کد خبر:1005163
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

استفاده از شبکه های اجتماعی داخلی

به گزارش کلیک، وجود بیش از ۱۰۰ شبکه اجتماعی مبتنی بر وب در ایران که در حوزه های تخصصی و غیر تخصصی در حال فعالیت هستند، یکی از عوامل موید رشد ارتباطات و تعاملات در فضای مجازی کشور محسوب می شود؛

همراه اول

حوزه فعالیت و امکانات تعدادی از این شبکه ها چنان رنگ و بوی بومی و ملی به خود گرفته که بر اساس آمارهای قابل کسب از منابعی مانند الکسا (پایگاه بین المللی رتبه بندی سایتهای اینترنتی)، میانگین حضور کاربران ایرانی در بعضی از این شبکه ها از ۳۰ دقیقه در روز به ازای هر کاربر فراتر رفته است. همچنین بعضی از این شبکه های داخلی موفق شده اند از نظر کسب مخاطب و بازدید آنها، خود را در رتبه های زیر ۱۰۰۰ در میان کل وبگاه های جهان قرار دهند.

در این راستا معاونت امنیت فضای تبادل اطلاعات سازمان فناوری اطلاعات وضعیت ۱۰شبکه اجتماعی پربازدید داخلی و دو معیار نشان دهنده حجم فعالیت کاربران و هشدارهای امنیتی قابل توجه در این زمینه را بر اساس آمار الکسا منتشر کرده است.

این آمار می تواند بیانگر هدفگذاری صحیح شبکه های اجتماعی ایران، نفوذ این شبکه ها در میان کاربران ایرانی و در نهایت، «حرفه ای» شدن کاربران ایرانی در حیطه استفاده از این قبیل شبکه ها تلقی شود.

در این رده بندی که در جدول زیر قابل مشاهده است رتبه ۴ شبکه اجتماعی داخلی در میان ۵۰ سایت پربازدید کشور قرار دارد و کاربران برای یکی از این شبکه های اجتماعی حدود ۴۴ دقیقه در روز وقت صرف می کنند.

وضعیت ۱۰ شبکه اجتماعی پربازدید داخلیمیزان استفاده از شبکه‌های اجتماعی داخلی

نام شبکه اجتماعی رتبه در میان کل وبگاه های داخلی میانگین زمان روزانه حضور هر کاربر به دقیقه میانگین تعداد صفحات مشاهده شده توسط هر کاربر در روز
امکان استفاده از بازی های بومی شده، خدمات ارسال پیامک از طریق بستر وب، کسب درآمد با استفاده از سامانه های تبلیغاتی برخط، امتیازدهی به کاربران با استفاده از محتوای ارسالی، داشتن واحد پولی مجازی برای انجام تراکنش های مالی داخل شبکه و تایید هویت حقیقی اعضای شبکه تعدادی از خدمات قابل توجهی است که شبکه های اجتماعی ایرانی ارائه می دهند.

اگر چه تعدادی از این خدمات، در حوزه کارکردهای عمومی یک شبکه اجتماعی دسته بندی نمی شوند، ولی ارائه با کیفیت و بدون مخاطره آنها در کنار یک محفل مجازی، می تواند منجر به جذب مخاطبان بیشتری شود و در نهایت با بزرگ شدن کسب و کار یک شبکه اجتماعی، سطح رضایت کاربران از فعالیت در آن ها نیز بالاتر رود.

پربیننده ترین شبکه اجتماعی ایرانی بیش از ۲ میلیون کاربر دارد

با نگاهی گذرا به سهمی که کاربران ایرانی در استفاده از شبکه های اجتماعی خارجی دارند متوجه استفاده به نسبت زیاد ایرانیها از این شبکه ها می شویم؛ برای مثال، صفحاتی در یکی از بزرگترین شبکه های اجتماعی جهان وجود دارد که بیش از ۲ میلیون کاربر ایرانی طرفدار آن هستند و یا طبق آمارها و تحلیل های منتشر شده، ۱۰ درصد کاربران ایرانی در یک شبکه اجتماعی مبتنی بر محتوای تصویری حساب کاربری دارند و به فعالیت می پردازند.

