کد خبر:1162223
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

استراتژی کوچ داوطلبانه از تلگرام را در پیش می گیریم/ فعالیت خالص اقتصادی در تلگرام نداریم

اپلیکیشن پیام رسان تلگرام

رسانه کلیک - دبیر شورای عالی فضای مجازی گفت: برنامه شورای عالی فضای مجازی برای تقویت شبکه های پیام رسان داخلی، اجرای استراتژی کوچ داوطلبانه از اپلیکیشن پیام رسان تلگرام است.

به گزارش کلیک به نقل از مهر؛ ابوالحسین فیروزآبادی دبیر شورای عالی فضای مجازی در نشست مشترک کمیسیون اقتصاد و کمیسیون امنیت ملی در خصوص تهدیدات اقتصادی اپلیکیشن پیام رسان تلگرام عنوان کرد: در مرکز ملی فضای مجازی الزامات شبکه ملی و خدمات پایه شبکه ملی مورد بررسی قرار گرفت. شبکه ملی پیام رسان تعیین کننده مرزهای ملی ما است. مرزهای ملی ما بر روی سکوهای فضای مجازی شکل می گیرد. این سکوها اثرگذاری ملی و وسیع دارد و مانند زیرساخت های حیاتی کشور است.

وی با بیان اینکه سندی در حمایت از پیام رسان های بومی تدوین شده است، اظهار کرد: تلگرام گزارش سالیانه به ایران ارائه نمی کند و ایران از سهامداران آن نیست؛ این در حالی است که ۹۰ درصد کاربران شبکه های اجتماعی در ایران از تلگرام استفاده می کنند.

دبیر شورای عالی فضای مجازی ادامه داد: ما نمی دانیم پاول دوروف مسئول تلگرام تبعه چه کشوری است و شبکه تلگرام زیر نظر چه کشوری اداره می شود. تلگرام به شدت هزینه بر است اما هیچ محل درآمدی برای آن اعلام نشده است. تلگرام قابلیت های ویژه ای مانند کانال دارد که در هیچ نرم افزار دیگری آن را مشاهده نمی کنیم.

وی با اشاره به مصوبه شورای عالی فضای مجازی مبنی بر اینکه پیام رسان هایی که تعداد کاربرانشان از حدی افزایش می یابد باید در کشور نماینده رسمی داشته باشند، گفت: تلگرام تاکنون نماینده رسمی به ایران معرفی نکرده است.

فیروزآبادی با اشاره به رایزنی های ایران با تلگرام بیان کرد: وزارت ارتباطات با تلگرام توافقاتی داشت که در این راستا همکاری های خوبی تا دی ماه ۹۶ انجام شد اما در ماجراهای دی ماه سال ۹۶ تلگرام به توافقات عمل نکرد.

دبیر شورای عالی فضای مجازی با اشاره به انتشار سند اخیر تلگرام در مورد برنامه های سال ۲۰۱۸ ادامه داد: تلگرام قصد دارد در سال ۲۰۱۸ رمز ارز وارد کند. در مرکز ملی فضای مجازی هنوز به نتیجه مشخصی در برخورد با رمز ارزها از جمله بیت کوین نرسیده ایم. مطالعات شروع شده، جلساتی با بانک مرکزی داریم تا سیاست های جمهوری اسلامی در نحوه تعامل با رمز ارزها مشخص شود.

وی افزود: آنچه قرار است در اپلیکیشن پیام رسان تلگرام در قالب رمز ارز ارائه شود، نسل سوم رمز ارزها است. این رمز ارزها قابلیت دولت گریزی و بلا درنگ بودن را دارند و بازیگر اصلی رمز ارز گرام، تلگرام است. برخی معتقدند این بازیگری جدید با مبانی تئوری رمز ارز مغایرت دارد.

فیروزآبادی تصریح کرد: ورود گرام نه تنها نقش رمز ارزی ندارد بلکه در آینده به عنوان بخشی از پول ملی در گردش ملی مورد استفاده قرار خواهد گرفت که موضوع مهمی است. در سند تلگرام اعلام شده است که از این پول برای عقود هم استفاده خواهد شد. مثل سفره ای می ماند که می خواهند غارت بزرگ مدرن از آن انجام دهند.

