کد خبر:1300600
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

۴ ماهواره به سازمان فضایی ایران تحویل داده شد

تحویل ۴ ماهواره به سازمان فضایی ایران

رسانه کلیک - مدیرکل حوزه ریاست سازمان فضایی از تحویل‌گیری ۴ ماهواره "پارس- ۱" ،"ناهید"، "طلوع" و "ظفر- ۲" خبر داد و گفت: این ماهواره‌ها در حال تکمیل فرآیندهای نهایی خود هستند، ضمن آنکه بلوک انتقال مداری "سامان" نیز مراحل پایانی خود را می‌گذراند.

دکتر سعید قربانی در گفت‌وگویی با اشاره به تعاملات سازمان فضایی با سایر مراکز تحقیقاتی و برون سپاری پروژه‌های تحقیقاتی، با تاکید بر اینکه در این رابطه سازمان فضایی ایران از تمامی ظرفیت‌های موجود اعم از بخش خصوصی، بخش دولتی، دانشگاه‌ها، پژوهشگاه ها و مراکز علمی و شرکت‌های خصوصی برای پیشبرد پروژه فضایی بهره می‌برد، اظهار کرد: این امر به نحوی است که در پروژه‌های ماهواره‌ای که به دانشگاه‌ها سپرده شده بود و علاوه بر روند طراحی که در دانشگاه‌ها توسط دانشجویان و اساتید دانشگاه‌ها انجام می‌شود، از تخصص شرکت‌های خصوصی در طراحی زیر سیستم و ماژول‌های ماهواره استفاده می‌ شود.

وی اظهار کرد: در ادامه همین روند واگذاری دوباره پروژه‌ها به بخش خصوصی در دستور کار سازمان فضایی است و در تلاشیم تا از تمام ظرفیت‌های موجود بهره مند شویم.

قربانی با اشاره به رویکرد کشور در زمینه طراحی و ساخت ماهواره‌ها، خاطر نشان کرد: با توجه به تحریم‌های ظالمانه موجود ممکن است هر لحظه این تحریمات شامل فناوری مخابراتی و فناوری اطلاعاتی شود و کشور نیازمند راهکار سریع و جامع باشد؛ از این رو کشور نیاز مبرمی به ماهواره مخابراتی دارد. در حال حاضر دنیا به سمت پرتاب ماهواره‌های کوچک حرکت کرده است؛ چرا که این نوع ماهواره‌ها قابلیت تولید انبوه را دارند و ما نیز تلاش داریم تا با مشارکت بخش خصوصی اقدام به ایجاد منظومه‌های ماهواره‌های مخابراتی و سنجشی کنیم و در این راستا بسترسازی‌های لازم را نیز انجام داده‌ایم.

وی در خصوص پروژه‌ ماهواره‌ای در دستور کار سازمان فضایی، یادآور شد: پروژه ماهواره مخابراتی "ناهید- ۲" طی قراردادی بین پژوهشگاه فضایی ایران و سازمان فضایی ایران به اجرا درآمده است. ماهواره "ناهید ۲" یک میکرو ماهواره مخابراتی است که برای انجام ماموریت‌های مخابراتی در مدار LEO و توسعه تکنولوژی زیر سیستم‌های حساس ماهواره‌های مخابراتی GEO طراحی شده است.

مدیرکل حوزه ریاست سازمان فضایی ایران، ماهواره "پارس- ۱" را مهمترین ماهواره‌ای دانست که امسال آماده شده است و گفت: این ماهواره سنجش از دور پیشرفته‌ترین ماهواره‌ای است که تا امروز در ایران ساخته شده است. ماهواره "طلوع" نیز از دیگر ماهواره‌های سنجشی کشور است که بخشی از فناوری‌های "های تک" در آن مورد استفاده قرار گرفته است.

قربانی با اشاره به تحویل ماهواره "پارس- ۱" به سازمان فضایی از سوی پژوهشگاه فضایی ایران، توضیح داد: متخصصین پژوهشگاه فضایی ایران در یک تلاش مستمر و خستگی ناپذیر توانستند با وجود تمام محدودیت‌های شیوع ویروس کرونا، این پروژه را مطابق با زمان بندی از پیش تعیین شده به اتمام برسانند و تمام تست‌های مورد نیاز را با موفقیت پشت سر بگذارند. این ماهواره تحویل سازمان فضایی ایران شده و در حال انجام هماهنگی‌ها و طی فرآیندهای لازم برای پرتاب هستیم.

وی همچنین ماهواره "ناهید- ۲" را یک میکرو ماهواره مخابراتی توصیف کرد که برای انجام ماموریت‌های مخابراتی در مدار LEO و توسعه تکنولوژی زیر سیستم‌های حساس ماهواره‌های مخابراتی GEO طراحی شده است و اضافه کرد: این ماهواره قابلیت انجام ماموریت‌های متعددی را دارد که در دو دسته "اولیه" و "ثانویه" تعریف شده‌اند. در ماموریت‌های اولیه تمرکز بر توسعه و تست تکنولوژی‌های اساسی مورد نیاز، از جمله آزمون انتقال مداری با استفاده از پیشرانش تک مؤلفه‌ای و دستیابی به عمر عملیاتی ۲ سال است.

