کد خبر:1218313
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

با مشهورترین پل ها در جهان آشنا شوید

مشهورترین پل ها در جهان

رسانه کلیک - در این مطلب به معرفی ۱۱ مورد از مشهورترین پل ها در جهان می پردازیم که هر یک در نوع خود بی نظیر و خارق العاده هستند.

وظیفه اصلی تمام پل ها، متصل کردن یک نقطه به نقطه ای دیگر است. تنها ویژگی که پل ها را از یکدیگر متمایز می سازد، خلاقیت و ظرافت در طراحی آن‌هاست. به همین منظور قصد داریم تا در ادامه شما را با چند مورد از مشهورترین پل ها در سراسر جهان آشنا کنیم.

۱۱. پل چپل، لوتسرن، سوئیس

پل چپل یا پل کلیسا یک بنای چوبی و سرپوشیده است که به لطف مجاورت با کلیسای سنت پیتر به این نام خوانده می شود. تاریخ احداث این پل به اواسط قرن چهاردهم باز می گردد. چپل به صورت مورب در عرض رودخانه رئوس ساخته شده و به عنوان یکی از مشهورترین پل ها در جهان شناخته می شود.

دیواره های داخلی پل چپل پوشیده شده از منبت کاری ها و نقاشی هایی است که از قرن هفدهم باقی مانده اند. البته اغلب این نقاشی ها با مرور زمان و طی آتشسوزی سال ۱۹۹۳ تقریبا از بین رفته اند. با این حال چپل هنوز هم یکی از قدیمی ترین پل های چوبی در اروپا و همچنین یکی از دیدنی ترین جاذبه های گردشگری سوئیس به شمار می رود.

۱۰. پل شنگ یانگ، گوانگ شی، چین

پل شنگ یانگ یکی از مجموعه پل های باد و باران در منطقه خودمختار گوانگ شی است که قدمت آن حدودا به ۱۰۳ سال پیش باز می گردد. گفته می شود این پل توسط اهالی سانجیانگ دونگ و به منظور عبور از رودخانه لینشی ساخته شده است.

بالای پل یک سقف بسیار محکم وجود دارد که از افراد در برابر بارندگی و تابش مستقیم نور خورشید محافظت می کند. روی خود پل نیز نیمکت هایی تعبیه شده که می توان روی آن ها نشست و ساعاتی را به مشاهده مناظر اطراف اختصاص داد. جالب اینجاست که برای ساخت پل شنگ یانگ از هیچ میخ و پرچی استفاده نشده است.

۹. پل بندرگاه سیدنی، سیدنی، استرالیا

پل بندرگاه سیدنی بزرگترین پل فولادی و کمانی شکل در دنیاست که اهالی شهر به آن پل کت هنگر یا جارختی نیز می گویند. این پل که توسط جک لانگ در نوزدهم مارس سال ۱۹۳۲ افتتاح شده، منطقه مرکز تجاری سیدنی (CBD) را به ساحل شمالی متصل می سازد.

ناحیه تحت پوشش این پل، حدودا برابر با ۶۰ زمین ورزشی است. برای رسیدن به بالای پل نیز باید حدود ۲۰۰ پله را طی کرد. برای ساخت این بنا از لولاهای بسیار بزرگی استفاده شده تا مقاومت پل در برابر انبساط ناشی از گرما تضمین شود. پل بندرگاه که امروزه به یکی از نمادهای سیدنی و حتی استرالیا تبدیل شده، یکی از مشهورترین پل ها در جهان است.

۸. استاری موست، موستار، بوسنی و هرزگووین

پل استاری موست یکی دیگر از مشهورترین پل ها در کشور بوسنی و هرزگوین است. این پل روی رودخانه نروتا قرار گرفته و توسط سنان، یکی از بزرگترین معماران آن زمان طراحی شده است. این سازه در دهه ۹۰ میلادی عموما از بین رفت اما بعدها به دستور سازمان یونسکو مجددا بازسازی شد.

افرادی که در منطقه موستار زندگی می کنند اغلب دارای فرهنگ، مذهب و آداب و رسوم مختلفی هستند. در همین راستا این پل همواره یادآور صلح و همبستگی در میان اقوام مختلف بوده است. هنگام بازدید از استاری موست به راحتی می توان چشمه هایی از معماری عثمانی، اروپایی و مدیترانه ای را مشاهده کرد.

