کد خبر:1108243
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

دلیل سرعت پایین اینترنت دریافتی کاربران از مخابرات

علت کندی adsl

زمانی که صحبت سیستم اینترنت ADSL به میان بیاید این صرفه جویی نه تنها پاسخگوی کاربران نخواهد شد بلکه صدای شکایت او را هم بلند خواهد کرد.

به گزارش کلیک، سرویس ADSL شما با چند نفر به اشتراک گذاشته شده است؛ جمله ای که گاهی اوقات بعضی از کاربران در پاسخ دلیل پایین بودن سرعت اینترنت از سوی شرکت مخابرات دریافت می کنند، اما موضوع از چه قرار است؟ علت این پایین بودن سرعت خطوط اشتراکی یا خطوط pcm است.
چند سالی است شرکت مخابرات که به علت بافت فشرده بعضی نواحی و عدم امکان حفاری مجدد در آنها، برای توسعه شبکه‌ کابلی و کار گذاشتن کابل های مسی جدید، از همان کابل های قبلی به منظور افزایش ظرفیت آنها استفاده کرده است. روشی که با نام Pulse Code Modulation PCM ( مدولاسیون پالس های کد شده ) شناخته شده و بر اساس آن یک کابل مخابراتی به جای یک خط، بصورت همزمان به چند خط تلفن ثابت اختصاص داده می‌شود، فناوری که براحتی صدای مورد نیاز را در تلفن ثابت برطرف و صرفه جویی مناسبی برای شرکت مخابرات به همراه می آورد، اما موضوع در همین جا پایان نمی یابد.

هنگامی که صحبت سیستم اینترنت ADSL به میان بیاید این صرفه جویی نه تنها پاسخگوی کاربران نخواهد شد بلکه صدای شکایت او را هم بلند خواهد کرد. شما در نظر بگیرید با مراجعه به مخابرات منطقه، تقاضای اتصال به اینترنت را می‌کنید ( دایل آپ یا سیستم آنالوگ )، مخابرات با اتصال خط تلفن شما به اینترنت، جوابگوی نیاز شما خواهد بود؛ اما از یاد نبرید کابلی که خط شما از آن گرفته شده است، بطور همزمان در اختیار چند خط تلفن ثابت دیگر هم قرار داده شده است، حالا این خطوط که به علت نداشتن پهنای باند آزاد سیم تلفن ( ۹۶ کیلو هرتز باقی مانده ) تنها در سیستم صدا، قادر به بالا بردن ظرفیت بودند و امکان دریافت اینترنت بر روی آنها امکان پذیر نبوده است، مجبورند کارایی متفاوتی از خود نشان داده و اینترنت ۴ تا ۸ مشترک را تامین کنند. ( هر مشترک بجای کدینگ با ۶۴kbps خود ناچار است از ۳۲kbps استفاده کرده و با کاربر دیگری مشترک شود).
باری اضافی که به روشنی و وضوح پس از گذشت زمانی کوتاه خود را در ظاهر کابل ها نشان خواهد داد؛ در نتیجه ظرفیت تحمل ولتاژ ۲۰۰ ولتی و جریان ۱۰۰ آمپری، سیم های مسی که حداکثر ظرفیت تحمل ۴۰ ولتاژ با جریان ۲۰ آمپری را دارند سولفاته شده و به رنگ بنفش درخواهند آمد و با کوچکترین تغییر (باران و یا حرارت زیاد ) کارایی خود را از دست خواهند داد. ( در خارج از کشور سیم های مسی با ماده ای ژله مانند در داخل جعبه سوییچ احاطه می شوند تا از سولفاته شدن آنها جلوگیری شود).
بسیاری از کاربران اطلاعی از این موضوع ندارند و تنها در زمان پایین بودن سرعت اینترنت که بعضی اوقات به ۳۳٫۶ کیلو بیت بر ثانیه می رسد از آن شکایت می‌کنند. نکته جالب توجه در این موضوع عدم تفاوت در هزینه اشتراک و آبونمان این مشترکین با کاربرانی که از کابل مستقیم استفاده می‌کنند می باشد.
به تازگی در همین زمینه معاون مشتریان شرکت مخابرات داوود زارعیان، از توقف نصب و راه اندازی خطوط pcm در سال های گذشته گفت و بیان کرد: " در سال های آینده شرکت مخابرات کلیه این خطوط را جمع آوری خواهد نمود و این کار بصورت موردی تنها در صورت تقاضا، برای مشترکین انجام خواهد شد.
وی با بیان اندک بودن تعداد pcm ها گفت: " برای این کار کمیته ای راه اندازی شده و تا ۲ الی ۳ هفته آینده نتیجه آن مشخص خواهد شد."
حسین فلاح جوشقانی، معاون نظارت سازمان تنظیم مقررات ارتباطات نیز در روز گذشته از مجاز نبودن واگذاری خطوط پی سی امی که امکان ارائه اینترنت را ندارند گفت و اعلام کرد: "طبق کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، تمامی خطوط قبل هم باید جمع آوری شود."

