کد خبر:1172655
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

وزیر ارتباطات: از پیام‌‌‌رسان‌‌‌های بومی انتظار مازاد نداریم

پیام‌‌‌رسان‌‌‌های بومی

رسانه کلیک - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه مسائل کشور را باید با واقعیات حل کنیم و نه با تفکر و آرزو تاکید کرد: مجموعه پیام‌‌‌رسان‌‌‌های بومی خوب کار کردند و به رشد قابل توجهی رسیده‌ اند و انتظار مازاد از آنها نداریم.

به گزارش کلیک به نقل از عصر ایران؛ محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات در جمع خبرنگاران در حاشیه بازدید از دستاوردهای پارک علمی و فناوری دانشگاه تهران در پاسخ به این سوال که برخی از پیام‌‌‌رسان‌‌‌های بومی معتقدند که حمایت‌‌‌ های لازم از سوی وزارت ارتباطات صورت نمی‌‌‌ گیرد، عنوان کرد: شورای عالی فضای مجازی در راستای ساماندهی پیام‌‌‌ رسان‌‌‌ ها، قانونی را تصویب و به همه دستگاه‌‌‌ ها ابلاغ کرد که مطابق آن وظایفی بر عهده سایر دستگاه‌‌‌ ها قرار داده شده که بر همین اساس شش تکلیف برعهده وزارت ارتباطات است.

وی در ارتباط با این تکالیف اظهار کرد: تکالیف وزارت ارتباطات شامل در اختیار گذاشتن فضا و امکانات در مراکز داده مربوط به این وزارتخانه تا تسهیلات برای آنان ایجاد شود، اتصال رایگان به شبکه ملی اطلاعات و در اختیار قرار دادن اینترنت، است.

بالاترین مقام مسوول حوزه ICT کشور با اشاره به اینکه تکلیف داریم در سمت مصرف‌‌‌ کننده تعرفه ترجیهی را برای آنها لحاظ کنیم، ادامه داد: ضمنا مطابق این قانون از منابعی که در اختیار داریم بابت حمایت از شرکت‌‌‌ های دانش‌‌‌ بنیان، منابعی را در قالب وام وجوه اداره شده با بهره کم در اختیار آنها قرار می‌ دهیم. علاوه بر آن تکلیف شده تا زیرساخت‌‌‌ های دولت الکترونیک را در اختیار پیام‌‌‌ رسانان بگذاریم.

آذری جهرمی با اعلام اینکه در همه بخش‌‌‌ ها، تکالیف را انجام دادیم، اضافه کرد: فقط اتصال پیام‌‌‌ رسان‌‌‌ ها به زیرساخت‌‌ های دولت الکترونیک باقی مانده که در حال انجام است و براساس منابعی که در اختیار داشتیم تلاش شده تا در اختیار آنها قرار داده شود به گونه‌ ای که در ارزیابی مرکز ملی فضای مجازی بین دستگاه‌‌‌‌ هایی مثل صدا و سیما، قوه قضاییه، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت آموزش و پرورش که وظیفه حمایت از پیام‌‌‌رسان‌‌‌های بومی را داشتند، وزارت ارتباطات بالاترین عملکرد و ضریب انجام تکالیف را به دست آورد.

وی با تاکید بر اینکه اگر پیام‌‌‌ رسان‌‌‌ ها نیازمند کمک‌‌‌ هایی خارج از این چارچوب‌‌‌ ها باشد، نیاز به مقررات دارد، افزود: تفاوت نظام دولتی و با سایر حوزه‌‌‌ ها این است که در دولت هیچ کاری بدون قانون قابل انجام نیست. البته وزیر اختیاراتی دارد اما این اختیارات در حوزه و حیطه قانون است و اگر ما امکاناتی را در اختیار شرکتی قرار دهیم و در اختیار دیگری ندهیم این سوال پیش می‌‌‌ آید که چرا از دیگری حمایت صورت نگرفته است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه رشدی که پیام‌‌‌رسان‌‌‌های بومی در این مدت به دست آورده‌‌‌ اند با همکاری‌‌‌ هایی بوده که وزارت ارتباطات پیش برده است، بیان کرد: اما یکی از زیرساخت‌‌‌ های مهمی که دچار چالش است زیرساخت اعتماد است و از آن کسی که مسئول موضوع اعتماد است، سوال شود که چه اتفاقی در این حوزه افتاده است.

آذری جهرمی گفت: امروز در ارزیابی چگونگی اجرای دستورالعمل مقام معظم رهبری برای دستگاه‌‌‌‌ های غیربدنه اجرایی و هم دستورالعمل دولت متوجه می‌‌‌ شوید که بیشترین عملکرد در حوزه پیام‌‌‌ رسان‌‌‌ ها را کدام مجموعه داشته است.

وی با تمجید از کار مجموعه پیام‌‌‌رسان‌‌‌های بومی اظهار داشت: آنها کارشان را پیش بردند و خوب کار کردند و ما انتظار مازاد از آنها نداریم چراکه بخشی از آن به نوع نگاه به این شرکت‌‌‌ ها و مکانیزم‌‌‌ های تبلیغاتی بر می‌‌‌ گردد.

