کد خبر:1167507
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

تلگرام رده جهانی و پشتوانه حقوقی ندارد!

شبکه پیام رسان تلگرام

رسانه کلیک - رییس دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران و استاد علوم ارتباطات گفت: شبکه پیام رسان تلگرام و سایر قدرت های مجازی دلسوز مردم ایران و ملت های جهان نیستند که خدمات مجانی بدهند بلکه آنها دنبال توسعه درآمدهای خود هستند.

به گزارش کلیک به نقل از ایرنا؛ سعیدرضا عاملی رییس دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران و استاد علوم ارتباطات درباره وضعیت شبکه پیام رسان تلگرام و اقناع اجتماعی مردم برای استفاده از پیام رسان های داخلی، اظهار داشت: تلگرام، ماهیت روشنی ندارد و در عین حال 43 میلیون کاربر ایرانی دارد و به ارباب مجازی تبدیل شده است که در این محیط، حکمرانی می کند؛ هر چند خوشبختانه در چند هفته اخیر، نزدیک به 30 درصد کاربران آن به پیام رسانه های داخلی مهاجرت کردند. 

وی عنوان کرد: این پیام رسان، پشتوانه حقوقی هم ندارد و اگر در این فضا حقوق کاربران نقض شود یا مشکلی برای آنان به وجود آید، نمی توان در محافل قانونی بین المللی طرح شکایت کرد و نمی دانیم با چه نوع شرکت و سازمانی مواجه هستیم. 

 قدرت های مجازی مالکیت زمینه سوء استفاده از مالکیت های قانونی دارند

عاملی بیان کرد: اساسا قدرت های مجازی جهان مثل گوگل، فیس بوک، ام. اس. ان و یاهو به قدرت های فراملی تبدیل شده اند که در بسیاری از موارد، ضوابط دولت ملت ها را زیر پا می گذارند و از فرصت نو بودن این پدیده، سوء استفاده های زیادی برای «مالکیت های غیر قانونی» فراهم آورده اند.

گوگل روزانه بیش از 30 ترابایت داده مردم جهان را وارد سرورهای خود می کند 

این استاد ارتباطات اضافه کرد: یکی از تصرفات مهم فضاهای مجازی، در اختیار گرفتن بدون مجوز داده های افراد، سازمان ها و دولت های جهان است به عنوان نمونه، گوگل روزانه بیش از 30 ترابایت داده های باز مردم جهان را وارد سرورهای خود می کند و این موضوع، هیچ محمل قانونی و توافق شده بین المللی ندارد.

عاملی خاطرنشان کرد: اقتصاد اینترنت، عامل توسعه است و در این میان، رقابت، اصل اساسی به شمار می آید به طوری که اکنون ارزش سرمایه گوگل، یک تریلیون و 79 میلیون دلار است و درآمد سال گذشته گوگل 110 میلیارد دلار بوده است؛ اینها نشان می دهد که در حال کسب درآمد هستند و منطق این شرکت ها این است که همه مردم جهان، منابع تولید داده آنها به شمار می آیند. 

قدرت های مجازی دلسوز مردم ایران نیستند

این استاد علوم ارتباطات اظهار داشت: شبکه پیام رسان تلگرام و سایر قدرت های مجازی دلسوز مردم ایران و ملت های جهان نیستند که خدمات مجانی بدهند بلکه آنها دنبال توسعه درآمدهای خود هستند، حال نکته اینجاست که درآمدهای حاصل از فعالیت در این عرصه در حوزه ملی سرمایه گذاری شود یا منابع مالی را ناآگاهانه به خارج از کشور انتقال دهیم.

عاملی ادامه داد: باید در فضای رقابتی، پیام رسان ها قدرتمند وارد شوند زیرا راه حل این نیست که به مردم گفته شود به جای زندگی در یک جای پیشرفته و مدرن به فضای فقیرانه و ضعیف بروند، بلکه باید شرایطی در پیام رسان های داخلی و سایر منابع مجازی ملی فراهم شود تا انتخاب مردم قرار گیرند.

علت اعتماد مردم به پیام رسان خارجی بی هویت

وی استقبال و پذیرش مردم در استفاده از پیام رسان های داخلی را مهم دانست و افزود: ظرفیت های خوبی در پیام رسان های داخلی ایجاد شده است که می تواند نیازهای ارتباطی مردم را برطرف کند اما بی اعتمادی، ضعف اجتماعی، کوتاهی های نظام آموزشی همچنین دشمنی هایی که نسبت به فرهنگ ایران وجود دارد، باعث شده که مردم به پیام رسان خارجی بی هویت اعتماد داشته باشند، اما پیام رسان های داخلی را نپذیرند.

