نیرو، تاثیر بر پلتفرم‌های اطلاع رسانی خدمات تفریحی و فرهنگی، میزان خرید آنلاین، تأثیر ویروس کرونا بر سامانه های حمل و نقل آنلاین، رشد تماشای آنلاین فیلم و سریال، تاثیر کرونا بر بازی‌های آنلاین، رشد خیره کننده برگزاری رویداد و کلاس آنلاین، تاثیر بر اپلیکیشن‌های مالی و فین‌تک، کاهش تبلیغات آنلاین، تأثیر بر مرسولات پستی فروشگاههای اینترنتی، تاثیر لغو پروازها و حرکت قطارها بر ارسال بسته های پستی، تاثیر بر بازار خرید و فروش موبایل، تاثیر بر سرویس‌های آنلاین توزیع غذا و کاهش تراکنش‌های شاپرکی مورد بررسی و تحلیل قرار گرفته است.

بررسی های به دست آمده از کسب و کارها در رسته های مختلف شامل موارد زیر است:

در حوزه سفر و گردشگری: کاهش ۸۰ درصدی کل فروش، کاهش ۷۰ درصدی رزرو اقامت و تعدیل نیروی انسانی

در حوزه حمل و نقل آنلاین: کاهش ۱۵ درصدی ارسال مرسولات نسبت به سال قبل و افزایش ۵ درصدی ارسال مرسولات نسبت به ماه اسفند، کاهش دو رقمی درصد تعداد سفر

در حوزه سفارش آنلاین: کاهش ۶۰ درصدی تعداد سفارشات

در حوزه سفارش آنلاین کالای سوپرمارکتی: افزایش ۵۰ درصدی تقاضا و اندازه سبد خرید مشترکان

در حوزه مشاوره پزشکی آنلاین: افزایش ۲۲ درصدی تعداد مشاوره

در حوزه خرید آنلاین کالاهای فروشگاهی: کاهش ۷ درصدی پرداخت اقساط و افزایش ۱۵ درصدی فروش

در حوزه خرید گروهی: کاهش ۸۰ درصدی فروش

در حوزه ویدئو و رسانه: افزایش ۷۴ درصدی تماشای رایگان انیمیشن، افزایش ۳۵ درصدی تماشای محتوا، افزایش ۴۰ درصدی بارگذاری ویدئو، افزایش ۲۵ درصدی تماشای ویدئو

در حوزه رویدادهای آنلاین: افزایش ۵۰ درصدی برگزاری رویداد و کلاس آنلاین، افزایش ۴۰۰ درصدی فروش روزانه برگزاری رویدادهای آنلاین

در حوزه بازار آنلاین خدمات مسکن: کاهش ۵۰ درصدی تعداد سفارش، کاهش ۱۵ درصدی تعداد آگهی،

در حوزه پرداخت آنلاین: افزایش ۲۵ درصدی تعداد کاربران، کاهش ۳۸ درصدی پرداختی آنلاین کرایه

در حوزه خرید آنلاین بلیط : کاهش ۱۰۰ درصدی خرید بلیط

در حوزه تبلیغات آنلاین: کاهش ۹۰ درصدی تبلیغات کلیکی، کاهش ۵۰ درصدی در همکاری در فروش، کاهش ۷۰ درصدی کاهش فروش و کاهش ۵۰ درصدی سفارش تبلیغات

تاثیرات مثبت و منفی کرونا بر کسب و کارها

در تحلیل نتایج موجود نظرسنجی مبنی بر اینکه ویروس کرونا در چه حوزه هایی تاثیرات مثبت و منفی گذاشته است، این نتایج به دست آمد:

حوزه های مربوط به خدمات پزشکی (تولید تجهیزات پزشکی، مشاوره آنلاین و..) بیشترین تاثیر مثبت را از کرونا گرفته اند. همچنین حوزه مربوط به خدمات آنلاین، همچون تاکسی اینترنتی و شبکه های فروش اینترنتی نیز بیشترین تاثیر منفی را از این وضعیت گرفته اند.

تنها ۱۸ درصد شرکتهای موجود، به دلیل شیوع کرونا مجبور به کاهش نیروهای خود شده‌اند و بیشترین تعدیل نیرو در حوزه نرم‌افزار بوده است.

