کد خبر:1003294
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

چگونه در آیفون یا آیپد خود فضای ذخیره‌سازی اطلاعات بیشتری ایجاد کنیم؟

آیفون‌ها و آیپدهای اپل فایل‌های سیستمی دارند که شما به راحتی قادر به مشاهده‌ و بررسی آن‌ها نخواهید بود و این فایل‌ها از ظرفیت حافظه‌ی داخلی دستگاه استفاده می‌کنند.
همراه اول

کلیک آموزش -  همچنین برخی دیگر از برنامه‌ها و اپلیکیشن‌های نصب شده بر روی آیفون یا آپید شما نیز می‌توانند بخش زیادی از حافظه‌ی داخلی دستگاه را اشغال نمایند. این امر سبب می‌شود که شما گاها با مشکل کمبود فضای ذخیره‌سازی اطلاعات مواجه شوید، اما روش‌هایی وجود دارد که با استفاده از آن‌ها شما می‌توانید میزان اطلاعات غیرضروری موجود در آیپد یا ایفون خود را پاک‌سازی نموده و بدین صورت فضای ذخیره‌سازی اطلاعات آن را افزایش دهید.

هر نوع اطلاعات و داده‌ای که در آیفون یا آیپد شما حجمی از حافظه‌ی داخلی را اشغال می‌کند، مربوط به اپلیکیشن و یا بخش خاصی از دستگاه شماست. به عنوان مثال اطلاعاتی که در پوشه‌ی Downloaded Kindle eBooks قرار گرفته‌اند مربوط به برنامه‌ی Kindle App هستند. این فایل‌‌ها گاها می‌توانند حجم بسیار زیادی از حافظه‌ی داخلی دستگاه هوشمندتان را اشغال کنند. به عنوان مثال تصور کنید که از برنامه‌ی خاصی به منظور دانلود موسیقی استفاده می‌کنید، در این شرایط ممکن است فایل‌هایی در پوشه‌های مرتبط با این برنامه ذخیره شده باشد که حجم عظیمی از حافظه‌ی داخلی دستگاه را اشغال نمایند. ما در این مقاله قصد دارید که با معرفی چند روش شما عزیزان را به منظور مدیریت بهتر حافظه‌ی داخلی آیپد و آیفون‌های اپل راهنمایی نموده و به نوعی روش‌هایی را به منظور افزایش فضای ذخیره‌سازی اطلاعات در این محصولات معرفی نماییم. بنابراین توصیه می‌کنیم که با کلیک دات آی‌آر همراه باشید.

 

مدیریت بخش Storage Usage

در آیفون‌ها و آیپدهای اپل صفحه یا بخشی اختصاصی با عنوان Storage Usage طراحی شده که در این قسمت میزان فضای ذخیره‌سازی اطلاعاتی که هر برنامه‌ی نصب شده بر روی دستگاه شما اشغال می‌کند، نمایش داده شده است. به منظور ورود به این بخش ابتدا گزینه‌ی Settings را انتخاب نمایید. سپس وارد بخش General شده و گزینه‌ی Usage را انتخاب نمایید.

1

مشاهده خواهید کرد که پنجره‌ای مانند تصویر فوق در آیپد یا آیفون شما نمایان می‌شود. در این پنحره لیست برنامه‌های نصب شده بر روی دستگاه شما ارائه شده است و در کنار آن‌ها (سمت راست) عددی نمایش داده شده است. این عدد مربوط به حجمی است که آن برنامه‌ در حافظه‌ی ذخیره‌سازی اطلاعات دستگاه اشغال کرده است. این حجم ارائه شده شامل داده‌ها و فایل‌هایی همچون فایل‌های اطلاعاتی اپلیکیشن، حافظه‌ی کش، فایل‌های مدیا و ... می‌شود. با انتخاب هر برنامه جزئیات دقیق‌تری از آن و فایل‌های اشغال کننده‌ی حافظه‌ی داخلی دستگاه ارائه می‌شود. با پاک‌سازی این بخش و به ویژه اطلاعات آن دسته از اپلیکیشن‌هایی که کمتر از آن‌ها استفاده می‌کنید، می‌توانید میزان فضای ذخیره‌سازی اطلاعات آیپد یا آیفون خود را تا حدی افزایش دهید.

