کد خبر:1111070
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

آموزش برطرف کردن خطاهای ویندوز بدون نیاز به نصب ویندوز جدید

در این مطلب قصد داریم شما را با دو روش برطرف کردن خطاهای ویندوز ۷ بدون نیاز به نصب ویندوز جدید آشنا کنیم. لازم به ذکر است که مشابه این روش ها می توانند برای برطرف کردن خطاهای ویندوز XP و ویندوز ویستا هم به کار گرفته شوند.

کلیک - یکی از مشکلاتی که هنگام کار کردن با کامپیوترهای دارای سیستم عامل ویندوز بسیار آزاردهنده است، خطاهای ویندوز است. درست است که عملکرد نسخه های مختلف ویندوز در چند سال اخیر بهبود پیدا کرد و مشکلات کمتری در آن ها دیده می شود، اما هنوز هم گاهی اوقات فایل های سیستمی مشکل پیدا می کنند و باعث می شود سرعت سیستم کم شود یا سیستم هنگ کند و یا اصلا ویندوز راه اندازی نشود.

اکثر کاربران در هنگام مواجه با چنین مشکلاتی، ابتدا از اطلاعات خود فایل پشتیبانی تهیه می کنند و سپس ویندوز قدیمی را پاک می کنند و یک ویندوز جدید نصب می کنند؛ اما نصب ویندوز جدید کار وقت گیری است. ما در این مطلب قصد داریم شما را با دو روش آشنا کنیم که با استفاده از آن ها می توانید مشکلات ویندوز را بدون پاک کردن و نصب مجدد آن، برطرف کنید. البته به یاد داشته باشید که قبل از استفاده از این دو روش، نیز باید از تمام اطلاعات سیستم خود فایل پشتیبانی تهیه کنید.

نکته: روش هایی که در ادامه توضیح داده خواهند شد، برای برطرف کردن مشکلات ویندوز ۷ است؛ اما می توانید مشکلات ویندوزهای XP و ویستا را نیز با روش های مشابه همین دو روش برطرف کنید.

روش اول: برطرف کردن خطاهای ویندوز حتی در هنگام بوت نشدن آن

ابتدا قصد داریم روشی را به شما آموزش دهیم که حتی زمانی که ویندوز بوت و راه اندازی نمی شود، هم می توانید از آن برای برطرف کردن خطاها استفاده کنید. برای استفاده از این روش نیازمند استفاده از یک DVD ویندوز هستید.

قدم اول: وارد کردن DVD در DVD ROM و ریست کردن ویندوز

چنانچه ویندوز شما به هیچ وجه راه اندازی نمی شود، باید کاری کنید که ویندوز قبل از بوت شدن توسط هارد، با روش دیگری بوت شود. برای انجام این کار ابتدا باید به محض روشن شدن سیستم، دکمه f2 را چندین بار پشت سر هم بزنید تا وارد منوی BIOS شوید، سپس در سربرگ Boot با استفاده از دکمه های جهت نما، گزینه ROM Drive  CD را انتخاب کرده و دکمه Enter را بزنید. سپس DVD را وارد سیستم کنید و سیستم را ریست کنید. پس از راه اندازی مجدد ویندوز، یکی از دکمه های صفحه کلید را بزنید تا ویندوز با استفاده از DVD راه اندازی شود. پس از راه اندازی مجدد سیستم، صفحه ای برای نصب ویندوز نمایش داده می شود که باید زبان مورد نظر خود را در آن انتخاب کنید.

قدم دوم. مراجعه به بخش ایجاد خط فرمان (Command Prompt)

شما می توانید برای برطرف کردن خطاهای ویندوز، از بخش Command Prompt استفاده کنید؛ اما می توانید با استفاده از DVD ویندوز نیز به این بخش دسترسی داشته باشید. برای دسترسی به این بخش در پنجره باز شده روی گزینه Install کلیک نکنید و گزینه Repair را که در قسمت چپ پایین صفحه وجود دارد، انتخاب کنید. سپس در منوی ظاهر شده گزینه Next را انتخاب کنید. در منوی بعدی مطمئن شوید که گزینه اول انتخاب شده است.

