کد خبر:1072844
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

۳ عادت غلط کاربران که به گوشی آسیب جدی وارد می کند

گوشی های هوشمند برای بسیاری از افراد به یک وسیله ضروری برای بقا تبدیل شده اند! به همین دلیل است که نگهداری از آن ها اهمیت زیادی دارد. اما برخی از این عادات نگهداری ممکن است به گوشی آسیب برسانند.

به گزارش کلیک، اکثر ما اهمیت زیادی به گوشی های تلفن همراه خود می دهیم و به شدت مراقب آن ها هستیم تا مطمئن باشیم که در بهترین وضعیت ممکن قرار دارند. برای مثال، جهت مراقبت از اطلاعات شخصی از روش های تایید شناسایی مثل پین کد، رمز عبور یا حتی اسکن اثر انگشت استفاده می کنیم تا اطلاعات را در اختیار افراد دیگر قرار ندهیم.

یا مراقب هستیم که ظرفیت داخلی گوشی را پر نکنیم تا عملکرد آن کند نشود؛ برای مثال از گوگل فوتوز (Google Photos) استفاده می کنیم که با تنها یک کلیک و بردن عکس ها به فضای ابری، فضای خالی را دوباره به گوشی ما بر می گرداند. این روش ها همگی به خوبی شناخته شده هستند اما هنوز هم ترفندهای زیادی هستند که بهتر است برای مراقبت بهتر از گوشی های هوشمندتان یاد بگیرید.

بیشتر ما بعضی از کارها را به عنوان ترفندهای مراقبت از گوشی هوشمند می شناسیم و انجام می دهیم، اما باید بدانیم که در واقع با انجام این کارها، به گوشی هایمان آسیب می زنیم! متاسفانه این اشتباهات رایج، اغلب همان کارهایی هستند که توسط افرادی انجام می شوند که زیاد با فناوری سروکار دارند. در ادامه سه اشتباه رایج در نگهداری از تلفن همراه هوشمند را می خوانیم که بهتر است مراقب باشید تا انجامشان ندهید:

۱-  بستن برنامه های پس زمینه (background apps) بیش تر از این که به گوشی شما کمک کند، به آن آسیب می زند!

nb-dp4apps-background

این ادعا توسط دو تولید کننده بزرگ سیستم عامل دنیا، یعنی اپل و گوگل، هم تایید شده است! هر دوی این سیستم های عامل موبایل طوری طراحی شده اند که به طور خودکار و بی نیاز از دستور کاربر یا شخص ثالث، حافظه را مدیریت کنند.

شما در هر لحظه، در حال استفاده از یک برنامه در حال اجرا هستید (یا حداکثر دو برنامه اگر گوشی تحت اندرویدی داشته باشید که بتواند امکان استفاده از چندین پنجره یا همان multi-windows را به شما بدهد). درست است که سایر برنامه های باز در پس زمینه، از رم گوشی شما استفاده می کنند، اما خود سیستم عامل قادر است تصمیم بگیرد که برخی از اپلیکیشن ها را معلق و متوقف نگه دارد. همین کار است که باعث می شود بعضی اوقات که دوباره مرورگر خود را باز می کنید، صفحه از نو بارگزاری شود؛ که یعنی این اپلیکیشن توسط سیستم عامل معلق نگه داشته شده بود. در حالی که برخی مواقع صفحه به سرعت باز می شود؛ که یعنی هنوز در حافظه گوشی به صورت در حال اجرا نگهداری شده بوده است.

حتی برخی از چاشنی های اندروید، مانند Oxygen OS یا MIUI توانایی مدیریت قدرتمند حافظه را دارند تا بهترین طول عمر باتری را برای شما ایجاد کنند.

واقعیت این است که خود سیستم عامل به اندازه کافی برای حفاظت از گوشی شما در برابر برنامه های باز تلاش می کند و دیگر نیازی به این نیست که شما شخصا برنامه های پس زمینه را ببندید یا از اپلیکیشن های پاک کننده حافظه استفاده کنید تا عملکرد گوشی هوشمندتان سریع تر شود.

شاید بستن یک برنامه کمک کند که گوشی شما سریع تر کار کند یا فشار از روی باتری شما برداشته شود، اما این اصلا به این معنا نیست که شما تعداد زیادی اپلیکیشن باز روی رم خود داشته اید، بلکه اگر گوشی شما کند شده است، به احتمال زیاد به خاطر یک اپلیکیشن خاص است که به درستی عمل نمی کند.

