کد خبر:1114079
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

فناوری بی سیم برای کنترل شکار غیر قانونی حیوانات در آفریقا

شکار غیر قانونی حیوانات

کلیک – حلقه های بی سیم که در آفریقا برای حفاظت از حیوانات استفاده می شود به وسیله ای برای ردیابی حیوانات آسیب پذیر در آفریقا تبدیل شده است. این حلقه ها همچنین مجهز به تکنولوژی تشخیص شلیک برای کمک به مسئولین برای مبارزه با شکار غیر مجاز حیوانات هستند.

گروهی از کار آفرینان آمریکایی از تجارب خود برای مبارزه با شکار فیل ها در آفریقا در ساخت نوعی حلقه استفاده کرده اند. این حلقه های بی سیم که به عنوان گردنبند برای حیوانات استفاده می شوند مجهز به ردیاب های GPS هستند و همچنین در این حلقه ها از تکنولوژی تشخیص شلیک و گلوله استفاده شده است که به صورت خودکار موقعیت شلیک را برای فرد کنترل کننده ارسال می کند.

سازندگان این حلقه ها به ترتیب آکوس لدکزی از داشنگاه واندبیلت و جورج ویتمیر از دانشگاه کلورادو هستند. تکنولوژی استفاده شده در این حلقه ها که به عنوان گردنبند برای حیوانات استفاده می شوند، به نحوی است که هنگام تشخیص موج شلیک، شوک کمی به حیوان وارد می شود و از این رو حیوان در مقابل این شوک از خود واکنش نشان می دهد و از تیر رس شکارچی خارج می شود.

در این گردنبند ها از نوعی تشخیص دهنده کم قدرت آکوستیکی گلوله استفاده شده است که در کنار GPS برای تشخیص موج ضربه ای که توسط گلوله تفنگ های بادی و شکاری تولید می شود کاربرد دارد. این گردنبند می تواند شلیک گلوله را حتی در زمانی که حتی از خفه کننده نیز بر روی تفنگ استفاده شود، شلیک را تشخیص دهد.

این ابزار می تواند شلیک گلوله را تا شعاع ۵۰ متری تشخیص دهد. از طرفی لازم نیست که تمامی حیوانات مجهز به این ابزار باشند.

به گفته این دو کار آفرین، تشخیص شلیک و موج شلیک می تواند حتی از طریق گردنبندی که بر روی یک حیوان نصب شده است برای سایر حیوانات نیز استفاده شود.

عملکرد سیستم تعبیه شده در این گردنبند ها به این صورت است که در عرض چند ثانیه GPS در آن روشن می شود و اطلاعاتی از قبیل موقعیت و سایر داده ها در آن ذخیره می شود و سپس این اطلاعات از طریق اتصالات بی سیم ماهواره ای و یا تلفنی به صورت ابری سازی در زمان هایی خاصی از ارسال می شوند.

وقتی که یک شلیک شناسایی می شود، یک هشدار فوری به همراه اطلاعاتی در خصوص موقعیت قبلی حیوان برای کاربر ارسال می شود. به محض اینکه موقعیت فعلی حیوان شناسایی شد، هشدار بعدی برای کاربر به همراه اطلاعاتی در خصوص موقعیت کنونی کاربر ارسال خواهد شد.

در حدود ۲۰ سال پیش ویتمیر تحقیقات خود را در خصوص نحوه برقراری ارتباط میان فیل ها در آفریقا و آسیا به همراه گروهی از دانشگاه کلرادو و انجمن حمایت از فیل ها آغاز کرده بود. همچنین در حدود ۱۴ سال قبل نیز این فرد تحقیقات خود را در زمینه تشخیص دهنده شلیک و موقعیت آکوستیکی آغاز کرده بود. وی در این خصوص گفته است که با توجه به کارهای قبلی و پیش زمینه های تحقیقاتی این گروه، به نظر می رسد استفاده از این گردنبند ها می تواند به عنوان ابزار مناسبی برای مبارزه با شکار غیر مجاز حیوانات و همچنین نجات جان فیل ها در مقابل شکار غیر مجاز استفاده شود.

