کد خبر:1127229
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

راکتور توریوم یک سوخت هسته ای ایمن

رسانه کلیک - محققان و دانشمندان هسته ای جهان با آزمایش راکتور توریوم به این نتیجه رسیدند که از توریوم می توان به عنوان یک انرژی و سوخت هسته ای ایمن استفاده کرد.

یک موسسه تحقیقاتی هسته ای هلندی-آلمانی اولین آزمایش خود را در زمینه راکتورهای هسته ای مذاب نمکی مبتنی بر توریم انجام داد. تحقیقات راکتور هسته ای توریم ممکن است به یک انرژی هسته ای بالقوه "امن" منجر شود که می تواند انرژی پاک، مقرون به صرفه و  در "مقیاس بزرگ" را تولید و فراهم کند.

به گفته دانشمندان گروه پژوهشی و مشاوره هسته ای (NRG) هلند در صورت موفقیت آمیز بودن این آزمایشات ممکن است تغییراتی در راکتورهای بعدی توریوم انجام شود که در نهایت با هدف انرژی و سوخت هسته ای در مقایسه با راکتورهای هسته ای اورانیوم،استفاده خواهند شد. 

اما سوال اینجاست اگر این راکتور بسیار امن و قابل اعتماد است چرا تا به حال  در همه جای جهان مورد استفاده قرار نگرفته است؟ از آنجا که (بر خلاف اورانیوم)، توریوم برای طراحی و ساخت تسلیحات و سلاح های هسته ای بهینه نشده است در نتیجه، کشورها به دنبال انرژی و منابع بالقوه پلوتونیوم سلاح هسته ای هستند.

نکته جالب این است که توریوم تنها کمی رادیواکتیوی است و ساخت و تولید آن در مقایسه با اورانیوم بسیار سخت و مشکل است. با این وجود راکتور های نسل بعدی NRG که بر پایه توریوم تولید خواهند شد در آینده نزدیک مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

بر طبق اطلاعات منتشر شده سازمان هسته ای NRG، راکتور های نمکی مایع، نمک را برای سوخت ذوب می کنند و سپس از مایع مذاب برای ایجاد واکنش که باعث ایجاد قدرت می شود استفاده می کنند. به عنوان بخشی از آزمایش SALIENT تیم NRG یک نمونه توریوم را ذوب می کند و آن را با نوترون خنثی می کند تا آن را به اورانیوم شکسته تبدیل کند.

آزمایش های آینده شامل آلیاژهای مقاوم در برابر حرارت و دیگر مواد است که می تواند گرما را در داخل راکتور حفظ کند. در نهایت، محققان باید چگونگی دفع زباله های توریوم را که به طور قابل ملاحظه ای کمتر مورد توجه قرار گرفته است، شناسایی کنند.

استفاده از سوخت هسته‌ای توریوم در راکتورهای هسته‌ای هم به آسانی قابل اجراست و خطرات آن نیز نسبت به استفاده از اورانیوم و پلوتونیوم بسیار کمتر است.

ایده استفاده از توریوم به عنوان سوخت هسته‌ای ابتدا در دهه ۶۰ میلادی مطرح شد و در سال ۱۹۷۳ به صورت جدی تحقیقات و آزمایش در این باره در آمریکا آغاز شد اما تنها چند سال بعد به دلیل نیاز آمریکا برای گسترش تسلیحات هسته‌ای این پروژه تحقیقاتی متوقف شد.

راکتورهایی که در آن از سوخت توریوم استفاده می‌شود پسماندهای هسته‌ای کمتری نسبت به راکتورهای کنونی تولید می‌کند.اما شاید مهم‌ترین برتری ایمنی توریوم نسبت به پلوتونیوم و اورانیوم آن است که تبدیل سوخت هسته‌ای توریوم به یک بمب اتمی بسیار دشوارتر از تبدیل اورانیوم و پلوتونیوم به بمب است.

چین اعلام کرده است که در نتیجه تحقیقات گسترده‌ای که در مورد توریوم انجام داده است تا ۱۰ سال آینده قادر به تولید راکتور هسته‌ای توریوم خواهد بود همچنین هند و نروژ از دیگر کشورهای پیشتاز در زمینه استفاده از سوخت هسته‌ای توریوم هستند.

