کد خبر:1259203
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

آیا ارز دیجیتال می تواند در آینده جایگزین پول شود؟

ارز دیجیتال

رسانه کلیک - آیا تولد ارز دیجیتال پایانی برعمرپول رایج است؟ یکی از چالش برانگیزترین موضوعاتی که با تولد بیت کوین از 11 سال پیش ایجاد شد و سال ها نظریه پردازان حوزه ارزهای دیجیتال را به خود مشغول کرده این مسئله است ارزهای دیجیتال می توانند در آینده جایگزین پول نقد و رایج شوند. بسیاری از متخصصین این حوزه به این نتیجه رسیده اند با این وجود عده ای دیگر از نظریه پردازان این پیش بینی را رد کرده اند.

اما پیش از هر نتیجه گیری بهتر است تاریخچه تحول پول را باهم مرور کنیم سپس نظرات مختلف را باهم بررسی کنیم و درآخر ببینیم کدام نظریه پردازان ما را قانع می کنند خرید ارز دیجیتال جایگزین مناسبی برای پول رایج در آینده است.

تاریخچه تحول پول

در جوامع اولیه نیاز به پول از مبادله ی کالا به کالا شکل گرفت که برای ارزش گذاری از اشیای فیزیکی مثل سنگ های قیمتی و صدف استفاده می کردند. این نیاز یه تکامل ارزش پول بود که دولت ها به سراغ فلزهای قیمتی و ضرب سکه های طلا و نقره رفتند. سکه های طلا و نقره هم ارزشمند بودند هم در کل دنیا رسمیت داشتند.

 با تاسیس بانک ها و چاپ پول کاغذی مردم به دلیل محدودیت پول کاغذی سکه های طلای خود را به بانک ها می دادند و معادل آن پول کاغذی دریافت می کردند، بنابراین پول های کاغذی معادل ذخایر طلای بانک ها بودند این سیستم انقدرها هم بد نبود ولی متاسفانه با تحول جوامع و مخاطرات سیاسی به فراموشی سپرده شد و طلا تقریبا از پشتوانه ی پول کاغذی حذف شد، جای طلا را ذخایر ارزی کشورها و تولید ناخالص ملی گرفت و در واقع مفهومی به وجود آمد به اسم پول بدون پشتوانه که با تصمیم بانک مرکزی چاپ می شود، که با این تفاسیر هرچیزی زیاد باشد بی ارزش و باعث ایجاد تورم می شود.

ارز دیجیتال

با پیدایش بانکداری الکترونیکی، به این شکل که مردم اسکناس های کاغذی بدون پشتوانه خود را دوباره به بانک ها داده و جای آن کارت اعتباری دریافت کردند. بنابراین تلاش برای ایجاد یک پول نقد اینترنتی شروع شد.

ویژگی های مشترک همه پول ها چیست؟

۱- جایگاهی برای ذخیره ارزش باشد. اگر ارزش پول در روزهای بعد به‌شدت تغییر یابد مردم از آن استفاده نخواهند کرد و به سایر کالاهای دیگر روی می‌آورند.

۲- به‌عنوان یک واحدحساب مصرفی باشد. شما باید بتوانید ارزش پول را به ارزش یک ‌چیز دیگر ربط دهید، به‌عنوان‌مثال ۱۰ صدف به ازای یک‌کاسه سوپ .

۳- به‌عنوان یک وسیله قابل ‌مبادله قرار گیرد. به راحتی هر فرد دیگری آماده پذیرش آن‌ها به‌عنوان یک وسیله پرداخت باشد.

و در ادامه به ویژگی‌های مشابهی که باعث می‌شود یک پول به‌عنوان پول رایج استفاده شوند شامل ماندگاری، قابلیت ‌حمل آسان، بخش‌پذیری و پذیرش همگانی است که اتفاقاً ارزهای دیجیتال هم در داشتن این ویژگی ها مشترک است.

ویژگی‌های پول‌های رمزنگاری‌شده

چگونه ارزهای دیجیتال را به عنوان پول رایج بپذیریم؟ برای پاسخ به این سوال نگاهی به ویژگی های پول رمزنگاری یا همان ارز دیجیتال لازم است:

۱- ماندگاری: ارزهای دیجیتال در قالب داده هستند و در یک دفتر کل ثبت و ضبط و در هر گره یا نود توزیع می‌شود. برای پاک کردن داده‌های ارز دیجیتال باید همه نودها پاک شوند که این کار امکان‌پذیر نیست.

