کد خبر:1212957
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

دومین مراسم روز جهانی اینترنت امن‌تر در ایران برگزار شد/سواد رسانه‌‏ای نیاز مغفول جامعه ایرانی

دومین مراسم روز جهانی اینترنت امن تر یا اینترنت پاک در ایران با حضور مهندس خسرو سلجوقی مجری توسعه خدمات فضای مجازی کودک دیروز به همت انارستان به‌عنوان نماینده رسمی SID (روز جهانی اینترنت امن‌تر) در ایران برگزار شد.

 

سواد رسانه‌ای؛ رژیم درست مصرف اطلاعات

در این مراسم خسرو سلجوقی، مجری توسعه خدمات فضای مجازی کودک، به تبیین ابعاد سواد رسانه‌ای پرداخت و گفت: اگر برای حفظ سلامتی هر انسان رعایت یک رژیم غذایی لازم است برای بهره‌گیری مناسب از حجم انبوه اطلاعات و مصونیت از تهدیدها و آسیب‌های فضای مجازی هم رژیم درست مصرف اطلاعات توصیه‌شده که سواد رسانه‌ای این رژیم را برای ما تنظیم می‌کند.

وی افزود: اینترنت امن ناظر بر آثار مثبت و منفی آن در زندگی کاربران است. در مواجهه با اینترنت دو نگاه صفر و یکی در ایران وجود دارد، ما نه می‌گوییم اینترنت مطلقاً بد است و نه مطلقاً خوب است. اینترنت هم یک ابزار است که مثل چاقو می‌تواند تأثیرات بسیار مثبت برای انجام یک عمل جراحی توسط یک دکتر متخصص یا کاربری در فعالیت‌های روزمره مثل پوست کندن میوه برای جامعه بزرگ بشری و یا اقدامات خشونت‌آمیز توسط یک فرد شیطان‌صفت داشته باشد. کارکرد و آثار اینترنت هم به نحوه استفاده از آن بستگی دارد. سواد رسانه‌ای امکان استفاده درست از اینترنت را فراهم می‌کند.

سلجوقی سواد رسانه‏ای را نیاز مغفول جامعه ایرانی دانست و الگوی یادگیری سواد رسانه‌ای را شامل سه مرحله مطالعه، تفکر انتقادی و تولید خلاقانه عنوان کرد و از اهمیت سواد رسانه­ای در خانواده ایرانی گفت و ابراز داشت: در ادبیات جهانی صفر تا هجده سال را کودک می‌دانند اما در ایران از منفی یک تا هجده سال را کودک می‌دانیم چون معتقدیم تا سه ماه قبل از بارداری هم می‌توانیم با آموزش پدران و مادران روی تربیت فرزندان و آینده‌سازان این مرزوبوم تأثیر بگذاریم.

فرهنگ‌سازی در کنار ارائه محصول و خدمات

ابوالفضل محمودی، مدیرعامل انارستان در حاشیه این مراسم گفت: «انارستان یک زیست‌بوم دوستدار کودک و نوجوان در فضای مجازی است. ما به‌موازات محصولات و خدمات مختلف رویدادهای ویژه‌ای با هدف آگاهی‌بخشی و فرهنگ‌سازی برگزار می‌کنیم که یکی از آن‌ها رویداد روز جهانی اینترنت امن SID در مدارس است.»

مدیرعامل انارستان درباره محصولات انارستان گفت: «سیم‌کارت کودک و نوجوان انارستان با بهره‌‌گیری از اینترنت دوستدار کودک و نوجوان که پرسرعت نیز هست، تبلت بومی و ویژه‌سازی شده برای کودک و نوجوان بنام‌ نارتب که در پیوند با سایر محتواهای داخلی و همچنین خدمات انارستانی، یک زیست‌بوم دوستدار کودک و نوجوان را شکل داده است.»

وی درباره خدمات انارستان ابراز داشت: «نخستین موتور جستجوی ویژه کودک و نوجوان با نام رمانت، خدمت پخش کارتون بنام نارتون، سکوی نارلیگا برای برگزاری لیگ بازی‌های دیجیتالی، خدمت «چی‌خوبه» با هدف پیشنهاد انتخاب وبگاه مناسب، بازی، اسباب‌بازی، فیلم و کارتون بر اساس سن کودک، فروشگاه محتوای کودک و نوجوان، سامانه تلفنی مشاوره تحصیلی، آموزشی، تربیتی ‌آینار در زمره خدمات انارستان هستند.»

گفتنی است امسال بیش از ۱۴۰ کشور دنیا روز جهانی اینترنت امن‌تر یا اینترنت پاک را دیروز سه‌شنبه ۵ فوریه ۲۰۱۹ برابر ۱۶ بهمن ۱۳۹۷ هم‌زمان جشن گرفتند. انارستان به‌عنوان نماینده رسمی روز جهانی اینترنت امن‌تر (SID- Safer Internet Day) در ایران نخستین مراسم روز جهانی اینترنت امن‌تر را در ایران، سال گذشته در دبستان پسرانه نیمایوشیج تهران با حضور دانش‌آموزان و معلمان برگزار کرد، امسال نیز این مراسم را در همین روز با هدف اطلاع‌رسانی و فرهنگ­سازی در سطوح بالاتر در هنرستان دخترانه پاپلی خلعتبری برگزار کرد.

 

نظرها

سر‌خط آخرین خبرها

خبرهای بیشتر
امکانات ویژه رستوران تسلا در قلب هالیوود

ایلان ماسک دست بردار نیست. او به شهرت علاقه عجیبی دارد و برای اینکه هر روز در...

تاریخ انتشار بازی کال آف دیوتی Modern Warfare 2

شرکت اکتیویژن به تازگی تاریخ انتشار بازی کال آف دیوتی Modern Warfare 2 را اعلام کرده...

سفر در زمان با سرویس استریت ویو گوگل

گوگل به مناسبت تولد 15 سالگی استریت ویو، سفر در زمان با گوشی را ممکن می‌کند.

ساخت سازه ای شبیه به متروپل آبادان تنها در 29 ساعت

امیدواریم حادثه متروپل آبادان تلنگر جدی به برخی مسئولین در خصوص ساخت و...

چین: در صورت لزوم به ماهواره های استارلینک حمله می کنیم

چین هم مثل روسیه ایلان ماسک را تهدید کرد اما اینبار نه جان او بلکه ماهواره های...

ارتش آمریکا در حال ساخت متاورس اختصاصی
ارتش آمریکا در حال ساخت متاورس اختصاصی

به نظر می‌رسد ارتش ایالات متحده سال‌ها است که در حال ساخت متاورس خود است.

اعلام زمان انتشار بازی بتلفیلد 2042
اعلام زمان انتشار بازی بتلفیلد 2042

بعد از عرضه ناامید کننده و فاجعه‌بار بتلفیلد 2042، تیم سازنده اعلام کرد فصل...

تبدیل متن به عکس توسط هوش مصنوعی گوگل

گوگل از سیستم هوش مصنوعی جدیدی پرده برداشته که می‌تواند با دریافت متن، تصویر...

نماهایی عجیب از شهرهای هوشمند جهان تا سال 2050

در روزهای گذشته تصاویری منتشر شده که نمای شهرهای مختلف جهان را تا 30 سال آینده...

اضافه شدن قابلیت بازنشر پست ها در اینستاگرام مثل ریتوئیت
اضافه شدن قابلیت بازنشر پست ها در اینستاگرام مثل ریتوئیت

سرانجام پس از مدتها انتظار به نظر می رسد اینستاگرام قصد دارد امکان بازنشر پست...