کد خبر:1180146
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

شاکیان پرونده فیلترینگ تلگرام به قرار منع تعقیب اعتراض کردند

فیلتر شبکه خارجی تلگرام

رسانه کلیک - وکلای دادگستری که شکایتشان از تصمیم بازپرس دادسرای فرهنگ و رسانه مبنی بر فیلتر شبکه خارجی تلگرام به صدور قرار منع تعقیب منجر شده است، در نشستی خبری گفتند که به قرار صادره اعتراض کرده‌ اند.

به گزارش کلیک به نقل از ایسنا؛ آرش کیخسروی یکی از وکلای شاکی در این پرونده در  این نشست عنوان کرد: مقامات قضایی مطالبی را در رابطه با این پرونده مطرح کردند که خواستیم در راستای پاسخگویی به این مطالب اقدامی صورت گیرد و باب گفت‌ و گو میان شهروندان و حاکمیت برقرار شود (شاکی بازپرس پرونده فیلتر تلگرام: به قرار منع تعقیب اعتراض می کنیم).

سعید دهقان یکی دیگر از وکلای مطرح کننده شکایت در این پرونده نیز اظهار کرد: علت برگزاری این جلسه اطلاع رسانی در رابطه با ثبت رسمی اعتراض ما به قرار منع تعقیب صادر شده در شعبه ۷ دادسرای ویژه کارکنان دولت است. قرار صادر شده به موجب ماده ۲۶۷ قانون آیین دادرسی کیفری باید از سوی بازپرسی به شکات ابلاغ شود در صورتی که این قرار راسا از ناحیه دادستان محترم و به گونه‌ ای که گویا حکم نهایی بوده است اطلاع رسانی شد و این امر خلاف قانون بوده است (صدور قرار منع تعقیب بازپرس پرونده مسدودسازی تلگرام).

دهقان با طرح این پیشنهاد که قانون گذاران باید اراده ملی را به عنوان مصلحت اجتماعی لحاظ کنند، افزود: در رابطه با فیلتر شبکه خارجی تلگرام یک فرد در دادسرا برای ۴۵ میلیون نفر تصمیم گرفت.

در ادامه این نشست محمد مقیمی یکی دیگر از وکلای طرح شکایت در این پرونده در پاسخ به سوالی در راستای میزان امیدواری به باز شدن باب گفت و گو با مقامات قضایی، بیان کرد: برای رسیدن به دموکراسی، حاکمیت قانون و استقلال قوه قضاییه نیاز به زمان و گذار وجود دارد و آنچه که به ما مربوط می شود کاری است که انجام دادیم و باید صبور باشیم. دادگاه واقعی افکار عمومی است و قطعا این اقدام به عنوان یکی از ضمانت های دستیابی به حقوق شهروندی می تواند تاثیرگذار باشد.

در ادامه این نشست ابوذر نصر الهی با بیان اینکه پرونده تلگرام و اقدام وکلا می‌ تواند محک خوبی برای دستگاه قضایی باشد، گفت: این اقدام نشان می دهد که قوه قضاییه تا چه حد به آزادی‌ ها و حقوق مشروع ملت و حقوقی که در قانون اساسی به آن تصریح شده پایبند است. آزادی مردم و آزادی دسترسی به اطلاعات اساسی ترین حقوقی است که نباید در مورد آن سکوت کرد.

نصرالهی در رابطه با اینکه آیا در حال حاضر استفاده از تلگرام جرم محسوب می شود، تصریح کرد: تا زمانی که برای فعل یا ترک فعلی صراحتا مجازاتی تعیین نشده باشد، کسانی که آن را انجام می دهند مرتکب جرم نشده‌ اند. هرچند که مقام قضایی دستور فیلتر شبکه خارجی تلگرام را صادر کرده است، اما در قانون هیچ مجازاتی برای استفاده از تلگرام بیان نشده و صحبت‌ های برخی مبنی بر جرم بودن این اقدام مبنای قانونی و حقوقی ندارد.

در ادامه کیخسروی در واکنش به سوالی مبنی بر اینکه آیا در رابطه با این طرح شکایت از سوی نهادی و یا مقاماتی تحت فشار بوده‌ اید یا نه؟ یادآور شد: تحت فشار از طرف هیچ یک از مقامات نبودیم، اما متاسفانه بازپرس به هیچ یک از استدلالات ما رسیدگی نکرد.

نظرها

سر‌خط آخرین خبرها

خبرهای بیشتر
نامه سرگشاده ماسک و 1000 فعال حوزه فناوری: به‌خاطر بشریت توسعه هوش مصنوعی را 6 ماه متوقف کنید

جمعی از فعالان حوزه فناوری در نامه سرگشاده‌ای از آزمایشگاه‌های هوش مصنوعی...

حالت مطالعه به نسخه دسکتاپ مرورگر گوگل کروم می‌آید

به‌روزرسانی جدید مرورگر گوگل شامل حالت مطالعه می‌شود که برای افزایش تمرکز و...

سرعت اینترنت موبایل و ثابت در ایران کاهش یافت

طبق جدیدترین گزارش Speedtest، رتبه اینترنت ثابت و موبایل در فهرست اسپیدتست...

برای نخستین بار در جهان کامپیوتر کوانتومی IBM به یک کلینیک پزشکی اختصاص داده شد

 شرکت آی‌بی‌ام از اولین رایانه کوانتومی جهان که به تحقیقات مراقبت‌های...

قابلیت چت صوتی گروهی به زودی به واتس‌اپ اضافه خواهد شد

واتس‌اپ به شکل منسجم و متمرکز در حال بهبود است. هر چند خیلی از قابلیت‌های...

ذخایر آب جدید در ماه کشف شد

دانشمندان با کشف منابع جدید آب در کره ماه می‌گویند این آب‌های حبس شده در...

ایلان ماسک: به‌زودی فقط توییت کاربران تأییدشده در زبانه For You توییتر پیشنهاد داده می‌شود

ایلان ماسک ادعا می‌کند که این کار تنها راه مقابله با بات‌ها است.

مایکروسافت تیمز جدید معرفی شد

مایکروسافت تیمز جدید از نظر عملکرد بسیار سریع‌تر و سبک‌تر شده است و حالا...

شهر استثنایی گمشده در اعماق اقیانوس

 دانشمندان موفق به کشف شهری گمشده در اعماق دریا شده اند که چیزی شبیه به آن...

نوکیا، اوپو را از بازارهای اروپا بیرون می‌کند

آن‌طور که به‌ نظر می‌رسد اوپو به‌ دلیل نقض پتنت‌های نوکیا مجبور شده است با...