کد خبر:1281648
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

محمدصالح جوکار:

همکاری ایران و چین برای تحقق اینترنت ملی

اینترنت ملی

رسانه کلیک - رییس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مجلس دهم از همکاری چین با ایران برای ایجاد اینترنت ملی خبر داد و گفت: در پیش‌نویس سند همکاری 25 ساله ایران و چین این موضوع تحت عنوان همکاری 2 کشور در جهت توسعه فضای مجازی قید شده است.

همراه اول

محمدصالح جوکار, رییس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در دوره‌ی قبل مجلس شورای اسلامی با اشاره به طرح نمایندگان مجلس برای «ملی شدن اینترنت»، گفت: این بحث برای دیروز و امروز نیست. دولت طبق برنامه ششم مکلف است که اینترنت کشور را ملی کند. طرح اخیر نمایندگان نیز برای اصرار بر اجرای این مساله است. خوشبختانه ما مشکل زیرساختی نیز برای اجرای این طرح نداریم و صرفا مشکل عمده ما به عدم وجود سرورها در داخل کشور برمی‌گردد.این نماینده اصولگرای مجلس یازدهم ادامه داد: امروز میلیاردها تومان هزینه بر کشور به دلیل اینترنت تحمیل می‌شود و منابع ملی ما صرف شبکه‌های خارجی می‌شود. بحث اینترنت ملی یک بحث و موضوع گسترده است که از گذشته بوده و امروز می‌تواند یک فرصت خوبی برای ما خلق کند که باید از آن استفاده شود.

وی با تاکید بر اینکه اینترنت ملی هیچ تهدیدی برای کسب و کارهای اینترنتی نیست، گفت: بحث ما در اینترنت ملی اصلا محدودیت نیست. ما اتفاقا به دنبال ایجاد فرصت کسب و کارهای بیشتر در شبکه‌های داخلی هستیم. ما باید تهدیدات را از حوزه اینترنت دور کرده و به فرصت تبدیل کنیم.جوکار همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا از شبکه‌های اجتماعی خارجی در طرح اینترنت ملی استفاده می‌شود، گفت: بحث ما اصلا چنین چیزی نیست. امروز بسیاری از کشورهای اروپایی و آسیایی و همسایه اینترنت داخلی دارند و ما چرا نباید از این تجربه‌ها استفاده کنیم؟ ما از طریق اینترنت ملی می‌توانیم فضای مجازی را به خوبی مدیریت کرده و از پرداخت هزینه‌های گزاف جلوگیری کنیم.

وی همچنین درباره طرح انسداد پلتفورم‌های خارجی در صورت عدم همکاری و رعایت قوانین و پروتکل‌های ایران، گفت: طرحی که به مجلس داده شده به دنبال این است که بتوانیم تهدیدات فضای مجازی را مدیریت و مهار کنیم. امروز در بسیاری از کشورها، شبکه ملی اطلاعات وجود دارد ولی متاسفانه این اتفاق هنوز در کشور ما رخ نداده است.جوکار ادامه داد: ما در بحث شبکه‌های اجتماعی اعتقاد داریم که این شبکه‌ها بایستی به پروتکل‌ها و قوانین کشور احترام بگذارند. این درست نیست که شبکه‌های اجتماعی مستقل باشند و هرچه خواستند عمل کنند و یا مدیریت آنها در اختیار کشورهای میزبان سرورها امثال آمریکا یا کانادا باشد.به گفته وی، شبکه‌های اجتماعی باید یکسری تعهدات داشته باشند. شبکه‌های اجتماعی نباید تهدیدی برای امنیت کشورها باشند. کمااینکه ما شاهد بودیم که نیروهای داعش از طریق همین شبکه‌های اجتماعی هماهنگی‌ها را انجام می‌دادند.

