کد خبر:1259206
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

بالا بردن سرعت اینترنت دیتا با 8 راهکار ساده!

بالا بردن سرعت اینترنت دیتا

رسانه کلیک - چگونه سرعت اینترنت گوشی را افزایش دهیم؟ در این مطلب همراه ما باشید تا با 8 راهکار ساده جهت بالا بردن سرعت اینترنت دیتا آشنا شوید.

احتمالا تا به حال برایتان پیش آمده که از سرعت اینترنت دیتای خود ناراضی باشید. چه در حال تماشای یک ویدیو و چه در حال گشت و گذار در شبکه های اجتماعی خود باشید، در حال پرداخت پول به ازای دریافت اینترنت دیتا هستید و بنابراین توقع سرعتی مناسب را دارید و طبیعی است که زمانی که سرعت اینترنت شما پایین باشد، احساس نارضایتی کنید.

در اکثر موارد، سرعت پایین اینترنت دیتا معمولا موقتی است و دلیل آن موقعیت یا تراکم اینترنت است. در سایر موارد، این شرایط ممکن است چند ساعت یا حتی چند روز طول بکشد. در چنین شرایطی پیش از آن که با اپراتور خود تماس بگیرید، ابتدا مطابق 8 راهکار زیر عمل کنید و اگر نتیجه ای حاصل نشد، با اپراتور تماس بگیرید.

چگونه سرعت اینترنت گوشی را افزایش دهیم؟

در ادامه راهکارهای افزایش سرعت اینترنت موبایل برای شما آماده شده است:

1- گوشی خود را ریستارت کنید

این اقدام ممکن است اندکی کلیشه ای به نظر برسد، اما معمولا کار می کند. ریستارت کردن موبایل می تواند موجب بالا بردن سرعت اینترنت گوشی شود، به خصوص اگر مدتی موبایل خود را ریستارت نکرده اید.

برای ریستارت کردن موبایل خود کافیست مطابق زیر عمل کنید:

  • اگر آیفون ایکس یا آیفون جدیدتری دارید، دکمه کناری گوشی را به همراه دکمه ای که صدا را با آن کم یا زیاد می کنید فشار دهید تا روی موبایلتان Slide to Power Off ظاهر شود. زمانی که موبایلتان خاموش شد، برای روشن کردن آن دوباره دکمه کناری را فشار دهید.
  • اگر آیفون 8 یا آیفون قدیمی تری دارید، کافیست دکمه کناری گوشی را که سمت راست گوشی قرار دارد، فشار دهید تا روی موبایلتان Slide to Power Off ظاهر شود.
  • اگر گوشی اندرویدی دارید، تنها کافیست دکمه پاور گوشی خود را فشار داده و سپس گوشی خود را ریستارت کنید.

2- موقعیت گوشی را تغییر دهید

بسیاری از عوامل ممکن است در کاهش سرعت اینترنت دیتای شما تاثیرگذار باشند، برای مثال آب و هوا، تراکم اینترنتی و حتی فعالیت های خورشیدی. اما اصلی ترین عوامل در میان این موارد، جغرافیا و ساختمان ها هستند.

اگر در منطقه دوردستی قرار دارید یا موقعیت شما جاییست که موانع طبیعی زیادی مانند تپه ها، کوه ها و یا دره ها اطرافتان قرار دارند، باید بدانید که این عوامل ممکن است باعث کاهش سرعت دیتای شما شوند. در رابطه با ساختمان ها نیز ممکن است اتفاقات مشابهی رخ دهد. اگر در بخشی از شهر قرار داشته باشید که توسط ساختمان های بلند احاطه شده است، تعجبی ندارد که با کاهش سرعت اینترنت دیتای خود مواجه شوید.

اگر در موقعیتی قرار دارید که مشابه موقعیت های ذکر شده در بالاست، سعی کنید موقعیت خود را تغییر دهید. ممکن است مجبور شوید ساختمانی را که در آن هستید، ترک کنید یا به موقعیت دورتری رانندگی کنید. این اقدام ممکن است کافی نباشد؛ با این حال ممکن است در برخی مواقع تاثیرگذار واقع شود. در واقع تغییر موقعیت اقدامی است که اگر با پشتیبانی اینترنت خود نیز تماس بگیرید، از شما درخواست می شود که آن را انجام دهید.

3- برنامه های خود را بروزرسانی یا غیرفعال کنید

در برخی موارد ممکن است برنامه هایی که روی گوشی خود دارید، باعث کند شدن سرعت اینترنت دیتای شما شوند. در این موارد بهتر است یک بررسی اجمالی روی برنامه هایی که دارید انجام دهید تا متوجه شوید کدام برنامه ها ممکن است باعث بروز چنین مشکلی شده باشند.

