کد خبر:1094704
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

ناکامی در تعیین نوع سیاره ناشناخته و سرگردان

دانشمندان پس از کشف یک شی عجیب در سال ۲۰۱۲، تاکنون مشغول بررسی آن بوده اند تا بتوانند تعیین کنند آیا این جرم سماوی یک سیاره سرگردان است یا خیر. اما یافته های جدید نیز کمکی به آنها نکرد.

به گزارش کلیک، در سال ۲۰۱۲ ستاره شناسان یک شی تنها و گیج کننده در همسایگی‌مان کشف کردند ـ یک شی بزرگ‌تر از مشتری که به نظر مانند یکی از سیارات سرگردانی بود که تاکنون کشف شده است. اما مشکل اینجا بود که هیچ شباهتی به هیچ‌کدام از سیارات دیگر نداشت.

اکنون دانشمندان در مورد این شی با نام CFBDSIR 2149-0403 تحقیق کرده و شواهدی یافته اند که نشان می‌دهد ممکن است این شی اصلا یک سیاره نباشد و سرگردان تر از چیزی است که انتظار می رفت.

گرچه بیشتر سیارات در حالی کشف شده اند که به دور یک ستاره میزبان در حال گردش بوده‌اند، اما در سال‌های اخیر برای دانشمندان جالب شده است که گهگاه اجرام سرگردانی پیدا کنند که از سیستم ستاره‌ای به بیرون رانده شده اند و یا هرگز از ابتدا در یک سیستم ستاره ای قرار نداشته‌اند، و اکنون در کل کهکشان در حال گردش هستند.

زمانی که محققین CFBDSIR 2149-040 را در سال ۲۰۱۲ کشف کردند، بسیار هیجان زده بودند، زیرا به نظر می‌رسید نزدیک‌ترین سیاره سرگردانی باشد که تا به حال کشف شده است و تنها ۱۰۰ سال نوری فاصله دارد.

همیشه تعیین این که آیا این سیارات سرگردان، اصلا سیاره هستند یا خیر، سخت بوده است. اما بر اساس آنچه محققین می توانستند آن زمان در مورد CFBDSIR 2149-0403 بگویند، محاسبه کردند که جرم آن تقریبا چهار تا هفت برابر مشتری است که می‌تواند کاندیدی برای سیاره بودن باشد.

همچنین پیشنهاد شد که این سیاره سرگردان احتمالا به عنوان بخشی از چیزی موسوم به گروه متحرک AB Doradus سفر می‌کند. گروه AB Doradus گروهی از اجرام گفته می‌شود که با یکدیگر در مدار کهکشان ما قرار دارند و همه تقریبا سن یکسانی دارند و احتمالا از یک مکان منشا گرفته اند.

بر اساس فرضیات، CFBDSIR 2149-0403 باید حدود ۵۰ تا ۱۲۰ میلیون سال سن داشته باشد. اما مشکل اینجا بود که فرضیات در مورد اینکه CFBDSIR 2149-0402 یک سیاره سرگردان است، بر اساس تعدادی مشاهدات اولیه بود. این نتیجه‌گیری توسط جامعه علمی مورد قبول واقع نشد، مخصوصا از زمانی که هیچ مدرکی مبنی بر این پیدا نشد که این جرم به صورت یک سیاره شکل گرفته و از یک سیستم ستاره ای بیرون افتاده است.

یک تیم از محققین به سرپرستی فیلیپ دلورم از دانشگاه گرونوبل آلپ فرانسه، این شی را با استفاده از چند تلسکوپ در طول موج های مختلف به مدت چند سال رصد کردند. و متوجه شدند این شی بسیار عجیب تر از آن چیزی است که تصور می‌شد.

بر اساس مشاهدات جدید، تیم توانست تخمین دقیق‌تری از مکان آن و مقصد سفرش انجام دهد و متوجه شدند که CFBDSIR نمی‌تواند بخشی از گروه متحرک AB Doradus باشد.

این اطلاعات برای دسته بندی این شی هم خوب هستند و هم بد، زیرا گرچه اطلاعات جدیدی به ما می‌دهند  اما محدوده سنی را حذف می‌کنند.

این تیم همچنین متوجه شد با توجه به میزان بالای فلزی بودن آن، جاذبه کمی دارد. مشاهدات جدید از میزان جرم آن نیز اطمینان کمتری دارند و دیگر نمی‌توانند با اطمینان بگویند این یک سیاره است یا یک کوتوله قهوه ای.

بر اساس یافته های جدید، دو فرضیه وجود دارد: CFBDSIR 2149-0403 یک سیاره سرگردان جوان(کمتر از ۵۰۰ میلیون سال سن)، با جرمی بین دو تا ۱۳ برابر جرم مشتری است؛ یا یک کوتوله قهوه ای شدیدا فلزی مسن (۲ تا ۳ میلیارد سال سن)، و جرم بین دو تا ۴۰ برابر جرم مشتری است.

نظرها

سر‌خط آخرین خبرها

خبرهای بیشتر
چگونه از حمله هکرها به گوشی مان جلوگیری کنیم؟

با توجه به اهمیت روزافزون حفاظت از اطلاعات شخصی و امنیت سایبری دستگاه‌های...

کرم‌هایی که از چراغ راهنمایی پیروی می‌کنند

دانشمندان ژاپنی روشی را ابداع کرده‌اند که اساسا به آنها اجازه می‌دهد حرکات...

تشخیص اخبار جعلی با کمک هوش مصنوعی

اخبار جعلی می‌تواند باعث اختلال پایدار در ساختار جامعه شود. اخیرا دو...

رفع باگ‌ها و بهبود عملکرد در آپدیت جدید بازی Sonic Frontiers

 آپدیت جدید بازی Sonic Frontiers بالاخره حالت Performance Mode را به کنسول ایکس باکس سری اس...

آیین نامه حمایت از فریلنسرها چه می گوید؟/ ماده 8 از اینترنتطبقاتی پرده برمی‌دارد؟

وزرای عضو کارگروه ویژه اقتصاد دیجیتال آیین‌نامه حمایت از فریلنسرها فعال در...

آیفون 15 پرو مجهز به دکمه‌هایی با طراحی ثابت خواهد بود

تا موعد عرضه سری آیفون 15 اپل هنوز زمان زیادی باقی مانده است؛ اما تاکنون...

آموزش ساخت قوی‌ترین پسورد جهان

در این مطلب علاوه بر مرور محبوب‌ترین و پراستفاده‌ترین رمزهای عبور در...

کنسول‌های نسل بعد ایکس‌باکس و پلی‌استیشن زودتر از سال ۲۰۲۸ نمی‌آیند

طبق جدیدترین گزارش‌های منتشر شده، سونی و مایکروسافت برنامه‌ای برای عرضه‌ی...

تکمیل نظریه‌ اینشتین؛ پیشرفتی در فیزیک ذرات

دانشمندان انقباض نسبیتی میدان الکتریکی تولیدشده توسط ذرات باردار پرسرعت را...

اختراع سیستم جدیدی که دمای خود را به طور پویا با محیط تنظیم می کند

محققان یک سیستم مصنوعی ایجاد کرده اند که مشابه موجودات زنده، به تغییرات...