از آنجا که پربیننده ترین شبکه های اجتماعی ایرانی نیز بیش از ۲ میلیون کاربر دارند، می توان گفت که یک میدان رقابتی میان شبکه های اجتماعی داخلی و خارجی از نظر جذب کاربر، ایجاد شده است. به خصوص که در سال های اخیر، الگوگیری هایی از شبکه های اجتماعی خارجی مبتنی بر وب و تلفن همراه به عمل آمده که نشان دهنده تلاش های ثمربخش نهادهای ملی برای سوق دادن کاربران به شبکه های اجتماعی ایرانی به جای موارد خارجی است.

۷۸ درصد سارقان از اطلاعات منتشر شده در شبکه های اجتماعی استفاده می کنند

رشد مشارکت ایرانیها در شبکه های اجتماعی داخلی و خارجی، در کنار فرصت ها و امتیازاتی که برای آنها به ارمغان می آورد، باعث ایجاد مخاطراتی هم برای کاربران غیر حرفه ای می شود. برای مثال، دخیل شدن زودهنگام کودکان با مسائل غیر مربوط به گروه سنی آنها و سوءاستفاده هایی که توسط افراد سودجو از اطلاعات شخصی افراد می تواند صورت می گیرد. نمونه ای از این آسیب ها است. در یکی از آمارهای منتشر شده بیان شده که ۷۸ درصد سارقان منازل در سراسر جهان از اطلاعات منتشر شده در شبکه های اجتماعی برای تشخیص خانه های خالی استفاده می کنند. هر چند در کنار این مخاطرات که به دلایلی مانند ناآشنایی کاربران غیر حرفه ای ممکن است رخ بدهد، در نظر نگرفتن تمهیدات لازم از جانب نهادهای ارائه دهنده خدمت شبکه اجتماعی نیز می تواند به این مسائل دامن بزند.

پیشرفت علوم رایانه ای در زمینه شبکه های اجتماعی، زمینه ای مناسب را در راستای اعتلای کیفیت تمامی اقسام شبکه های اجتماعی ایجاد کرده است. با یک جستجوی ساده در وب می توان با خیل همایش های برگزار شده، پایان نامه های دانشگاهی، مقالات و گروه های علمی در این زمینه آشنا شد که قصد بهبود این شبکه ها و تعاملات در حال اجرا در آنها را دارند.

یکی از موارد پایه ای که باید تمامی شبکه ها خود را ملزم به رعایت آن کنند، بحث ایجاد امکانات در راستای حفاظت از حریم خصوصی کاربران و امنیت آنها است. رعایت بحث امنیت در فضایی که اطلاعات شخصی افراد، پایه شکل گیری تعاملات هستند و تفاوتی هم میان افراد سوءاستفاده گر و افراد قابل اطمینان در ظاهر وجود ندارد، بسیار جدی به نظر می رسد.

امنیت در راس ویژگیهای شبکه های اجتماعی قرار دارد

نظرسنجی هایی که از کاربران شبکه های اجتماعی در مورد امنیت و حریم خصوصی کاربران در این شبکه ها توسط شرکت Forsa و موسسه Bitkom انجام شده است نشان می دهد که امروزه مسئله امنیت و حریم خصوصی، از منظر کاربران شبکه در راس ویژگی های یک شبکه جای می گیرند.

1932321

اگر چه امروزه دیگر کمتر شبکه اجتماعی معروفی- چه در داخل کشور یا خارج- یافت می شود که امنیت آن در سطح بسیار ضعیفی باشد و یا برای حریم خصوصی کاربران خود تنظیمات حداقلی را در نظر نگرفته باشد، ولی از نتایج یک نظرسنجی دیگر که باز هم توسط شرکت Forsa و موسسه Bitkom انجام شده است، می توان فهمید که کاربران امروزه به طور جدی نیاز به خدمات با کیفیتی در مورد تمهیدات اندیشیده شده برای حفظ حریم خصوصی و امنیت دارند و سطح دانش آنها نیز از این مسائل بالاتر رفته است.