در این شرایط، ممکن است با برنامه ای روبه‌رو شوید که بخش زیادی از اینترنت دیتای شما را مصرف می کند، بنابراین بهتر است دسترسی این برنامه به اینترنت دیتا را محدود کرده یا آن را به کلی پاک کنید.

اگر اینترنت آیفون شما کند است، سری به قسمت تنطیمات و سپس سلولار (Cellular) زده و دسترسی برنامه های خود به اینترنت دیتا را محدود کنید.

در گوشی های اندرویدی، به قسمت تنظیمات، سپس Network & internet، سپس Mobile network و در نهایت به App بروید و در این قسمت، دسترسی برنامه هایی را که می خواهید، به اینترنت دیتا محدود کنید.

علاوه بر این موارد، بهتر است در دسترس بودن بروزرسانی برنامه های موجود در گوشی خود را نیز چک کنید. بروزرسانی برنامه ها ممکن است باگ های آن ها را برطرف کرده و نهایتا موجب بالا بردن سرعت اینترنت دیتا شوند.

4- حالت Low Data یا Data Saver را غیرفعال کنید

بالا بردن سرعت اینترنت دیتا

گوشی های آیفون و گوشی های اندرویدی، هر دو دارای حالت هایی هستند که برای کاهش استفاده از اینترنت دیتا طراحی شده اند. این حالت ها برای زمانی که ظرفیت محدودی از اینترنت دیتا در اختیار دارید، به درد می خورند؛ با این حال ممکن است حین استفاده از آن ها اینطور به نظر برسد که اینترنت دیتای شما کند شده است. با غیرفعال کردن این حالت ها، می توانید موجب بالا بردن سرعت اینترنت دیتا در گوشی خود شوید.

در گوشی های اندرویدی کافیست در قسمت تنظیمات، به بخش Network & internet و سپس Data Saver بروید. اگر آیفون دارید، در قسمت تنظیمات خود به Low Data Mode برخواهید خورد که در بخش Cellular Data Options قرار دارد.

اگر نگران میزان دیتایی هستید که استفاده می کنید، می توانید این تنظیمات را پس از بهبود سرعت دیتای خود دوباره فعال کنید.

5- فیلترشکن خود را قطع کنید

فیلترشکن ها یکی از اصلی ترین عواملی هستند که موجب کاهش سرعت اینترنت گوشی می شوند، به خصوص زمانی که از سرورهای دوری استفاده کنید. بنابراین اگر به فیلترشکن وصل هستید، آن را قطع کنید و دوباره امتحان کنید.

در صورتی که فیلترشکن موجب کاهش سرعت اینترنت دیتای شما شده باشد، به محض قطع کردن آن سرعت دیتای شما بالا می رود. در این صورت پس از وصل شدن دوباره به فیلترشکن، سرعت آن را نیز افزایش می دهید.

6- قطعی شبکه خود را چک کنید

قطعی شبکه اینترنت یکی از اتفاقاتی است که در مورد تمام اپراتورها رخ می دهد. این قطعی شبکه عمدتا موجب کاهش سرعت اینترنت دیتا یا حتی قطعی کامل آن می شود. بنابراین اگر با سرعت کم اینترنت دیتای خود مواجه شدید، می توانید قطعی شبکه خود را چک کنید.

اگر بتوانید به وای فای متصل شوید، می توانید بررسی هایی در این زمینه انجام دهید. برای بررسی قطعی شبکه وب‌سایت های مختلفی وجود دارند. همچنین اگر مشکل از قطعی شبکه باشد، با گشت و گذاری در شبکه های اجتماعی می توانید با مشاهده گزارش های سایر کاربران شبکه از چنین مشکلی باخبر شوید.

7- تنظیمات شبکه گوشی خود را به حالت اولیه برگردانید

بالا بردن سرعت اینترنت دیتا

برگرداندن تنظیمات شبکه گوشی به حالت اولیه، می تواند مانند ریستارت کردن گوشی، باعث بالا بردن سرعت اینترنت دیتا در گوشی شما شود. مشکل این اقدام آن است که علاوه بر تنظیمات شبکه، تنظیمات وای فای و بلوتوث شما را نیز به حالت اولیه برمی گرداند.

برای برگرداندن تنظیمات شبکه در گوشی های آیفون، به قسمت تنظیمات رفته و سپس General، سپس Reset و پس از آن Reset Network Settings را انتخاب کنید. اگر پسوردی برای گوشی خود انتخاب کرده باشید، در این قسمت باید آن را وارد کنید تا تنظیمات شما ریستارت شود.

