کد خبر:1370845
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

سرنوشت اینترنت ماهواره ای در ایران چه خواهد شد؟

سرنوشت اینترنت ماهواره ای در ایران چه خواهد شد؟

طی چند سال گذشته که اینترنت ماهواره‌ای در جهان به‌عنوان یک تکنولوژی پیشرو جای خود را در دنیای فناوری باز کرده، ایران هم نسبت به آن بی‌توجه نبوده است؛ به‌طوری که سال گذشته، در یکی از جلسات شورای‌عالی فضای مجازی بخش سیاست‌ها و الزامات قانونی شدن منظومه ماهواره‌ای در کشور به تأیید رسید.

فراگیر شدن این تکنولوژی و سرعت توسعه آن مشهود است و به‌تازگی شرکت اسپیس‌ایکس یک منظومه ۴۶ ماهواره‌ای را با یک موشک فالکون ۹ در مدار قرار داد.
تلاش برای توسعه برخی از تکنولوژی‌ها عموما به‌صورت مستقل مقرون به صرفه نیست و این فناوری‌ها با مشارکت کشورهای دیگر موفق خواهند بود. حسن سالاریه، معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات هم در گفت‌وگویی بر این موضوع تأکید کرده و گفته است: اگر قرار باشد ایران وارد حوزه اینترنت ماهواره‌ای شود، حتما این کار را از طریق مشارکت‌های بین‌المللی انجام خواهد داد.

اولویت نیست
باوجود اهمیت توسعه تکنولوژی اینترنت ماهواره‌ای برای کشور در ابعاد مختلف، اما رئیس سازمان فضایی ایران اخیرا اعلام کرده که فعلا ارائه اینترنت ماهواره‌ای در پوشش وسیع، اولویت این سازمان در دولت سیزدهم نیست. البته پیش از این هم واکنش‌هایی نسبت به توسعه اینترنت ماهواره‌ای در کشور صورت گرفته بود. این واکنش‌ها بیشتر معطوف به فعالیت شرکت‌های خارجی در کشور بود که به‌عنوان مثال در بهمن‌ماه۱۳۹۹ ابوالحسن فیروزآبادی، دبیر شورای‌عالی فضای مجازی و رئیس مرکز ملی فضای مجازی از تشکیل کارگروه مواجهه با اینترنت ماهواره‌ای خبر داد.

فیروزآبادی از ارائه مجوز و تدوین مقررات استفاده از اینترنت ماهواره‌ای هم خبر داده و گفته بود: «برای شرکت‌هایی که نسبت به ارائه خدمات منظومه‌های ماهواره‌ای اقدام می‌کنند باید مقرراتی تدوین شود تا کسانی‌که می‌خواهند در کشور از طریق این شبکه‌های دسترسی فعالیت کنند، حتما مجوز اخذ کنند.» با این حال، مدتی بعد فیروزآبادی گفته‌های خود را تصحیح کرد و با اشاره به اینکه این خبر بد منعکس شده اعلام کرد که مخالفتی با توسعه اینترنت ماهواره‌ای ندارد. حالا و با توجه به اینکه رئیس سازمان فضایی از اولویت نبودن این تکنولوژی در دولت سیزدهم خبر داده به‌نظر می‌رسد که قرار است بار دیگر کشور از یک تکنولوژی راهبردی حداقل تا مدتی دور بماند.

