کد خبر:1222320
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

چاپ سه بعدی یک اندام بیوپرینتی که عملکرد بافت های ریه را تقلید می کند!

چاپ سه بعدی یک اندام بیوپرینتی که عملکرد بافت های ریه را تقلید می کند

رسانه کلیک - دانشمندان به تازگی موفق به چاپ سه بعدی یک اندام بیوپرینتی شده اند که عملکرد بافت های ریه را با شباهت بسیار زیادی تقلید می کند.

یک تیم تحقیقاتی اخیرا موفق شده اند تا با استفاده از فناوری بیوپرینتینگ (bio-printing)، بخشی از شبکه عروقی بدن یعنی ریه را شبیه سازی کنند. این حرکت مسلما تحولات بسیاری را در امور مربوط به پیوند اعضا ایفا خواهد کرد. جردن میلر، استادیار دانشگاه رایس که سرپرستی تیم را بر عهده داشته در مصاحبه ای اعلام کرده است که:

یکی از بزرگترین موانعی که سر راه تولید بافت های کاربردی جایگزین وجود داشت، عدم توانایی ما در چاپ مدلی بود که بتواند مواد مغذی لازم را به بافت های متراکم ارسال کند.

ساخت بافت های جایگزین امروزه به یکی از اولویت های مهم در زمینه اهدا و پیوند اعضا تبدیل شده است. کمیاب بودن اندام های حیاتی برای پیوند، امروزه یک بحران اساسی به شمار می آید. از طرفی بیماران حتی پس از عمل پیوند نیز باید به صورت مداوم دارو مصرف کنند تا بدنشان با عضو جدید تطبیق پیدا کند. در همین راستا، تولید اندام بیوپرینتی می تواند نقش بسزایی را در کاهش این مشکلات داشته باشد.

اغلب افراد گمان می کنند که قلب و مغز پیچیده ترین اندام های بدن هستند، اما حتی بازسازی کوچکترین اعضای بدن در آزمایشگاه نیز سختی های فراوانی دارد. یکی از سخت ترین اندام ها برای بازسازی، کبد است. این عضو وظیفه اجرای بیش از ۵۰۰ عملکرد مرتبط با مغز را بر عهده دارد. برای همین دانشمندان امیدوارند که در آینده، اندام بیوپرینتی مشابه با کبد را نیز شبیه سازی کنند.

تصویری که در بالا مشاهده می کنید، ریه بیوپرینتی است که توسط میلر و همکارانش ساخته شده است. گرچه این مدل در مقایسه با ریه معمولی کوچکتر است، اما به درستی می تواند عملکرد ریه معمولی را تقلید کرده و گلبول های خون و هوا را به خوبی عبور دهد.

روشی که برای ساخت این مدل به‌کار گرفته شده، روش SLATE نام دارد. در این روش لایه هایی از جنس محلول پری-هیدروژل مایع، به صورت همزمان چاپ می شوند. سپس این محلول در معرض نور آبی آزمایشگاه قرار گرفته و به حالت جامد در می آیند. انتظار می رود ساخت اندام های بیوپرینتی بتواند دانشمندان و پزشکان را در فهم دقیق تر سرطان نیز یاری کند.

نظرها

سر‌خط آخرین خبرها

خبرهای بیشتر
فیلم حیرت‌انگیز لحظه عبور ماه از مقابل خورشید

یک ماهواره زیست‌محیطی در جدیدترین عملیات خود، فیلم جالبی را از لحظه عبور ماه...

اسکن مغزی و ذهن‌خوانی با هدف افزایش بهره‌وری کارمندان

برخی شرکت‌های فناوری با هدف افزایش بهره‌وری کارمندان خود از اسکن مغزی و...

موبایل تسلا؛ ماسک پا در کفش گوشی‎سازها می‌کند

مدت‌هاست شاهد انتشار شایعاتی درباره گوشی تسلا بوده‌ایم، اما این...

گجت Corsair TBT200 Thunderbolt 4 Dock با امکان پشتیبانی از دو نمایشگر 4K HDR معرفی شد

شرکت کورسیر به تازگی از رابط جدیدی به نام Corsair TBT200 Thunderbolt 4 Dock رونمایی کرده است...

کشف کلید درک اوتیسم

اطلاعات کمی در رابطه با چگونگی رشد رفتارهای اجتماعی در مراحل اولیه زندگی،...