کد خبر:1166984
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

تاکید روحانی بر برخورد جدی با فیلترشکن‌ ها و کانال‌ های خلاف عفت عمومی

فیلتر شکن‌ ها

رسانه کلیک - روحانی در نامه ای به آذری جهرمی برای برخورد جدی با سایت‌ ها و کانال‌ های خلاف، ساماندهی vpn ها، برخورد مؤثر با فیلتر شکن‌ ها رفع انحصار از پیام رسان‌ های خارجی و حمایت از پیام رسان‌ های داخلی 6 دستور صادر کرد.

به گزارش کلیک به نقل از فارس؛ رضا تقی‌ پور عضو حقیقی شورای عالی فضای مجازی با اشاره به نامه 6 بندی رییس جمهور به وزیر ارتباطات پس از یک جلسه شورای عالی امنیت ملی، عنوان کرد: در این نامه روحانی به آذری جهرمی درباره برخورد جدی با سایت‌ ها و کانال‌ های خلاف عفت عمومی، ساماندهی vpn ها، برخورد مؤثر با فیلتر شکن‌ ها رفع انحصار از پیام رسان‌ های خارجی و حمایت و تقویت پیام رسان‌ های داخلی تاکید کرده است.

وی اظهار کرد: این نامه حاوی توصیه‌ هایی برای بهره‌ گیری حداکثری از فرصت‌ های فضای مجازی، رفع آفات و اشکالات آن و برنامه‌ریزی برای پیگیری جدی و قاطع درباره آنها است و دستوراتی را صادر کرده که بسیار منطقی و عقلانی است.

دستور روحانی برای برخورد جدی باید با سایت‌ ها و کانال‌ های خلاف عفت عمومی

تقی‌ پور با بیان اینکه در این نامه روحانی به جهرمی تأکید می‌ کند که باید با سایت‌ ها و کانال‌ های خلاف عفت عمومی برخورد جدی شود، عنوان کرد: منطقی است به هر کانالی که مطالب خلاف عفت عمومی منتشر کند یا فروش اقلام غیرمجاز انجام دهد اجازه فعالیت داده نشود. در جریان وقایع تلگرام متأسفانه به دلیل اطلاع‌ رسانی نادرست به کسب و کارهایی که فروش اقلام غیرمجاز و غیرقانونی انجام می دادند عنوان کسب و کار تلگرامی داده شد که این کار به کسب و کارهای مجاز این شبکه نیز ضربه زد؛ البته کسب و کارهای مجاز امکان ادامه فعالیت را در بسترهای دیگر دارند. بنابراین تاکید رییس جمهور برای اینکه با این کانا ل‌ها باید برخورد شود سیاست درستی است.

تاکید روحانی بر ساماندهی VPN ها و برخورد موثر با فیلتر شکن‌ ها

عضو حقیقی شورای عالی فضای مجازی همچنین از تاکید روحانی بر ساماندهی VPN ها و برخورد موثر با فیلتر شکن‌ ها و مدیریت کارا برای بهره‌ برداری مشروع از این ابزارها توسط کاربران فضای مجازی و سازمان‌ ها خبر داد و گفت: نمی‌ توانیم بنشینیم و ببینیم دشمن هر چه را که دوست دارد در جامعه تلقین کند، پس از این اتفاقات روشن شد که تلگرام با پشتیبانی مستقیم آمریکا و اسرائیل اداره می‌ شود و هدف آنها اشاعه فحشا و فساد در جامعه ایرانی است. من نیز به عنوان یک عضو حقیقی شورای عالی فضای مجازی همین نظر را دارم و نظر اکثریت اعضای شورا نیز همین بوده است؛ البته اگر برخی از اعضا نظر متفاوتی دارند نظرشان محترم است.

ابلاغ رفع انحصار پیام‌ رسان فعلی خارجی و حمایت از پیام‌ رسان‌ های داخلی

وی عنوان کرد: همچنین روحانی در این نامه بر رفع انحصار پیام‌ رسان فعلی خارجی در کشور از طریق حمایت و تقویت پیام‌ رسان‌ های داخلی تا تحقق این مهم اشاره کرده است.

به گفته وی، با توجه به آسیب‌ های تلگرام این هدف یک ضرورت است؛ آنچه تلگرام به آن شهرت پیدا کرده و باعث ایجاد بیش از 80 درصد محتوای آن شده یک ارتباط یک طرفه است و طبق این اصل، تلگرام اساسا پیام‌ رسان نیست و حالت خاصی از ارتباط است. علاوه بر این، موضوعات خلاف عفت عمومی و برقراری ارتباط و عضو گیری برای گروه‌ های تروریستی در این شبکه اتفاق می‌ افتد؛ البته به خاطر حیا و عفت عمومی،  تاکنون درباره آسیب‌ های تلگرام کمتر صحبت شده است. اما نتیجه تصمیم‌ اخیر (برای مسدود شدن تلگرام) نشان داد که اکثر کاربران از تلگرام کوچ کرده‌ اند و استفاده کاربران ایرانی از تلگرام به کمتر از یک چهارم رسیده است که این روند نزولی ادامه دار نیز است.

