کد خبر:1045342
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

با این ۳۲ کلید میانبر، سرعت کار خود با مرورگر ها را چند برابر کنید

مرور سریع تر وب سایت ها نه تنها هدفی کاملا دست یافتنی است بلکه به تغییرات شدید هم هیچ نیازی ندارد. با رعایت چند نکته ساده و اضافه کردن آن ها به عادات روزانه خود می توانید سرعت مرور خود را در اینترنت افزایش دهید.

کلیک - یکی از این راه ها استفاده بیشتر از کلید های میانبر است. در اینجا قصد داریم تعدادی از این میانبر ها را که در مرورگر های مختلف کاربرد دارد به شما معرفی کنیم. شما با استفاده از این کلید ها می توانید به راحتی تب ها را مدیریت کنید، جستجو کنید، وب سایت ها را باز کنید و یا تاریخچه مرور خود را حذف نمایید.

 

مدیریت پنجره ها و تب ها

این دو بخش جزو مهم ترین قسمت های یک مرورگر هستند، بنابر این باید یاد بگیرید چگونه به صورت موثر و سریع آن ها را مدیریت کنید.

برای باز کردن تب جدید کلید های Ctrl + T را به صورت همزمان از روی صفحه کلید فشار دهید و برای بستن تب فعال نیز کافیست کلید های Ctrl + W را بفشارید. آیا به صورت ناخواسته یک تب را بسته اید و می خواهید آن را باز گردانید؟ کافیست کلید های Ctrl + Shift + T را فشار دهید.

برای حرکت بین تب ها بدون استفاده از موس، می توانید از کلید های Ctrl + Tab استفاده کنید و به تب بعدی بروید. اگر می خواهید به تب قبلی منتقل شوید کلید Shift را به این ترکیب بیفزایید؛ یعنی کلید های Ctrl + Shift + Tab را با هم نگه دارید.

برای رفتن به تب اول (از سمت چپ) کلید های Ctrl + 1 را فشار دهید. کلید های ترکیبی Ctrl + 2، Ctrl + 3، و Ctrl + 4 نیز شما را به ترتیب به تب های بعدی منتقل می کند. این قابلیت تا تب هشتم (Ctrl + 8) وجود دارد.

اما اگر می خواهید به آخرین تب موجود بروید، باید کلید های Ctrl + 9 را نگه دارید. فشار دادن این کلید ها همواره شما را با اولین تب سمت راست منتقل می کنید، چه تعداد تب ها ۹ عدد باشد و چه ۹۰ عدد. توجه داشته باشید که این مورد در مرورگر های سافاری و اوپرا عمل نمی کند، مگر اینکه شما حداقل نه تب داشته باشید و به تب نهم منتقل شوید.

کلید های Ctrl + N یک پنجره جدید باز می کنند. اگر می خواهید به صورت ناشناس در اینترنت به مرور بپردازید و یک پنجره مخصوص برای مرور ناشناس باز کنید، کلید های Ctrl + Shift + N را بفشارید. البته در این بخش عملکرد مرورگر های فایرفاکس و مایکروسافت اج اندکی متفاوت است. در این دو مرور گر برای باز کردن پنجره مرور ناشناس باید کلید های Ctrl + Shift + P را فشار دهید.

ff-private-browsing-window-640x330

 

مرور وب سایت ها و صفحات

اگر دوست دارید فقط یک کلید میانبر را از بین کلید های میانبر معرفی شده در این مطلب به خاطر بسپارید، آن Ctrl + L است. فشار این کلید ها باعث می شود شما به نوار آدرس منتقل شده و محتوای آن به انتخاب در آید. بنابر این شما می توانید به راحتی کلمه کلیدی خود برای جستجو یا نام وب سایت جدید را به سرعت تایپ نمایید و به سرعت به نتیجه مورد نظرتان دست یابید. در بعض از مرورگر ها کلید های Alt + D و F6 نیز کار مشابهی را انجام می دهند. ببینید این کلید ها برای شما کار می کنند یا نه!

به جای تایپ کردن آدرس کامل یک سایت مثل www.makeuseof.com در نوار آدرس، فقط نام سایت یعنی makeuseof را تایپ نمایید و سپس کلید های Ctrl + Enter را بزنید. این کلید میانبر، حروف www. و .com را به صورت خودکار اضافه کرده و سایت را در صفحه جدید باز می کند. همچنین برای آدرس هایی که با .net ختم می شوند از Shift + Enter و آدرس هایی که با .org ختم می شوند از Ctrl + Shift + Enter استفاده کنید. به نظر می رسد دو مورد آخر فقط در فایرفاکس کار می کند.