با این همه، حتی لازم نیست که به گفته های اپل و گوگل اکتفا کنید و می توانید این کار را انجام دهید: برای یکی دو روز بدون این که اپلیکیشن های پس زمینه را ببندید، از گوشی هوشمندتان استفاده کنید و ببینید که گوشی تان بدتر کار می کند یا نه. اگر دیدید که واقعا گوشی شما عملکرد ضعیف تری دارد، به دنبال برنامه هایی بگردید که به تازگی دانلود و نصب کرده اید و همه آن ها را یکی یکی پاک کنید تا زمانی که برنامه مشکل دار را پیدا کنید.

۲-  خالی کردن باتری از ۱۰۰ تا ۰ به هیچ وجه ایده خوبی نیست!

o-phone-low-battery-facebook

اغلب ما عادت داریم که در تمام طول شب گوشی را در شارژ نگه داریم. از سوی دیگر، کسانی هم هستند که گوشی را شارژ نمی کنند تا وقتی که آخرین پیغام های کم بودن باتری و خاموش شدن گوشی را ببینند. به احتمال زیاد تا به حال شنیده اید که این رفتارها به شدت به باتری شما آسیب می رسانند. بیشتر باتری های لیتیوم - یونی طول عمری بین ۵۰۰ تا ۱۵۰۰ چرخه دارند تا بهترین ظرفیت نگهداری شارژ را ارائه دهند. یک چرخه عبارت است از یک شارژ کامل از ۰ تا ۱۰۰ درصد. بعد از گذراندن این تعداد چرخه شارژ، باتری کم کم ضعیف می شود.

خب این چه معنایی دارد؟

شما می توانید به سادگی عملکرد و طول عمر باتری را افزایش دهید و تنها کافی است خودتان را عادت دهید که شارژ باتری را زیاد پر و زیاد خالی نکنید. فقط کافی است به این فکر کنید که اگر باتری شما دارای چرخه ۵۰۰ بار شارژ باشد، در صورتی که آن را روزی دو بار شارژ کنید (کاری که اغلب ما انجام می دهیم)، باتری گوشی شما در کمتر از یک سال به شدت آسیب می بیند.

تاثیر این بیش از حد پر یا خالی نگه داشتن باتری بر روی عملکرد آن، بسیار بیشتر از تاثیر عوامل مخرب دیگر مانند گرما، اپلیکیشن های خالی کننده باتری یا به روز رسانی های مشکل دار سیستم عامل است.

پس بهتر است به جای بهانه گرفتن از اپلیکیشن های باز، مراقب باشید تا باتری را خیلی پر و خیلی خالی نگه ندارید.

۳-  هیچ نیازی به نصب یک آنتی ویروس بر روی گوشی هوشمند نیست!

antivirus-themed-concepts-blue-background-44863393

اکثر ما با استفاده از ویندوز بزرگ شده ایم که برای نگهداری بهتر از آن همیشه می دانستیم که باید یک آنتی ویروس داشته باشیم. متاسفانه همین تفکر باعث شده است تا بسیاری از کاربران اندروید هم اقدام به نصب آنتی ویروس بر روی گوشی های اندروید خود کنند و حتی بعضی از آن ها داشتن آنتی ویروس روی اندروید را ضروری می دانند.

اپل در سال گذشته اقدام کرد به حذف برنامه های آنتی ویروس از روی اپ استور، و اگر همین الان اپ استور آیفون تان را نگاه کنید، هیچ برنامه ای با عنوان "آنتی ویروس" پیدا نخواهید کرد، مگر آن دسته از برنامه هایی که وابسته به مسائل امنیتی هستند یا به ندرت برنامه های دیگر که واقعا خیلی از ویژگی های "آنتی ویروس" را ندارند!

اما اگر در گوگل پلی کلمه آنتی ویروس را سرچ کنید، تعداد بسیار زیادی از آنتی ویروس ها را با برندهای معتبر و شناخته شده مانند AVG، Kaspersky،  Avast و نورتون خواهید دید که از روزهای دور ویندوز همراه کاربران بوده اند. با این حال، رییس امنیت پلتفرم گوگل می گوید که اندروید به اندازه iOS امنیت دارد. حتی در گذشته گفته بود که فکر نمی کند که مردم هیچ نیازی به داشتن آنتی ویروس بر روی گوشی هوشمند خود داشته باشند.

