کد خبر:1061013
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

سرعت گوشی ها در تابستان پایین تر می آید

smartphone speed
شرکت Apteligent در گزارشی مدعی شده است که در تابستان، سرعت اجرای نرم‌افزارهای موبایل، کاهشی پانزده درصدی دارد و رطوبت را عامل این کاهش می‌داند.

کلیک - با اینکه نمی‌توان همه تقصیرها را به گردن رطوبت هوای تابستان انداخت، اما این حدسی قابل تأمل است. رطوبت هوا و برف‌وباران نقش مهمی در تضعیف سیگنال‌های رادیویی دارند.

هنگامی‌که امواج رادیویی از میان هوایی مرطوب عبور می‌کند، مولکول‌های آب موجود در هوا بخشی از انرژی آن را جذب می‌کنند و بخش دیگری از امواج نیز پراکنده می‌شود که این باعث ضعیف شدن سیگنال یا از دست رفتن بسته‌های داده ارسالی خواهد شد. تأثیر منفی چنین پدیده‌ای در فرکانس‌های بیش از یک گیگاهرتز به طور چشمگیری افزایش می‌یابد؛ یعنی فرکانسی که خدمات LTE بر اساس آن ارائه می‌شود.
هر چند رطوبت بر کیفیت تماس‌های تلفنی و تبادل داده تأثیر دارد، اما از آنجا که تماس‌های تلفنی در فرکانس‌های پایین‌تری نیز برقرار می‌شوند، در نتیجه تأثیر رطوبت بر تماس‌های تلفنی نسبتاً کمتر از تأثیری است که برای مثال بر مرور وب می‌گذارد. تحقیقاتی که در گذشته در این زمینه صورت گرفته است، بیشتر بر تأثیر باران روی کیفیت سیگنال‌های رادیویی متمرکز بوده، ولی به طور خاص بر تأثیر رطوبت کمتر توجه شده است. این شرکت بر ده‌ها هزار نرم‌افزار نظیر Netflix ،Groupon ،Hilton و PokemonGo نظارت دارد.

ارائه‌دهندگان این نرم‌افزارها با قرار دادن کد ویژه‌ای در برنامه، به شرکت Apteligent اجازه دادند که کاربران را زیر نظر بگیرد، اینکه چه کار می‌کنند، چه میزان داده ردوبدل می‌کنند، آیا تأخیر را تجربه می‌کنند و اینکه دلیل این تأخیرها چه بوده است.
به‌منظور بررسی اینکه آیا رطوبت نقشی در سرعت کارایی نرم‌افزارهای موبایل دارد یا نه، این شرکت میانگین تأخیر نرم‌افزارهای موبایل در کل شبکه تلفن همراه آمریکا در تابستان ۲۰۱۵ را با زمستان مقایسه کرد و دریافت خدمات ارائه‌شده در تابستان، ۱۵ درصد کندتر از زمستان بوده است. تأخیر ۱۵درصد چیزی در حدود ۶۰ میلی‌ثانیه است.
اما توسعه‌دهندگان نرم‌افزارها چه نظری دارند؟ پائولو میشلز از شرکت ArcTouch معتقد است که چنین یافته‌ای تغییر زیادی در روش این شرکت برای تولید نرم‌افزار ایجاد نخواهد کرد. آن‌ها در تولید نرم‌افزارهای موبایل بر تأثیر هوا بیش از سایر عوامل تمرکز نمی‌کنند و در حال حاضر به‌منظور جلوگیری از بروز تأخیر در شبکه‌هایی با کیفیت‌های مختلف، از استراتژی‌های معمول نظیر فشرده‌سازی تصاویر، پیش‌پردازش‌های ویدیویی و caching محتوا روی تلفن همراه استفاده می‌کنند. او می‌گوید: «قطعاً شبکه، نقش مهمی در کارایی کلی نرم‌افزار موبایل ایفا می‌کند؛ با این حال سازنده نرم‌افزار، به شبکه به عنوان موجودی اعتمادناپذیر و پیش‌بینی‌نشدنی نگاه می‌کند.»
اریک ریچاردسون، مهندس ارشد نرم‌افزار شرکت WillowTree و کسی که تجربه کار روی بیش از ۳۵ نرم‌افزار اندرویدی را دارد، معتقد است که تأخیر ۶۰ میلی‌ثانیه به اندازه چشم‌برهم‌زدنی است و توسعه‌دهندگان بیش از آنکه نگران وضعیت‌های عجیب‌وغریب آب‌وهوایی باشند، با مشکلات اساسی‌تری در خصوص ارتباطات ضعیف شبکه‌ای مواجه هستند. اما او به این موضوع هم اشاره می‌کند که گزارش Apteligent بدین معنی است که سازندگان نرم‌افزار بهتر است به آزمودن نرم‌افزارهای خود در آب‌وهوای مرطوب نیز توجه کنند

نظرها

سر‌خط آخرین خبرها

خبرهای بیشتر
قیمت اینترنت برخی اوپراتورها افزایش یافت

 این افزایش قیمت ها بین 30 تا 50 درصد در اپراتورهای مختلف متغیر است. این افزایش...

تاریخ معرفی ایسوس ROG Phone 7 مشخص شد

 پیش از این گزارش شده بود که ایسوس درحال کار بر روی سری جدید گوشی‌های هوشمند...

مایکروسافت لغو عرضه‌ Redfall روی پلی‌استیشن 5 را تکذیب کرد

شرکت مایکروسافت (Microsoft) اعتقاد دارد که نه‌ تنها جلوی انتشار هیچ بازی برای پلی...

بیشترین کلمات جستجو شده گوگل در سال ۱۴۰۱ توسط کاربران ایرانی

با پایان سال ۱۴۰۱ باید بیشترین کلمات جستجو شده در گوگل را مرور کنیم. در ادامه...

عربستان سعودی قصد دارد در شرکت فضایی اسپیس‌ایکس سرمایه‌گذاری کند

عربستان سعودی قصد دارد در یک همکاری با اسپیس‌ایکس، به‌عنوان سرمایه‌گذار در...

هوش مصنوعی ChatGPT حالا می‌تواند با کمک افزونه‌ها به اینترنت دسترسی داشته باشد

OpenAI در خبری اعلام کرد که ChatGPT حالا از افزونه‌ها پشتیبانی می‌کند و می‌تواند...

تیک‌های آبی سیستم قدیمی توییتر در روز دروغ اول آوریل حذف می‌شود

 توییتر در خبری اعلام کرده است که از 1 آوریل (12 فروردین) تیک‌هایی آبی قدیمی...

تلسکوپ هابل برای اولین‌بار یک سیاه‌چاله ابَرپرجرم فراری را ثبت کرد

تلسکوپ هابل موفق به ثبت اولین تصویر از یک سیاه‌چاله ابَرپرجرم فراری شد.

به‌روزرسانی واتس‌اپ با دو قابلیت جدید؛ مدیریت گروه‌ها آسان‌تر می‌شود

واتس‌اپ آپدیتی شد و حالا افزون بر امکان مشاهده گروه‌های مشترک خود با دیگر...

گوشی جدید نوکیا معرفی شد

 بر اساس خبرهای جدید، امروز شرکت نوکیا به صورت رسمی از گوشی هوشمند Nokia C12 Pro...