بررسی حوزه هایی که بیشترین و کمترین کاهش درآمد را به سبب ویروس کرونا داشته‌اند، نشان می‌دهد که شرکت‌های فعال در حوزه پزشکی، بیشتر از سایر حوزه‌ها اعلام کرده‌اند که یا کاهش درآمد نداشته‌اند و یا کاهش درآمد ناچیزی داشته‌اند. از طرف دیگر، شرکتهای فعال در حوزه نرم‌افزار بیشتر از سایر حوزه‌ها، کاهش درآمد داشته‌اند.

در همین حال از ۹۴ شرکت، ۵۸شرکت (۶۱درصد) ادعا کرده‌اند که در صورت تداوم شرایط موجود، کسب وکارشان در کمتر از ۳ماه به طور کامل تعطیل خواهد شد. ۶ شرکت دیگر بین ۳تا ۶ماه تاب می‌آورند و ۳۰ شرکت نیز ادعا کرده‌اند که با منابع موجود تنها تا پایان سال می‌توانند به فعالیت در کسب وکار خود ادامه دهند.

همچنین ۴۳درصد شرکتهایی که کمتر از ۳ماه منابع برای ادامه کسب وکار خود دارند، درحوزه نرم افزار فعالیت دارند.

پیشنهاد صاحبان این کسب وکارها، در خصوص حوزه های اولویت دار برای دریافت تسهیلات دولتی، به شرح زیر است:

این پیمایش توسط معاونت سیاستگذاری فناوری اطلاعات سازمان فناوری اطلاعات ایران انجام شده و جزئیات کامل آ در این لینک در دسترس است.

نظرها

سر‌خط آخرین خبرها

خبرهای بیشتر
عربستان سعودی قصد دارد در شرکت فضایی اسپیس‌ایکس سرمایه‌گذاری کند

عربستان سعودی قصد دارد در یک همکاری با اسپیس‌ایکس، به‌عنوان سرمایه‌گذار در...

هوش مصنوعی ChatGPT حالا می‌تواند با کمک افزونه‌ها به اینترنت دسترسی داشته باشد

OpenAI در خبری اعلام کرد که ChatGPT حالا از افزونه‌ها پشتیبانی می‌کند و می‌تواند...

تیک‌های آبی سیستم قدیمی توییتر در روز دروغ اول آوریل حذف می‌شود

 توییتر در خبری اعلام کرده است که از 1 آوریل (12 فروردین) تیک‌هایی آبی قدیمی...

تلسکوپ هابل برای اولین‌بار یک سیاه‌چاله ابَرپرجرم فراری را ثبت کرد

تلسکوپ هابل موفق به ثبت اولین تصویر از یک سیاه‌چاله ابَرپرجرم فراری شد.

به‌روزرسانی واتس‌اپ با دو قابلیت جدید؛ مدیریت گروه‌ها آسان‌تر می‌شود

واتس‌اپ آپدیتی شد و حالا افزون بر امکان مشاهده گروه‌های مشترک خود با دیگر...

گوشی جدید نوکیا معرفی شد

 بر اساس خبرهای جدید، امروز شرکت نوکیا به صورت رسمی از گوشی هوشمند Nokia C12 Pro...

دانشمندان به سرنخ‌های جدیدی از منشأ کرونا دست یافتند

برخلاف باور عموم که منشأ کرونا را خفاش‌ها می‌داند، حالا دانشمندان باور...

تبلیغات جدید به اینستاگرام می‌آیند؛ این‌بار در نتایج جستجو و به‌صورت نوتیفیکیشن

شرکت اینستاگرام در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که به‌صورت آزمایشی نمایش تبلیغات...

شیائومی سیستم عامل MIOS را برای جایگزینی MIUI آماده می‌کند

در روزهای اخیر شایعاتی از تلاش شیائومی برای ساخت یک سیستم عامل جدید خبر...

محققان چینی یخچال مخصوص تراشه‌های کوانتومی ساختند

یخچال تراشه‌های کوانتومی می‌تواند شرایط محیطی پایدار و مناسبی را برای...