کد خبر:1301655
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

ارزیابی سهم در یک بورس غیرمتمرکز

بیت شرز (BitShares) چیست؟

رسانه کلیک -بیت شرز Bitshares یک پلتفرم بلاکچین منبع باز، عمومی و بر پایه زمان، برای ارز رمزنگاری شده با توکن بیتکوین است.

 

بیت شرز (BitShares) چیست؟ سهم شما در یک بورس غیرمتمرکز

پلتفرم بیت شرز توسط برنامه نویس و کار آفرین آمریکایی ،دنیل لاریمر در سال ۲۰۱۴ طراحی شد و از سال ۲۰۱۶ به بعد جزیی از پروژه‌های بلاکچین مایکروسافت آزور محسوب می‌شود.

تاریخچه

در دوم ژوئن ۲۰۱۳، دنیل لاریمر طرحی برای ایجاد مبادله بیتکوین با ارزهای رایج، بدون سپرده‌گذاری و توسط یک توکن دیگر که از بلاکچین استفاده می‌کند، ارائه داد. در حالی که در مورد این مفهوم با دیگر علاقمندان به تکنولوژی رمزنگاری در فروم‌های اینترنتی مختلف بحث می‌کرد، ایده‌های خود را به چارلز هاسکینسون ، یکی از موسسان اتریوم که به گسترش این ایده کمک کرد و یک برنامه تجاری را توسعه داد، معرفی کرد. هر دوی آنها  ایده را با لی ژا او لای، که روی بیتکوین کار می‌کرد، مطرح کردند. چند ماه بعد ، در اکتبر ۲۰۱۳ لاریمرو هاسکینسون  و مفهوم بیت شرز را در کنفرانس بیتکوین آتلانتا ارائه کردند.

پروتوشرز

لاریمر با هدف ایجاد بیتشرز ایکس، یک پلتفرم بلاکچین که ارزش خود را از یک کسب و کار داخلی به ویژه یک بانک به دست می‌آورد، کار خود را آغاز کرد. از آنجایی که او متوجه شد که این پروژه زمان می‌برد، بیتشرز PTS  (که به نام پروتوشرز نیز شناخته می‌شود) را ایجاد کرد. نسخه‌ای‌ از بیتکوین که قرار شد، بعد از عملی شدن پروژه به عنوان توکن بیتشرز ارتقا پیدا کند، تا سرمایه گذاران اولیه بتوانند استخراج و تجارت خود را شروع کنند. اولین بلوک PTS در ۵ نوامبر ۲۰۱۳ استخراج شد.

ابداع الگوریتم نمایندگی اثبات سهام (DPoS)

چند هفته بعد لاریمر به این نتیجه رسید که مفهوم استخراج ناقص است‌. او استدلال کرد، که این روش استخراج منجر به تمرکز شبکه در کشورهایی با برق ارزان می‌شود، شرایط ورود ناعادلانه‌ای برای شرکت ها ایجاد می‌کند و برای کسی که با یک کامپیوتر معمولی ماین می‌کند، سود دهی نخواهد داشت.

یک ماه پس از انتشار پروتوشرز، حدود ۱ دسامبر، او اعلام کرد که در پروژه‌های بعدی خود به جای استخراج به روش PoW از روش PoS  استفاده خواهد کرد که به نظر وی یک الگوریتم ساده است که می‌تواند توسط هر کسی با کامپیوتر خانگی صورت گیرد.

در ۸ دسامبر ۲۰۱۳، لاریمر یک الگوریتم جدید تحت عنوان DPoS  ارائه داد و در ماه جولای همان سال پلتفرم بیت شرز اتمام و اجرا شد. در اکتبر ۲۰۱۵ نسخه دوم بیت شرز با نام گرافن قابل استفاده بود.

