کد خبر:1308328
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

نسخه نویسی الکترونیکی تحولی نو در نظام سلامت کشور

نسخه نویسی الکترونیکی

رسانه کلیک – آمار به‌دست‌آمده از تجمع دارو در خانه ایرانیان نشان می‌دهد که این میزان برای مصرف سه سال کفایت می‌کند؛ اما این مسئله نه‌تنها برای خود بیمار هزینه‌بر است، بلکه ضربه سنگینی به نظام سلام وارد می‌کند. پیش‌بینی می‌شود که این معضل با نسخه نویسی الکترونیکی حل شود.

همراه اول

به گزارش کلیک، به نقل از نسیم آنلاین؛ بعد از انتشار خبر افزایش دارو در کشور، مشخص شد که آمار مصرف دارو در کشور بیش از 5 برابر جمعیت کشور است. تجویز بیش از اندازه دارو توسط پزشکان و البته فرهنگ و عادت اشتباه مردم در نگهداری دارو موجب استفاده از دارو بدون نسخه می‌شود.

محمدعلی محسنى بندپى نماینده مردم چالوس، نوشهر و کلاردشت، دلیل این مصرف بیش‌ازحد دارو را در نبود سامانه نظام‌مند تجویز دارو دانسته و از پیگیری نسخه نویسی الکترونیکی توسط مجلس یازدهم خبر داد.

وی در مجلس شورای اسلامی دراین‌باره گفت:

با اجرایی شدن نسخه نویسی الکترونیکی در بین عموم، امکان دسترسی پزشک به اطلاعات تمام بیماران وجود خواهد داشت. البته ایران در حوزه پاراکلینیکی هم رتبه دار است که متاسفانه هزینه‌های که نظام سلامت به واسطه عدم تجویز دارو و هزینه پاراکلینیکی پرداخت می‌کند هزینه‌های سنگین است که مجلس شورای اسلامی با جدیت پیگیر آن است تا به‌وسیله نسخه نویسی الکترونیکی و تشکیل پرونده الکترونیکی بیماران بتوانیم هزینه اضافی در بخش دارویی، تجهیزات پزشکی، پاراکلینیکی و هزینه‌های موازی را کنترل کنیم.

هزینه سنگین درمان بر دوش نظام سلامت

با گسترش فناوری و آنلاین شدن بسیاری از ویزیت‌ها، یک بیمار در یک روز می‌تواند به‌راحتی یا چندین پزشک ارتباط برقرار کند. درست است که این شیوه ویزیت بسیار ساده و در شرایط کرونا بسیار مفید واقع‌شده است، اما باید در نظر داشت که این کار هزینه سنگینی که بر دوش خانوار و نظام سلامت کشور می‌گذارد. ازاین‌روی، نسخه نویسی الکترونیکی را می‌توان تحولی نو در نظام سلامت دانسته و از این طریق به کاهش هزینه درمان کمک کرد.

نسخه نویسی الکترونیکی چگونه باعث کاهش هزینه‌های درمان می‌شود؟

آیا شما نیز بعد از هر بار مراجعه به مطب پزشک با کیسه‌های پر از دارو به خانه برگشته‌اید؟ همه ما این تجربه را داشته‌ایم. موضوع این است که تعداد داروهای تجویزی گاه بیش از دوره درمان بوده و به همین دلیل اغلب با ایرانی‌ها جعبه‌ای برای نگهداری از داروهای اضافی در خانه ‌داریم.

نماینده مردم در مجلس یازدهم در این راسته گفت:

دارویی که توسط بیماران در منازل نگهداری می‌شود به‌اندازه مصرف دارویی سه سال ایرانیان کافی است.

با نسخه نویسی الکترونیکی و پرونده الکترونیکی، اکنون دیگر نه پزشک می‌تواند بیش‌ازحد دارو تجویز کند و نه شما به‌عنوان بیمار می‌توانید تقاضای داروی بیشتر کنید.