فشار دادن کلید اسپیس (بزرگترین کلید موجود در صفحه کلید)، باعث پایین رفتن تدریجی صفحه می شود. به یادسپاری این مورد واقعا آسان است! برای بالا رفتن صفحه هم می توانید همزمان با نگه داشتن کلید Shift کلید اسپیس را فشار دهید.

آیا یک صفحه به طور کامل و صحیح بارگذاری نشده است؟ مشکلی نیست. کافیست با فشار دادن کلید F5 یا Ctrl + R آن را وادار به بارگذاری مجدد کنید. البته اگر می خواهید پس از قطع اتصال اینترنت و وصل شدن مجدد آن تعداد زیادی صفحه را به طور همزمان مجددا بارگذاری کنید، استفاده از افزونه ها بهتر از فشار دادن کلید F5 برای یکایک آن هاست. خبر بد این است که فعلا چنین افزونه ای وجود ندارد. فقط یک سری افزونه موجود است که برای بارگذاری مجدد تب ها در فواصل زمانی مختلف طراحی شده است، ولی این افزونه ها هم بیشتر دردسر زا هستند تا مفید.

اگر شما از کاربران مرورگر کروم هستید، در اینجا از یک مزیت برخوردارید. مرورگر کروم در صورت قطع اتصال اینترنت و اتصال مجدد تمامی تب هایی که به طور کامل بارگذاری نشده بوده اند را به صورت خودکار مجددا بارگذاری می کند. شما می توانید با تایپ آدرس chrome://flags در نوار آدرس کروم به تنظیمات مخفی آن رفته و گزینه Only Auto-Reload Visible Tabs را به حالت Enabled تغییر دهید.

chrome-auto-reload-visible-640x90

اگر شما با کلیک کردن روی لینک های مختلف یک صفحه به صفحات دیگر رفته اید و قصد دارید مجددا یکی یک به عقب بازگشته و نهایتا به صفحه اول بازگردید کلید Backspace (به شکل فلشی به سمت چپ) را فشار دهید. اگر تمایل داشتید به صورت بر عکس حرکت کرده و به جلو بروید کلید های Shift + Backspace را بفشارید. اگر می خواهید مستقیما به یک صفحه خاص از صفحات قبلی باز گردید، آیکون فلش مانند (به سمت چپ) را در کنار نوار آدرس کلیک کرده و نگه دارید تا منو صفحات مرور شده به نمایش در آید. اکنون می توانید صفحه مورد نظر خود را از بین آن ها پیدا کنید.

برای بزرگنمایی و کوچک کردن صفحات کافیست کلید های Ctrl و + را برای بزرگنمایی و کلید های Ctrl و را برای کوچک کردن فشار دهید. برای بازگرداندن صفحه به سایز اصلی نیز می توانید از کلید های Ctrl + 0 استفاده نمایید.

می خواهید لینک ها را برای مطالعه در آینده بوکمارک (نشانه) کنید؟ کلید های Ctrl + D را فشار دهید تا جعبه بوکمارک ها سریع ظاهر شود. یکی دیگر از کلید های میانبر رایج Ctrl + P است. فشار این کلید ها جعبه پرینت را باز می کند و شما می توانید از صفحه پرینت بگیرید.

chrome-print-dialog-640x290

جستجو

اگر شما در حال انجام یک پروژه تحقیقاتی هستید و جستجو های زیادی را در اینترنت انجام می دهید، این کلید میانبر را حتما امتحان کنید. پس از تایپ کردن هر کلمه کلیدی دکمه های Alt + Enter را فشار دهید. با انجام این کار نتیجه جستجو در یک تب جدید در پس زمینه باز می شود. بنابر این لازم نیست شما برای هر جستجو مرتبا تب های جدید باز کنید. با این ترفند شما می توانید به سرعت چندین صفحه جستجو باز کرده و سپس یکی یکی آن ها را مرتب کنید.

یکی از راه های پیدا کردن سریع محتوای مورد نظر خود در صفحه باز شده، استفاده از قابلیت جستجو در صفحه مرورگر است. برای بازکردن جعبه جستجو کلید های Ctrl + F را فشار داده و کلمه کلیدی مد نظر خود را تایپ کنید و کلید Enter را فشار دهید. انجام این کار باعث می شود نتایج یافت شده در صفحه ای که در آن قرار دارید به حالت برجسته (هایلایت) در آید و یافتن آن ها راحت تر شود. برای منتقل شدن به نتیجه بعدی از کلید های Ctrl + G یا Enter استفاده کنید. برای رفتن به نتیجه قبلی کلید های Ctrl + Shift + G را فشار دهید.