عملکرد و مقیاس پذیری

براساس برنامه سازندگان، این پلتفرم قادر به پردازش ۱۰۰،۰۰۰ تراکنش در ثانیه ( tps ) و با حداقل بهینه‌سازی است . برای مقایسه، ویزا، یکی از بزرگ‌ترین تسهیل کنندگان تراکنش‌های مالی در جهان، به طور متوسط tps ۲۰۰۰ با حداکثر ظرفیت ۲۴،۰۰۰ tps  را کنترل می‌کند .

تبادل دارایی غیرمتمرکز

بیت شرز به کاربران این امکان را می‌دهد که مبادله کاملا غیرمتمرکز (DEX) را انجام دهند. در حالی که مبادلات رمزارز سنتی برای ذخیره، مدیریت و کنترل تمام منابع مالی به سرورهای شخصی خود متکی هستند، آن‌ها همچنین سابقه سرقت، هک شدن یا بسته شدن دارند. ایده DEX  این است که به رمز خصوصی کاربران خود دسترسی نداشته باشد‌. به این ترتیب کاربران کنترل کامل پول خود را خواهند داشت و خود پلتفرم نیز در برابر حملات مقاوم تر می‌شود.

 مجوزهای دینامیک

تمام حساب‌ها در پلتفرم می‌توانند توسط حساب‌های متعدد دیگری کنترل شوند، درست مانند سلسله مراتب سطوح دسترسی در سازمان‌های دنیای واقعی که می‌تواند توسط چندین نفر کنترل شود. چنین کنترل سلسله مراتبی بر سرمایه، محیطی ایجاد می‌کند که کمتر مستعد سرقت و یا هک شدن است.

برنامه پاداش

بلاکچین یک برنامه ارجاع داخلی دارد که باعث ایجاد انگیزه برای کاربران می شود که افراد جدید را به این پلتفرم متصل می‌کند، زیرا افزایش میزان امنیت کاربران کل شبکه را تقویت می‌کند و ارزشش را در بازار افزایش می‌دهد.

ایجاد دارایی توسط کاربر

کاربران در بیت شرز قادر به ایجاد توکن‌های سفارشی خود هستند تا به عنوان مثال، کسب‌وکار خود را ارتقا دهند و یا سریعتر به هدف تامین بودجه برای راه‌اندازی برسند. این توکن‌ها می‌توانند توسط کاربران دیگر به عنوان یک کریپتوکارنسی معمولی مبادله یا نگهداری شوند. صادر کننده می‌تواند درباره نام، توضیحات، توزیع اولیه، و هزینه‌های معاملاتی تصمیم‌گیری کند .

اسمارت کوین

بر اساس گفته سازندگان، " اسمارت کوین " یک کوین است که ارزش آن به صورت الگوریتمی از دارایی‌هایی مانند دلار آمریکا، فلزات گرانبها و یا سهام یک شرکت تنظیم شده است. ارزش اسمارت کوین در پلتفرم بیت شرز طوری برنامه ریزی شده است که همیشه به طور کامل توسط ارز اصلی BTS  حمایت می شود. این کوین‌ها در هر لحظه بدون نیاز به انجام تراکنش، در صورت تمایل به BTS تبدیل می‌شوند.

سرمایه گذاری در پروژه

بیت شرز مخزن ذخیره دارد که هزینه‌ها و کارمزدهای معاملات را در آن جمع‌آوری می‌کند. وجود این مخزن می‌تواند برای بهبود شبکه و نگهداری آن صرف شود. هر کاربر می‌تواند یک پروژه را پیشنهاد و درخواست سرمایه‌گذاری کند. سپس کاربران دیگر برای تایید یا عدم تایید پروژه رای خواهند داد. این مدل به پلتفرم اجازه می‌دهد تا خودکفا باشد و کمتر به سرمایه‌گذاری خارجی تکیه کند.

نامگذاری حساب‌ها

آدرس‌های کیف پول در پلتفرم بیت شرز قابل خواندن هستند. نام‌های حساب کاربری تعریف شده و شبیه به نام کاربری‌های رایج در اینترنت هستند.