 

حذف اپلیکیشن‌ها

مطمئنا یکی دیگر از راه‌ها و روش‌هایی که در هر دستگاه هوشمندی به منظور افزایش فضای ذخیره‌سازی اطلاعات وجود دارد، حذف اپلیکیشن‌ها یا بازی‌های غیر ضروری است. دقت داشته باشید که عموما بازی‌های پرگرافیک حجم بسیار زیادی از حافظه‌ی داخلی دستگاه را اشغال می‌کنند، بنابراین همواره سعی کنید که این بازی‌ها را به خوبی مدیریت نموده و در صورت عدم نیاز و استفاده از آن‌ها سریعا نسبت به حذف آن اقدام نمایید.

2

دقت داشته باشید که پس از حذف هر اپلیکیشن یا بازی، در صورت تمایل شما به راحتی می‌توانید مجددا آن را نصب نمایید. بدین منظور وارد App Store شده و با استفاده از گزینه‌ی Search نام اپلیکیشن یا بازی مد نظرتان را جستجو کنید. در این شرایط اگر سرویس ذخیره‌سازی ابری دستگاه شما فعال باشد، اطلاعات آن در این سرویس ذخیره‌سازی شده است، اما اگر این سرویس برایتان غیرفعال است احتمالا می‌بایست برنامه یا بازی مد نظرتان را مجددا دانلود نمایید.

 

پاک‌سازی داده و اطلاعات اپلیکیشن‌ها

برخی از برنامه‌ها شامل فایل‌های اطلاعاتی و داده‌هایی هستند که حجم بسیار زیادی را اشغال می‌کنند. به عنوان مثال به تصویر زیر نگاه کنید. این تصویر حجمی از اطلاعات اشغال توسط داده‌های اپلیکیشن POCKET را نمایش می‌دهد. همانطور که می‌بیند حجم خود برنامه 37.4 مگابایت است، اما فایل‌های اطلاعاتی و داده‌های آن حجمی معادل با 191 مگابایت از فضای ذخیره‌سازی اطلاعات دستگاه را اشغال کرده‌اند.

3

فایل‌هایی که توسط این برنامه‌ها ذخیره‌سازی شده و اصطلاحا با نام فایل‌های Documents & Data هر برنامه شناخته می‌شود، شامل فایل‌هایی هستند که در محیط برنامه ساخته و یا دانلود شده‌اند. به عنوان مثال فایل‌های اطلاعاتی برنامه‌ی POCKET شامل تمامی فایل‌های eBooks و ... است و یا فایل‌های اطلاعاتی مروگر کروم آیفون یا آیچد شما حاوی اطلاعات سیستمی و حافظه‌ی کش مروگر است.

شما به طور مستقیم و با استفاده از مسیری که در تصویر فوق دنیال شده نمی‌توانید اطلاعات بخش Documents & Data برنامه‌ها را پاک‌سازی نمایید. اگر از مسیر فوق پیش بروید، باید کل برنامه را حذف نمایید تا اطلاعات و فایل‌های مربوط به آن نیز از حافظه‌ی داخلی دستگاه حذف شوند. اما برخی از اپلیکیشن‌ها قابلیتی دیگر را ارائه می‌کنند که با استفاده از آن می‌توانید به طور مستقیم فایل‌های اطلاعاتی یا همان فایل‌های مربوط به Documents & Data اپلیکیشن را حذف نمایید. تصویر مربوط به این گزینه در بخش زیر نمایش داده شده است. مجددا اشاره می‌کنیم که تمامی اپلیکیشن‌ها از این گزینه‌ی آپشنال بهره‌مند نیستند و تنها اپلیکیشن‌های خاصی این قابلیت را ارائه می‌کنند.

