کد خبر:1370308
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

چالش اجرای طرح صیانت در اینترنت ملی | کاهش درآمد اپراتورهای اینترنت همراه یا افزایش تعرفه ها؟

در حالی که روز به روز و لحظه به لحظه به اجرایی شدن کامل طرح صیانت در بستر اینترنت ملی و قطع ارتباط کاربران عادی با اینترنت بین الملل نزدیک می شویم، چالش ها و ابهاماتی در خصوص نحوه مواجهه اپراتورهای اینترنت همراه و به طور کلی توزیع کنندگان اینترنت در کشور به وجود آمده است.

 

چالش اجرای طرح صیانت در اینترنت ملی | کاهش درآمد اپراتورهای اینترنت همراه یا افزایش تعرفه ها؟

همانطور که می دانید، در ماه های اخیر بحث بر سر افزایش تعرفه استفاده از اینترنت توسط دو اپراتور همراه بزرگ کشور یعنی همراه اول و ایرانسل پیگیری شد اما به دلیل مخالفت هایی که صورت گرفت، این طرح فعلاً متوقف شد تا احتمالاً با پیاده سازی اینترنت ملی، شاهد جهش در تعرفه استفاده از اینترنت باشیم.

این گمانه زنی از آنجا تقویت می شود که عمده سود این شرکت ها در حال حاضر از گشت و گذار کاربران در اینستاگرام و واتساپ است که با تعرفه ترافیک بین الملل و 4 برابر محاسبه می شوند و به همین خاطر کاربران خیلی زود بسته های اینترنت خود را به اتمام رسانده و مجبور به خرید بسته جدید می شوند. حال وقتی با راه اندازی اینترنت ملی و قطع دسترسی به شبکه های اجتماعی همچون اینستاگرام، موتور بزرگ سودسازی اپراتورهای کشور خاموش شود، مسئولین به ناچار برای پر کردن این خلع بزرگ مجبور به استفاده از روش های جایگزین برای پوشش سود غول های اینترنت همراه کشور خواهند بود که راحت ترین کار، احتمالاً همان افزایش تعرفه استفاده از اینترنت خواهد بود.

هنوز به طور شفاف و دقیق روال و ساز و کار چگونگی دسترسی کاربران به اینترنت بین الملل، در زمان راه اندازی کامل اینترنت ملی اعلام نشده است. اما انتظار می رود دسترسی به اینترنت بین الملل تنها برای بخشی از کاربران حرفه ای و تخصصی و البته کسب و کارهایی مثل کافی نت ها که  احتمالاً مجوز استفاده از سایتهای خارجی را در اختیار خواهند داشت، ممکن باشد و کاربران عادی برای استفاده از این خدمات مجبور به پرداخت هزینه های گزاف خواهند بود.

در ادامه توجه شما را به آماری قابل تامل در خصوص افزایش شدید مصرف پهناباند اینترنت بین الملل در 5 سال گذشته توسط اینستاگرام و واتساپ جلب می نمائیم که چندی پیش در فارس منتشر شد.

حدود ۵ سال پیش وقتی مسوولان در شورای عالی فضای مجازی و مرکز ملی فضای مجازی سهم تلگرام از پهنای باند ایران را اعلام کردند، بسیار عجیب به نظر رسید.

محمدحسن انتظاری عضو حقیقی شورای عالی فضای مجازی گفت: ۶۰ درصد پهنای باند کشور در اختیار تلگرام قرار دارد که رقم بالایی است و وقتی چنین پهنای باندی در اختیار تلگرام قرار می گیرد، باید توجه مسئولان به این عرصه بیشتر شود.

کمی بعد امیر خوراکیان معاون محتوایی وقت مرکز ملی فضای مجازی کشور جزئیات بیشتری اعلام کرد و گفت: ۶۰  درصد پهنای باند کشور توسط تلگرام اشغال‌ شده است. این شبکه پیام‌رسان در حال حاضر نزدیک به ۴۰ میلیون کاربر دارد که ساعت ۲۲ تا یک شب بیشترین ساعت ترافیکی آن است.

وقتی در سال ۹۶ به دلایل امنیتی برای مدت محدودی تلگرام و اینستاگرام در ایران مسدود شدند،  وزیر وقت ارتباطات و فناوری اطلاعات آماری از سهم این دو شبکه اجتماعی غالب در کشور اعلام کرد و گفت: پس از انسداد تلگرام و اینستاگرام مجموعا تا حدود ۴۵ درصد از پهنای باند اینترنت کشور کاسته شد. 

یعنی تا سال ۹۶ در خوشبینانه ترین حالت سهم تلگرام و اینستاگرام از ترافیک ایران ۴۵ درصد بود.

پس از مسدود شدن تلگرام، جایگاه پرمخاطب‌ ترین شبکه‌ اجتماعی به واتس اپ رسید. بر اساس گزارش مرکز پژوهشی بتا از تعداد کاربران شبکه‌ های اجتماعی مختلف در ایران، واتس اپ با حدود ۵۰ میلیون، تلگرام با ۴۹ میلیون مخاطب و اینستاگرام با ۴۷ میلیون مخاطب، پرمخاطب‌ ترین شبکه‌ های اجتماعی و پیام‌ رسان‌ ها در ایران هستند.