جمعیت فیل های ساکن قاره آفریقا در عرض ده سال گذشته در حدود ۲۰ درصد کاهش داشته است. این کاهش میزان به دلیل شکارهای غیر مجازی است که در افریقا صورت گرفته است. موسسه حیات وحش آفریقا در خصوص جمعیت راینو در خود ۹۷ درصد کاهش گزارش کرده است.

به گفته ویتمیر و لدکزی تاکنون از روش های مختلفی برای جلوگیری از شکارهای غیر مجاز در نواحی آفریقایی استفاده شده است ولی متأسفانه تا کنون هیچ کدام نتوانسته اند به طور موثری با این نوع شکارها مقابله نمایند.

در طی دهه های گذشته، مبادله غیر قانونی حیوانات به یکی از چالش های عمده در جهان تبدیل شده است. این فعالیت ها با فعالیت های نظامی و شبه نظامی مرتبط است که می تواند باعث بروز نا امنی در سطح ملی و جهانی شود.

بر اساس گفته های این دو کار آفرین طراحی و ساخت این گردنبند ها با نگاهی دینی، اقتصادی، امنیت و اکولوژیکی انجام شده است. در حال حاضر ساخت این گردنبند ها توانسته توجه بسیاری از سازمان ها را به خود جلب نماید و جوایز زیادی از جمله جایزه ۲۰۰ هزار دلاری موسسه آمریکایی ودافون را در زمینه پروژه های ابتکاری بی سیم را به خود اختصاص دهد.

این گروه تحقیقاتی از این جایزه ۲۰۰ هزار دلاری برای توسعه نرم افزار ها و تجهیزات تشخیص بکار رفته در این حلقه ها استفاده کرده است. بر اساس اعلام شرکت نیورالا که در زمینه نرم افزار های هوش مصنوعی فعال است، از ماه گذشته همکاری این شرکت و موسسه لیندربرگ برای مبارزه با شکار غیر قانونی و استفاده از هوش مصنوعی در این زمینه آغاز شده است.

نظرها

سر‌خط آخرین خبرها

خبرهای بیشتر
بهترین نرم‌افزار خدمات پس از فروش که شاید نیاز مجموعه شما هم باشد

خدمات پس از فروش شامل هرگونه پشتیبانی و خدماتی می‌شود که کسب‌وکار بعد از...

رفع فیلتر واتساپ در ایران تکذیب شد

در ساعات گذشته خبری مبنی بر رفع فیلتر پیام رسان واتساپ در فضای مجازی منتشر...

ضرر 11 روز قطعی اینترنت معادل یک سال درآمد نفت ایران
ضرر 11 روز قطعی اینترنت معادل یک سال درآمد نفت ایران

با برآوردهای صورت گفته به واسطه ضرری که قطعی اینترنت به کسب و کارهای آنلاین و...

مشخصات و قیمت گوشی ردمی نوت 11R شیائومی

شرکت شیائومی طبق وعده قبلی خود سرانجام روز جمعه از گوشی Redmi Note 11R با نمایشگر...

خطرات نصب فیلترشکن ملی برای کاربران ایرانی

در حالی دستور فیلتر شدن بسیاری از سایتها و پلتفرم های خارجی به وزارت ارتباطات...

همکاری دیجی‌پی و بانک ملت وارد فاز عملیاتی شد

ثبت بیش از ۳هزار میلیارد تومان درخواست وام در فاز آزمایشی

پیشنهاد مرکز نمایندگی Ott درباره خرید بیسیم واکی تاکی

Ott ارائه دهنده بالاترین سطح کیفی خدمات در زمینه خرید و فروش بهترین و ارزان...

توقف همیشگی سرویس گوگل استادیا در تاریخ 28 دی 1401

گوگل اعلام کرده است که سرویس استریم بازی خود استادیا را متوقف می کند. این...

تبعات منفی محدودیت و فیلترینگ اینترنت در ایران حتی سنگین تر از تحریم ها

در حالی که به نظر می رسد فصل جدید استفاده در اینترنت با محدودیت های شدید در...

بیانیه انجمن تجارت الکترونیک در محکومیت قطع اینستاگرام و محدودیت اینترنت
بیانیه انجمن تجارت الکترونیک در محکومیت قطع اینستاگرام و محدودیت اینترنت

انجمن تجارت الکترونیک ایران با صدور بیانیه ای ضمن اعتراض به محدودیت های...