کد خبر:1108856
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

ساخت اولین دستگاه کربن گیر هوای جهان در سوییس

اولین دستگاه کربن گیری تجاری جهان اکنون در سوییس است. اپراتورهای این دستگاه تاکید می کنند که برای اهداف تغییرات آب و هوایی نیازمند سیستم های گرفتن کربن و صرفه جویی در ایجاد کربن هستیم.

به گزارش کلیک، اولین دستگاه کربن گیری تجاری جهان شروع به مکیدن دی اکسید کربن (CO2  ) در هوای اطراف خود کرد. دستگاه کربن گیری climeworks بر روی وسیله سوزاندن زباله در زوریخ قرار گرفته است و شامل سه محفظه حمل توده است که هر یک از این سه محفظه دارای شش کالکتور CO2  هستند. زمانی که پره ها هوا را به واسطه کالکتورها به سمت خود می کشند، فیلترهای اسفنجی CO2  را جذب می کنند، تا جایی که این فیلترها کاملا اشباع می شوند، این فرآیند تقریبا دو الی سه ساعت طول می کشد.

سپس محفظه بسته  می شود و فرآیند معکوس می شود. محفظه تا ۱۰۰ درجه سیلسیوس (۲۱۲ درجه فارنهایت) گرم می شود و CO2 خالص به شکلی آزاد می شود که می تواند در زیر زمین دفن شود، و به فراورده های دیگر و یا به جامد تبدیل شود.

با توجه به Climeworks، اگر بخواهیم میزان کربن کمتر از حد مجاز تعیین شده توسط توافقنامه پاریس باقی بماند، به صد هزار یا بیشتر از این دستگاه های کربن گیری احتیاج داریم. برای جلوگیری از افزایش دمای سیاره به بیش از ۲ درجه سیلسیوس(۳٫۶ درجه فارنهایت)، ما نیازمند کارهایی فراتر از کاهش تشعشعات جهانی هستیم.

در واقع باید ۲۰ سال روی میزان تشعشعات کنونی وقت گذاشته شود تا شانس خوبی برای کاهش تشعشعات به کمتر از ۲ درجه سیلسیوس ایجاد شود، بنابراین انجام این کار به سادگی و با کاهش تشعشعات  انرژی، حمل و نقل و کشاورزی چالش بزرگی است.

کاهش تشعشعات جهانی

تلاش های خلاقانه دیگر برای کاهش مقادیر CO2  جهانی در سرتاسر دنیا در حال اقدام است. محققان از دانشگاه کالیفرنیا، لس انجلس روشی برای تبدیل کربن گرفته شده به بتن برای ساختمان سازی پیدا کرده اند، در حالی که دانشمندان از دانشگاه رایس یافته اند که تغلیظ گرافن با نیتروژن باعث می شود که CO2  به سوخت های سودمند محیطی تبدیل شوند. اگر این طرح های پیشنهادی تصویب شوند با کاهش میزان CO2  می توان از زمین های مرطوب، جنگل های قدیمی و نواحی دیگر محافظت نمود.

دستگاه Climeworks دستگاه جالبی است زیرا می تواند به طور مکرر مورد استفاده قرارگیرد، چیزهای مفید تجاری تولید کند و این دستگاه تقریبا هزار برابر کارآمدتر از فتوسنتز در حذف CO2  است.

شما می توانید فرایند حذف کربن را بارها و بارها انجام دهید، این فرایند، فرایند چرخه ای است. شما دستگاه را اشباع از CO2  می کنید، سپس دوباره CO2  ایجاد می شود، دوباره اشباع و دوباره ایجاد CO2  . چندین واحد وجود دارد که همه آن ها به موازات هم کار نمی کنند. بعضی از آن ها در حال گرفتن CO2  و برخی در حال آزاد سازی آن هستند.

بنابراین تاکید می شود احتمال گرفتن کربن نباید باعث شود که CO2  بیشتری ساطع شود. ما باید این تکنولوژی را با صرفه جویی در ایجاد کربن ادغام کنیم تا از بقای سیاره مان مطمئن شویم.

نظرها

سر‌خط آخرین خبرها

خبرهای بیشتر
اسکایپ چطور فیلترینگ در ایران را دور زد؟
اسکایپ چطور فیلترینگ در ایران را دور زد؟

اسکایپ تمام تماس‌ها به شماره‌های ایران را برای کاربران رایگان کرد و با این...

فروش آیفون 14 در مشهد ممنوع شد؟

انتشار تصویری از یک نامه در فضای مجازی، شایعه ممنوع شدن فروش آیفون 14 در مشهد...

رکوردشکنی فروش فیلترشکن در کشور پس از محدودیت های اخیر

تلگرام که فیلتر شد، ۴۰ میلیون کاربر ایرانی برای استفاده از این پیام‌رسان...

دیسکورد و بازی آنلاین فیفا 23 هم در ایران فیلتر شدند

این روزها دولت دست به فیلترینگ گسترده بازی و نرم افزارهای پر کاربرد کاربران...

بررسی سابقه فیلترینگ در دولت های مختلف ایران

فیلترینگ در ایران تقریبا تاریخچه ای به بزرگی گسترش اینترنت در کشور دارد. در...

بهترین نرم‌افزار خدمات پس از فروش که شاید نیاز مجموعه شما هم باشد

خدمات پس از فروش شامل هرگونه پشتیبانی و خدماتی می‌شود که کسب‌وکار بعد از...

رفع فیلتر واتساپ در ایران تکذیب شد

در ساعات گذشته خبری مبنی بر رفع فیلتر پیام رسان واتساپ در فضای مجازی منتشر...

ضرر 11 روز قطعی اینترنت معادل یک سال درآمد نفت ایران
ضرر 11 روز قطعی اینترنت معادل یک سال درآمد نفت ایران

با برآوردهای صورت گفته به واسطه ضرری که قطعی اینترنت به کسب و کارهای آنلاین و...

مشخصات و قیمت گوشی ردمی نوت 11R شیائومی

شرکت شیائومی طبق وعده قبلی خود سرانجام روز جمعه از گوشی Redmi Note 11R با نمایشگر...

خطرات نصب فیلترشکن ملی برای کاربران ایرانی

در حالی دستور فیلتر شدن بسیاری از سایتها و پلتفرم های خارجی به وزارت ارتباطات...