در صورتی که نام هیچ یک از درایوهای سیستم شما حرف C نیست، حرف استفاده شده برای درایوی که ویندوز در آن نصب شده است، را به خاطر بسپارید. سپس در صفحه بعدی گزینه Command Prompt را که در زیر صفحه قرار دارد؛ انتخاب کنید.

قدم سوم: اسکن کردن

هم اکنون شما برای اسکن کردن فایل های سیستم خود برای یافتن خطاها آماده هستید. برای اسکن کردن سیستم خود عبارت زیر را در پنجره خط فرمان وارد کرده و دکمه اینتر را بزنید.

sfc /scannow /offbootdir=[DRIVELETTER]:\ /offwindir=[DRIVELETTER]:\windows

در بخش DRIVEENTER باید حرف درایوی را که ویندوز در آن نصب شده است، وارد کنید. در ضمن حرف درایو مورد نظر باید به تنهایی وارد شود و نیازی نیست آن را در [] قرار دهید.

پس از تایپ عبارت مورد نظر و زدن دکمه اینتر، ویندوز سعی می کند تمام خطاها را بیابد و آن ها را برطرف کند. چنانچه در هنگام اسکن شدن ویندوز، چندین خطا توسط ویندوز یافته و برطرف شد، باید عمل اسکن کردن (تایپ کردن عبارت و زدن دکمه اینتر) را به قدری تکرار کنید که دیگر هیچ خطایی وجود نداشته باشد. برای ریست کردن کامپیوتر حود، فرمان exit را تاپ کنید و سپس روی گزینه Restart کلیک کنید. هنگامی که در ویندوز در حال راه اندازی است، DVD ویندوز را خارج کنید و پس از راه اندازی کامل ویندوز، آن را یک بار دیگر ریست کنید.

روش دوم: نصب ویندوز بدون از دست دادن اطلاعات

چنانچه ویندوز با موفقیت راه اندازی می شود، می توانید از راه حل دوم برای برطرف کردن خطاهای ویندوز استفاده کنید. در این حالت همچنان می توانید از بخش Command Prompt برای اسکن کردن ویندوز استفاده کنید؛ اما می توانید از راه حل بهتری برای برطرف کردن خطاهای ویندوز نیز استفاده کنید و آن هم نصب مجدد ویندوز بدون از دست رفتن اطلاعات آن است.

شما می توانید بدون اینکه اطلاعات شما از بین بروند، ویندوز را از نو نصب کنید و پس از نصب ویندوز، اطلاعات را در ویندوز جدید بدون اینکه هیچ آسیبی به آن ها وارد شود، بازیابی کنید. شما تنها با استفاده از DVD ویندوز می توانید این کار را به راحتی انجام دهید؛ چنانچه شماره سریال ویندوز برای روی DVD ننوشته شده است و یا آن را یادداشت نکرده اید، اصلا نگران نباشید. شما می توانید با استفاده از برنامه Produckey به راحتی شماره سریال ویندوز خود را پیدا کنید.

نکته مهم: لازم به ذکر است که ممکن است این فرایند برنامه های نصب شده بر روی سیستم شما را با مشکل مواجه کند؛ بنابراین تنها در صورت ضرورت این کار را انجام دهید و قبل از انجام این کار، از اطلاعات مهم خود فایل پشتیبانی تهیه کنید و یک restore point ایجاد کنید تا در صورت لزوم به راحتی بتوانید ویندوز را ریستور کنید (منظور از ریستور کردن، بازگرداندن سیستم به تاریخی است که ویندوز هیچ مشکلی نداشته است).

برای ایجاد Restore Point در ویندوز ۷ به روش زیر عمل کنید

ابتدا وارد Control Panel ویندوز شوید و گزینه System & Security را انتخاب کنید. پس از آن گزینه System Protection را در سمت چپ انتخاب کنید. سپس پنجره ای باز می شود که در آن مشخصات سیستم نمایش داده شده است. در مرحله بعدی سربرگ System Protection را انتخاب کرده و روی گزینه Create کلیک کنید. در مرحله آخر نیز نام Restore Point خود را انتخاب کرده و روی گزینه Create کلیک کنید.