هم‌اکنون مدت چهار سال است که نروژ از راکتورهای هسته‌ای با سوخت توریوم به صورت آزمایشی استفاده می‌کند و بنا به اعلام محققان هندی این کشور سال آینده نخستین راکتور هسته‌ای توریوم را خواهد ساخت.

ترس از بلایای هسته ای و جنگ هسته ای در حال افزایش است، انتقال به انرژی هسته ای امن نمی تواند در یک زمان کوتاه انجام شود. ذکر این نکته ضروری است که تغییرات آب و هوایی در ایده آل ترین حالت وابسته به استفاده از منابع انرژی پاک است.

کشورهایی مانند سوئیس و کره جنوبی سال هاست که از انرژی هسته ای خود را دور نگه داشته اند. آن هم به این دلیل است که آنها به دنبال یک انرژی هسته ای پاک و ایمن هستند. تغییر به انرژی توریوم می تواند ده ها سال طول بکشد. اما با آزمایشات مداوم راکتور های توریوم به طور بالقوه می توان جایگاه توریوم را در تامین سوخت پاک و ایمن هسته ای پیش از پیش مهم جلوه داد.

نظرها

1 نظر

  1. نکته آخر درباره کره جنوبی نادرست است https://www.google.com/amp/s/www.yjc.news/fa/amp/news/6294267

    رای موافق 0
    رای مخالف 0

سر‌خط آخرین خبرها

خبرهای بیشتر
بیانیه اتحادیه کسب و کارهای فناوری در ایران در مورد پلمپ

کسب‌وکارهای حوزه‌ی فاوا درباره‌ پلمب کسب‌وکارهای شاغل در صنعت فناوری...

ترفند شماره گیری سریع در گوشی های شیائومی
ترفند شماره گیری سریع در گوشی های شیائومی

کاربران انواع گوشی‌های هوشمند در هر روز بارها با استفاده از تلفن همراه خود...

لیست بهترین اپلیکیشن ها برای معماری و نقشه برداری در سال 2022
لیست بهترین اپلیکیشن ها برای معماری و نقشه برداری در سال 2022

اگر شما یک دانشجوی رشته معماری یا فارغ التحصیل آن هستید، توصیه می کنیم لیست...

آیفون تصویری سیار Door-Ringer با قابلیت کنترل از راه دور توسط گوشی

با شنیدن عبارت آیفون تصویری شاید به دستگاه های ثابت جلوی درب منازل فکر کنید؛...

ساخت باتری مبتنی بر آب؛ ارزان‌تر و امن‌تر از نمونه‌های لیتیومی
ساخت باتری مبتنی بر آب؛ ارزان‌تر و امن‌تر از نمونه‌های لیتیومی

تلاش برای یافتن باتری های جایگزین باتری های لیتیومی ادامه دارد و پس از باتری...

نشانه های نزدیک بودن به طرح صیانت با راه اندازی اینترنت کودکان

وزیر ارتباطات از راه اندازی طرحی موسوم به اینترنت ویژه کودککان در آینده...

رمزگشایی از زمان عرضه عمومی گوشی آیفون 14
رمزگشایی از زمان عرضه عمومی گوشی آیفون 14

شایعات از منابع نزدیک به کمپانی اپل حکایت از این دارند که سری آیفون 14 اپل در 13...

گزارش سال 1400 دیجیتون

معرفی دیجیتون:دیجیتون به عنوان بزرگترین پلتفرم سرگرمی و آموزش کودکان در سال...

قیمت شاسی بلندهای پرطرفدار بازار

خودروهای شاسی بلند طی چند سال اخیر به عنوان اتومبیل‌های جادار و راحت...

کد تخفیف فریبنده اسنپ فود برای کاربران، سوژه طنز شد
ماجرای کد تخفیف فریبنده اسنپ فود برای کاربران

اسنپ فود همچنان سوژه کاربران فضای مجازی است. پس از اعتراض کاربران به ارسال با...