کد خبر:1051063
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

علل روشن نشدن لپتاپ و راه های حل مشکل

امروزه استفاده از لپ‌تاپ برای افرادی که به نحوی با کامپیوتر سر و کار دارند امری اجتناب ناپذیر است. اما گاهی لپ‌تاپ‌ها دچار مشکلاتی می‌شوند و به هیچ عنوان روشن نمی‌شوند. در این آموزش قصد داریم تا به شما بگوییم در صورتی که با چنین مشکلاتی مواجه شدید چه باید بکنید.

کلیک_ نکات زیر به کاربران تمام لپ‌تاپ‌ها با هر مدل و برندی کمک می‌کند تا در صورت مواجهه با مشکلاتی از قبیل از کار افتادن لپ‌تاپ یا روشن نشدن آن، بتوانند آن مشکل را برطرف کرده و به کار خود ادامه دهند.

در ابتدا باید به عواملی که باعث می‌شوند لپ‌تاپ‌ها از کار بیفتند و کار نکنند اشاره کرد.

مثال الف: لپ‌تاپ به‌طور کل از کار افتاده است

در این حالت وقتی کاربر کابل برق لپ‌تاپ را به پریز می‌زند و دکمه روشن و خاموش لپ‌تاپ را فشار می‌دهد هیچ اتفاقی نمی‌افتد و به اصطلاح خودمانی هیچ نشانه‌ای از زندگی در لپ‌تاپ مشاهده نمی‌شود.

در این وضعیت تکلیف چیست؟

اول: باید مطمئن شد که پریز برق سالم است و مشکلی از این لحاظ وجود ندارد. راه‌حل هم خیلی ساده است باهمان پریز برق، یک وسیله الکترونیکی دیگر را امتحان کنید و اگر آن وسیله روشن شد که مسلماً مشکلی ازلحاظ پریز برق وجود ندارد.

دوم: باید از سالم بودن کابل شارژ لپ‌تاپ اطمینان حاصل کرد. برای حصول اطمینان از سالم بودن آن می‌توان از ولت‌متر استفاده مرد.

سوم: اگر کابل شارژ مشکلی نداشته باشد، باید باطری را آزمایش کرد. در این مرحله کافی است باطری لپ‌تاپ را از آن جدا کرده، حدود ۱ تا ۲ دقیقه صبر کرد و سپس کابل را به لپ‌تاپ وصل کرد و لپ‌تاپ را روشن کرد.

اما اگر مشکل از کابل شارژ لپ‌تاپ بود، بهترین کار جایگزین کردن آن با یک کابل شارژ جدید و روشن کردن لپ‌تاپ است. در مواردی که کابل شارژ مشکل دارد یا خراب است، بهترین کار تعویض آن با نمونه اصلی است. البته در برخی موارد و برخی مدل‌ها شرکت‌های سازنده لپ‌تاپ یک کابل اضافی و به قول معروف یدک در اختیار کاربران قرار می‌دهند تا در صورت خراب شدن اولی، کاربر از یدک آن استفاده کند. نکته مهم این است که ولتاژ خروجی کابل شارژ باید دقیقاً شبیه به آن کابلی باشد که قبلاً برای لپ‌تاپ استفاده می‌کرده‌اید. البته آمپر آن می‌تواند مشابه یا کمی بیشتر باشد.

اما اگر هیچ‌کدام از موارد اشاره شده در بالا مؤثر نبود و کمک نکرد ممکن است مشکلی در مادربرد یا برد اصلی لپ‌تاپ بروز کرده باشد و یا مشکلی در جک DC POWER. در این حالت باید لپ‌تاپ را باز کرد و جک DC POWER را بررسی نمود.

مثال ب: لپ‌تاپ روشن می‌شود، کلیه چراغ‌های مربوط به هارد و باطری و پاور آن نیز روشن است و از همه مهم‌تر هیچ بوق اخطاری هنگام روشن شدن لپ‌تاپ ظاهر شنیده نمی‌شود‌ فقط صفحه نمایش خاموش است و هیچ تصویری ندارد.

dead-laptop-01

در صورت بروز چنین مشکلی قبل از هر کاری باید در نور کم، صفحه نمایش را بررسی کرد. ممکن است تنظیمات نور صفحه نمایش تغییر کرده باشد و یا اینکه صفحه نمایش در واقع تصاویر را نمایش می‌دهد اما نور و رنگ تصاویر بسیار کم است. اما اگر در نور کم هم صفحه نمایش کلاً هیچ تصویری را نمایش نداد، باید از یک نمایشگر دیگر استفاده کرد و لپ‌تاپ را با آن آزمایش کرد تا مطمئن شد که مشکل از صفحه نمایش است و نه قسمت دیگری از لپ‌تاپ. برای اتصال صفحه نمایش به لپ‌تاپ می‌توان از ورودی VGA یا HDMI استفاده کنید. برای شناساندن صفحه نمایشی به غیر از صفحه نمایش لپ‌تاپ از کلید‌های Fn و F4 به‌صورت همزمان برای لپ‌تاپ‌های HP، از کلیدهای FN و F5 برای لپ‌تاپ‌های ‌Toshiba، کلیدهای Fn و F7 برای لپ‌تاپ‌های IBM استفاده کرد و برای سایر لپ‌تاپ‌ها نیز باید از کلیدهای ترکیبی دیگری استفاده کردد که می‌توان با مراجعه به دفترچه راهنمای لپ‌تاپ، آن‌ها را پیدا کرد.