محسنى بندپى در این مورد کشور انگلیس را مثال زده و گفت:

نظام سلامت انگلستان یکی از پیشرفته‌ترین نظام سلامت دنیا محسوب می‌شود که با ‌‌نسخه نویسی الکترونیکی و پرونده الکترونیکی، هزینه درمانی بیماران را کاهش می‌دهد، نظام سلامت ما به‌جای حوزه سلامت‌محور به سمت درمان محور حرکت کرده است و همین عاملی شده تا بسیاری از هزینه‌ها صرف خرید دارو در راستای درمان شود، کشورهای درحال‌توسعه در تلاش هستند تا به سمت سلامت‌محور حرکت کنند تا درمان محور، اگر پیشگیری در اولویت اول قرار بگیرد گروه‌های پرخطر در اولویت درمان قرار می‌گیرند؛ به فرض مثال اگر آلودگی در کارخانه وجود دارد تلاش بر این است که از منشا آلودگی جلوگیری شود نه اینکه اجازه منتشر شدن آلودگی را بدهیم و فقط با دستگاه‌های و تجهیزات متفاوت درصدد پاک کردن علائم آلودگی باشیم و یا چاقی بیش‌ازاندازه زنان و کودکان در کشورهای توسعه‌یافته تبدیل به یک معضل شده است که نظام سلامت کشور را تهدید می‌کند اگر ما چاقی را کنترل کرده و اجازه ندهیم اضافه‌وزن رخ دهد به‌طور طبیعی توانسته بیماری چاقی را در کنار بیماری‌های دیگر نظیر فشارخون و درد مفاصل پیشگیری کنیم و همچنین هزینه مصرف درمان را کاهش خواهیم داد.

وی یادآور شد: مافیا و دلالان در تمام عرصه وجود داشته نمی‌توانیم بگوییم تنها در خصوص دارو و تجهیزات حتی نهادهای دامی وجود دارد، کوتاه کردن دست مافیا از نظام سلامت نیاز به اصلاح این نظام دارد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان کمیسیون بهداشت در پایان خاطرنشان کرد که مصرف داروی در کشور ما ۵ برابر ظرفیت کشور است. این ماجرا می‌تواند با نسخه نویسی الکترونیکی حل شود. این متن بندی در نظام سلامت کشور گام بلندی در این نظام محسوب می‌شود.

نظرها

  سر‌خط آخرین خبرها

  خبرهای بیشتر
  دستگاه عابر ماسک
  بعد از ضدعفونی اتوماتیک تحویل بگیرید ساخت دستگاه «عابر ماسک» در ایران

  دستگاه «عابر ماسک» دستگاهی که ماسک را بدون واسطه فروشنده بعد از ضد عفونی کردن...

  کدام خودروها باید مالیات بدهند؟
  کدام خودروها باید مالیات بدهند؟

  کدام خودروها باید مالیات بدهند؟ طبق قانون جدید، خودروهایی که ارزش روز آنها از یک...

  آموزش تابلوخوانی بورس به روش آنلاین (قسمت دوم)

  تابلوخوانی بورس یکی از روش‌های مهم تصمیم‌گیری برای خرید یا فروش سهام است. در این...

  کراس پلی چیست
  کراس پلی چیست؟ | آشنایی با مهم‌ترین قابلیت بازی‌های ویدیویی

  مدتی است که قابلیت کراس پلی وارد صنعت بازی‌های ویدیویی شده است. اما کراس پلی چیست؟...

  تماشا کنید؛ اگزوز خودروی Apollo Intensa Emozione بهترین موسیقی را می‌نوازد!

  خودروی Apollo Intensa Emozione که به IE معروف شده، یکی از برجسته‌ترین هایپرکارهایست که تاکنون...

  بهترین زمان خرید ارز دیجیتال
  بهترین زمان خرید ارز دیجیتال کی است؟

  با رشد محبوبیت ارزهای دیجیتال، شاید شما نیز تصمیم داشته باشید در یک یا چند ارز...

  نحوه ضربه ایستگاهی در فیفا ۲۱
  آموزش ضربه ایستگاهی در فیفا ۲۱ | چگونه کاشته بزنیم؟

  نحوه ضربه ایستگاهی در فیفا ۲۱ نسبتا کار سختی است. کاشته‌ زدن اصول خاصی دارد که نیاز...

  دیلیت اکانت کلاب هاوس
  دیلیت اکانت کلاب هاوس | چگونه حساب کلاب هاوس خود را حذف کنیم؟

  کلاب هاوس از جمله شبکه‌های اجتماعی است که ثبت‌نام در آن به سختی انجام می‌شود. در...

  بهترین بازی‌ های اکشن 2021 برای اندروید (سری دوم)

  امروز شما را با سری دوم از بهترین بازی‌ های اکشن 2021 آشنا می‌کنیم. این سبک از...

  ویژگی‌های جدید نرم‌افزار خودروی تسلا که رانندگی را برایتان لذت‌بخش می‌کند!

  رانندگان تسلا به زودی قادر خواهند بود تا آخرین قسمت‌ سریال‌های Loki یا Mandalorian را از...