در گوشی های اندرویدی، کافیست در قسمت تنظیمات به بخش System Advanced رفته و سپس وارد Reset options شده و Reset Wi-Fi, mobile & Bluetooth را انتخاب کنید. این روند ممکن است با توجه به کارخانه تولیدکننده گوشی شما اندکی متفاوت باشد؛ بنابراین می توانید در بخش تنظیمات برای یافتن آن در Search Bar جستجو کنید. همچنین باید بدانید که برگرداندن تنظیمات شبکه در گوشی های اندرویدی، معمولا نیازی به ریستارت کردن گوشی ندارد.

8- سیم کارت خود را درآورده و دوباره وارد گوشی کنید

بالا بردن سرعت اینترنت دیتا

آخرین راهکاری که برای بالا بردن سرعت اینترنت دیتا می توانید انجام دهید این است که سیم کارت خود را درآورده و دوباره وارد گوشی کنید. این اقدام ممکن است هرگونه مشکل اساسی در ارتباط گوشی شما با شرکت مخابراتی آن را درست کند.

این که سیم کارت شما کجای گوشی قرار دارد، بسته به نوع گوشی متفاوت است. در گوشی های آیفون؛ سیم کارت در قسمت راشت گوشی، زیر دکمه کناری قرار دارد. در گوشی های اندرویدی، قسمت قرارگیری سیم کارت ممکن است در کنار، بالا، پایین یا حتی پشت گوشی (در صورتی که باتری آن قابل خارج شدن باشد) قرار داشته باشد.

زمانی که قصد خارج کردن سیم کارت از گوشی خود را دارید، بهتر است در ابتدا گوشی خود را خاموش کنید. این اقدام می تواند از برخی مشکلات جلوگیری کند. همچنین در جایی این کار را انجام دهید که احتمال گم شدن سیم کارتتان به حداقل برسد.

اگر این اقدام جهت بالا بردن سرعت اینترنت دیتا در گوشی شما موثر نبود، می توانید از اپراتور سیم کارتتان درخواست کنید تا سیم کارت دیگری برایتان ارسال کنند.

اگر هیچ یک از این اقدامات موثر نبود چه کنیم؟

اگر انجام هیچ یک از این اقدامات موثر واقع نشد، بهتر است با پشتیبانی سیم کارت خود تماس بگیرید. متخصصان می توانند راهکارهایی را به شما آموزش دهند که برخی از آن ها ممکن است برایتان تکراری باشد. همچنین ممکن است کندی سرعت اینترنت مشکلی همگانی باشد و شما تنها در صورت تماس با پشتیبانی از آن مطلع شوید. در این صورت بهتر است صبر کنید تا این مشکل همگانی برطرف شود.

نظرها

سر‌خط آخرین خبرها

خبرهای بیشتر
مایکروسافت اکسل، ورد و تیمز را به هدست ویژن پرو اپل می‌آورد

ازجمله برنامه‌های دیگری که به هدست اپل خواهند آمد، می‌توان به زوم،...

بالاترین مدل مک پرو M2 اولترا، 40 هزار دلار از گران‌ترین نسخه اینتلی آن ارزان‌تر است

مک پرو M2 اولترا در بالاترین نسخه قیمتی نزدیک به 13 هزار دلار دارد، درحالی‌که...

حضور همراه اول در نمایشگاه بورس، بانک و بیمه تهران

نمایشگاه بین‌المللی بورس، بانک و بیمه تهران ۱۴۰۲ با حضور گروه همراه اول آغاز...

کدام دستگاه‌های اپل از سیستم‌عامل‌های جدید پشتیبانی می‌کنند؟

سیستم‌‌عامل‌های جدید اپل توسط دستگاه‌های متفاوتی پشتیبانی می‌شوند که در...

«لیندا یاکارینو» رسماً مدیرعامل جدید توییتر و جانشین ایلان ماسک شد

لیندا یاکارینو زودتر از انتظار جایگزین ایلان ماسک شده است و حالا مدیریت...

ابرموشک هایپرسونیک ایرانی «فتاح» رونمایی شد

ابرموشک هایپرسونیک «فتاح» جدیدترین دستاورد راهبردی نیروی هوافضای سپاه...

افراد باهوش در تصمیم‌گیری کُندتر عمل می‌کنند!

افراد باهوش ممکن است به زمان بیشتری برای حل مشکلات دشوار نیاز داشته باشند و...

یکی دیگر از مدیران ارشد سابق NBCUniversal به توییتر پیوست

«جو بناروک»، معاون اجرایی ارتباطات، تبلیغات و مشارکت NBCUniversal بوده که اکنون...

افکار موجود در مغز شما می‌توانند به درد فیزیکی منجر شوند

جدیدترین یافته‌ی محققان حاکی از آن است که افکار ناراحت‌کننده درکنار آشفتگی...

آپدیت جدید برای سامسونگ گلکسی A51 منتشر شد

 پیش‌تر در ماه مه سال 2020، سامسونگ گلکسی A51 به پرفروش‌ترین گوشی اندرویدی جهان...