۲- قابلیت حمل آسان: ارزهای دیجیتال هیچ محدودیتی در انتقال ندارند درست مانند اسکناس در حساب بانکی. تنها امکاناتی که برای انتقال وجه در هر جای دنیا که باشید نیاز دارید یک دستگاه کامپیوتر یا گوشی موبایل هوشمند و شبکه اینترنت است که درخواست ارسال یا دریافت را از طریق بلاک چین ارسال کنید.

۳- بخش‌پذیری: بسیاری از ارزهای موجود به بخش‌های ریزتری هم تقسیم می‌شوند مانند دلار که به سنت هم تقسیم می‌شود. به عنوان مثال زمانی که از صرافی ارزهای دیجیتال خرید بیت کوین را انجام می دهید از کمترین واحد اعشار تا چند عدد بیت کوین را به راحتی می توانید خریداری کنید.

۴-پذیرش همگانی: در حال حاضر تنها جنبه‌ای که ارزهای دیجیتال در مقابل اسکناس‌های دولتی تا به امروز در آن ضعیف عملکرده اند، پذیرش به‌عنوان ابزاری برای مبادلات است. با این‌حال وضعیت اقتصادی جهان به‌سرعت در حال تغییر است و هرچه پیش تر می‌رویم بیشتر شناخته می‌شوند، هرچه پذیرش عمومی بیشتر شود نرخ تبادلات نیز افزایش می‌یابد. به نحوی که در برخی از صرافی های داخل ایران مثل ارزجو درگاه پرداخت ارزهای دیجیتال ارائه می دهند، با استفاده از درگاه ارزجو پی میتوانید مستقیما درآمد ارزی داشته باشید و با کمترین کارمزد معادل ریالی آنرا دریافت کنید.

ارز دیجیتال

۵-عرضه محدود: همان‌طور که در تاریخچه پول اشاره شد دولت‌ها برای تأمین هزینه‌های عمومی اقدام به چاپ پول می‌کنند و این افزایش چاپ مهم ترین عامل تورم هست. ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین یک معیار پذیرش خاص نرم‌افزاری برای عرضه دارند: هیچ‌کسی در هیچ شرایطی حق تولید بیت کوین را ندارد و نخواهد داشت و عرضه بیت کوین با توجه به الگوریتم موجود بر اساس تعداد تراکنش‌های مشخص انجام می‌شود.

تا زمانی که پول امروزی وجود دارد، به نظر می رسد نسبت به پذیرش عمومی ارزهای دیجیتال باید منتظر ماند. در این سو علی رغم  مخالفت هایی که با بیت کوین و ارزهای دیجیتال می شود ، در آن سو طرفداران و علاقمندان بسیاری هم حضور دارند که به آینده بیت‌کوین و ارزهای دیجیتال ایمان دارند.

در این جا به بررسی نظریه هایی که موافق جایگزینی ارزهای دیجیتال به جای پول نقد هستند می پردازیم:

در اولین تعریف به سراغ ساتوشی ناکاموتو خالق بیت کوین می رویم که بیت کوین را  یک سیستم همتا به همتا از پول نقد الکترونیکی می داند، و با توضیحاتی که از تاریخچه و ویژگی های این پول نقد الکترونیکی داده شد تا حدودی با این تعریف آشنا شدید.

بیل گیتس – بنیانگذار مایکروسافت

من فکر می کنم این یک سفرهیجان انگیز اجباری است اما دولت ها می خواهند که بر حریم آن تسلط داشته باشند. بیت کوین هیجان انگیز است، زیرا نشان می دهد چقدر ساده و راحت است. بیت کوین بهتر از ارز‌های سنتی است، زیرا شما مجبور نیستید که به صورت فیزیکی آن را حمل کنید و البته، برای معاملات بزرگ، پول فیزیکی بسیار آزاردهنده خواهد بود.

ایلان ماسک - مدیرعامل شرکت تسلا

پول کاغذی در حال از بین رفتن است و رمزارز مطمئنا راهی به مراتب بهتر برای انتقال ارزش است تا یک تکه کاغذ.
بیت کوین نمونه دیگری از رفتار مدگرایانه‌ انسان است؛ چراکه در حال حاضر خرید آن هزینه زیادی می‌طلبد.

تام لی، بنیانگذار شرکت تحقیقاتی Fundstrat و یکی از سرشناس ترین چهره های بازار بورس جهانی معتقد است :

با توجه به عملکرد بیت کوین پس از افت بازار، قیمت این ارز تا پیش از مارس ۲۰۲۰ به ۹۱ هزار دلار خواهد رسید!