قدم دوم. پاک گردن نسخه ای از ویندوز که DVD یا فایل های لازم برای نصب آن را ندارید

لازم به ذکر است که شما نمی توانید نسخه SP1 ویندوز ۷ را با DVD نسخه Pre-SP1 تعمیر کنید. بهترین راه این است که یک DVD ویندوز ۷ که دربردارنده نسخه SP1 باشد، بخرید و یا در صورت داشتن حساب کاربری Technet نسخه SP1 را دانلود کنید. راه حل دیگر هم این است که نسخه SP1 را پاک کنید. برای انجام این کار ابتدا به Control Panel ویندوز مراجعه کرده و سپس گزینه Uninstall a Program را انتخاب کنید و سپس روی گزینه view installed updates کلیک کنید. پس از آن می توانید برای پاک کردن Service Pack، روی آن راست کلیک کنید.

قدم دوم: قرار دادن DVD در DVD ROM

پس از قرار دادن DVD ویندوز در DVD ROM باید منتظر بمانید تا منوی Autorun باز شود و سپس روی فایل setup.exe کلیک کنید. سپس پنجره ای باز می شود که باید گزینه Install را در آن انتخاب کنید.

قدم سوم: نصب مجدد ویندوز

پس از اینکه فایل های موقتی در سیستم شما کپی شد، ویندوز از شما می پرسد که آیا می خواهید فایل های آپدیت را دریافت کنید یا نه. چنانچه سیستم شما به اینترنت متصل است و مشکلی در رابطه با این موضوع وجود ندارد، این کار را انجام دهید. زمانی که سیستم از شما در رابطه با نوع نصب ویندوز سوال می پرسد، گزینه Custom را انتخاب نکنید و به جای آن گزینه Upgrade را انتخاب کنید. لازم به ذکر است که انتخاب این گزینه باعث ارتقای نسخه ویندوز نمی شود و این گزینه تنها به منظور به روز رسانی گزینه های ویندوز انتخاب می شود.

پس از انتخاب این گزینه، باید اجازه دهید سایر فرایندهای مرتبط با نصب ویندوز انجام شوند. پس از اتمام نصب ویندوز، تنها کاری که باید انجام دهید این است که ویندوز را با شماره سریال آن فعال کنید. پس از ورود به ویندوز باید اجازه دهید ویندوز تمام آپدیت های امنیتی و Service Pack های لازم را نصب کند و پس از ریست شدن سیستم، تمام اطلاعات با موفقیت بازیابی خواهند شد.

 

نظرها

11 نظر

 1. سلام.
  برای رفع ارور0xc0000005 هم میشه از این روش ها استفاده کرد؟؟؟
  ممنون

  رای موافق 0
  رای مخالف 0
 2. سلام وخسته نباشید داداش من بازی رزیدنت اویل را نصب می کنم و بعد از نصب خطا میده چی کار کنم تورا به خدا جواب بده کلافه شدم

  رای موافق 1
  رای مخالف 0
 3. درود. ویندوز من اصلا بالا نمیاد و پس از دیدن صفحه نخست ریاستارت میشه. با کامند پرامپت روش شمارو چهار مرتبه رفتم و بعد خارج شدم. ولی باز همون مشکل ریاستارت پس از دیدن صفحه نخست رفع نشد. چیکار کنم؟ حوصله نصب ویندوز ندارم. خواهشمندم راهنمایی کنید.
  البته اگه تونستید بگید چرا زمانیکه سیستم من به خواب میره ویندوزو میپرونه اینطور؟ سپاس

  رای موافق 1
  رای مخالف 0
 4. سلام عالی بود راه حلتون با cmd تازه من ویندوز ۷ رو با cd ویندوز تن تعمیر کردم البته با cmd