توجه: کلید میانبر Ctrl + F در مرورگر مایکروسافت اج نیز کار می کند، ولی کلید های Ctrl + G و Ctrl + Shift + G عملی انجام نمی دهد.

on-page-search-640x310

سایر کارکرد ها

آیا می خواهید فورا تاریخچه مرورگر خود را ببینید؟ کافیست کلید های Ctrl + H را فشار دهید.

همچنین بهتر است این کلید میانبر را نیز به خاطر بسپارید: Ctrl + Shift + Delete. فشار دادن این کلید ها کادری را باز می کند که با استفاده از آن می توان تاریخچه مرور های خود را حذف کنید. البته این کلید میانبر در مرورگر اوپرا کار نمی کند.

شما می توانید به جای این که نوار بوکمارک ها را همیشه  در مقابل خود داشته باشید، فقط زمانی که به آن ها نیاز دارید، آن را نمایش دهید. برای انجام این کار کافیست کلید های Ctrl + Shift + B را بفشارید. البته در مرورگر اوپرا فشار دادن این کلید ها کلیه بوکمارک ها را به نمایش می گذارد.

اگر شما قبلا زیاد از کلید های میانبر استفاده نمی کرده اید، به خاطر سپردن همه اینها کار دشواری به نظر می رسد. ولی شما لازم نیست همه آن ها را یک جا حفظ کنید. ابتدا سعی کنید کلید های میانبر مربوط به یک بخش را مرتبا برای یک هفته استفاده کنید، تا جایی که به ناخودآگاه شما منتقل شود و سپس در هفته بعدی بخش دیگری را حفظ نمایید.

نظرها

1 نظر

  1. good
    و اینکه برای بک زدن الت + کلید چپ و برای فوروارد الت + کلید راست و توی لپ تاپ با دو انگش به سمت چپ و برای فوروارد دو انگشت راست
    کلا این دو انگشت و حتی 3 و 4 انگشت توی تاچ پد خییییییییییلی به کار میان

    رای موافق 0
    رای مخالف 0

سر‌خط آخرین خبرها

خبرهای بیشتر
آیا ممکن است سیاره‌ای کاملاً از ماده تاریک تشکیل شده باشد؟

ستاره‌شناسان می‌گویند احتمالاً سیاره‌هایی فراخورشیدی از جنس ماده تاریک...

برترین نوآوری‌های سال ۲۰۲۲ چه بودند؟

طی چند سال گذشته، شیوع همه‌گیری کرونا و اعمال محدودیت‌ها در زندگی روزمره...

رایانش ابری چیست؟

رایانش ابری روشی برای ذخیره‌سازی داده‌ها و نگهداری از آنها، ارائه نسخه وب...

۶ دلیل برای اینکه در گوشی نباید از کارت حافظه استفاده کنید

طی سال‌های گذشته روز‌به‌روز شمار گوشی های اندرویدی که از کارت حافظه...

کشف یک سیاره فراخورشیدی ۱۳ برابر مشتری

ستاره‌شناسان هنگام بررسی انبوه داده‌های تولید شده توسط کاوشگر TESS ناسا به یک...

دوربین سری گلکسی S23 به‌روزرسانی بسیار بزرگی دریافت کرد

 به‌روزرسانی نرم‌افزاری مارس ۲۰۲۳ برای سری گلکسی S23 سامسونگ، عملکرد دوربین...

بی‌ام‌و به تولید گیربکس دستی ادامه می‌دهد؛ M POWER برای عشاق رانندگی

علی‌رغم گرایش بازار و کاهش فروش خودروها با جعبه‌دنده دستی، «فرانک ون میل»،...

فروش PS5 رکورد تمام کنسول‌های پلی استیشن را شکست

 PS5 نه‌تنها برنده‌ی بزرگ نبرد سخت‌افزارهای فوریه در آمریکا بوده‌ بلکه در...

در پی سوءاستفاده کاربران، امکان دسترسی رایگان به مدل هوش مصنوعی Midjourney متوقف شد

در پی ساخت تصاویر جعلی بحث‌برانگیز، حالا دیگر امکان ساخت رایگان تصاویر با...

دوربین جدید سونی ZV-E1 معرفی شد

دوربین سونی ZV-E1 به‌طور خاص برای ثبت ولاگ ساخته شده است و از یک سنسور فول‌فریم...