کد خبر:1310594
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

13 هزار کسب و کار مجازی در تهران ثبت شده است | طرح مجلس به بیکاری منجر می‌شود

13 هزار کسب و کار مجازی

رسانه کلیک - تهران صاحب 13 هزار کسب و کار مجازی است. نایب‌رئیس کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق بازرگانی ایران با اعلام این خبر گفت طرح مجلس برای کنترل فضای مجازی منجر به بیکاری در کشور می‌شود.

عبدالرضا نوروزی در گفت‌وگو با ایلنا در مورد طرح «صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی و ساماندهی پیام‌رسان‌های اجتماعی» که در مجلس مطرح شده، اظهار کرد: «ما همیشه با این نوع طرح‌ها مخالف هستیم. عده‌ای از ابتدای انقلاب همیشه با تکنولوژی و مواردی از این دست مخالفت داشتند، بدون اینکه تحقیقات بسیار جدی را همزمان با ورود آن تکنولوژی انجام دهند. ما همیشه می‌گوییم باید مثل کشورهای پیشرفته همزمان تحقیقات شروع شده و برنامه‌ریزی شود. هر کشور و نظامی دغدغه‌هایی دارد و ما به عنوان نظام اسلامی هم دغدغه‌هایی داریم و حتماً خود کسانی که کسب و کار مجازی دارند هم این موازین را رعایت می‌کنند. بخش‌هایی که تهدید برای نظام و دولت است و مواردی از این دست نیز ربطی به صاحبان این کسب‌وکارها ندارند.»

وی با اشاره به رونق فضای مجازی در جامعه امروز ایران افزود: «امروز فضای مجازی در کشور ما کاملاً جا افتاده است. کسب‌وکارهای جدید و خرد در شرایط بحران اقتصادی، تورم، رکود و فقر توانسته بخشی از این مشکلات را از طریق همین شبکه‌ها پوشش داده و جبران کند. به خصوص کسب‌وکارهای خانگی که به خوبی توانستند رشد کنند.»

اول تهران، بعد خراسان رضوی و اصفهان

نوروزی آمار تعداد کسب و کارهای اینترنتی در استان تهران را 13 هزار کسب و کار مجازی دانسته و اضافه کرد:‌ «طبق آمار فاوا 13 هزار و 492 کسب‌وکار اینترنتی فقط در تهران ثبت شده که از این لحاظ رتبه اول کشور را دارد. خراسان رضوی با 2 هزار و 272 کسب‌وکار اینترنتی و اصفهان با 2 هزار و 224 کسب‌وکار اینترنتی در رتبه‌‌های بعدی قرار دارند. البته این آمارها به صورت رسمی بیان می‌شود. به اعتقاد من آمار غیررسمی باید رقم بسیار قابل توجهی باشد. بسیاری از کسب‌وکارهای خانگی رسمی نیستند ولی در این فضا کار می‌کنند.»

نایب‌رئیس کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق بازرگانی ایران با اشاره به آسیبی که ممکن است به صاحبان کسب و کارهای مجازی وارد شود بیان کرد: «در صورت اجرایی شدن طرح مجلس، صدمه قابل توجه و جبران‌ناپذیری به این کسب‌وکارها وارد می‌شود. این بستر همان اندک راه‌آبی بود که به یک سری افراد می‌رسید تا بتوانند نانی به سفره خود ببرند. این موضوع بلاتشبیه صحرای کربلا را به خاطر می‌آورد. همان‌طور که یزیدی‌ها آب را بر یاران امام حسین بستند، این بار شاید خودمان ندانسته همین کار را با سفره‌های مردم می‌کنیم. در این بحران شدید اقتصادی چنین کاری قابل قبول نیست.»

فیلترینگ تلگرام موفق نبود

نوروزی با اشاره به عدم وجود جایگزین مناسب برای این پیام‌رسان‌ها گفت: «اگر در این مدت بستری را فراهم کرده بودیم که بتوانند در کشور از آن استفاده کنند و به کار خود ادامه دهند، این کسب و کارهای مجازی می‌توانستند مسیر خود را دنبال کنند. اما شاهد بودیم که برای مثال فیلتر تلگرام نیز پروژه موفقی نبود و حتی خود مسئولان با اینکه مدت کوتاهی در پلتفرم‌های داخلی بودند، دوباره به اپلیکیشن‌های خارجی کوچ کردند.»