عاملی یادآور شد: شرکت های حوزه فناوری اطلاعات در حد کشورهای بزرگ دنیا درآمد دارند و برای فعالیت های خود سرمایه گذای می کنند؛ البته آنها از یک شروع ضعیف برخوردار بوده اند ولی به سرعت قدرتمند شده اند و ما هم می توانیم شروع کنیم و امکان تبدیل شدن به قدرت های مجازی و مهم جهان، فرصتی است که برای همه وجود دارد.

این استاد ارتباطات گفت: گوگل در سال 1998 روزانه تنها هزار جستجو داشت اما اکنون 200 میلیارد در روز جستجو دارد و برای پیشرفت در حوزه فناوری اطلاعات هزینه می کند به طوری که بودجه تحقیق و توسعه شرکت گوگل در سال 2017، 9 برابر بودجه آموزش عالی ایران یعنی حدود 17 میلیارد دلار بوده است.

رییس دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران تصریح کرد: پیشرفت و توسعه حوزه فناوری اطلاعات بسیار شتابان است و به زودی خواهید دید که شرکت های قدرتمند این حوزه جای دولت های جهان را می گیرند و یا عملکرد های آنها را شدیدا تضعیف می کنند.

شبکه پیام رسان تلگرام نباید تیتر اصلی ما باشد بلکه فضای مجازی ایرانی باید در صدر قرار گیرد

عاملی اظهار داشت: نباید به جایی برسیم که شبکه پیام رسان تلگرام تیتر اصلی خبرهای ما باشد، زیرا قرار نیست اتفاق خاصی رخ دهد بلکه باید به صورت فراگیر و با برنامه استراتژیک ملی به توسعه فضای مجازی در مسیر پیشرفت ایران و تسهیل زندگی مردم اقدام کرد.

استاد ارتباطات دانشگاه تهران یادآور شد: برای پاسخگویی به نیازهای ارتباطی مردم، باید مبنای درستی برنامه ریزی شود و پیام رسان های داخلی هم باید فعالیت حرفه ای و قوی داشته باشند، زیرا با کار ضعیف، نمی توان انتظار همراهی داشت.

نظرها

2 نظر

  1. اما پیام رسان های ایرانی هم نمیتونن در حد اندازه تلگرام باشند.

    رای موافق 0
    رای مخالف 0

سر‌خط آخرین خبرها

خبرهای بیشتر
اینترنت همراه در زمان برگزاری کنکور سراسری قطع می شود؟

فضل‌الله گنجی‌پور قطع تلفن همراه و اینترنت در زمان برگزاری کنکور را در...

نحوه درآمدزایی تولیدکنندگان محتوا از اینستاگرام در سال 2022
نحوه درآمدزایی تولیدکنندگان محتوا از اینستاگرام در سال 2022

اینستاگرام از ابزارهای جدیدی برای درامدزایی تولیدکنندگان محتوا رونمایی کرد.

کدام طراحی گوشی های آیفون اپل را بیشتر می پسندید؟

چنین روزی در سال ۲۰۰۷ بود که اپل شروع به فروش آیفون کرد؛ محصولی که انقلابی در...

تکذیب شایعه فیلترینگ اینستاگرام و واتساپ

اوایل هفته خبری از سوی نایب رئیس کمیسیون اصل ۴۴ مجلس مبنی بر فیلتر شدن دو...

حل مشکلات بازی overwatch 2
حل مشکلات بازی Overwatch 2 : از عدم اتصال به سرور تا لود نشدن پوسته های افسانه ای

بالاخره روز موعود فرا رسید، طرفداران Overwatch 2 از 8 تیر قادرند آخرین نسخه بتای...

آشنایی با هتل پرنده اسکای کروز با ظرفیت حمل 5000 نفر
آیا تایتانیک آسمان ها ساخته می شود؟ آشنایی با هتل پرنده اسکای کروز با ظرفیت حمل 5000 مسافر

ویدئوی هتل پرنده اسمای کروز (Skycruise) که با سوخت هسته ای کار می کند، در روزهای...

معرفی برند سخت افزاری جدید سونی موسوم به Inzone
معرفی برند سخت افزاری جدید سونی موسوم به Inzone

سونی از راه اندازی Inzone، نام تجاری جدید نمایشگرها و هدست های بازی کامپیوتر خبر...

نکات مهم در مورد هک اکانت واتساپ
در هنگام هک واتساپ چه کار کنیم؟ نکات مهم در مورد هک اکانت واتساپ

این روزها شمار افرادی که به پلیس فتا مراجعه کرده و از هک اکانت واتساپ خود گفته...

آموزش ذخیره صفحات یک وب سایت با فرمت عکس در گوشی اندروید، iOS و ویندوز

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که برای بررسی دقیقتر UX/UI یک سایت، نیاز به دید...

SideTrak Slide Portable Monitor
مانیتور قابل حمل برای کامپیوتر یا لپتاپ چطور کار می کند؟

گجت SideTrak Slide Portable Monitor قادر است با اضافه کردن دو مانیتور اضافی به لپتاپ شما از...