کد خبر:1291594
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

با مفهوم مهندسی اجتماعی آشنا شوید

مهندسی اجتماعی

رسانه کلیک - یکی از مهم‌ترین مفاهیم در حوزه امنیت اطلاعات، مفهوم مهندسی اجتماعی است. این مفهوم بسیار گسترده است و باید از جوانب مختلفی بررسی شود.

مهندسی اجتماعی چیست؟

اگر از دیدگاه امنیت اطلاعات بخواهیم مفهوم مهندسی اجتماعی را بررسی و تعریف کنیم در واقع مهندسی اجتماعی عبارت است از نحوه رفتار با مردم به نحوی که بتوانیم به راحتی اطلاعات حساس را از آن‌ها به سرقت ببریم و یا به نحوی با افراد برخورد کنیم که بدون هیچ مانعی اطلاعاتی را که ما لازم داریم و معمولاً اطلاعات خصوصی هستند در اختیار ما قرار دهند.

در واقع مهندسی اجتماعی از ذات بشر و نقاط ضعف آن برای دسترسی به اطلاعات مهم و خصوصی افراد استفاده می‌کند. در مهندسی اجتماعی بر خلاف سایر روش‌های نفوذ به هیچ عنوان از تکنیک‌های شکستن دیواره‌های امنیتی سیستم‌ها برای نفوذ به داخل آن‌ها استفاده نمی‌کند. همه ما می‌دانیم که هکرها برای نفوذ به کامپیوترها از نرم‌افزارها و یا کدهای خاصی استفاده می‌کنند که از طریق آن‌ها یا رمز عبور کاربر را به سرقت می‌برند و یا از باگ‌های نرم‌افزاری برای نفوذ به سیستم کاربر استفاده می‌کنند. اما مهندسی اجتماعی بیشتر از جنبه روانی وارد عمل می‌شود و قربانی را وادار به کاری می‌کند که فرد حمله کننده می‌خواهد.

نکته مهم و قابل توجه این است که قدمت مهندسی اجتماعی بسیار بیشتر از قمت اینترنت است. در واقع یکی از روش‌های بازاریابی و فروش محصول بر پایه همین مهندسی اجتماعی بنا شده است. البته با گسترش اینترنت و خریدهای آنلاین یا اینترنتی، استفاده از مهندسی اجتماعی در بازاریابی افزایش یافته است.

در مهندسی اجتماعی حتی اگر افراد از قوی‌ترین رمزهای عبور و نرم‌افزارهای امنیتی استفاده کنند اما باز هم امکان دسترسی به اطلاعات خصوصی و محرمانه آن‌ها وجود دارد.

آیتم‌های کلیدی در مهندسی اجتماعی

اغلب مردم در شناختن کلاه‌برداری‌های آشکار مهارت خاصی دارند و به راحتی می‌توانند آن را تشخیص دهند. به همین دلیل کلاه‌برداران باید دائماً به فکر استفاده از راه‌های جدید برای کلاه‌برداری باشند. در نتیجه در طول زمان مفاهیم مرتبط با مهندسی اجتماعی به روز می‌شوند. اما ترفندهای مهندسی اجتماعی اکثر بر پایه 4 آیتم کلی استوار هستند که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

تکنیک ایجاد ترس: بسیاری از کلاه‌بردارانی که از مهندسی اجتماعی و روش‌های استفاده می‌کنند قربانی خود را از وقوع یک اتفاق بد می‌ترسانند. یعنی به او این ذهنیت را القا می‌کنند که در صورت انجام ندادن کاری مطابق با آنچه آن‌ها می‌گویند به احتمال زیادی با عواقب بدی مواجه خواهد شد. مثلاً ممکن است افراد کلاه‌بردار خود را به عنوان مأمور نیروی انتظامی جا بزنند و به قربانی بگویند در صورت انجام ندادن خواسته آن‌ها دستگیر خواهد شد.

ایجاد احساس فوریت: بسیاری از کلاه بردان به شما اجازه فکر کردن در خصوص کاری را نمی‌دهند. در واقع به نوعی با عجله کردن شما را گیج می‌کنند و قدرت فکر کردن را از شما سلب می‌کنند.

معرفی خود به عنوان یک شرکت قانونی: مهاجمان برای اینکه فرد قربانی را متقاعد کنند خود را به عنوان شرکت یا موسسه قانونی معرفی می‌کنند و در بسیاری از موارد از الگوهای معتبر آدرس ایمیل یا لوگو که بیشتر در آدرس‌ها و لوگوهای سازمان‌های معتبر قرار دارد استفاده می‌کنند.

استفاده از عبارات و جملات مبهم: در بسیاری از موارد دیده شده است که به منظور گیج کردن مخاطب کلاه‌برداران از عبارت‌ها و واژه‌های مبهمی استفاده می‌کنند که در نگاه اول پیچیده و تخصصی هستند ولی در اصل هیچ معنا و مفهوم خاصی ندارند.

نظرها

سر‌خط آخرین خبرها

خبرهای بیشتر
اینتل وارد بازار ماینرهای بیت کوین می شود
اینتل وارد بازار ماینرهای بیت کوین می شود

بر اساس اعلام شرکت GRIID، اینتل در حال کار روی یک تراشه مخصوص ماینینگ بیت کوین...

به‌روزرسانی اجباری اپل
به‌روزرسانی اجباری؛ اپل دیگر به‌روزرسانی‌های امنیتی را برای کاربران iOS 14 ارائه نمی‌کند

غول فناوری کالیفرنیایی، اپل اخیرا اعلام کرد تلفن‌های آیفون و تبلت‌های آیپد...

حل مشکل لود نشدن تصاویر در اینستاگرام
حل مشکل لود نشدن تصاویر در اینستاگرام

دلایل متعددی برای لود نشدن تصاویر در اینستاگرام وجود دارد. اما خوشبختانه به...

با خرید سربازی مشمولین داخل کشور مخالفت شد
با خرید سربازی مشمولین داخل کشور مخالفت شد

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۱ ضمن تشریح مذاکرات کمیسیون متبوع خود...

بحران افزایش قیمت مواد غذایی
بحران افزایش قیمت مواد غذایی در سطح جهان ادامه دارد

بحران افزایش قیمت مواد غذایی یک معضل جهانی است که عوامل متعددی از جمله پاندمی...

عرضه رایگان چهارصد میلیون ماسک N95
عرضه رایگان چهارصد میلیون ماسک N95 در داروخانه‌های آمریکا

در پی اعلامیه جدید سازمان CDC مبنی بر عدم اثربخشی کافی ماسک‌های پارچه‌ای،...

اضافه کردن فونت بولد و ایتالیک به بیو پروفایل و پست های اینستاگرام
اضافه کردن فونت بولد و ایتالیک به بیو پروفایل و پست های اینستاگرام

با اضافه کردن فونت بولد و ایتالیک به بیو و پست های اینستاگرام می‌توانید...

جمعه خونین ارزهای دیجیتال
جمعه خونین ارزهای دیجیتال | ریزش شدید بیت کوین به زیر 36 هزار دلار

بیت کوین در روز جمعه (1 بهمن 1400) چندین سطح حمایت اصلی را از دست داد و شاهد...

سینما برای بانوان رایگان
لغو رایگان بودن سینما برای بانوان به مناسبت روز زن

طرح بلیت رایگان سینماهای کشور برای بانوان به مناسبت روز زن در سوم بهمن ماه ،...

مخالفت با افزایش سن بازنشستگی
مخالفت کمیسیون تلفیق با افزایش سن بازنشستگی

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۱، از اصلاح لایحه دولت درباره سن بازنشستگی...