دبیر شورای عالی فضای مجازی با اشاره به برنامه ریزی تلگرام برای راه اندازی فیلتر شکن در سال ۲۰۱۸ گفت: فیلتر شکنی که تلگرام قرار است در سال ۲۰۱۸ راه اندازی کند، فیلترشکنی برای کل فضای مجازی است که فقط شامل تلگرام نمی شود و تمام فضای مجازی غیر مجاز را در دسترس کاربران قرار می دهد تا دی ماه امسال این فیلتر شکن به صورت نهایی استقرار می یابد.

دبیر شورای عالی فضای مجازی اظهار داشت: تا پایان سال ۲۰۱۹ شاهد اقتصاد جدیدی در کنار اقتصاد ملی کشور خواهیم بود. در صورتی که برنامه های سند تلگرام اجرایی شود.

وی ادامه داد: کسب و کاری که الان بر روی تلگرام است از نظر تقسیم بندی، تقسیم بندی بزرگی را تشکیل نمی دهد.

فیروز آبادی با اشاره به برنامه شورای عالی فضای مجازی برای تقویت شبکه های پیام رسان داخلی، اجرای استراتژی کوچ داوطلبانه از اپلیکیشن پیام رسان تلگرام است، تصریح کرد: علاوه بر این تلاش داریم از طریق صدا و سیما موضوع را برای مردم تشریح کنیم. متأسفانه بیشترین مرجع اطلاعات ما مطبوعات غربی هستند این در حالی است که در این کشورها تلگرام اثرات اقتصادی و اجتماعی بالایی مثل ایران ندارد.

دبیر شورای عالی فضای مجازی یادآور شد: تلاش داریم در دانشگاه ها و آموزش و پرورش از ارائه خدمات در تلگرام خودداری کنیم. در دو سال گذشته با کمک قوه قضائیه از ارائه خدمات پولی توسط تلگرام خودداری شده است و به این صورت فعالیت خالص اقتصادی بر روی تلگرام نداریم و فعالیت های موجود فعالیت های مکمل اقتصادی است.

نظرها

سر‌خط آخرین خبرها

خبرهای بیشتر
جیمز وب تصویری خیره‌کننده از نوار داخلی یک کهکشان مارپیچی میله‌ای منتشر کرد

این تصویر نوار داخلی کهکشان مارپیچی میله‌ای NCG 5068 در فاصله 17 میلیون سال نوری...

شناسایی باکتری روده‌ای که می‌تواند باعث شود انسان‌ها تا 100 سال عمر کنند

به گفته دانشمندان، برخی ویروس‌های خاص در روده‌ها می‌توانند تاثیر مفیدی بر...

کارت بانکی چطور جایگزین کارت سوخت می شود؟

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی گفت: در حال اجرای فرآیند...

درآمد مایکروسافت با هوش مصنوعی تا ۲۰۲۷ حدود ۱۰۰ میلیارد دلار افزایش پیدا می‌کند

«کرک ماترن» تحلیلگر Evercore ISI در یادداشت تحقیقاتی پیش‌بینی می‌کند که درآمد...

تاثیر سلول درمانی بر بیماری های کبدی

گروهی از پژوهشگران درمان‌های مبتنی بر سلول‌های بنیادی را برای درمان...

شکل مغز می‌تواند روی رفتار و افکار ما اثر شگفت‌آوری داشته باشد

دانشمندان در مطالعه‌ای دریافته‌اند که شکل مغز ما بسیار بیشتر از آنچه که...

تلسکوپ جیمز وب سیارک ناشناخته ای کشف کرد

ستاره فومالهوت Fomalhaut برای عکس های نمای نزدیکش خود را آماده می کند!حلقه هایی از...

بیانیه استارتاپ‌های بیمه‌ای: اقدامات اخیر بیمه مرکزی نشان از اعمال سلایق شخصی دارد

استارتاپ‌های بیمه‌ای امیدوارند روند تعاملی با کارگزاران آنلاین ادامه پیدا...

سود ۱۰۰ میلیون سپرده چقدر است؟ نحوه محاسبه سود بانکی

محاسبه سود بانکی سپرده‌ها، اولین قدم برای سپرده‌گذاری محسوب می‌شود. به...

گوشی‌های اقتصادی جدید نوکیا معرفی شدند

اچ ام دی گلوبال به تازگی چند سری جدید از گوشی های هوشمند مقرون را معرفی کرده...