(DPOS) یک مدل اجماع بلاکچین است که از سیستم رأی گیری برای کنترل پارامترهای شبکه مانند هزینه‌های معامله، فواصل بلوک، تعداد نودهای تولیدکننده بلوک و تصمیم گیری بر روی نود‌ها، استفاده می‌کند. این لیست از پیش تعیین شده از نود‌ها اجازه می‌دهد تا زمان تأیید یک معامله، به طور متوسط یک ثانیه باشد.

نود‌های تولید بلوک به عنوان «شاهد» عمل می‌کنند، وظیفه آن‌ها گروه بندی معاملاتی است که به «بلوک» های شبکه فرستاده شده و آنها را به بلاکچین اضافه می‌کند. تولید بلوک در یک الگوی چرخان انجام می‌شود به طوری که هر نود در هر دور یک بلوک را کنترل و تولید می‌کند. هر نود برای بلوک معتبری که تولید می‌کند، پاداش دریافت می‌کند و در صورت عدم انجام این کار هیچ هزینه‌ای دریافت نخواهد کرد و احتمال رای گرفتن به عنوان نود مخرب و حذف از شبکه وجود دارد. هر روز شبکه، لیست این «شاهدان» را مطابق با رای کاربران به روز می‌کند.

منبع :میهن بلاکچین

نظرها

  سر‌خط آخرین خبرها

  خبرهای بیشتر
  یارانه آذر 1400
  یارانه آذر 1400 کی واریز می شود؟ مبلغ یارانه تغییری کرده است؟

  زمان و مبلغ یارانه آذر 1400 با توجه به وعده هایی که درباره تغییرات حذف دلار 4200 تومانی...

  چطور بفهمیم استوری واتساپ را چه کسانی دیده اند؟
  چطور بفهمیم استوری واتساپ را چه کسانی دیده اند؟

  ویژگی استاتوس یکی از پرطرفدارترین قابلیت‌های واتساپ است که امکان به...

  تاریخ مراسم Game Awards 2021

  مراسم اهدای جوایز به بازی‌های برتر که به Game Awards (گیم اواردز) مشهور است هر سال در...

  صادق درورگر
  پست اینستاگرام صادق درودگر درباره توهین به رهبری

  صادق درودگر در اینستاگرام خود به حواشی مناظره روز جمعه خود با فرشید سمیعی پاسخ داد.

  ثبت نام پرفکت مانی
  آموزش ثبت نام پرفکت مانی + نحوه استفاده

  پرفکت مانی همانند پی پل یک سرویس پرداخت پول اینترنتی است که کاربران ایرانی...

  کدام فیلم صدرنشین جدول نتفلیکس است؟

  در فهرست پربیننده‌ترین فیلم های نتفلیکس با آثاری آشنا می‌شویم که خیلی زود...

  جنجال مناظره صادق درودگر و سمیعی در شبکه 1

  مناظره امروز صادق درودگر و فرشید سمیعی معاون حقوقی باشگاه استقلال به جنجال کشیده...

  بهترین نرم افزار ویرایش PDF
  معرفی بهترین نرم افزارهای ادیت پی دی اف | بهترین نرم افزار ویرایش PDF

  این روزها فایل‌ها و اسناد PDF به یکی از پراستفاده‌ترین روش‌ها برای به اشتراک...

  نسبت P/E سهم
  نسبت P/E سهم چیست و چطور محاسبه می‌شود؟

  آیا در خرید سهام گیج شده‌اید و تصمیم‌گیری برایتان سخت است؟ مفهوم نسبت P/E یک سهم را...

  حل مشکل محدودیت فالو در اینستاگرام
  حل مشکل محدودیت فالو در اینستاگرام

  اگر تعداد فالوهای شما در روز به بیش از یک حد مجاز برسد، اینستاگرام دسترسی شما به...