وی در ادامه خاطرنشان کرد: «بخش زیادی از صحبت‌های رئیس‌جمهور جدید این بود که پهنای باند افزایش پیدا کند. کشور ما هنوز جا دارد که افزایش پهنای باند داشته باشد، ولی متأسفانه چنین طرحی را از مجلس به اصطلاح انقلابی می‌شنویم. بهتر بود نمایندگان قبل از چنین طرح‌هایی با بخش خصوصی، دانشگاه‌ها و بخش‌های مرتبط دیگر صحبت می‌کردند. تنها می‌توان گفت جای تأسف دارد. در صورت اجرایی شدن طرح باید آماده باشیم با سیل افرادی که در این زمینه فعالیت می‌کردند و بیکار شدند مواجه شویم.»

استفاده 89 درصد مردم ایران از اینترنت

نوروزی با اشاره به گسترش فضای اینترنت گفت: «افراد از کودکان گرفته تا سالمندان درگیر دنیای اینترنت شده‌اند، طوری که در 5 سال اخیر هر روز در دنیا 640 هزار نفر برای اولین بار آنلاین می‌شوند. طبق آمار از میان حدود 82 میلیون ایرانی تقریباً 73 میلیون نفر، یعنی 89 درصد در حال استفاده از اینترنت هستند. حدود 57 درصد مردم ایران یعنی 47 میلیون نفر، از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند. سالانه 3 میلیون نفر به استفاده‌کنندگان اینترنت در ایران اضافه می‌شود و 46 درصد ایرانیان به خرید اینترنت اعتقاد جدی دارند.»

طرح مجلس شورای اسلامی با نام طرح «حمایت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی» در روزهای اخیر مورد انتقاد جدی بسیاری از چهره‌ها از جمله وزیر ارتباطات بوده است. در صورت تصویب این طرح علاوه بر پیام‌رسان‌های اجتماعی، خدماتی چون موتورهای جست‌وجو، نقشه‌ها و مسیریاب‌ها و دیگر اپلیکیشن‌هایی که دسترسی به داده‌های مکانی کاربران دارند، مورد نظارت و بررسی قرار می‌گیرند.

نظرها

سر‌خط آخرین خبرها

خبرهای بیشتر
حداقل و حداکثر افزایش حقوق معلمان
اعلام حداقل و حداکثر افزایش حقوق معلمان در طرح رتبه بندی

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس حداقل و حداکثر افزایش حقوق معلمان در طرح رتبه...

بودجه 1401 حقوق چه کسانی کمتر
در بودجه 1401 حقوق چه کسانی کمتر می‌شود؟

یک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت قرار است در بودجه 1401 حقوق بعضی افراد کاهش یابد و...

ساعت مچی مراسم توپ طلا
ساعت مچی مراسم توپ طلا | هدیه لوکس برند پورنل

اعجوبه آرژانتینی دنیای فوتبال، لیونل مسی دیشب برای هفتمین بار جایزه توپ طلا (Ballon...

هوای تهران برای همه ناسالم
هوای تهران برای همه ناسالم و خطرناک است | دورکاری اجرا شود

رییس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت از ناسالم بودن هوای تهران برای همه...

سرعت سرایت ۵۰۰ برابری امیکرون
با سرعت سرایت ۵۰۰ برابری امیکرون کرونا چه کنیم؟

سرعت سرایت پذیری سویه جدید کرونا با نام «امیکرون» که در آفریقای جنوبی شیوع یافته،...

شرط حضور تماشاگر در دربی پایتخت
معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت تشریح کرد: شرط حضور تماشاگر در دربی پایتخت چیست؟

معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، شرط حضور تماشاگر در دربی پایتخت را...

صادرات 20 درصدی واکسن کرونای داخلی
با اعلام معاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی؛ صادرات 20 درصدی واکسن کرونای داخلی مجوز گرفت

معاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از صدور مجووز صادرات 20 درصدی واکسن...

جهش عجیب قیمت پراید همزمان با مذاکرات برجام
جهش عجیب قیمت پراید همزمان با مذاکرات برجام در وین!

قیمت انواع پراید امروز (۹ آذر ۱۴۰۰) یک روز پس از آغاز مذاکرات برجام در وین، افزایش...

مناطق گردشگری جزایر فارو
تصاویر و اطلاعات مناطق گردشگری جزایر فارو

جزایر فارو در قاره سبز واقع شده و شامل 18 جزیره زیبا و بکر می‌شود که بین دریای نروژ و...

برنده توپ طلای سال ۲۰۲۱
برنده توپ طلای سال ۲۰۲۱ مشخص شد

امشب شاهد برگزاری مراسم توپ طلا سال ۲۰۲۱ بودیم. این مراسم در شهر پاریس انجام شد که...