کد خبر:1253100
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

بک لینک چیست و چگونه بک لینک بسازیم؟

بک لینک چیست

رسانه کلیک - بک لینک چیست و چقدر در سئو سایت مهم است؟ تفاوت لینک و بک لینک چیست و چطور بک لینک بسازیم؟ برای پاسخ این سوالات با کلیک همراه باشید.

رتبه سایت همیشه از اهمیت بالایی برای وبمسترها برخوردار بوده است. عوامل متعددی در اعتبار یک سایت و ظهور آن در صدر نتایج موتورهای جستجو نقش دارند که از میان آن ها می توان به وجود بک لینک های باکیفیت اشاره کرد. در این مطلب تمام اطلاعات موردنیاز شما از بک لینک شامل بک لینک چیست ، تفاوت لینک و بک لینک ، انواع بک لینک و همچنین نحوه ساخت بک لینک را مورد بررسی قرار می دهیم.

 

بک لینک چیست؟

بک لینک چیست؟

در ابتدا پاسخ سوال بک لینک چیست را برای شما آماده کرده ایم. بک لینک در واقع یک لینک ساده از وب سایتی به وب سایت دیگر است. موتورهای جستجو از بک لینک برای رتبه دهی وب سایت ها استفاده می کنند؛ چراکه لینک شدن یک وب سایت به دیگری، به معنای درستی و ارزش بالای محتوا است. بنابراین بک لینک های باکیفیت می توانند رتبه سایت را ارتقا بخشیده و جایگاه آن را در موتورهای جستجو بالا ببرند.

بک لینک ها چگونه عمل می کنند؟

بک لینک ها را می توان مکالمه بین چند وب سایت به شمار آورد؛ مکالماتی که نقش بسیار مهمی را در الگوریتم موتور جستجو، سئو و بهبود سایت ایفا می کنند. فرض کنید که بلاگر A مطلب جذابی را درباره یک رویداد ورزشی منتشر می کند. حال بلاگر مشهور B با لینک دادن به این مطلب، نقطه نظر خود را به اشتراک گذاشته و با این کار باعث به وجود آمدن یک بک لینک به نوشته بلاگر A می شود. افراد دیگری نیز وجود دارند که با لینک دادن به مطلب بلاگر مشهور B، رتبه آن سایت را بالا می برند. بنابراین نوشته بلاگر A نیز در این میان ارزش بالایی پیدا می کند.

بک لینک چیست؟

تفاوت لینک و بک لینک

پس از پاسخ سوال بک لینک چیست ، در این بخش به بررسی تفاوت لینک و بک لینک می پردازیم. حتما تاکنون برایتان پیش آمده که هنگامی که در حال خواندن یک صفحه هستید، با کلیک روی یک آیتم خاص (متن، تصویر و غیره) به صفحه دیگری منتقل شده اید. اگر این آیتم شما را به به صفحه ای در همان وب سایت ارجاع دهد به آن link و اگر شما را به صفحه ای در وب سایت های دیگر هدایت کند، به آن backlink می گوییم. در واقع سایت فعلی با لینک کردن یک سایت خارجی، به آن اعتبار بخشیده و به اصطلاح حامی آن شده است. جالب آنکه واژه بک نیز در لغت معنای حمایت و پشتیبانی را می دهد.

البته در اینجا باید خاطرنشان کرد که همه بک لینک ها سایت شما را به یک میزان حمایت نمی کنند و ارزش یکسانی ندارند. اعتبار دامنه، اعتبار صفحه، محل قرارگیری، تعداد لینک های خروجی و میزان ارتباط موضوعی سایت موردنظر با سایت لینک دهنده، از جمله فاکتورهایی هستند که سبب کیفیت و اثربخشی بک لینک می شوند.

انواع بک لینک

انواع بک لینک

بک لینک ها به طور کلی به دو دسته nofollow و dofollow تقسیم می شوند. برچسب nofollow به موتورهای جستجوگر می فهماند که از لینک مورد نظر چشم پوشی کنند. بنابراین هیچ ارزشی بین سایت ها رد و بدل نمی شود و رتبه سایت دست نخورده باقی می ماند. در مقابل  لینک های dofollow می توانند موجب ارتقای سایت شده و آن را بیشتر در معرض دید قرار دهند.