برای نصب هر چیزی بر روی گوشی اندرویدتان، تنها دو راه وجود دارد: گرفتن برنامه از گوگل پلی یا دانلود و اجرای یک فایل APK بر روی گوشی. شما تنها با بررسی ویژگی های برنامه و نظرات کاربران و اعتبار توسعه دهندگان برنامه قبل از نصب آن، می توانید مثل یک آنتی ویروس خوب مراقب گوشی هوشمندتان باشید!

امکان نصب برنامه از روی منابع ناشناخته (مثل فایل های APK)، به عنوان پیش فرض بر روی گوشی های تحت اندروید بسته شده است. به همین دلیل هیچ برنامه مخربی نمی تواند خود به خود و بدون اجازه شما به گوشی هوشمندتان راه یافته و نصب شود.

برای بسیاری از کاربران همین اندازه از محافظت امنیتی، کاملا کافی است. شما تنها در صورتی در خطر خواهید بود که برنامه ای را از منابع ناشناس دریافت و نصب کنید یا گوشی هوشمندتان را برای دستیابی به امکانات بیشتر روت کنید. روت کردن گوشی کاری نیست که کاربران عادی تلفن همراه انجام بدهند.

به این ترتیب اگر این دو مورد را رعایت کنید، دیگر هیچ نیازی به داشتن آنتی ویروسی که به شما بگوید چه کاری درست و چه کاری غلط است، ندارید.

در پایان امیدواریم که این ترفندها به شما کمک کنند تا در زمان استفاده از بیشترین قدرت تلفن همراهتان، دچار مشکل نشوید.

نظرها

44 نظر

 1. ناشناس

  چه برنامه هایی به گوشی a20 اسیب میرساند

  رای موافق 0
  رای مخالف 0
 2. سلام .تم آیفون برای گوشی ضرر داره؟؟ مثلاً من کیبورد نصب کرده بودم گوشیم وقتی خاموش میشد کیبورد نمیومد بالا به گوشیم آسیب رسانده بود تم هم باعث قفل شدن گوشی میشه؟؟ لطفاً جواب کامل بدین.ممنون.

  رای موافق 0
  رای مخالف 0
 3. سلام میشه بگید حذف و نصب کردن زیاد برنامه با گوشی و هاردش اسیب میزنه یا نع؟؟؟؟؟؟؟؟

  رای موافق 3
  رای مخالف 0
 4. سلام من یک برنامه رو خیلی حذف نصب میکنم ینی روزی سه چهار بار ایا به گوشیم و هاردش اسیب میزنه ؟؟؟؟

  رای موافق 2
  رای مخالف 0
 5. من چند باز خیلی زیادی یه برنامه رو حذف و نصب کردن شاید روزی سه چهار بار ممکنه به هاردش گوشیم اسیب بزنه ؟

  رای موافق 3
  رای مخالف 0
 6. اگه یک برنامه رو برای چندین بار حذف و نصب کنیم آیا به هارد گوشی آسیب میزند ؟

  رای موافق 4
  رای مخالف 1
  1. ناشناس

   خیر

   رای موافق 0
   رای مخالف 0
  2. علیرضا

   سلام اکثر برنامه ها هستن ک میگن ممکن است به گوی اسیب برساند همون برنامه خیلی لازمممون هست ولی میمونیم نصب کنیم یا نه باید چیکار کنیم!?

   رای موافق 3
   رای مخالف 0
 7. سلام میخواستم بدونم که برنامه ی شاد به گوشی آسیب میزنه

  رای موافق 0
  رای مخالف 7
  1. ناشناس

   خیر

   رای موافق 0
   رای مخالف 0
  2. ناشناس

   به نظر من گوشی خیلی اسیب های به ما وارد می کند

   رای موافق 0
   رای مخالف 5
 8. امیر خانی

  سلام‌با تشکر از شما ی سوالی فکرم‌ و درگیر کرد ایا تم برای باطری یا‌گوشی اثر منفی داره؟

  رای موافق 4
  رای مخالف 2
  1. تعمیرکار مبایل

   خیر ولی نصب لانچر مصرف باتری را بالا می برد

   رای موافق 0
   رای مخالف 0
  2. ناشناس

   ببخشید اگر چراغ قوه بمدت طولانی روشن بماند آسیب وارد میشود به باتری گوشی؟

   رای موافق 2
   رای مخالف 0
 9. مرتضی محققی

  من یه بازی میخواستم دانلود کنم که نسخه مود هم بود.دانلود نکردم ولی خب… رفتم توی سایتش میترسم گوشیم خراب شه.یکی بهم بگه الان خب اصلا من نمیدونم.