Z0vrvYamji78AiiX_500-protop

معاونت امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات سازمان فناوری اطلاعات با توجه به این آمارها و دغدغه هایی که برای کاربران در درجه اهمیت قرار دارد، اعلام کرد: در عرصه سخت رقابت شبکه های اجتماعی داخلی و خارجی بهتر است برای رضایت کاربران ایرانی و افزایش امنیت فضای مجازی ملی، از بهترین تجارب موجود به کار گرفته شده، استفاده شود. در این صورت رشد شبکه های اجتماعی ایرانی به بلوغ خود رسیده و خدمات بومی و با کیفیتی به کاربران ایرانی ارائه می شود.

منبع : مهر

نظرها

  سر‌خط آخرین خبرها

  خبرهای بیشتر
  تجهیزات مورد نیاز اینترنت ماهواره ای
  تجهیزات مورد نیاز اینترنت ماهواره ای استارلینک چیست؟

  آیا می‌دانید تجهیزات مورد نیاز اینترنت ماهواره ای استارلینک چیست، قیمت تجهیزات...

  تحلیل داده‌های مشتقات اتریوم
  تحلیل داده‌های قراردادهای آتی و اختیار معامله اتریوم

  اتریوم از پایین‌ترین سطح خود در 1،750 دلار 35 درصد رشد داشته است، اما داده‌های...

  انتشار تصاویر واقعی سری گلکسی واچ 4 سامسونگ
  انتشار تصاویر واقعی از سری گلکسی واچ 4 سامسونگ

  اخیرا تصاویر جدیدی از سری گلکسی واچ 4 سامسونگ منتشر شده که اطلاعات متعددی را درباره...

  شرکت GoldenTree نیز بیت کوین خرید
  شرکت مدیریت دارایی GoldenTree نیز بیت کوین خریداری کرد

  همزمان با شروع مجدد روند صعودی بازار ارزهای دیجیتال، سرمایه‌گذاران نهادی بیشتری...

  شرکت اسپردتروم جایگزین هواوی در صنعت تراشه سازی
  «اسپردتروم» جایگزین هواوی در صنعت تراشه‌سازی

  شرکت چینی اسپردتروم تا پایان سال 2021 جایگزین هواوی در بازار شده و لقب سومین...

  رئیس بانک مرکزی ایرلند فناوری ارزهای دیجیتال را تحسین کرد
  رئیس بانک مرکزی ایرلند فناوری ارزهای دیجیتال را تحسین کرد

  گابریل مخلوف، رئیس بانک مرکزی ایرلند، یک پست وبلاگی منتشر کرده است که در آن نظرات...

  اتصال ۹۵ درصد روستاهای بالای ۲۰ خانوار به شبکه ارتباطی
  اتصال ۹۵ درصد روستاهای بالای ۲۰ خانوار به شبکه ارتباطی

  طبق اعلام وزارت ارتباطات اکنون بیش از ۹۵ درصد روستاهای بالای ۲۰ خانوار در کشور...

  قرعه کشی پیش فروش ایران خودرو
  قرعه کشی پیش فروش ایران خودرو چه زمانی است؟

  زمان قرعه کشی پیش فروش محصولات ایران خودرو فردا یکشنبه ۱۰ مرداد است. 

  اینترنت ماهواره ای استارلینک
  نام تهران و کرج در فهرست مناطق تحت پوشش اینترنت ماهواره ای استارلینک

  اینترنت ماهواره ای استارلینک در آینده نزدیک آماده بهره‌برداری می‌شود. نام تهران...

  وب سایت StarlinkIran.com جعلی است!

  وب سایت StarlinkIran.com علیرغم شباهت‌های بسیار با وب سایت اصلی، جعلی بوده و نباید به...