تام لی از زمانی که قیمت بیت کوین زیر ۳۰۰۰ دلار بود، قیمت های بالایی برای آن پیش بینی می کرد. پیش از این در اکتبر ۲۰۱۷، تام لی پیش بینی کرده بود که قیمت بیت کوین تا پیش از سال ۲۰۲۲ به ۲۵۰۰۰ دلار می رسد.

ولادیمیر پوتین – رئیس جمهور روسیه

سیاستمداران و شهروندان ممکن است این سؤال در ذهنشان نقش بسته باشد که: چرا ما به همه این‌ها نیاز داریم؟ ما نفت، گاز، زغال سنگ و فلزات مختلف داریم … همه چیز! اما باید پیشرفت بیشتری داشته باشیم. این چیزی است که نیاز داریم.

عصر سنگ به دلیل کبود سنگ به پایان نرسید؛ بلکه آن دوران فقط به دلیل ظهور فناوری‌های جدید تمام شد. و اکنون فناوری‌های جدیدتری در جهان ظاهر می‌شوند. ما نباید از رقابت در این حوزه (بلاک چین) جا بمانیم.

یکی از انتقادهای رایج در مورد خرید و فروش بیت کوین یا دیگر ارزهای دیجیتال این است که  به دلیل نوسان قیمت نمی‌توانند جایگزین مناسبی برای پول رایج باشند. در واقع با اندکی تحقیق در حوزه نوسان قیمت ها ملاحظه می فرمایید چنین نوسانات زیادی برای ارزهای دولتی هم اتفاق می‌افتد! تنها دلیلی که ما به نوسانات قیمتی پول‌های دولتی توجه نداریم این است که در معرض آن نیستیم و دولت توسط کنترل نرخ بهره از شدت آن می‌کاهد.

نظرها

سر‌خط آخرین خبرها

خبرهای بیشتر
قیمت کنسول هفته اول بهمن ۱۴۰۰
لیست قیمت کنسول هفته اول بهمن ۱۴۰۰ پلی استیشن و ایکس باکس

خوشبختانه شرایط بازار کنسول‌ها بهبود پیدا کرده است. در چند روز گذشته شاهد...

تمدید مهلت اتصال کارتخوان‌ها
تمدید مهلت اتصال کارتخوان‌ها به پرونده‌های مالیاتی

مهلت اتصال دستگاه‌های کارتخوان به پرونده‌های مالیاتی که تا پایان دی بود، تا...

بازی پرسپولیس و فولاد امروز (۲ بهمن)
پخش زنده بازی پرسپولیس و فولاد امروز (۲ بهمن)

بعدازظهر امروز شنبه ۲ بهمن ۱۴۰۰ پخش زنده بازی پرسپولیس و فولاد خوزستان از...

تورم دی ماه ۴۲.۴ درصد شد
تورم دی ماه ۴۲.۴ درصد شد

با وجود کاهش تورم سالانه در دی‌ماه، دو شاخص نقطه به نقطه و ماهانه روند...

تغییر در کارت خودروها
تغییر در کارت خودروها؛ بارکد به جای چیپ جایگزین می‌شود

رییس پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا از تغییر در کارت‌ خودروها خبر داد.

مشخصات و قیمت احتمالی رد مجیک 7
بررسی مشخصات و قیمت احتمالی رد مجیک 7

اطلاعات ضد و نقیضی درباره مشخصات و قیمت احتمالی گوشی رد مجیک 7 وجود دارد، ولی...

گیاهان با یکدیگر حرف می‌زنند
گیاهان با یکدیگر حرف می‌زنند

محققان به تازگی توانسته‌اند صدای گیاهان را به کمک میکروفون اولتراسونیک ضبط...

تولد فرزندان در تاریخ 1/1/01
مادران باردار در پی تولد فرزندان در تاریخ 01/01/01

با نزدیک شدن به تاریخ 1/1/01 (اول فروردین 1401)، تب تاریخ تولد رُند و لاکچری دوباره...

تمام بخش‌های آینه‌های تلسکوپ جیمز وب مستقر شدند
تمام بخش‌های آینه‌های تلسکوپ جیمز وب مستقر شدند

تلسکوپ جیمز وب، رصدخانه بزرگ ناسا در فضا، یکی دیگر از ماموریت‌های خود را با...

پیوند کلیه خوک روی انسان
نخستین عمل موفقیت‌آمیز پیوند کلیه خوک روی انسان

جراحان دانشگاه آلاباما در بیرمنگام آمریکا گزارش دادند که روز پنجشنبه برای...