البته لینک های dofollow مخربی نیز وجود دارند که یا از جانب سایت های مرموز ایجاد می شوند و یا با شکستن قوانین موتورهای جستجو به وجود می آیند. اگر گوگل چنین لینک هایی را شناسایی کند، صاحبان سایت را جریمه کرده و یا کلا به فعالیت سایت خاتمه می دهد. به خاطر داشته باشید که تعداد زیاد بک لینک ها لزوما به معنی برتری سایت نیست و آنچه که موجب افزایش درجه می شود، کیفیت بک لینک است.

چطور بک لینک معتبر بسازیم؟

پس از اطلاع از پاسخ سوال بک لینک چیست ، نحوه ایجاد بک لینک را به شما آموزش می دهیم. ساخت بک لینک می تواند فرایند طولانی و طاقت فرسایی باشد. در این قسمت به معرفی 7 روش ساده برای نحوه ساخت و ایجاد بک لینک باکیفیت پرداخته ایم:

 • لینک سایت را به پروفایل خود در رسانه های اجتماعی مختلف اضافه کنید.
 • پست های پربازدید و درجه دار را بهبود و یا گسترش دهید.
 • هنگام ایجاد پست ها از فیلم های ویدئویی، فهرست و موارد اینفوگرافیک استفاده کنید. پست هایی که حاوی چگونگی و علت یک امر هستند، بیشتر از پست های عادی بک لینک دریافت می کنند.
 • روی پست های آموزشی بیشتر تمرکز کنید. این گونه پست ها به علت حجم بالای محتوا، کلمات و عبارات بیشتری را شامل شده و اغلب جنبه های مختلف یک موضوع را پوشش می دهند.
 • به عنوان نویسنده مهمان در بلاگ ها و وب سایت های دیگر مطلب منتشر کنید.
 • با اینفلوئنسرهایی که در زمینه شما فعالیت می کنند تماس برقرار کرده و از آن ها بخواهید در صورت تمایل، به پست های شما لینک دهند.
 • مصاحبه ای با اینفلوئنسرها ترتیب داده و لینک گفتگو را برای آن ها ارسال کنید. به احتمال زیاد آن ها نیز به سایت شما لینک خواهند داد.

خرید بک لینک

در حالی که در بخش بک لینک چیست به اهمیت بک لینک برای بهبود رتبه سایت اشاره شد، برای افزایش اعتبار و موفقیت یک وب سایت باید نکات سئو را به خوبی رعایت کرد و مطابق چارچوب ها پیش رفت. با این حال عده ای قصد دارند تا این راه صد ساله را یک شبه طی کرده و در همان ابتدای کار خود را بالا بکشند. در حال حاضر سایت هایی وجود دارند که با دریافت مبلغ مشخص و به کارگیری روش های گوناگون، رتبه شما را در جستجوگرها بالا می برند.

البته خرید بک لینک می تواند افراد را به دردسرهای بزرگی بیاندازد. زیرا همانطور که پیشتر نیز اشاره کردیم، موتورهایی مانند گوگل این کار را خلاف سیاست های سایت دانسته و با متخلف برخورد می کنند. در حقیقت خرید بک لینک می تواند یک اشتباه بزرگ باشد و جریمه گوگل را در پی داشته باشد.

چگونه بک لینک سایت را بررسی کنیم؟

ابزارهای نظارتگر متعددی وجود دارند که امکان بررسی بک لینک های وب سایت را فراهم می آورند. از جمله این ابزارها می توان به کنسول جستجوی گوگل، SEMRush ،Ahrefs و غیره اشاره کرد.

بررسی بک لینک ها از اهمیت بسیاری برخوردار است. با توجه به قوانین وبمستر گوگل، شما باید از مالکین وب سایت های مخاطره آمیز بخواهید تا لینک های خود را از سایت شما حذف کنند. در غیر این صورت، گوگل وب سایت شما را تنبیه کرده و رتبه آن در نتایج جستجو را کاهش می دهد.

