کد خبر:1007919
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

فایل ایمیج ISO و نحوه استفاده از آن

هم اکنون میزان استفاده از فایل‌های ایمیج شده‌ی دیسک‌های فشرده بسیار رایج شده است.

همراه اول

کلیک - فایل ایمیج در واقع یک فایل با پسوند ISO یا IMG است که می‌تواند تمامی محتویات یک سی‌دی یا دی‌وی‌دی و دیسک فشرده را در بر گرفته و بدون نیاز به داشتن آن دیسک، اطلاعات مربوط به آن را اجرا و در دسترس خود قرار دهد. تصور کنید که یک نرم افزار نظیر اتوکد را خریداری کرده‌اید که شامل یک دی‌وی‌دی می‌شود. شما می‌توانید با استفاده از نرم افزاهای خاصی نظیر Ultra ISO از این دی‌وی‌دی اتوکد خود فایل ISO یا ایمیج دریافت کنیم. با ایمیج گرفتن از این دی‌وی‌دی دیگر نیازی به استفاده‌ی مستقیم از آن نخواهید داشت و هر بار که تمایل داشته باشید می‌توانید با استفاده از همان فایل ایمیج با فرمت ISO به نصب نرم افزار اتوکد در هر لپ‌تاپ یا کامپیوتری بپردازید.

بنابراین با مفهوم فایل‌های ISO و ایمیج گرفتن از دیسک‌های فشرده آشنا شدید. اما چگونه باید یک فایل ISO یا IMG مربوط به ایمیج دیسک فشرده‌ی مد نظرمان را در سیستم عامل‌های ویندوزی، مک او اس و لینوکس اجرا کنیم؟ بدین منظور قابلیتی با نام Mount تعریف می‌شود که به موجب آن یک درایو مجازی برای سیستم عامل دستگاه تعریف شده و نهایتا فایل ISO شما در آن درایو مجازی راه‌اندازی خواهد شد. در واقع این فرآیند، عملیات قرار دادن دیسک فشرده در دی‌وی‌دی رام دستگاه و اجرای آن در درایو مربوط به دی‌وی‌دی‌ رام را شبیه‌سازی می‌کند. البته با این تفاوت که در این حالت هیچ خبری از دیسک فشرده و دی‌وی‌دی رام نبوده و تمامی مراحل مربوط به آن به طور مجازی و شبیه‌سازی شده انجام می‌شود. ما در این مقاله چگونگی استفاده از فایل‌های ایمیج با فرمت ISO را در سیستم‌ عامل‌های ویندوز، مک آو اس و لینوکس به شما عزیزان آموزش خواهیم داد، بنابراین با کلیک همراه باشید.

سیستم عامل ویندوز

در سیستم عامل ویندوز 10 مایکروسافت قابلیت پشتیبانی از فایل‌های با فرمت ISO و IMG به طور پیش فرض ارائه شده است. بنابراین اگر در لپ‌تاپ یا کامپیوتر خود از ویندوز 10 استفاده می‌کنید، به منظور Mount کردن یا اجرای فایل‌های با دو پسوند ISO و IMG در درایو مجازی ویندوز نیازی به استفاده از هیچ نرم افزار یا ابزار سوم شخصی نخواهید داشت. برای اجرا یا Mount کردن فایل‌های با پسوند ISO و IMG در ویندوز 10 بر روی فایل مد نظرتان دوبل کلیک نمایید. اگر با دوبل کلیک کردن بر روی آیکون فایل مد نظرتان اتفاقی رخ نداد، از منوی بالایی صفحه‌ی ایجاد شده به گزینه‌ی Disk Image Tools مراجعه کنید و سپس گزینه‌ی با عنوان Mount را که در بخش بالا و سمت چپ فولدر نمایش داده شده انتخاب کنید. با انتخاب گزینه‌ی Mount یک درایو مجازی در سیستم عامل شما تعریف می‌شود و محتویات فایل IMG یا ISO شما در آن گسترش می‌یابد. به بیان دیگر با این اقدام کاری مشابه با قرار دادن سی‌دی در دیسک درایو دستگاه انجام خواهد شد.

شایان ذکر است که پشتیبانی از فایل‌های IMG و ISO به طور پیش فرض در سیستم عامل ویندوز 8 و 8.1 مایکروسافت نیز ارائه شده است، اما نسخه‌های قبلی این سیستم عامل به طور پیش فرض از این فایل‌های ایمیج پشتیبانی به عمل نمی‌آورند و به منظور استفاده از این فایل‌ها در نسخه‌های قدیمی‌تر ویندوز می‌بایست از نرم فزارهای جداگانه‌ای نظیر WinCDEmu، Ultra ISO و ... استفاده کنید.