4

 

حذف کرد فایل‌های مدیا نظیر موسیقی، تصاویر و ویدئوها

فایل‌هایی نظیر فایل‌های موسیقی، تصاویر، ویدئوها و .. حجم بسیار زیادی از فضای ذخیره‌سازی اطلاعات دستگاه را اشغال می‌کنند. در برخی از موارد ممکن است اپلیکیشنی در آیپد یا ایفون شما نصب شده باشد که مربوط به دانلود این نوع فایل‌هاست. به منظور حذف این فایل‌ها می‌توانید وارد بخش Settings شده و مسیر مربوط به بخش Usage را دنبال نمایید. در این شرایط و با یافتن نام اپلیکیشن‌های کد نظرتان می‌توانید فایل‌های مدیای مربوط به آن‌ها را حذف نمایید و نهایتا فضای ذخیره‌سازی اطلاعات زیادی را در آیفون یا آیپد خود ایجاد کنید.

5

بخش Music App یا Video App آیفون یا آیپد شما، نشان می‌دهد که در مجموع چه مقدار از فضای ذخیره‌سازی اطلاعات دستگاه شما توسط فایل‌های موسیقی یا ویدئویی اشغال شده است. شما در این شرایط با انتخاب گزینه‌ی Delete نسبت به حذف تمامی این فایل‌ها اقدام نمایید. اگر تمایلی به حرف تمامی این فایل‌ها نداشته و تنها می‌خواهید یک یا چند مورد از آن‌ها را حذف کنید، می‌بایست خود برنامه‌ی Music App یا Video App را اجرا نموده و پس از انتخاب آهنگ مد نظرتان از گزینه‌ی Delete به منظور حذف آن استفاده نمایید.

6

همانطور که اشاره کردیم، این موضوع تنها برای فایل‌های صوتی اختصاص داده نشده است و تمامی فایل‌های مدیا به شیوه‌ی مشابه قابل حذف هستند. به عنوان مثال به منظور حرف تصاویر خاص مد نظرتان می‌توانید از برنامه‌ی Photo & Camera App استفاده کنید که تصویر مربوط به این بخش در عکس زیر قابل مشاهده است.

7

 

پاک‌سازی اطلاعات مرورگر

مرورگر آیفون یا آیپد شما مانند مرورگر لپ‌تاپ یا کامپیوترتان اطلاعات خاصی را در حافظه‌ی خود ذخیره‌سازی می‌کند. با حذف این اطلاعات هم گاها فضای ذخیره‌سازی اطلاعات زیادی در دستگاه شما ایجاد خواهد شد. به عنوان مثال ما مرورگر سفری (Safari) آیفون را نمایش داده‌ایم. همانطور که می‌بینید بخش‌های همچون Website Data، Reading List، History و ... در این قسمت نمایش داده شده‌اند. با انتخاب هر یک از این بخش‌ها و سپس انتخاب گزینه‌ی Delete می‌توانید نسبت به حذف هز یک از اطلاعات مد نظر خود اقدام نمایید. دقت داشته باشید که با انتخا گزینه‌ی Website Data و سپس Remove All Website Data تمامی اطلاعات حافظه‌ی کش و کوکی‌های مرورگرتان حذف خواهد شد.

8

اگر از مروگر گوگل کروم استفاده می‌کنید، با اجرای خود این مرورگر نیز می‌توانید وارد بخش مربوط به حافظه‌ی کش آن شده و نسبت به حذف اطلاعات مد نظرتان اقدام نمایید. بدین منظور ابتدا مرورگزر کروم را اجرا کنید و سپس گزینه‌ی Settings و پس از آن Privacy را انتخاب نمایید. حال گزینه‌هایی پیش روی شما نمایش داده می‌شود که هر یک از آن‌ها مربوط به اطلاعات بخشی از مرورگرتان هستند. با انتخاب هر یک از این گزینه‌ها می‌توانید اطلاعات مربوط به همان بخش را پاک‌سازی نمایید.