connect-external-moniotor-02

اگر صفحه نمایشی که به لپ‌تاپ وصل شده است تصاویر را به خوبی و با وضوح کامل نمایش داد، پس مشکل می‌تواند به یکی از دلایل زیر باشد:

اول: مشکلی در ارتباط و جریان برق بین کابل ویدیو و صفحه نمایش یا برد اصلی وجود داشته باشد. بهتر است کابل را در هر دو نقطه اتصال یعنی نقطه اتصال به برد اصلی و یا صفحه نمایش و نقطه اتصال به کابل ویدیو بررسی کرد. اگر مشکل از نقطه اتصال به صفحه نمایش است باید صفحه نمایش تعویض شود، اگر مشکل از کابل ویدیو است باید کابل ویدیو تعویض شود و اگر مشکل از برد اصلی است باید برد اصلی تعمیر و یا در صورت نیاز تعویض شود.

test-external-video-03

اگر صفحه نمایش ثانویه نیز هیچ تصویری را نمایش نداد مشکل می‌تواند مربوط به RAM یا برد اصلی باشد.

replace-reseat-memory-04

برای حل این موارد و مشکلات باید ابتدا اتصال RAM به برد اصلی را بررسی کنید. گاهی درآوردن RAM از اسلات مربوط به آن و اتصال مجدد آن مشکل را برطرف می‌کند. در برخی موارد هم تمیز کردن RAM و اجزای وابسته آن هم کفید است. در بسیار مواقع تغییر اسلات RAM هم مؤثر است. اگر دو تا RAM روی مادربرد وجود دارد، بهتر است یکی‌یکی آن‌ها از اسلات مربوطه جدا کرده، تمیز کنید و به سرجای خود برگردانید. می‌توانید اسلات دو RAM را باهم عوض کنید. اگر این اقدامات کمک نکرد و کارگشا نبود، باطری، درایو هارد، درایو دی‌وی‌دی و سایر اجزا را از لپ‌تاپ جدا کنید، و سعی کنید که لپ‌تاپ را بدون آن‌ها روشن کنید. شاید یکی از موارد نام‌برده شده در بالا مشکلی داشته و اجازه نمی‌دهد که لپ‌تاپ به درستی کار کند.

remove-hard-drive-dvd-drive-05

لپ‌تاپ را با صفحه نمایش ثانویه و در حالتی که اتصال کابل ویدیو از برد اصلی قطع شده است، آزمایش کرده و در صورتی که  بعد از قطع اتصال کابل ویدیو و برد اصلی تصویر در صفحه نمایش ثانویه ظاهر شد، در این صورت مشکل از کابل ویدیو است باید تعمیر یا تعویض شود.

disconnect-display-06

اما اگر لپ‌تاپ همچنان کار نمی‌کند، می‌بایست، اجزا و قسمت‌های دیگر را از لپ‌تاپ جدا کرده و بدون آن‌ها لپ‌تاپ را روشن نمود. البته این اجزا که شامل مارت وایرلس، مودم، صفحه‌کلید و سایر اجزا هستند می‌بایست یکی‌یکی از لپ‌تاپ جدا شده و بعد از قطع اتصال هر جز، لپ‌تاپ روشن و خاموش شود.

remove-laptop-components-07

اما آخرین گام امتحان برد اصلی بدون سایر اجزا است.

test-laptop-motherboard-10

در تصویر بالا نمونه‌ای از آزمایش نهایی نشان داده شده است. تمام سخت‌افزارها از جمله صفحه نمایش، صفحه‌کلید، مودم و غیره از برد اصلی جدا شده اند و برد اصلی بدون اتصال به هیچ‌کدام از موارد ذکر شده به یک صفحه نمایش متصل شده است. اما در این حالت روی برد اصلی اجزای زیر همچنان متصل هستند:

سی‌پی‌یو به همراه خنک‌کننده آن، RAM سالم، برد مربوط به دکمه پاور و یک کابل شارژ سالم. اگر همچنان سیستم روشن نشد و یا با مشکلی مواجه شد به‌احتمال بسیار زیاد ایراد اصلی مربوط به سی‌پی‌یو و یا همان برد اصلی است.