در تازه ترین اطلاعات، امیر محمدزاده لاجوردی عضو هیأت‌مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت سهم ترافیک داخلی از پهنای باند کشور را ۲۰ درصد و سهم ترافیک خارجی در پهنای باند را ۸۰ درصد اعلام کرده و گفته: از ۸۰ درصد ترافیک ایران که به پهنای باند خارجی اختصاص دارد حدود ۷۰ درصد مربوط به محتوای واتس اپ و اینستاگرام است. 

این آمار یعنی در سال ۱۴۰۰ حدود ۵۶ درصد از کل پهنای باند کشور فقط به دو پیام رسان و شبکه اجتماعی واتس آپ و اینستاگرام تعلق دارد و ۵ سال پیش هم ۶۰ درصد پهنای باند کشور فقط در اختیار پیام رسان تلگرام قرار داشت. 

بنابراین در حالی که طبق اسناد بالادستی در کشور از جمله طرح کلان و معماری شبکه ملی اطلاعات باید به هدف گذاری ۷۰ درصد ترافیک داخلی‌ و ۳۰ درصد ترافیک خارجی برسیم به نظر می رسد در سال هایی که سپری شده نه تنها این هدف محقق نشده و سهم ترافیک داخلی به جای ۷۰ درصد فقط ۲۰ درصد است؛ بلکه فقط شاهد جابه جایی جایگاه پلتفرم های خارجی از سهم پهنای باند کشور بوده ایم.

 

 

پی نوشت: استمرار فعالیت اینستاگرام با اجرایی شدن طرح صیانت، عملاً منتفی است چرا که ماهیت طرح فوق صیانت اجباری از ذهن کاربر ایرانی است تا با مصادیق غیراخلاقی در وب مواجه نشود و حال اینکه در فضای اینستاگرام فعلی، مصادیق بی شماری از محتوای غیراخلاقی به چشم می خورد و با این اوصاف، باید منتظر مسدود شدن همیشگی اینستاگرام در ایران پس از اجرایی شدن طرح صیانت در بستر اینترنت ملی باشیم که این اتفاق، منجر به کاهش شدید استفاده کاربران از ترافیک بین الملل و در نتیجه کاهش سودآوری اپراتورهای توزیع اینترنت خواهد شد.

نظرها

سر‌خط آخرین خبرها

خبرهای بیشتر
چطور مصرف برق گوشی، لپتاپ، کامپیوتر و تبلت را کاهش دهیم؟
چطور مصرف برق گوشی، لپتاپ، کامپیوتر و تبلت را کاهش دهیم؟

ما نمی توانیم بدون رایانه های رومیزی، لپ تاپ ها و تبلت ها کار کنیم؛ آنها هر...

دستاورد جدید وزارت ارتباطات | ایران به رتبه دوم فیلترینگ در جهان رسید
ایران به رتبه دوم فیلترینگ در جهان رسید

طبق گزاش وبسایت comparietech ایران در رتبه دوم محدودیت‌های اینترنتی قرار دارد. در...

دولت: ضرر کسب و کارهای آنلاین زیان دیده از قطعی اینترنت را جبران می کنیم!

احسان خاندوزی، وزیر اقتصاد در جمع خبرنگاران از برنامه دولت برای جبران زیان...

جو بایدن: دسترسی ایرانیان به اینترنت را آسان می کنیم

بایدن در نطق جدید خود مدعی شد دسترسی ایرانیان به اینترنت آزاد را آسان خواهند...

کرسی ایران در شورای حکام سازمان جهانی مخابرات از دست رفت

کشورهای عضو شورای حکام اتحادیه جهانی مخابرات (ITU) امروز برای ترکیب شورای بعدی...

چرا کاربران به پیام رسان ها و شبکه های اجتماعی ایرانی اعتماد ندارند؟

با فیلتر شدن قطعی اینستاگرام و واتساپ، بسیاری بر این باور بودند که اقبال به...

راه اندازی اینترنت 5g در کیش برای جام جهانی 2022
راه اندازی اینترنت 5g در کیش برای جام جهانی 2022

با توجه به پیش‌بینی میزبانی جزیره کیش از مسافران خارجی در مراسم جام جهانی...

ماجرای هشتگ “الگوریتم اینستاگرام” و کنایه ها به آن چیست؟

این روزها در کنار هشتگ مهسا امینی که از 200 میلیون عبور کرد، هشتگ های جانبی...

مسدودی پورت SSL چه بلایی بر سر سایت ها و اپلیکشن های ایرانی آورده است؟
مسدودی پورت SSL چه بلایی بر سر سایت ها و اپلیکشن های ایرانی آورده است؟

به نظر می رسد دامنه خسارات مالی به واسطه قطعی اینترنت به کسب و کارهای آنلاین...

اسکایپ چطور فیلترینگ در ایران را دور زد؟
اسکایپ چطور فیلترینگ در ایران را دور زد؟

اسکایپ تمام تماس‌ها به شماره‌های ایران را برای کاربران رایگان کرد و با این...