9

دقت داشته باشید که برخی از اپلیکیشن‌های اصلی دستگاه قابل حذف نیستند، اما اطلاعات مربوط به آن‌ها می‌تواند حجم زیادی از حافظه‌ی داخلی دستگاه را اشغال کند. به عنوان مثال اپلیکیش iMessage را در نظر بگیرید. این اپلیکیشن قابل حذف نبوده و در عین حال محتویات آن می‌توان حجم زیادی از فضای ذخیره‌سازی اطلاعات دستگاه را اشغال کند. در این نوع اپلیکیشن‌ها عموما قابلیتی به منظور حذف محتوای برنامه ارائه می‌شود. بدین منظور در محیط اپلیکیشن iMessage وارد بخش پیام‌های خود شده و از سمت چپ صفحه نمایش گزینه‌ی Delete را انتخاب نمایید. هیمن روال برای اغلب اپلیکیشن‌های پیش فرض دیگر هم می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد.

نظرها

  سر‌خط آخرین خبرها

  خبرهای بیشتر
  فسیل یک مغز سالم ۳۱۰ میلیون ساله
  فسیل یک مغز سالم ۳۱۰ میلیون ساله کشف شد!

  محققان استرالیایی یکی از قدیمی‌ترین فسیل‌ها از مغز یک خرچنگ نعل اسبی را شناسایی...

  عدم مشورت با کمیسیون اقتصادی
  علی‌رغم تأثیر طرح صیانت روی کسب‌وکارها، هیچکس با کمیسیون اقتصادی مشورت نکرد!

  رئیس کمیسیون اقتصادی و نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی گفت علی‌رغم...

  تولید راپچردیسک کاربردی
  تولید راپچردیسک کاربردی در صنایع نفت و گاز

  در یک شرکت دانش بنیان محققان توانستند مطابق با استانداردهای جهانی دیسک‌های محافظ...

  هوآوی و فولکس واگن به یکدیگر پیوستند!

  شرکت هوآوی روز به روز بیشتر به سمت صنعت خودرو می‌رود. این شرکت فناوری چینی اکنون...

  ۴۱۱ کشته ویروس کرونا
  ۴۱۱ کشته ویروس کرونا در ۲۴ ساعت گذشته کشور

  بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت طی ۲۴ ساعت گذشته ۴۱۱ بیمار مبتلا به کرونا در...

  پی پل نیروهای متخصص ارز دیجیتال استخدام می‌کند
  پی پل به دنبال استخدام نیروهای جدید در حوزه ارزهای دیجیتال است

  نیروهای جدید به پی پل کمک خواهند کرد تا در زمان پذیرش سریع بیت کوین و اتریوم،...

  لپ-تاپ-گیمینگ-msi-ge66i-raider-10sfs
  گیمرها را با آن تنها بگذارید! بررسی لپ‌تاپ گیمینگ MSI GE66 Raider مدل 10SFS

  اولین موردی که در بررسی لپ تاپ گیمینگ MSI GE66 Raider توجه ما را حسابی به خودش جلب کرد،...

  منشا کرونا در آزمایشگاه ووهان
  منشا کرونا در آزمایشگاه ووهان چین به گفته حزب جمهوری خواه آمریکا

  امروز دوشنبه حزب جمهوری خواه آمریکا گزارشی ارائه داد و ادعا کرد شواهدی وجود دارد...

  گوشی‌های گلکسی سری S22 به سنسور 50 مگاپیکسلی RGBW مجهز می‌شوند

  با اینکه زمان زیادی تا رونمایی از گوشی‌های گلکسی سری S22 باقی مانده، اما اخبار...

  تعطیلی فرودگاه مهرآباد
  همزمان با مراسم تنفیذ حکم رئیس‌جمهور: تنفیذ و تعطیلی فرودگاه مهرآباد فردا از ساعت ۱۰ تا ۱۲

  به گفته مدیرکل فرودگاه مهرآباد، این فرودگاه و دیگر فرودگاه‌های تهران فردا سه شنبه...