1

همانطور که اشاره داشتیم با انتخاب گزینه‌ی Mount، محتویات دیسک مد نظرتان در درایو مجازی ویندوز گسترش خواهد یافت و شما با دنیال کردن مسیر درایو مجازی ساخته شده در My Computer خود می‌توانید به محتوای دیسک مد نظرتان دسترسی پیدا کنید. چنانچه تمایل داشتید که دسیک مد نظرتان را از درایو مجازی بیرون بکشید، کافیست که بر روی درایو مجازی ایجاد شده کلیک راست نموده و سپس گزینه‌ی Eject را انتخاب نمایید.

2

سیستم عامل مک او اس (Max OS)

در سیستم عامل مک او اس هم به طور پیش فرض قابلیت پشتیبانی از فایل‌های ایمیج رایج نظیر IMG و ISO ارائه شده است. بنابراین به منظور گسترش و استفاده از این فایل‌ها تنها کافیست که بر روی آن دوبل کلیک نمایید. اکوسیستم اجرا کننده‌ی فایل‌های ایمیج در سیستم عامل مک او اس با نام DiskImageMounter معرفی می‌شود. شما می‌توانید با راست کلیک کردن بر روی فایل ایمیج مد نظرتان و سپس مراجعه به بخش Open With و نهایتا انتخاب گزینه‌ی DiskImageMounter نسبت به گسترش فایل ایمیج مد نظرتان اقدام نمایید.

3

در سیستم عامل مک او اس با استفاده از قابلیت با برنامه‌ی Disk Utility هم می‌توانید فایل‌های ایمیج مد نظرتان را اجرا کنید. بدین منظور دکمه‌های Command+Space را به طور همزمان بفشارید و سپس عبار Disk Utility را تایپ کنید. حال کلید Enter را بفشارید. با اجرا شدن این فابلیت، از منوی فوقانی آن گزینه‌ی File و سپس Open Disk Image را انتخاب کنید و نهایتا به مسیر فایل ایمیج مد نظرتان وارد شده و آن فایل را انتخاب نمایید.

4

سیستم عامل لینوکس (Linux)

در سیستم عامل لینوکس هم قابلیت Mount کردن فایل‌های ایمیج با فرمت ISO ارائه شده است. به منظور استفاده از آن می‌بایست بر روی فایل با فرمت ISO مد نظرتان کلیک راست کنید و سپس مانند تصویر زیر بر روی گزینه‌ی Open With رفته و در نهایتا اپلیکیشن Disk Image Mounter را انتخاب نمایید.

5

شما همچنین می‌توانید با استفاده از دستورات داخلی سیستم عامل لینوکس، فایل ایمیج ISO مد نظرتان را در دیسک مجازی دیگری هم Mount نمایید. بدین منظور ابتدا صفحه‌ی دسکتاپ سیستم عامل لینکوس خود وارد منوی ترمینال (Terminal) شوید. سپس دستور زیر را در آن قسمت وارد کنید.

6

در مرحله‌ی بعدی با استفاده از دستور زیر فایل ایمیج مد نظرتان را Mount نمایید.

7

همچنین به منظور Unmount کردن دیسک مجازی مد نظرتان هم می‌توانید از دستور زیر استفاده کنید.

8

در برخی از منابع گفته می‌شود که در دستور وارد شده عبارت "-t iso9660" را نیز وارد کنید. وارد کردن این عبارت در واقع چندان مناسب نیست و بهتر است که از وارد کردن آن صرف نظر نموده و اجازه دهید که قابلیت دستوری اعمال شده‌ی شما به طور اتوماتیک فایل سیستمی مورد نیاز را بیابد.

بنابراین استفاده از فایل‌های ایمیج با فرمت‌های IMG، ISO و ... هم اکنون کاربرد‌های زیادی را دارد. مطمئنا با استفاده از این قابلیت با مشکلات زیادی مقابله خواهید کرد. به عنوان مثال از خطر از بین رفتن سی‌ی یا وی‌دی‌وی مد نظرتان در امان خواهید بود و دیگر نگرانی بابت این موضوع نخواهید داشت. شما همچنین در مواقع مورد نیاز می‌توانید با استفاده از همین فایل‌های ایمیج با فرمت IMG، ISO و ... ذخیره‌ شده‌ی خود یک دیسک جدید را رایت کنید. به بیان دیگر هنگامی که از یک دیسک فایل ایمیج دریافت کنید، در هر زمان و شرایطی و بدون هیچگونه محدودیتی می‌توانید از آن استفاده کنید.