این عضو کابینه دولت تدبیر و امید با یادآوری اینکه به طور شفاف در دی ماه سال ۹۶ اعلام کردم که این شرکت‌‌‌‌ ها توان تحمل یک میلیون و پانصد هزار کاربر را دارند، عنوان کرد: بعد از ادامه ارزیابی‌‌‌ ها در فروردین ۹۷ اعلام کردیم که با همه اقدامات پیام‌‌‌ رسان ها و بسته‌‌‌ های حمایتی توان آنها به ۱۵ میلیون کاربر رسیده است، در حالی که برخی اینگونه بیان کردند که پیام‌‌‌رسان‌‌‌های بومی امروز ظرفیت پوشش همه نیازهای کشور را دارند و توقع و انتظار مازاد بر توان تیم‌‌‌ های داخلی ایجاد کردند.

آذری جهرمی با تاکید بر اینکه نباید بر تیم‌‌‌ های دانش‌‌‌ بنیان داخلی تکالیف و چهارچوب‌‌‌ هایی را اعمال کنیم که تحمل آن را ندارند، گفت: اگر امروز به ظرفیت‌‌‌ های پیام‌‌‌رسان‌‌‌های بومی نگاه کنیم، آنها رشد قابل قبول و قابل توجهی داشتند و امروز ۱۰ میلیون و پانصد هزار کاربر بدون اختلال کار می‌‌ کنند.

وی در مورد علت ناراضی بودن بعضی از پیام‌‌‌‌ رسانان افزود: وقتی جامعه، تیمی را مقصر بداند که با همه محدودیت‌‌‌ ها و چالش‌‌‌ های فنی، شش ماه یا یک سال کار خود را شروع کرده، موضوع اینگونه مطرح می‌‌‌ شود که از من حمایت نشده است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از رسانه‌‌‌ ها به خصوص رسانه ملی خواست تا با واقعیات و داشته‌‌‌ ها، مسایل کشور را حل کنیم و نه با تفکر و آرزوها و تصریح کرد: باید آرزوها را به عنوان شاخص قرار دهیم و حرکت کنیم و انتظارات فراتر از توان فعلی مجموعه‌‌‌ ها را نباید درست کرد.

آذری جهرمی با بیان اینکه پیام‌‌‌ رسانان ما ظرفیت مدیریت فضای سیاسی کشور و ظرفیت به دوش کشیدن بار سیاسی فعالیت رسانه‌‌‌ ای کشور را ندارد، یادآور شد: چون برای رسانه‌‌‌‌ ها محدودیت‌‌‌‌ ها ایجاد شده، بنابراین همه انتظارات این است که بار رسانه را پیام‌‌‌ رسان مدیریت کند.

نظرها

سر‌خط آخرین خبرها

خبرهای بیشتر
نرخ مالیات بر خانه ها و خودروها در بودجه 1401
نرخ مالیات بر خانه ها و خودروها در بودجه 1401 مشخص شد | جزئیات و نحوه محاسبه

کمیسیون تلفیق مجلس نرح مالیات بر خانه ها و خودروها در بودجه 1401 و جزئیات و نحوه...

سریال مستند Cheer | تلاش بی وقفه برای رسیدن به کمال
سریال مستند Cheer | تلاش بی وقفه برای رسیدن به کمال

مستند سریالیCheer مسیر پر فراز و نشیب تیم تشویق‌کننده کالج ناوارو برای رسیدن...

کشورهای ورود ممنوع کرونایی
ورود به کدام کشورها به دلیل شرایط کرونایی هنوز ممنوع است؟

شماری از کشورهای جهان هنوز به دلیل مقررات جلوگیری از ابتلا به کرونا و یا به...

خرید و فروش تیگو 8 پرو متوقف شد
با اعلام سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان؛ خرید و فروش تیگو 8 پرو متوقف شد

با بررسی‌های سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان مبنی بر عدم...

رایگان شدن آب، برق و گاز مدارس
رایگان شدن آب، برق و گاز مدارس و بسیج در سال ۱۴۰۱

یک عضو کمیسیون تلفیق مجلس، از موافقت اعضای کمیسیون تلفیق با رایگان شدن تعرفه...

عوارض کم تحرکی بر سلامت روان
هشدار مبنی بر عوارض کم تحرکی بر سلامت روان

یک متخصص روان‌پزشکی گفت کم‌تحرکی در زندگی روزمره، علاوه بر تاثیراتی که بر...

بازی منچستر یونایتد و برنتفورد
پخش زنده بازی منچستر یونایتد و برنتفورد امشب (۲۹ دی)

پخش زنده بازی منچستر و برنتفورد امشب (۲۹ دی برابر با 19 ژانویه ۲۰۲۲) از شبکه ۳...

کمک دولت اسپانیا زندگی مستقل جوانان
دولت اسپانیا برای زندگی مستقل جوانان، کمک مالی می‌دهد

دولت اسپانیا از کمک مالی ماهیانه به جوانان این کشور، برای مستقل شدن از...

بهترین راه‌ آموزش ترک تحصیل
شاید بهترین راه‌ آموزش ترک تحصیل باشد

دانش‌آموزان نیازهای متنوعی دارند که نظام‌های آموزشی یکپارچه جوابگوی آن‌...

تراشه اگزینوس 2200 سامسونگ با پردازشگر گرافیکی AMD معرفی شد
تراشه اگزینوس 2200 سامسونگ با پردازشگر گرافیکی AMD معرفی شد

سامسونگ تراشه پرچمدار اگزینوس 2200 را رسما معرفی کرد. این نخستین باری است که...