این نماینده اصولگرای مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این پرسش که اگر شبکه‌های اجتماعی مانند واتس‌آپ و اینستاگرام از پروتکل‌ها پیروی نکنند، فیلتر خواهند شد؟ گفت: این چنین نیست که همه شبکه‌های اجتماعی فیلتر شوند. امروز کشوری مانند ترکیه یکسری محدودیت‌ها برای شبکه‌های اجتماعی در نظر گرفته است. بنابراین چنین ظرفیتی برای ایجاد محدودیت شبکه‌های اجتماعی باید وجود داشته باشد.رییس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مجلس دهم در پاسخ به این پرسش که آیا فیلترینگ در شبکه ملی اینترنت تکرار می‌شود، گفت: مردم در اینترنت ملی به راحتی می‌توانند از سایت‌ها و پایگاه‌های اطلاعاتی استفاده کرده و همچنین به راحتی می‌توان در این بستر سایت‌ها و پایگاه‌های اطلاعاتی مخرب را فیلتر کرد.

جوکار همچنین در پاسخ به این سوال که آیا آذری جهرمی وزیر ارتباطات به گفته برخی نمایندگان واقعا مخالف جدی طرح اینترنت ملی است، گفت: وزارت ارتباطات به عنوان نهاد متولی، طبق قانون و برنامه ششم موظف به اجرای طرح اینترنت ملی است و انتظار می‌رفت که تا امروز این اتفاق رخ می‌داد. ولی تعبیری در این زمینه وجود دارد که اتفاقا خیلی هم شفاف است؛ ما تمام زیرساخت‌های لازم را برای اینترنت ملی را داریم ولی اراده‌ای برای انجام آن نیست.

بستن شبکه‌های اجتماعی شکاف‌ها را عمیق‌تر می‌کند

گروهی از نمایندگان مجلس یازدهم که چهره‌هایی تندرو شناخته می‌شوند به طور جدی در صدد هستند تا فضای مجازی در شرایطی در دسترس مردم باشد که از داخل مدیریت شود. پیگیری چنین تصمیمی بازتاب زیادی در جامعه پیدا کرده است و سلیقه‌های مختلف هر کدام نظراتی در این ‌باره ارائه می‌دهند.

یك جامعه‌شناس، در این ‌باره اظهار داشت: عده‌ای این روزها تمام هم‌وغم‌شان را بر اعمال محدودیت شبکه‌های اجتماعی گذاشته‌اند و حتی گاه درباره مالکیت فضای مجازی توسط این نهاد و آن نهاد اعلام نظر می‌کنند. این نوع تلاش‌ها این ذهنیت را پررنگ می‌کنند که شاید می‌خواهند با این کار جلوی بحران‌سازی را بگیرند و اجازه ندهند فضای مجازی مقدمات اعتراض‌های عمومی را فراهم کند. بیژن عبدالکریمی گفت‌: چنین تلاش‌های مجدانه‌ای برای محدود ‌ساختن تکنولوژی در حالی صورت می‌گیرد که اساساً نگاه امنیتی به خیلی از مسائل مخصوصاً تکنولوژی درست نیست. به خصوص اینکه تکنولوژی اصولاً سیطره‌ناپذیر است و در مواجهه با محدودیت، بالاخره راهی برای عرض اندام و ادامه فعالیت پیدا خواهد کرد.

او توضیح داد: مخالفان شبکه‌های اجتماعی باید به این فکر کنند که می‌توان با استفاده از شبکه‌های اجتماعی امور را سهل‌تر و نتیجه‌بخش‌تر پیش برد و همچنین در بین نیروهای جامعه فضای گفت‌وگو و تعامل برقرار کرد. مشکل اما این است که بعضی‌ها شبکه‌های اجتماعی را مجالی برای سازماندهی صداهای اعتراضی می‌دانند‌؛ آنها اساساً نمی‌دانند که بستن شبکه‌های اجتماعی صدای اعتراضی را خاموش نخواهد کرد چون مطالبات و اساس مطالبه‌گری در اعماق وجودی هر جامعه‌ای نهادینه شده است.

عبدالکریمی ادامه داد: اگر سیستم مدیریتی به مردم اجازه اجتماع بدهد و فضای مناسبی را برای گفتمان قشرهای مختلف فراهم کند، خیلی از مشکلات‌مان برطرف می‌شود، اما نه تنها به این مهم اعتنا نمی‌شود بلکه روزبه‌روز بیشتر به فکر بستن کانال‌های ارتباطی مردم با یکدیگر هستند که فقط می‌تواند نتیجه مفید در کوتاه‌مدت داشته باشد و در درازمدت هزینه‌هایی گزاف تحمیل خواهد کرد.بیژن عبدالکریمی در پایان گفت: بستن شبکه‌های اجتماعی شکاف‌های اجتماعی را عمیق‌تر خواهد کرد.

نظرها

  سر‌خط آخرین خبرها

  خبرهای بیشتر
  مشاهده «سوابق بیمه» با کدملی
  آموزش مشاهده «سوابق بیمه» با کدملی مرحله به مرحله

  برای مشاهده سوابق بیمه با کد ملی می‌توان از چهار روش: سایت تامین اجتماعی، اپلیکیشن...

  فعالیت سامانه انتخاب رشته مجازی
  سامانه انتخاب رشته مجازی فعال شد | آغاز انتخاب رشته کنکور از فردا

  انتخاب رشته مجازی کنکور ۱۴۰۰ از فردا پنج‌شنبه ۱۴ مرداد از طریق سایت سازمان سنجش...

  عدم واریز سود سهام عدالت
  چرا سود سهام عدالت برخی از سهامداران هنوز واریز نشده است؟

  مشاور اجرایی سهام عدالت در مورد دلایل عدم واریز دو مرحله سود سهام عدالت برای برخی...

  دلار ۱۰ هزار تومانی در دولت رئیسی
  دلار ۱۰ هزار تومانی در دولت رئیسی امکانپذیر است؟

  از مهمترین انتظارات مردم نسبت به رئیس جمهور جدید، حل مشکلات اقتصادی از جمله بازگشت...

  حق بیمه سال ۱۴۰۰
  میزان حق بیمه سال ۱۴۰۰ + نحوه محاسبه

  میزان حق بیمه در سال ۱۴۰۰ چقدر است و چگونه با چه فرمولی محاسبه می‌شود؟ در این مطلب...

  مودم VDSL چیست
  مودم VDSL چیست و چرا ساخت آن اولویت ملی است؟

  به گفته رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران ساخت مودم VDSL در داخل کشور یک اولویت ملی...

  گوگل دوباره تبلیغات ارزهای دیجیتال را مجاز کرد
  گوگل تبلیغات ارزهای دیجیتال را دوباره مجاز کرد

  بر اساس سیاست جدید گوگل که از 3 آگوست اجرایی شد، ارائه‌دهندگان خدمات صرافی و کیف...

  لغو رجیستری ۳۴۰۰ گوشی
  پرونده لغو رجیستری ۳۴۰۰ گوشی با جزئیات تازه

  با لغو رجیستری حدود ۳۴۰۰ گوشی تلفن همراه، نمایندگان اتحادیه‌های مربوطه و صاحبان...

  قیمت بیت کوین امروز 13 مرداد 1400
  معامله‌گران حرفه‌ای در حال خرید زیر 40،000 هزار دلار هستند؛ قیمت بیت کوین امروز 13 مرداد 1400

  داده‌های مشتقات نشان می‌دهد که نهنگ‌ها و معامله‌گران حرفه‌ای بیت کوین پس از...

  توییتر رسما با Fleet خداحافظی کرد
  توییتر رسما با Fleet خداحافظی کرد!

  دیروز ۱۲ مردادماه توییتر با قابلیت «Fleet»، (قابلیت مشابه استوری اینستاگرام) برای...