  رای موافق 6
  رای مخالف 2
  1. ۵۰ درصد بازی های گوگل کروم ونت ویروسی است ولی اگه می خای دنلود کنی ازفارسروید دان کن

   رای موافق 1
   رای مخالف 0
   1. ناشناس

    اهنگ از کجا دانلود کنیم ضررش کمتر باشه .
    تو تلگرام اگر فایل دانلود کنیم ویروس منتقل میشه؟؟

    رای موافق 2
    رای مخالف 0
  2. نگران نباش
   رفتن به سایتش مشکلی نداره چون روزی هزاران نفر وارد سایتش میشن و اگر قرار باشه برای هر کاربر این شک به وجود بیاد همه اعتراض میکنن و طبق اعتراضات سایت فیلتر میشه .
   خب حالا واسه دانلود بازی
   چون که بازی از طریق شخص دیگه هک شده امکان آسیب به گوشیت کمه
   اما بهتره از بازی یا اپلیکیشن های اورجینال یا مود نشده استفاده کنی

   رای موافق 3
   رای مخالف 0
 10. میشه بهم بگین اگه بخوام تم.گوشیم ایفون کنم گوشیم خراب میشه

  رای موافق 5
  رای مخالف 2
  1. نه تسویر زمینه های گوشی خودتو بزارتا گوشیت خراب نشه

   رای موافق 1
   رای مخالف 1
  2. امیر خانی

   سلام با تشکر از جواب هاتو میخاسم بدونم تم برای باطری یا گوشی اثر منفی داره؟

   رای موافق 0
   رای مخالف 0

سر‌خط آخرین خبرها

خبرهای بیشتر
دوربین جدید سونی ZV-E1 معرفی شد

دوربین سونی ZV-E1 به‌طور خاص برای ثبت ولاگ ساخته شده است و از یک سنسور فول‌فریم...

لامبورگینی رولتو 2024 معرفی شد

اونتادور برای حدود یک دهه پرچمدار محصولات گاو خشمگین ایتالیایی بود و اکنون...

تماس ماهواره ای آیفون ۱۴ به ۶ کشور جدید آمد؛ ایران هم جزو لیست است؟

اپل از ارائه قابلیت تماس ماهواره ای اضطراری آیفون 14 برای 6 کشور دیگر نیز خبر...

مایکروسافت به بینگ چت تبلیغات اضافه می‌کند

مایکروسافت تأیید کرد که در حال افزودن تبلیغات به تجربه چت با نسخه جدید بینگ...

روش جدید دارورسانی به جای تزریق

آیا خوب نیست اگر بتوان دارو را بدون استفاده از سوزن دردناک تزریق کرده و آن...

نامه سرگشاده ماسک و 1000 فعال حوزه فناوری: به‌خاطر بشریت توسعه هوش مصنوعی را 6 ماه متوقف کنید

جمعی از فعالان حوزه فناوری در نامه سرگشاده‌ای از آزمایشگاه‌های هوش مصنوعی...

حالت مطالعه به نسخه دسکتاپ مرورگر گوگل کروم می‌آید

به‌روزرسانی جدید مرورگر گوگل شامل حالت مطالعه می‌شود که برای افزایش تمرکز و...

سرعت اینترنت موبایل و ثابت در ایران کاهش یافت

طبق جدیدترین گزارش Speedtest، رتبه اینترنت ثابت و موبایل در فهرست اسپیدتست...

برای نخستین بار در جهان کامپیوتر کوانتومی IBM به یک کلینیک پزشکی اختصاص داده شد

 شرکت آی‌بی‌ام از اولین رایانه کوانتومی جهان که به تحقیقات مراقبت‌های...

قابلیت چت صوتی گروهی به زودی به واتس‌اپ اضافه خواهد شد

واتس‌اپ به شکل منسجم و متمرکز در حال بهبود است. هر چند خیلی از قابلیت‌های...