  ممنون

  رای موافق 0
  رای مخالف 0
 5. پوریا داودی

  لطفا رانماییم کنید
  توی لپتاپم اطلاعات مهمی تو درایو سی رو دکستاپ دارم

  و وقتی میخوام ویندوز را استارت کنم ارورstartup repair میاد

  من میخوام بدون اینکه اطلاعات درایو سی از بین بره مشکلم رو حل کنم

  ترو خدا راهنماییم کنید

  رای موافق 1
  رای مخالف 0
  1. هر چند شما احتمالا تا الان مشکلتون حل شده اما این پاسخ رو میزارم برا بقیه. اگه کسی ویندوزش بالا نیومد و میخواست اطلاعات روی درایو ویندوز از جمله دسکتاپ رو برداره، میتونه از دیسک ویندوز لایو استفاده کنه. دیسک رو توی درایو میزاری و از طریق اون دیسک، بوت انجام میدی. یه ویندوز جدید بالا میاد. بعد خیلی راحت میتونی بری توی درایو ویندوز و هر چی دلت خواست رو برداری و کپی کنی توی پارتیشن دیگه یا فلش مموری. به همین راحتی. تنها باید دقت کنی که درایو ویندوز شما، دیگه همون درایو c نیست. بگردید توی پارتیشنا تا پیداش کنید. برای دسترسی به دسکتاپ ویندوز قبلی هم، توی همون درایو ویندوز، مسیر زیر رو دنبال کنید:
   Users>> نام کاربری خودتون>> Desktop

   رای موافق 0
   رای مخالف 0
 6. عالی بود وکاربردی.قدم سوم مشکلم رو حل کرد.

  رای موافق 1
  رای مخالف 0
 7. خیلی عالی بود .دست گلت درد نکنه

  رای موافق 1
  رای مخالف 0
 8. خیلی عالی بود دست گلت درد نکنه.

  رای موافق 1
  رای مخالف 0
 9. سلام
  یک راحل ساده در قبال خرابی های ویندوز که از آپدیتهای ویندوز ایجاد میشه …. ورود از طریق safe mode اینطوری تغییرات ایجاد شده ناشی از آخرین آپدیت ویندوز بر میگرده … بیشتر این خرابی های ویندوز ناشی از عدم تطبیق آپدیتها با سخت افزار شماست که بر اثر گیج زن ماکروسافت و سیستم پر اختلا لش ایجاد میشه… امیدورارم مفید باشه

  رای موافق 1
  رای مخالف 0

سر‌خط آخرین خبرها

خبرهای بیشتر
لیست سایتها و اپلیکیشن هایی که بعد از اعتراضات ایران فیلتر شدند

پلتفرم هایی که طی روزهای اخیر تا این لحظه پس از اعمال محدودیت در دسترسی به...

هک سایت های دولتی تکذیب شد
هک سایت های دولتی تکذیب شد

مرکز ملی فضای مجازی اعلام کرد ادعاهای اخیر گروه انانیموس درخصوص حملات سایبری...

با این خودرو در مسافت های کوتاه پرواز کنید

شرکت خودرو سازی فولکس واگن یک محصول جدید مفهومی سطح پنج جدید را معرفی کرده...

فیلتر دائمی اینستاگرام و واتساپ در ایران کلید خورد | حذف اپ های محبوب از مایکت و کافه بازار

پس از فیلتر اینستاگرام و واتس‌اپ در ایران، این دو پلتفرم محبوب از فروشگاه...

نفس عمیق سیستم توزیع برق کشور با قطع اینترنت بین الملل | ماینرها از کار افتادند

به جرات می توان گفت در کنار معایب بسیار قطع اینترنت بین الملل در ایران اما یکی...

فیلتر سایت گوگل از ساعت 16 تا 24

به نظر می رسد ماجرای مهار معترضین خیابانی در حوزه مجازی به فاز جدیدی وارد شده...

هجوم مردم برای خرید تجهیزات استارلینک در ایران
فریب سایتهای جعلی برای ثبت نام استارلینک را نخورید

با چراغ سبزی که خزانه داری آمریکا برای فروش تجهیزات اینترنت ماهواره ای...

تهدید دولت ایران توسط انانیموس: اگر اینترنت ملت را قطع کنید، اینترنت دولت را قطع می کنیم!
تهدید دولت ایران توسط انانیموس: اگر اینترنت ملت را قطع کنید، اینترنت دولت را قطع می کنیم!

گروه هکری انانیموس که اخیراً به واسطه حمایتش از جنبش مردم در ایران مورد توجه...

چطور از وزارت ارتباطات بابت قطع اینترنت و تحمیل ضرر به کسب و کار آنلاین خود شکایت کنیم؟

قطعی و اختلال در اینترنت این روزها به جزئی لاینفک از فضای کسب و کار آنلاین در...

توصیه های مهم به صاحبین کسب و کار و سایت در زمان حملات هکری به دیتاسنترها

با توجه به گسترش دایره نفوذ گروه هکری انانیموس به زیرساختهای سایبری کشور به...