از سوی دیگر، چندی پیش مدیر عامل شرکت مخابرات علیرضا صیدی، اعلام کرده بود: "هزینه درخواست خروج هر مشترک از پی سی ام، معادل ۳۰ هزار تومان خواهد بود، این مبلغ به نفع مخابرات نبوده و به همین دلیل نیازمند همکاری شرکت های خصوصی برای نصب تجهیزات مورد نیاز برای تغییر pcm خواهد بود." برنامه هایی که در صورت تحقق می‌تواند برای کاربران پیام آور خوبی باشد.
شایان ذکر است؛ دستگاه مودمی که شما بین کامپیوتر و خط تلفن نصب می کنید، اطلاعات را به کامپیوتر انتقال خواهند داد اما به چه شکل؟ نخست درگاه خروجی خانه شما اطلاعات آنالوگ دریافتی از خط را به دیجیتال تبدیل می‌کند و پس از انتقال روی سیم مسی به مرکز ارسال میکند. اکنون دوباره مرکز اطلاعات دیجیتال را به آنالوگ تبدیل کرده و به جعبه سوئیچ ارسال میکند.
همه آنالوگ ها در داخل جعبه سوئیچ به دیجیتال تبدیل می شوند، فرآیندی که در روند آن دور کاملی از دیجیتال به دیجیتال و دوباره به آنالوگ و دیجیتال صورت می‌گیرد. همین موضوع است که باعث ایجاد نویز در صدا می شود. در این میان آنالوگ تنها بخش کوچکی از پهنای باند مسی را استفاده کرده و مابقی را برای کاربر دیگر باز نگه خواهد داشت. فرایندی که در اینترنت ADSL و با سیستم دیجیتال به سادگی حل خواهد شد. ( سیستم دیجیتال اطلاعات را به صورت صفر و یک در خواهد آورد تا قابلیت ذخیره شدن روی دستگاه را پیدا کنند و محدودیت های این حوزه را نخواهد داشت).

نظرها

15 نظر

 1. بنده سرعت 8 مگ را انتخاب کرده ام ولی سرعت زیر 512 است کمک

  رای موافق 1
  رای مخالف 0
 2. سرعت 4 مگ از مخابرات گرفتم ولی سرعت دانلود از 1 مگ بر ثانیه بالاتر نمیره الان زنگ زدم سرعت 16 یعنی بالاترین سرعتو برام وصل کردن ولی بازم سرعت دانلود همون روی 1 مگابایت هس عجبا

  رای موافق 0
  رای مخالف 0
 3. جمع کنید بابا با اون خدمات مضحکتون

  رای موافق 1
  رای مخالف 0
 4. پرسپولیس

  واقعا متاسفم تو ایران به دنیا اومدم

  رای موافق 1
  رای مخالف 0
 5. سلام .من هم اشتباه کردم اینترنت نامحدودم را به دو مگ رسوندم اما تنها چیزی که دیدم همون وضعه به ۲۰۲۰ صد بار زنگ زدم هرکدوم یه دستور العمل میدن .میگن اینجا سرعت از دو مگ هم بالاتره هرچی میگم هرچی گفتید انجام دادم اما باز همونه میگم سرعت دانلو باید ۲۵۰ باشه اما اینجا ۳۶ کیلو نشون میده میفرماین به اونها اهمیت نده قبلا سرعت دانلود ۳۲ بود حالا هم همینطوره یه بار سرعت رفت رو رو ۲ مگ ودانلود هم حدود ۲۰۰ گرفتم خوابیدم شاید سرعت دو مگ را در خواب ببینم مخابرات فکر کنم تو یه ماشین ۴۱ نفر را سوار میکنه من که پشیمونم .ممنون