وی ادامه داد: حرکت اجتماعی مردم نشان داد که متوجه آسیب‌ های تلگرام شده‌ اند. آسیب‌ های تلگرام لحظه به لحظه در حال افزایش بود و به ویژه با برنامه اقتصادی ویژه‌ ای که در پیش داشت، اختلال در نظام اقتصادی ایران را به صورت جدی هدف گذاری کرده بود. بنابراین با توجه به آمار کاهش قابل توجه ترافیک تلگرام در ایران، در حال حاضر هدف رفع انحصار تا حدود زیادی محقق شده و با ادامه این راه نیز روز به روز شاهد محدود شدن بیشتر آن و ارایه فرصت بیشتر برای بازار سازی داخلی خواهیم بود. همچنان که در فرصت محدود بدست آمده رشد علم و فناوری در حوزه پیام رسان‌ های داخلی نمایی بوده به طوری که در یک مدت محدود، نرم‌ افزارهایی در سطح بین‌ المللی عرضه کردند.

دستورات روحانی تاکید بر عمل به قانون دارد

عضو حقیقی شورای عالی فضای مجازی درباره اینکه علیرغم شفاف بودن ابلاغیه رییس جمهور به وزیر ارتباطات شبهاتی درباره نظر مخالف روحانی در این باره مطرح می شود، گفت: تصمیمی که درباره تلگرام گرفته شد صحیح است و نامه روحانی به جهرمی یک دستور بسیار خوب و مهم است که ابعاد مختلف این بحث را روشن کرده است، اعضای شورای عالی فضای مجازی در خرداد ماه 96 موضوع ساماندهی پیام‌ رسان‌ ها را تصویب کردند و این نامه یک ابلاغ اجرایی به دنبال این مصوبه شورای عالی فضای مجازی درباره پیام رسان‌ های داخلی است که نشان دهنده موافقت روحانی با شکست انحصار پیام رسان خارجی در کنار تقویت پیام‌ رسان‌ های داخلی است و مواردی که ابلاغ شده نشان می دهد نظر رییس جمهور نیز قطعا این بوده که آسیب‌ های تلگرام در حال ضربه زدن به کشور است و ادامه این روند روز به روز تسلط بیشتری بر کشور را رقم خواهد زد.

وی در خصوص نحوه برخورد با فیلتر شکن‌ ها تصریح کرد: برداشت من از این نامه این است که البته درباره نحوه برخورد شاید اختلاف سلیقه وجود داشته باشد، اما دستورات این نامه از جمله برخورد با فیلترشکن‌ های غیر مجاز، فراهم بودن امکان استفاده از فیلترشکن‌ های مجاز، انجام فعالیت‌ ها از مسیر قانونی و ساماندهی پیام رسان‌ های خارجی طبق مصوبه شورای عالی فضای مجازی که حکم قانون را دارد نشان می دهد تاکید بر عمل به قانون مد نظر رییس جمهور بوده است.

تقی پور یادآور شد: در مصوبه شورای عالی فضای مجازی برای ساماندهی پیام‌ رسان‌ ها که توسط اغلب نرم‌ افزارهای خارجی از جمله تلگرام نقض شد، اولین شرط داشتن دفتر در کشور بود که این اتفاق نیفتاد. همچنین بزرگترین مقرراتی که رعایت نشد منع خروج اطلاعات کاربران ایرانی از کشور بود که تلگرام آن را رعایت نکرد و اطلاعات ایرانی ها در حجم بسیار گسترده از کشور خارج می شد (تلگرام اطلاعات کاربران ایرانی را از کشور خارج کرد).

نظرها

سر‌خط آخرین خبرها

خبرهای بیشتر
مشخصات فنی و قیمت ریرا ایران خودرو
مشخصات فنی و قیمت ریرا ایران خودرو

پس از مدتها گمانه زنی، روز گذشته به طور رسمی، خودرو جدید ایران خودرو موسوم به...

رونمایی از ساعت های هوشمند و هیبردی فسیل

کمپانی فسیل (Fossil) از نسل جدید ساعت‌های هوشمند Hybrid خود با نام Gen 6 Hybrid، برای...

هدست واقعیت مجازی(VR) چطور کار می کند و چه ویژگی هایی دارد؟
اجزای اصلی هدست واقعیت مجازی هدست واقعیت مجازی(VR) چطور کار می کند و چه ویژگی هایی دارد؟

واقعیت مجازی (VR) اکنون سریعترین بخش محتوا در جهان است.تحقیقات PwC نشان داد که...

از فناوری 3D MoMa انویدیا چه می دانید
از فناوری 3D MoMa انویدیا چه می دانید

انویدیا این هفته از طریق شعبه تحقیقاتی هوش مصنوعی خود یک ابزار طراحی واقعیت...

ساخت مدرسه در مناطق محروم، مسئولیت اجتماعی اسنپ فود در حوزه عدالت آموزشی

مسئولیت اجتماعی، مسئولیتی خیرخواهانه و نیکوکارانه در اجتماع است که در همه...

کولر صنعتی سلولزی

با نزدیکشدن به فصل گرما، اکثر افراد به دنبال یک روش مقرون به صرفه برای سرمایش...

مشخصات فنی گوشی نوکیا استایل پلاس (+Nokia Style)
مشخصات فنی گوشی نوکیا استایل پلاس (+Nokia Style)

ظاهرا نوکیا در حال آماده شدن برای راه‌اندازی دستگاه جدیدی با نام نوکیا...

بازی GTA 6 رمزارز خواهد داشت

با توجه به تب و تاب بالای مارکت رمزارزها، شرکت سازنده بازی GTA یعنی راک استار...

خودروی برقی تک سرنشین عجیب چینی
خودروی برقی تک سرنشین عجیب چینی

یک استارتاپ چینی به تازگی خودرویی برقی تک سرنشین ساخته که در مواقع لزوم در...

با دوربین حرفه ای gopro hero 10 مثل هالیوودی ها فیلم بگیرید

اگر به دنبال ثبت لحظات خود با ویدئوی حرفه ای به شکل فیلمبرداران هالیوودی...