کد خبر:1091108
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

برای دیدن تصاویر سه بعدی دیگر نیازی به عینک ندارید

همیشه تصاویر سه بعدی را به کمک عینک‌های سه بعدی تماشا کرده ایم، اما اکنون محققان ژاپنی موفق به ساخت نمایشگری شده‌اند که با استفاده از لیزر، حباب‌های ریزی درون صفحه نمایش مایع ایجاد می‌کند. با این تکنولوژی نیازی به استفاده از عینک‌های سه بعدی نخواهد بود.

به گزارش کلیک، پژوهشگران دانشگاه اوتسونمیا در ژاپن صفحه نمایشی را طراحی کردند، که اثباتی بر توانایی صفحه نمایش حبابی در به وجود آوردن تصاویر گرافیکی رنگی و متغیر است.

لازم به ذکر است که نمایشگر مورد بحث، خود سه بعدی است، بنابراین بینندگان بدون نیاز به عینک سه بعدی قادر خواهند بود تصویر سه بعدی را از تمامی زوایا مشاهده نمایند.

دانشمندان بر این باورند که در آینده‌ای نه چندان دور، پزشکان از این تکنولوژی استفاده کنند و بتوانند آناتومی بیمار را پیش از جراحی مورد بررسی قرار دهند.

کوتا کوماگای مولف این پژوهش گفت: در ساخت صفحه نمایش رنگی حجمی با مشکلات زیادی مواجه بودیم زیرا برای این منظور نیاز به تعداد زیادی پیکسل‌های سه بعدی یا وکسل‌هایی با رنگ‌های مختلفی بوده تا بتوانند گرافیک‌های حجمی را بسازند. در صفحه نمایشی که ما ساختیم وکسل‌های میکروحباب به طور سه بعدی توسط اشعه لیزر در مایع تولید می‌شوند و تصاویر گرافیکی حبابی توسط تغییر نور، رنگ آمیزی می‌شوند.

صفحه نمایش مورد بحث در مرحله تایید ایده است ولی پژوهشگران انتظار دارند که بتواند مسیر را برای صفحات نمایش تمام رنگی حجمی هموار نماید.

نظرها

سر‌خط آخرین خبرها

خبرهای بیشتر
فیلم حیرت‌انگیز لحظه عبور ماه از مقابل خورشید

یک ماهواره زیست‌محیطی در جدیدترین عملیات خود، فیلم جالبی را از لحظه عبور ماه...

اسکن مغزی و ذهن‌خوانی با هدف افزایش بهره‌وری کارمندان

برخی شرکت‌های فناوری با هدف افزایش بهره‌وری کارمندان خود از اسکن مغزی و...

موبایل تسلا؛ ماسک پا در کفش گوشی‎سازها می‌کند

مدت‌هاست شاهد انتشار شایعاتی درباره گوشی تسلا بوده‌ایم، اما این...

گجت Corsair TBT200 Thunderbolt 4 Dock با امکان پشتیبانی از دو نمایشگر 4K HDR معرفی شد

شرکت کورسیر به تازگی از رابط جدیدی به نام Corsair TBT200 Thunderbolt 4 Dock رونمایی کرده است...

کشف کلید درک اوتیسم

اطلاعات کمی در رابطه با چگونگی رشد رفتارهای اجتماعی در مراحل اولیه زندگی،...