قربانی ابراز امیدواری کرد در این هفته این ماهواره تکمیل شود و فرآیند تست و تحویل گیری ماهواره توسط سازمان فضایی آغاز شود.

وی درخصوص تعداد ماهواره‌های در نوبت پرتاب این سازمان، گفت: هم اکنون و بعد از تحویل‌گیری ماهواره‌های "پارس- ۱" ،"ناهید"، "طلوع" و "ظفر- ۲" این ماهواره‌ها در حال تکمیل فرآیندهای نهایی خود هستند و علاوه بر آن بلوک انتقال مداری "سامان" نیز مراحل پایانی خود را می‌گذراند.

مدیرکل حوزه ریاست سازمان فضایی با اشاره به اقدام سازمان فضایی ایران در فعال سازی صنعت بیمه در بخش فضایی، افزود: در سال گذشته به عنوان اولین قرارداد بیمه در بخش فضایی کشور، قرارداد بیمه "حمل و نقل محموله‌های فضایی" منعقد شد و در ادامه فعالسازی صنعت بیمه در این حوزه، دومین قرارداد بیمه در حوزه فضایی نیز شکل گرفت.

وی خاطر نشان کرد: این قرارداد بیمه شامل فازهای "پیش از پرتاب و تزریق ماهواره در مدار مورد نظر" و "بیمه مسئولیت شخص ثالث برای افراد حاضر در اجرای این مراحل" است.

منبع: ایسنا

نظرها

  سر‌خط آخرین خبرها

  خبرهای بیشتر
  بررسی حضور خواننده ها در سریال های شبکه نمایش خانگی | وام گرفتن مخاطب از موسیقی؟

  حضور خواننده ها در سریال های شبکه نمایش خانگی این روزها به اتفاقی پرتکرار تبدیل...

  دانلود قسمت دوم سریال نیسان آبی
  دانلود قسمت دوم سریال نیسان آبی

  ماجراهای جالب جمشید و رضا، شوق دانلود قسمت دوم سریال نیسان آبی را میان بینندگان...

  قیمت معاینه فنی برای انواع خودرو چقدر است؟
  قیمت معاینه فنی برای انواع خودرو چقدر است؟

  با رعایت برخی قواعد ساده از جمله معاینه فنی وسایل نقلیه می‌توان نقش مهمی در حفاظت...

  ترافیک سنگین در تهران پس از تعطیلی پمپ بنزین‌ها
  ترافیک سنگین در تهران پس از تعطیلی پمپ بنزین‌ها

  شنیده‌ها حاکی از آن است که امروز ۴ آبان ۱۴۰۰ پس از چند ساعت تعطیلی پمپ بنزین‌ها،...

  ۴۳ پمپ بنزین در تهران مجددا شروع به کار کردند
  ۴۳ پمپ بنزین در تهران مجددا شروع به کار کردند

  شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی تهران اعلام کرد اکنون ۴۳ جایگاه در استان تهران سوخت...

  دریافت بنزین آزاد هم امکانپذیر نیست
  دریافت بنزین آزاد هم امکانپذیر نیست | تعطیلی کامل پمپ بنزین‌ها!

  پس از اختلال و ایجاد مشکل فنی در سامانه سوخت کشور، اعلام شد دریافت بنزین با قیمت...

  حمله سایبری به پمپ بنزین ها
  حمله سایبری به پمپ بنزین های کشور | بنزین در شهر نایاب شد (به‌روزرسانی)

  شهروندانی که امروز برای دریافت سوخت به پمپ بنزین‌های کشور مراجعه کردند، با عدم...

  آموزش طراحی سایت حرفه ای
  آموزش طراحی سایت حرفه ای چه ویژگی ها و سرفصل هایی دارد؟

  آموزش طراحی سایت یکی از مراحل اولیه و مهم برای قدم گذاشتن در دنیای کسب و کار آنلاین...

  اسامی 60 نماینده مجلسی که زنگنه در وزارت نفت استخدام کرد
  اسامی 60 نماینده مجلسی که زنگنه در وزارت نفت استخدام کرد!

  به گفته نائب رئیس مجلس شورای اسلامی، بیژن زنگنه وزیر نفت سابق در دولت های خاتمی و...

  کدام بازیگران مرد بیشترین جایزه اسکار را برده اند؟
  کدام بازیگران مرد بیشترین جایزه اسکار را برده اند؟

  هنرمندان هالیوود هر ساله تلاش می‌کنند با ارائه یک بازی جذاب و بی‌نقص، اسکار را از...