کد خبر:1296193
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

از واکسن کرونا تا اقتصاد دانش بنیان؛

گزارشی از سخنان اسحاق جهانگیری سومین جشنواره مریم میرزاخانی

گزارشی از سخنان اسحاق جهانگیری سومین جشنواره مریم میرزاخانی

رسانه کلیک - اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور در سومین جشنواره مریم میرزاخانی در رابطه با موضوعاتی مانند تابعیت فرزندران بانوان ایرانی، تا واکسن کرونا صحبت کرد.

اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور در سومین جشنواره مریم میرزاخانی که امروز ۶ دی ماه در محل دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد، با توجه به تابعیت فرزند این دانشمند به قانون اعطای تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج با توابع خارجی از طریق مادر گفت: بیش از ۸۲ هزار نفر تقاضای گرفتن تابعیت از طریق مادر را کرده‌اند و تاکنون ۱۵ هزار پرونده کامل شده و تعدادی شناسنامه نیز صادر شده و در اختیارشان قرار گرفته است. این حداقل کاری بود که از لحاظ حقوقی می‌توانستیم برای جامعه زنان انجام دهیم.

جهانگیری همچنین افزود: فکر می‌کنم توسعه علم و فناوری، امروز ضرورت توسعه پایدار کشور است و خوشبختانه اقدامات وسیعی در زمینه توسعه علم صورت گرفته است؛ هفته گذشته به مناسبت هفته پژوهش جلسه‌ای با وزیر علوم و همکارانشان داشتیم و درباره شاخص‌های رتبه علمی کشور اطلاعات و آماری ارائه شد. به حق اقدامات شایسته ای در زمینه تولید فناوری در کشور انجام شده و شرکت‌های دانش بنیان ما به یک مجموعه اثرگذار در اقتصاد کشور تبدیل شده‌اند.

جهانگیری به آینده شرکت‌های دانش‌بنیان اشاره کرد و گفت: با اینکه شرکت‌های دانش بنیان در ابتدای راه هستند اما ابتدای پرشتابی است و جوانان ما در شرکت‌ها نشان دادند به دنبال فرصت و شرایط هستند که ظرفیت‌های خود را به صحنه عمل در بیاورند. این ظرفیت و استعداد در بحث کرونا نیز به خوبی خودش را نشان داد و در واقع نسل جوان ما قادر است کارهای بزرگی را انجام دهد. در بین افرادی که در تولید علم و فناوری نقش ایفا کردند، زنان جایگاه ویژه ای دارند و مهمترین پیام جشنواره علم و زن این است که اگر زنان فرصت پیدا کنند، در همه صحنه‌ها به خوبی می‌درخشند و قادر هستند تحولات بزرگی به وجود بیاورند.

وی با اشاره به اینکه صدها زن دانشمند در کشور هستند که می‌توانند نقش ویژه ای ایفا کنند و مهم این است که حکومت و نظام شرایطی را مهیا کند که زنان با خیال راحت در صحنه‌های مختلف شرکت کنند، گفت: خوشبختانه زمینه مشارکت زنان بهتر شده و امروز صحنه‌های مدیریت حضور دارند؛ تعداد زنان مدیر در کشور نسبت به سال هیا گذشته رشد قابل توجهی دارد. امیدواریم همه موانع احتمالی پیش رو برای زنان برطرف شود تا در صحنه‌های علمی و همچنین در دیگر صحنه‌ها نقش ایفا کنند.

معاون اول رئیس جمهور به تولید کالاهای تحریم شده توسط جامعه علمی کشور اشاره کرد و افزود: با توجه به تحریم‌های ظالمانه و همچنین شیوع کرونا، باید در این شرایط سخت از همه ظرفیت‌های کشور استفاده کنیم و در تحریم مهمترین کاری که باید انجام شود بی اثر کردن تحریم‌ها است؛ یکی از راه‌های آن کاری است که جامعه علمی کشور انجام داد و سعی کرد از این فرصت استفاده و برای تولید کالاهای تحریم شده همت کند. به فضل الهی علی رغم محدودیت‌های شدید منابع ارزی در کشور با کمبود رو به رو نشدیم و علت هم این بود که فعالان علمی و اقتصادی به ما کمک کردند. در شرایط دشوار کشور یکی از انتظاراتی که از جامعه علمی می‌رود این است که ظرفیت‌ها و فرصت‌های جدیدی خلق کند.

جهانگیری به دور زدن تحریم‌ها اشاره کرد و بیان کرد: در این بین ما سعی کردیم تحریم‌ها را دور بزنیم آنها می‌گویند نباید نفت بفروشید و یا کالا جا به جا کنید اما در حال حاضر ما هم نفت می‌فروشیم هم کالا وارد و صادر می‌کنیم. کار دیگری که از جامعه علمی و دانشگاهیان انتظار می‌رود، گشودن افق‌های جدید برای جامعه است.

وی با بیان این مطلب که آمریکایی‌ها و دشمنان ما سعی کردند با تحریم‌ها و فشار روانی مردم ایران را مایوس کنند و یک آینده تیره و تار در ذهن مردم ترسیم کنند، تصریح کرد: دانشگاهیان در این شرایط باید به جامعه امید دهند و در واقع تاب آوری، تحرک و تفاهم و هم بستگی کلماتی هستند که می‌تواند کشور را از دشواری عبور دهد.