۷. پل کمربندی بزرگ، جزایر دانمارک

پل کمربندی دانمارک دو جزیره شیلند و فانن را به یکدیگر متصل می کند. این پل را می توان به ۳ بخش تقسیم کرد: پل معلق یا پل شرقی که از نظر طول دهانه، جایگاه سوم را در جهان دارد، یک ریل راه آهن که بین شیلند و جزیره کوچک اسپروگو (واقع در وسط پل) کشیده شده و یک پل جعبه ای که دارای جاده و خط آهن است و از اسپروگو تا جزیره فانن امتداد می یابد.

طراحی پل کمربندی دانمارک بر عهده شرکت مهندسی COWI and Ramboll بود و مقدمات ساخت آن تقریبا در سال ۱۹۸۶ آغاز شد. البته در آن زمان هنوز امکان دوچرخه سواری روی پل وجود نداشت. ساخت این پل تا به امروز نیز بزرگترین پروژه عمرانی در کشور دانمارک به حساب می آید.

۶. پل بروکلین، نیویورک، آمریکا

پل کابلی بروکلین یکی از قدیمی ترین پل های نیویورک و همچنین یکی از مشهورترین پل ها در سراسر جهان است. این پل معلق که در شرق رودخانه قرار گرفته، دو منطقه بروکلین و منهتن را به یکدیگر متصل می کند. پل بروکلین در سال ۱۸۸۳ افتتاح شد و در آن زمان بیشتر به عنوان پل نیویورک و بروکلین شناخته می شد. این پل سال هاست که به عنوان یکی از برجسته ترین سازه های عمرانی، ملی و تاریخی شهر نیویورک شناخته می شود.

۵. سی و سه پل، اصفهان، ایران

سی و سه پل اصفهان با بیش از ۲۹۷ متر طول، طولانی ترین پلی است که روی زاینده رود ساخته شده است. فرمان ساخت این پل توسط پنجمین پادشاه صفوی، شاه عباس یکم صادر شد. وی وظیفه نظارت بر این پل را به معروف ترین سپه سالار خود، الله وردی خان واگذار کرد. در کناره های پل دیوارهای بلندی تعبیه شده تا از وزش باد به درون محوطه جلوگیری شود. مسیرهای پیاده روی مشخصی نیز برای عابرین در نظر گرفته شده است. این بنا متشکل از سی و چهار پایه مستحکم است که ضخامت هر یک از آن ها به ۳٫۴۹ متر می رسد.

۴. پل آکاشی کای کیو، ژاپن

پل آکاشی کای کیو یکی دیگر از مشهورترین پل ها در ژاپن است که شهر کوبه را به منطقه ساحلی ایوایا متصل می کند. این پل نتیجه تلاش های شبانه روزی ۲ میلیون کارگر است. ساخت آکاشی کای کیو حدودا ۱۰ سال به طول انجامید و برای ساخت آن از ۱۸۱ هزار تن فولاد و ۱٫۴ میلیون متر مکعب بتن استفاده شد. گفته می شود طول کابل های فولادی پل، به تنهایی ۷ برابر قطر کره زمین است. این پل طولانی ترین پل معلق در جهان بوده که نمایی با شکوه از معماری ژاپن را نیز به نمایش می گذارد.

۳. تاور بریج، لندن، انگلستان

همزمان با ازدحام جمعیت در کلانشهر لندن، مقامات به فکر احداث یک پل جدید در رودخانه تیمز افتادند تا بلکه بتوانند حجم ترافیک موجود در سطح شهر را کاهش دهند. انتخاب طرحی مناسب برای پل تاور بریج حدودا ۸ سال طول کشید تا اینکه سرانجام طراحی هوراس جونز و جان وولف بری، مورد قبول اعضای هیات مدیره قرار گرفت.

حدود ۵ پیمانکار و ۵۰۰ کارگر برای ساخت تاور بریج به کار گماشته شدند. پروژه ساخت این پل ۲۶۵ متری بالاخره در سال ۱۸۹۴ به پایان رسید؛ هر چند ظاهر گوتیکی آن در ابتدا چندان مورد پسند شهروندان قرار نگرفت. این بنا اکنون به یکی از اصلی ترین نماد های شهر لندن تبدیل شده است.