منبع: howtogeek

نظرها

5 نظر

 1. سلام
  جوابم به جیمیلم ارسال کنید خواهشا
  آیا می توان بعد از مونت گرفتن آن را بر روی فلش ذخیره کرد و بعد از طریق فلش ویندوز ده را بر روی لب تاب نصب کرد.؟ رد استون دو و ویندوز هشت را میتوان ؟ به خصوص رد استون دو ویندوز ده را آیا می توان بعد از مونت گرفتن بر روی فلش ریخت ؟ و عملیات نصب را از فلش پی گرفت؟

 2. ویندوز من گزینه مونت نداره ، چکار کنم؟ صد بار چک کردم نداره، راه دیگری نیست

 3. آقا من میخوام تعداد زیادی فایل رو به صورت یک فایل img. در بیارم چیکار باید بکنم؟

 4. با سلام.من با استفاده از هارد میخام ی بازی نصب کنم.اما بازی به صورت بکاپ هستش و هیچ ستاپی هم نداره.باید چی کار کنم؟ممنون میشم اگه بگید.

 5. سلام
  من دو تا فایل ایمیج کردم ولی یکیش رو میخوام باز کنم باز میگه باید dvd رو بذاری و ارور میده! کسی میدونه چکار باید بکنم؟

سر‌خط آخرین خبرها

خبرهای بیشتر
فعالیت سامانه انتخاب رشته مجازی
سامانه انتخاب رشته مجازی فعال شد | آغاز انتخاب رشته کنکور از فردا

انتخاب رشته مجازی کنکور ۱۴۰۰ از فردا پنج‌شنبه ۱۴ مرداد از طریق سایت سازمان سنجش...

عدم واریز سود سهام عدالت
چرا سود سهام عدالت برخی از سهامداران هنوز واریز نشده است؟

مشاور اجرایی سهام عدالت در مورد دلایل عدم واریز دو مرحله سود سهام عدالت برای برخی...

دلار ۱۰ هزار تومانی در دولت رئیسی
دلار ۱۰ هزار تومانی در دولت رئیسی امکانپذیر است؟

از مهمترین انتظارات مردم نسبت به رئیس جمهور جدید، حل مشکلات اقتصادی از جمله بازگشت...

حق بیمه سال ۱۴۰۰
میزان حق بیمه سال ۱۴۰۰ + نحوه محاسبه

میزان حق بیمه در سال ۱۴۰۰ چقدر است و چگونه با چه فرمولی محاسبه می‌شود؟ در این مطلب...

مودم VDSL چیست
مودم VDSL چیست و چرا ساخت آن اولویت ملی است؟

به گفته رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران ساخت مودم VDSL در داخل کشور یک اولویت ملی...

گوگل دوباره تبلیغات ارزهای دیجیتال را مجاز کرد
گوگل تبلیغات ارزهای دیجیتال را دوباره مجاز کرد

بر اساس سیاست جدید گوگل که از 3 آگوست اجرایی شد، ارائه‌دهندگان خدمات صرافی و کیف...

لغو رجیستری ۳۴۰۰ گوشی
پرونده لغو رجیستری ۳۴۰۰ گوشی با جزئیات تازه

با لغو رجیستری حدود ۳۴۰۰ گوشی تلفن همراه، نمایندگان اتحادیه‌های مربوطه و صاحبان...

قیمت بیت کوین امروز 13 مرداد 1400
معامله‌گران حرفه‌ای در حال خرید زیر 40،000 هزار دلار هستند؛ قیمت بیت کوین امروز 13 مرداد 1400

داده‌های مشتقات نشان می‌دهد که نهنگ‌ها و معامله‌گران حرفه‌ای بیت کوین پس از...

توییتر رسما با Fleet خداحافظی کرد
توییتر رسما با Fleet خداحافظی کرد!

دیروز ۱۲ مردادماه توییتر با قابلیت «Fleet»، (قابلیت مشابه استوری اینستاگرام) برای...

وام یارانه ای مسکن
وام یارانه ای مسکن برای سه دهک پایین جامعه

پیشنهاد اعطای وام یارانه ای از سوی معاون مطالعات تولیدی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای...