کد خبر:1277536
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

چرا خرید سهام استارتاپ ها ریسک پذیر است؟

سهام استارتاپ ها

رسانه کلیک - برای نخستین بار است که به صورت همزمان چندین استارتاپ ایرانی با جسارتی خود خواسته و یا با تحریک دولت، بر پرده مواج بازار سرمایه کشور، عرض اندام می‌کنند.

قرار است که از ابتدای مرداد ماه تا پایان شهریور ماه سال جاری، سهام پنج شرکت بزرگ استارتاپ همچون دیجی ‌کالا، کافه بازار، تپ سی، فیلیمو و شیپور در بازار سرمایه عرضه ‌شوند.

تلاش برای حضور استارتاپ ها در بازار سرمایه چند سالی هست که ورد زبان صاحبان این کسب وکارها بوده اما هربار به نحوی، تحقق این امر، یا به حاشیه رفته و یا به هر دلیلی، رنگ باخته است.

به تازگی، حسن روحانی، رئیس جمهوری از وزیر اقتصاد خواسته تا شرایط ورود شرکت‌های فعال در حوزه اقتصاد دیجیتال به بورس را پیگیری کرده و حتی‌ الامکان یک بازار اختصاصی به منظور پذیرش شرکت‌های دانش بنیان و فعال در حوزه اقتصاد دیجیتال ایجاد کند.

از ثبت سفارش، حراج، گشایش نماد با قیمت ثابت و حراج خصوصی به عنوان روش‌های اولیه عرضه سهام این شرکت‌های استارتاپی سخن به میان آمده، هرچند که تا اینجای کار، مشخص نشده که مکانیسم دقیق عرضه سهام شرکت‌های استارتاپی دربازار سرمایه چگونه خواهد بود؟

مطرح کردن ایده عرضه سهام استارتاپ ها به روش حراج خصوصی، این شائبه را در ذهن‌ها تقویت کرده که دولت به دنبال ایجاد بازار یا تابلوی اختصاصی برای استارتاپ ها، با هدف دادن دسترسی به سهام این شرکت‎های نوپا، برای گروهی خاص از سهامداران است!

در غیر این صورت سهام این شرکت‌ها می‌‎تواند با همان رویه شرکت‌های دیگر در بورس عرضه عمومی شود.

درحال حاضر، بالغ بر۴۳۰۰ شرکت دانش‌بنیان و بیش از ۶ هزار استارتاپ در زمینه ‌های مختلف در کشور فعال هستند که گفته می‌شود در سال گذشته بیش از ۹۰ هزار میلیارد تومان درآمد کسب کرده‌اند.

ناگفته نماند که کسب‌ و کارهای نوپا یا همان استارتاپ ها در شرایط کنونی، مشکلات زیادی دارند که می‌‎توان به چند مشکل اصلی آنها به صورت مختصر اشاره داشت؛ ابهام و عدم انتشار صورت‌های مالی، فقدان یک مکانیسم واحد برای ارزش گذاری دارایی‌‎های شرکت‌های استارتاپی ، ابهام در قوانین مرتبط با بیمه و تامین ‌اجتماعی، اخذ مالیات و نگاه سنتی سازمان امور مالیاتی به استارت‌آپ‌ها، نحوه تامین مالی این بنگاه‌ها، برخورد قیم مآبانه دولت با شرکت‌های استارتاپی و دست آخر، کیفیت نازل نیروی انسانی موجود برای شرکت‌های نوپا.

به نظر می‌رسد عرضه سهام استارتاپ ها در دریای مواج بازار سرمایه کنونی، توام با هیجان است.

هیجانی که ممکن است شرکت‌های نحیف و نه چندان قدرتمند استارتاپی را در اقیانوس متلاطم این روزهای بازار سرمایه دچار فروپاشی کند.

از آن گذشته، هنوز شیوه ارزش گذاری این شرکت‌ها دارای ابهاماتی بوده هر چند که گفته می‌شود، نظام پیشنهادی شرکت‌های استارتاپی برای ارزش گذاری نظام مقایسه‌ای است که ارزش یک شرکت را در مقایسه با شرکت‌های مشابه آن، تعیین می‌کند.

در این شیوه ارزش گذاری باعث رشد حبابی ارزش شرکت‌ها در بورس خواهد شد.

به عبارتی، بعلت فقدان مشابه بسیاری از شرکت‌ها در داخل کشور، این شرکت‌ها خود را با نمونه خارجی مقایسه کرده و ارزش گذاری بر اساس دلار صورت می‌گیرد.

در نتیجه، به کاذب شدن و افزایش حباب قیمتی آنها کمک می‌کند و ارزش شرکت را چیزی بسیار بیشتر از واقعیت نشان خواهد داد.

واقعیت این است که مهمترین دلیل حضور شرکت‌های استارتاپی در شرایط کنونی بازار سرمایه ، تامین منابع مالی برای آنها است.

هر چند که به باور کارشناسان، می‌توان بدون قرار دادن استارتاپ ها در معرض ریسک بازار سرمایه، برای تامین مالی آنها برنامه ریزی کرد.

حال آنکه به نظر می‌رسد دولت در تلاش است تا با عرضه سهام استارتاپ ها در بازار سرمایه ولو به هر بهانه‌ای به بورس کشور، عمق بخشی کند.

فراموش نکنیم که ذات حضور شرکت ها در بازار سرمایه در کنار شفافیت و تامین مالی، سود محوری است.

از این منظر، چه تضمینی وجود دارد که پس از فروکش کردن تب کنونی بازارسرمایه در ماه‌های آتی، شرکت‌های نابالغ استارتاپی، بتوانند در قبال مطالبه به حق سهامداران برای سود دهی، تاب بیاورند؟

رئیس هیات مدیره انجمن صنفی کسب و کارهای اینترنتی در گفتگو با نود اقتصادی خرید سهام استارتاپ ها را خطرناک توصیف کرده و افزوده که در حال حاضر، پول زیادی در بازار سرمایه وجود داشته و افرادی که سهام شرکت‌های نوپا را خریداری خواهند کرد وارد چرخه سفته بازی می شوند!

حمیدرضا اعتدال مهر، پرسیده که آیا استارتاپ ها با ورود به بورس، تضمین کننده سرمایه مردم خواهند بود وخود در پاسخ،تصریح کرده که هشدارها این را نمی‌گوید زیرا شرکت های استارتاپی در شرایط مه آلود وارد بازار سرمایه می شوند.

درست یا غلط، واگذاری سهام استارتاپ ها در بازار سهام فعلی، به جمع بندی نهایی رسیده و قرار شده تا از اوایل مردادماه، زنگ بازار سرمایه برای این تازه واردها به صدا درآید.

تازه واردهایی که در این سالها، هیچ گاه از میزان درآمد، هزینه و دارایی خود رازگشایی نکرده‌اند. واقعیت این است که دارایی این دست شرکتها بیشتر فکری بوده، بنابراین باید دید که نوع مواجه آنها با تالار پرهیاهوی بورس چه خواهد بود.

هر چند که بیم آن می رود این استارتاپ ها با همه عرض و طول خویش، در همهمه بازار بورس محو شوند. این اتفاق دست کم برای خریداران سهام استارتاپ ها چندان هم جذاب نخواهد بود.

نظرها

سر‌خط آخرین خبرها

خبرهای بیشتر
سرور مجازی یا آی پی ثابت؟ از کجا بخریم؟

برای فعالیت حرفه‌ای در سطح اینترنت، به دلایل متعددی نیاز به آی پی خارجی و...

معاون وزیر ارتباطات: سطح اینترنت پائین نیست، توقع مردم بالاست!

معاون امور مجلس وزارت ارتباطات اعلام کرد براساس آمارها کیفیت اینترنت کاهش...

آزمایش هیجان‌انگیز سیستم دفاع لیزری چند لایه Lockheed Martin

شرکت صنایع هوافضا لاکهید مارتین (Lockheed Martin) با سیستم سلاح لیزری خود که می‌توان...

مهم‌ترین ویژگی‌ ارز دیجیتال TRONIX چیست؟

ترون یک شبکه بلاک چین با فناوری همتابه‌همتا (P2P) است که به عنوان میزبان...

خطر هک کاربران macOS توسط برنامه Zoom

کشف نقص امنیتی برنامه Zoom در macOS که تمام سیستم را در دسترس هکرها قرار می‌دهد.

ساخت اولین قطار مغناطیسی ابدی جهان در چین

چین به تازگی خط قطار شهری جدیدی را آزمایش کرده که خبرگزاری‌های این کشور از آن...

راهنمای خرید سرور اختصاصی فیزیکی

سرور یک کامپیوتر قدرتمند است که به صورت 24 ساعته روشن است و یک اینترنت پر سرعت...

تشخیص سرطان با بررسی مواد شیمیایی موجود در اشک

پژوهشگران موسسه تراساکی آمریکا در مطالعه اخیرشان که با کمک پروفسور علی خادم...

استقبال ضعیف کاربران از اندروید 12

 در جدیدترین گزارش گوگل از سهم نسخه‌های مختلف اندروید در بازار، وضعیت...

قدرتمندترین گوشی های اندرویدی جهان در سال 2022
قدرتمندترین گوشی های اندرویدی جهان در سال 2022

آنتوتو لیست قدرتمندترین گوشی‌های اندرویدی بازار جهانی در ژوئیه 2022 را منتشر...