معاون اول رئیس جمهور به بحث واکسن کرونا و توجه دولت به مطالبه مردم در این رابطه اشاره کرد و گفت: دولت مکلف است که نهایت تلاش خودش را بر این مساله بگذارد چرا که باید دغدغه مردم را برطرف کند و اطمینان دهد که سلامت مردم، مساله نظام دولت و نظام است

جهانگیری ضمن بیان اینکه شیوع کرونا برای بخش‌های اقتصادی، معیشت مردم، اجتماعی و فرهنگی تبعات زیادی دارد که باید به موقع خودش به آن پرداخت، گفت: طبیعی است مقابله با این ویروس اصلی ترین مساله ما است؛ در همه زمینه‌ها تلاش ما این است که تولید داخل داشته باشیم به طور که در حال حاضر ۹۷ درصد داروی مورد نیاز مردم در داخل کشور تولید می‌شود و فقط ۳ درصد دارو از خارج تامین می‌شود.

وی ضمن تاکید بر اینکه یکی از تلاش‌های دولت و مسئولین و دانشمندان ما این است که حتماً تلاش کنند واکسن در داخل کشور تولید کنند، اظهار کرد: این یک مسیر است اما تا زمانی که به تولید داخل برسیم ممکن است چند ماه دیگر هم طول بکشد و اگر بتوانیم واکسن مورد نیاز مردم از هر جای دنیا تامین و وارد کنیم، یک لحظه درنگ نمی‌کنیم.

معاون اول رئیس جمهور خاطرنشان کرد: نه تنها ۲۰۰ میلیون یورو بلکه به هر میزان که لازم باشد، برای تهیه واکسن تامین خواهیم کرد. در زمینه تامین واکسن چندین جلسه با وزیر بهداشت و وزیر امور خارجه و معاونانشان برگزار کردم که چه موانعی بر سر تامین واکسن وجود دارد و البته تحریم‌ها در هر زمینه‌ها برای ما مانع ایجاد می‌کند ولی به فضل الهی توان مدیریت کشور تحریم‌ها را بی اثر کند.

جهانگیری همچنین از تدوین دستورالعملی خاص برای استفاده از واکسن توسط وزارت بهداشت خبر داد و گفت: این دستورالعمل به اطلاع همه خواهد رسید و مردم مطمئن باشند که احدی خارج از دستورالعمل‌ها به واکسن دسترسی پیدا نخواهد کرد. هیچ مقام دولتی و خانواده مقامات دولتی خارج از دستورالعمل به واکسن دسترسی پیدا نمی‌کند بلکه همه مردم به طور مشابه دسترسی پیدا خواهند کرد و امیدواریم بتوانیم هرچه سریع‌تر واکسن تهیه کنیم.

وی در پایان  سخنانش در سومین جشنواره مریم میرزاخانی بار دیگر تاکید کرد که حتی یک ساعت برای تامین واکسن تعلل نخواهیم کرد و اگر کسی تعلل کند، در پیشگاه الهی مسئول است.

نظرها

  سر‌خط آخرین خبرها

  خبرهای بیشتر
  ویژگی جدید تلگرام برای iOS
  تشخیص متن روی تصاویر، ویژگی جدید تلگرام برای iOS

  به‌تازگی، اسکرین‌شات‌ها و ویدیوهایی از ویژگی جدید تلگرام برای iOS و macOS منتشر شده...

  مقایسه تیبا 2 با ساینا
  مقایسه تیبا 2 با ساینا | ساینا بخریم یا تیبا 2؟

  علیرغم کیفیت پایین، ساینا و تیبا 2 به سبب داشتن قیمت مناسب جزو خودروهای محبوب و...

  حمایت مجلس از کسب و کارهای نوپا با استقبال کاربران و مشاغل مواجه شد

  سید محسن دهنوی نماینده مردم تهران و عضو هیات مدیره مجلس اعلام کرد نهاد...

  محبوب ترین کنسول بلک فرایدی
  ایکس باکس سری اس محبوب ترین کنسول بلک فرایدی 2021

  به گفته Adobe Analetics، ایکس باکس سری اس با ثبت‌ بیشترین فروش در بلک فرایدی امسال، عنوان...

  ویژگی جدید واتساپ
  ویژگی جدید واتساپ برای فوروارد استیکر در اندروید

  واتساپ در آخرین ورژن منتشر شده، ورژن بتای 2.21.24.11 برای اندروید، میانبر (Shortcut) جدیدی...

  آموزش پست گذاشتن در اینستاگرام برای افراد مبتدی
  آموزش پست گذاشتن در اینستاگرام برای افراد مبتدی

  پست گذاشتن در اینستاگرام برای افراد مبتدی گاه با ترس و دلهره همراه است؛ چراکه در...

  آلودگی هوای این ۴ شهر شدت می‌گیرد
  هشدار:‌ آلودگی هوای این ۴ شهر شدت می‌گیرد!

  سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی از پیش بینی تشدید آلودگی هوای چهار کلانشهر از...

  قیمت مسکن تهران در آبان
  متوسط قیمت مسکن تهران در آبان، متری 32 میلیون تومان

  متوسط قیمت مسکن تهران در آبان ماه امسال با افزایشی اندک نسبت به مهر ماه، از متری ۳۲...

  اتمام اعتبار وام ودیعه مسکن
  وزارت راه به بانک مرکزی: اتمام اعتبار وام ودیعه مسکن قابل قبول نیست!

  بانک مرکزی از اتمام اعتبار وام ودیعه مسکن خبر می‌دهد اما معاون مسکن وزارت راه و...

  داور دربی شنبه (۱۳ آذر)
  داور دربی شنبه (۱۳ آذر) چه کسی است؟

  شنبه هفته آینده ۱۳ آذر شهرآورد بزرگ پایتخت بین تیم‌های استقلال و پرسپولیس در...