نظرها

9 نظر

 1. سیدعلی

  سلام وقت بخیر من لب تابم اچ پی هست
  و چراغ باطری روشن اما لب تاب روشن نمیشه هرکاری میکنم

  رای موافق 0
  رای مخالف 0
 2. یاراحمدی

  سلام من لپ تاپم وقتی میزنم توی برق کلیداش روشن میشه ولی نمایشگر چیزی نشون نمیده.این از موقعی بود که روشن بود و یه دوساعتی باهاش کار نکردم ورفت روحالت اسلیپ،بعد که دکمه پاورش رو زدم نمایشگر نیاورد لطفا راهنماییم کنید مشملش چیه؟ممنون

  رای موافق 0
  رای مخالف 0
 3. خیلی مفید بود ممنون از مطلب خوبتون

  رای موافق 0
  رای مخالف 0
 4. سلام خسته نباشید لب تاپ ایسوس مدل k540رو تازه خریدیم تقریبا ۳هفته ست بعضی اوقات وقتی روشنش میکنم صفحه روشن میشه ولی تصویر بالا نمیاد چند بار روشن خاموش میکنم تا تصویر بالا میاد مشکلش چیه؟

  رای موافق 1
  رای مخالف 0
 5. سلام
  روی لپ تاپم اب ریخت. فوری خاموشش کردم باتریش رو دراوردم برعکسش کردم و با سشووار خشکش کردم بعد قطعات رو باز کردم و خشک کردم داخلش رو . بعد ک ورشنش کردم روشن میشه ولی تصویر نداره. چکار باید بکنم تو این گرونی

  رای موافق 0
  رای مخالف 0
 6. سلام.لپ تاپ من دل ولی قدیمی هست.صفحه روشن میشه اما نمایشگر نه.وقتی هم شارژ میکنم حالت چشمک زن هست.دی وی دی گیر میکنه و به سختی در میاد.نمیدونم چیکار کنم.شما دفتر تعمیرات دارید؟چند چا بردم با توضبحاتی که به شما گفتم،فقط گفتن هم باطری هم دی وی دی هم صفحه نمایشگر و … باید تعویض بشه.ممنون میشم کمک کنید.

  رای موافق 1
  رای مخالف 0
 7. سلام ببخشید من لپ تاپم یه مشکلی پیدا کرده بود قبلا. اونم این بود که باید حتما برای روشن شدن به برق وصلش میکردی، با باتری میخواستی روشنش کنی حتی اگه باتری پر شارژم بود روشن نمیشد فقط چراغای لپتاپ چشمک میزد الان دیگه بدتر شده حتی با برقم روشن نمیشه. نه باتری نه برق فقط چراغا چشمک میزنن. ممنون میشم اگه کمکم کنید توی این وضع گرونی جرأت ندارم برم خدمات کامپیوتری

  رای موافق 3
  رای مخالف 0
 8. ممنون. مفید بود

  رای موافق 0
  رای مخالف 0
 9. سلام خسته نباشین
  لب تابه منhp هست و وقتی روشن میکنم تو اولین صفحهlogging offرو میاره و دیگه بوت نمیشه لطفا کمکم کنین

  رای موافق 2
  رای مخالف 0

سر‌خط آخرین خبرها

خبرهای بیشتر
دانشمندان یک کپسول تصویربرداری آندوسکوپی قابل کنترل ساختند

در مقایسه با کپسول‌های موجود در بازار، این دستگاه را می‌توان کاملاً...

ماده موجود در نوشیدنی‌های انرژی‌زا می‌تواند سرعت پیری را کاهش دهد

به گفته دانشمندان شواهد نشان می‌دهد ماده تائورین که در برخی نوشیدنی‌های...

تکلیف بیمه مشاغل خانگی چیست؟

معاون اشتغال وزارت کار درباره بیمه مشاغل خانگی گفت: الزام بیمه برای مشاغل...

مکالمه صوتی با بینگ چت در نسخه دسکتاپ ممکن شد

چت‌بات هوش مصنوعی بینگ مایکروسافت حالا در نسخه مرورگر اج دسکتاپ به شما اجازه...

نرخ بهره بین بانکی دوباره کاهش یافت

بر اساس آخرین گزارش بانک مرکزی، نرخ بهره بین بانکی برای سومین هفته متوالی...

بورسیه تحصیلی همراه اول برای نخبگان رشته‌های برق و کامپیوتر در دانشگاه تهران

همراه اول در راستای حمایت از دانشجویان نخبه و با استعداد در مقطع کارشناسی...

اثر سفرهای بلندمدت فضایی بر مغز فضانوردان

بررسی جدید پژوهشگران آمریکایی نشان می‌دهد که ماموریت‌های طولانی و سفرهای...

فیروز نادری، دانشمند ایرانی و یکی از مدیران ارشد سابق ناسا، در سن 77 سالگی درگذشت

دکتر فیروز نادری که از نزدیک به دو هفته پیش به علت حادثه‌ای در بیمارستانی در...

روش جدیدی برای آزمایش سلامت نوشیدنی‌های مالت غیرالکلی

پژوهشگران دانشکده شیمی دانشگاه تهران، به روش جدیدی برای آزمایش سلامت...

ازدواج یک زن با روبات چت هوش مصنوعی!

یک زن پس از اینکه روبات چت هوش مصنوعی ادعا کرد که او را قضاوت نمی‌کند،...