بلاتکلیفی اینترنت ماهواره‌ای
در این میان مجلس هم به موضوع توسعه اینترنت ماهواره‌ای ورود و در بودجه ۱۴۰۰ برنامه ویژه‌ای را برای مقابله با اینترنت ماهواره‌ای خارجی جانمایی کرد. نمایندگان مجلس در مصوبه بودجه سال۱۴۰۰، مخابرات را موظف کردند که ضمن توسعه اینترنت پرسرعت، امکان مقابله با تهدیدات اینترنت ماهواره‌ای توسط کشورهای خارجی را در حریم کشور پیش‌بینی کنند. با سپری شدن بیش از ۲ سال از نخستین اظهارات هنوز تکلیف توسعه اینترنت ماهواره‎ای در کشور یا امکان ارائه اینترنت ماهواره‌ای شرکت‌های بین‌المللی در ایران مشخص نیست.
اگرچه به‌تازگی حسن سالاریه، معاون وزیر ارتباطات و رئیس سازمان فضایی ایران طی گفت‌وگویی به‌طور ضمنی به اولویت نبودن این تکنولوژی اشاره کرده و ورود اینترنت ماهواره‌ای شرکت‌های خارجی را منوط به تصمیم شورای‌عالی فضای مجازی دانسته، اما بخش سیاست‌ها و الزامات قانونی شدن منظومه ماهواره‌ای در کشور به تأیید این شورا رسیده است.
با این حال، سالاریه موضوع اینترنت ماهواره‌ای را از ۲ جنبه مختلف بررسی کرده است. به‌گفته او، یک جنبه بهره‌برداری از شرکت‌های خارجی است که امکان سرویس‌دهی به کاربران را دارند. رئیس سازمان فضایی ضمن اینکه خبر از بررسی این بخش در شورای‌عالی فضای مجازی داده، گفته است: جنبه دوم این اتفاق ساخت منظومه‌های ماهواره‌ای بومی یا مشارکتی برای ارائه خدمات پهن‌باند اینترنت است.

نظرها

سر‌خط آخرین خبرها

خبرهای بیشتر
دستاورد جدید وزارت ارتباطات | ایران به رتبه دوم فیلترینگ در جهان رسید
ایران به رتبه دوم فیلترینگ در جهان رسید

طبق گزاش وبسایت comparietech ایران در رتبه دوم محدودیت‌های اینترنتی قرار دارد. در...

دولت: ضرر کسب و کارهای آنلاین زیان دیده از قطعی اینترنت را جبران می کنیم!

احسان خاندوزی، وزیر اقتصاد در جمع خبرنگاران از برنامه دولت برای جبران زیان...

جو بایدن: دسترسی ایرانیان به اینترنت را آسان می کنیم

بایدن در نطق جدید خود مدعی شد دسترسی ایرانیان به اینترنت آزاد را آسان خواهند...

کرسی ایران در شورای حکام سازمان جهانی مخابرات از دست رفت

کشورهای عضو شورای حکام اتحادیه جهانی مخابرات (ITU) امروز برای ترکیب شورای بعدی...

چرا کاربران به پیام رسان ها و شبکه های اجتماعی ایرانی اعتماد ندارند؟

با فیلتر شدن قطعی اینستاگرام و واتساپ، بسیاری بر این باور بودند که اقبال به...

راه اندازی اینترنت 5g در کیش برای جام جهانی 2022
راه اندازی اینترنت 5g در کیش برای جام جهانی 2022

با توجه به پیش‌بینی میزبانی جزیره کیش از مسافران خارجی در مراسم جام جهانی...

ماجرای هشتگ “الگوریتم اینستاگرام” و کنایه ها به آن چیست؟

این روزها در کنار هشتگ مهسا امینی که از 200 میلیون عبور کرد، هشتگ های جانبی...

مسدودی پورت SSL چه بلایی بر سر سایت ها و اپلیکشن های ایرانی آورده است؟
مسدودی پورت SSL چه بلایی بر سر سایت ها و اپلیکشن های ایرانی آورده است؟

به نظر می رسد دامنه خسارات مالی به واسطه قطعی اینترنت به کسب و کارهای آنلاین...

اسکایپ چطور فیلترینگ در ایران را دور زد؟
اسکایپ چطور فیلترینگ در ایران را دور زد؟

اسکایپ تمام تماس‌ها به شماره‌های ایران را برای کاربران رایگان کرد و با این...

فروش آیفون 14 در مشهد ممنوع شد؟

انتشار تصویری از یک نامه در فضای مجازی، شایعه ممنوع شدن فروش آیفون 14 در مشهد...