بنابراین بهتر است از پاسخ مربوط به سه سوال زیر آگاهی داشته باشید:

 • بک لینک های شما در چه سایت هایی هستند؟
 • چگونه می توان از سایت های مخرب باخبر شد؟
 • چگونه می توان با مالک سایت های بک لینک مخرب تماس گرفت؟

خوشبختانه تمام این سوالات در صورت استفاده از ابزارهای مناسب، به راحتی پاسخ داده می شوند.

با کمک سرچ کنسول گوگل می توان سایت خود را ارتقا داده و بک لینک ها را مشاهده کرد. توجه داشته باشید که کار با این کنسول، بسیار وقت گیر و شامل محدودیت هایی می شود. ابزارهای بهتر و سریع تر دیگری برای این منظور وجود دارند. به عنوان مثال با استفاده از SEMRush می توان خیلی سریع به سه پرسش مهم مطرح شده در بالا و بسیاری از پرسش های دیگر پاسخ داد.

ابزار SEMRush دارای دو بخش اصلی بوده که به طور خاص به بک لینک ها مرتبط می شوند. بخش اول به نام Backlink Analytics به شما اجازه می دهد تا رقبای خود را مورد ارزیابی قرار دهید. بخش دوم، حسابرسی بک لینک یا همان Backlink Audit است.

نظرها

1 نظر

 1. ممنون از آموزش ساده و قابل درک

سر‌خط آخرین خبرها

خبرهای بیشتر
مجسمه هایپررئال
مجسمه هایپررئال چیست؟ | وقتی هنر با حقیقت مو نمی‌زند

واقع‌گرایی افراطی یا هایپررئالیسم یکی از سبک‌های هنر نقاشی و مجسمه‌سازی است....

بازی Pet Rescue Saga
معرفی و آموزش بازی Pet Rescue Saga + لینک دانلود

بازی Pet Rescue Saga یک سرگرمی جذاب برای تمام سنین است که در عین سادگی، فکر و ذهن شما را...

پولکادات چیست
پولکادات چیست؟ | آشنایی با Polkadot و معرفی توکن دات (DOT)

ارز دیجیتال پولکادات یکی از مبتکرانه‌ترین پلتفرم‌های موجود در بازار رمزارزهاست؛...

مقایسه امکانات شاهین با دنا پلاس | کدام خودرو آپشن های بیشتری دارد؟

با بررسی و مقایسه امکانات شاهین با دنا پلاس می‌توان عملکرد و پیشرفت دو کمپانی بزرگ...

عجیب‌ترین و خنده‌دارترین سوالات مصاحبه کاری
سوالات استخدامی مایکروسافت | عجیب‌ ترین سوالات مصاحبه شغلی

از یک جوینده کار بپرسید نقاط ضعف و قوتش در چیست، احتمالش زیاد است که بگوید آدم...

حمله سایبری به سایت دانشگاه تهران؛ از تأیید تا رد مسئولان

در ادامه حملات سایبری اخیر کشور، امروز موضوع حمله سایبری به سایت دانشگاه تهران...

عمل جراحی لیزیک چشم
همه چیز درباره عمل جراحی لیزیک چشم

عمل جراحی لیزیک چشم، یکی از جراحی هایی است که امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی در...

رسوایی در جلسه کمیسیون طرح صیانت
رسوایی در جلسه کمیسیون طرح صیانت در مجلس | میکروفون باز حامیان طرح را نشان داد!

ضبط شدن صحبت درگوشی یکی دوعضو کمیسیون صیانت، نشان می‌دهد این حامیان طرح صیانت...

بهروز فردوس
بهروز فردوس چرا پدر خودروسازی تجاری ایران بود؟ | نگاهی به دستاوردها و تأثیرات

مرحوم بهروز فردوس که هفته پیش درگذشت، به عنوان پدر خودروسازی تجاری ایران شناخته...

استیضاح خاندوزی
استیضاح خاندوزی حقیقت دارد؟

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس خبر استیضاح خاندوزی وزیر اقتصاد دولت سیزدهم در مجلس...