  رای موافق 1
  رای مخالف 0
 6. اخه ۷۰kbpsشد سرعت؟!؟
  طرف با اطمینان ب من گفت ک کف سرعتش ۳mbpsهست وتا ۱۰mbps هم ازاد میکنه…

  رای موافق 2
  رای مخالف 0
 7. خداوکیلی این کار شما از دزدی بدتره. متاسفم برا شرکتی که اولین ارائه دهنده اینترنت توی کشوره

  رای موافق 3
  رای مخالف 0
 8. واقعا که! این چه طرز ارائه خدمات اینترنتیه! همش قطع و وصل میشه! دارید اعتبارتون رو زیر سوال میبرید

  رای موافق 3
  رای مخالف 0
  1. اعتباری ندارند تا زیر سوال بره

   رای موافق 2
   رای مخالف 0
 9. همتون دزدید

  اخه این چه وعضشه حرومتون بشه پولی که دادم

  رای موافق 2
  رای مخالف 0
 10. یه شهروند ستاره دار

  این چه اینترنتیه اخه … وقتی زیرساختشو ندارید چرا نت نامحدود میدید….

  رای موافق 1
  رای مخالف 0

سر‌خط آخرین خبرها

خبرهای بیشتر
جیمز وب تصویری خیره‌کننده از نوار داخلی یک کهکشان مارپیچی میله‌ای منتشر کرد

این تصویر نوار داخلی کهکشان مارپیچی میله‌ای NCG 5068 در فاصله 17 میلیون سال نوری...

شناسایی باکتری روده‌ای که می‌تواند باعث شود انسان‌ها تا 100 سال عمر کنند

به گفته دانشمندان، برخی ویروس‌های خاص در روده‌ها می‌توانند تاثیر مفیدی بر...

کارت بانکی چطور جایگزین کارت سوخت می شود؟

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی گفت: در حال اجرای فرآیند...

درآمد مایکروسافت با هوش مصنوعی تا ۲۰۲۷ حدود ۱۰۰ میلیارد دلار افزایش پیدا می‌کند

«کرک ماترن» تحلیلگر Evercore ISI در یادداشت تحقیقاتی پیش‌بینی می‌کند که درآمد...

تاثیر سلول درمانی بر بیماری های کبدی

گروهی از پژوهشگران درمان‌های مبتنی بر سلول‌های بنیادی را برای درمان...

شکل مغز می‌تواند روی رفتار و افکار ما اثر شگفت‌آوری داشته باشد

دانشمندان در مطالعه‌ای دریافته‌اند که شکل مغز ما بسیار بیشتر از آنچه که...

تلسکوپ جیمز وب سیارک ناشناخته ای کشف کرد

ستاره فومالهوت Fomalhaut برای عکس های نمای نزدیکش خود را آماده می کند!حلقه هایی از...

بیانیه استارتاپ‌های بیمه‌ای: اقدامات اخیر بیمه مرکزی نشان از اعمال سلایق شخصی دارد

استارتاپ‌های بیمه‌ای امیدوارند روند تعاملی با کارگزاران آنلاین ادامه پیدا...

سود ۱۰۰ میلیون سپرده چقدر است؟ نحوه محاسبه سود بانکی

محاسبه سود بانکی سپرده‌ها، اولین قدم برای سپرده‌گذاری محسوب می‌شود. به...

گوشی‌های اقتصادی جدید نوکیا معرفی شدند

اچ ام دی گلوبال به تازگی چند سری جدید از گوشی های هوشمند مقرون را معرفی کرده...