۲. پل گلدن گیت، سانفرانسیسکو، آمریکا

پل معلق گلدن گیت یکی دیگر از مشهورترین پل ها در جهان است که خلیج سانفرانسیسکو را به ایالت کالیفرنیا متصل می سازد. این پل ۴٫۸ کیلومتری در واقع یکی از نمادهای برجسته کالیفرنیا، سانفرانسیسکو و کشور آمریکا محسوب می شود. انجمن مهندسی عمران آمریکا از پل گلدن گیت به عنوان یکی از عجایب دنیای مدرن یاد کرده است. این بنا بین سال های ۱۹۳۴ تا ۱۹۶۴ میلادی به عنوان طولانی ترین پل معلق جهان شناخته می شد.

۱. پل میلو، میلو، فرانسه

به نظر می رسد که کشور فرانسه با ساخت پل میلو، بار دیگر هنر معماری خود را به جهانیان ثابت کرده است. ظرافت و زیبایی پل میلو در نوع خود واقعا بی نظیر است. این سازه که توسط ژاک شیراک، رئیس جهور وقت فرانسه در سال ۲۰۰۴ افتتاح شده، در قسمت جنوبی فرانسه قرار گرفته و از رودخانه تارن می گذرد.

پل میلو با ارتفاع بالغ بر ۳۰۰ متر، عنوان بلندترین پل جاده ای جهان را به خود اختصاص داده است. جالب آنکه ارتفاع دکل مرکزی این پل حتی از برج ایفل نیز بیشتر است. در ضمن برای ساخت این بنا نیز از تکنیک ها و روش های نوین الهام گرفته شده است؛ روش هایی که تاکنون در هیچ نقطه ای از دنیا به‌کار گرفته نشده اند.

نظرها

سر‌خط آخرین خبرها

خبرهای بیشتر
کارت بانکی چطور جایگزین کارت سوخت می شود؟

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی گفت: در حال اجرای فرآیند...

درآمد مایکروسافت با هوش مصنوعی تا ۲۰۲۷ حدود ۱۰۰ میلیارد دلار افزایش پیدا می‌کند

«کرک ماترن» تحلیلگر Evercore ISI در یادداشت تحقیقاتی پیش‌بینی می‌کند که درآمد...

تاثیر سلول درمانی بر بیماری های کبدی

گروهی از پژوهشگران درمان‌های مبتنی بر سلول‌های بنیادی را برای درمان...

شکل مغز می‌تواند روی رفتار و افکار ما اثر شگفت‌آوری داشته باشد

دانشمندان در مطالعه‌ای دریافته‌اند که شکل مغز ما بسیار بیشتر از آنچه که...

تلسکوپ جیمز وب سیارک ناشناخته ای کشف کرد

ستاره فومالهوت Fomalhaut برای عکس های نمای نزدیکش خود را آماده می کند!حلقه هایی از...

بیانیه استارتاپ‌های بیمه‌ای: اقدامات اخیر بیمه مرکزی نشان از اعمال سلایق شخصی دارد

استارتاپ‌های بیمه‌ای امیدوارند روند تعاملی با کارگزاران آنلاین ادامه پیدا...

سود ۱۰۰ میلیون سپرده چقدر است؟ نحوه محاسبه سود بانکی

محاسبه سود بانکی سپرده‌ها، اولین قدم برای سپرده‌گذاری محسوب می‌شود. به...

گوشی‌های اقتصادی جدید نوکیا معرفی شدند

اچ ام دی گلوبال به تازگی چند سری جدید از گوشی های هوشمند مقرون را معرفی کرده...

مایکروسافت، مرگ کورتانا را تأیید کرد

مایکروسافت پیش‌تر حذف کورتانا از ویندوز را تکذیب کرده بود اما مدتی پس از...

این اولین لپ تاپ دنیا با پردازنده نسل ۱۴ اینتل است

 جدیدترین لپ تاپ MSI که در نمایشگاه کامپیوتکس رؤیت شد، به پردازنده‌ی نسل ۱۴...