کد خبر:1063318
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

چه کسانی باید از پردازنده core i7 جدید اینتل استفاده کنند؟

intel
هفته گذشته در نمایشگاه Computex 2016 در چین تایپه شرکت اینتل گروهی از جدیدترین پردازنده های خود را معرفی کرد که شامل یک پردازنده Extreme Edition (مدل فوق العاده خاص) ۱۰ هسته ای کاملاً جدید بود.

کلیک - نقطه عطف گروه جدید از پردازنده های Broadwell-E اینتل، که جایگزین گروه هیجان انگیز و کاربردی قبلی Haswell-E شده، پردازنده ده هسته ای Core i7-6950X است. اینتل قبلاً هرگز یک پردازنده ده هسته ای و ۲۰ رشته ای را در دسته پردازنده های Core خود عرضه نکرده بود و فقط چنین محصولات هسته بالای خود را با پردازنده های سرور Xenon خود عرضه می کرد. Core i7-6950X اولین محصول مصرف کننده/ تولیدکننده – مصرف کننده است که اینتل ارائه می کند و دارای ۲۵ مگابایت کش L2 است که ۲۵ درصد بیشنر از پردازنده قبلی extreme edition اینتل است. این پردازنده های جدید بسیار قدرتمند هستند، اما چه کسی خواهان آنها است یا به آنها نیاز پیدا می کند؟ من قطعاً یکی می خواهم، اما مطمئن نیستم چرا.

هسته های بیشتر، طعم عالی
در مقایسه با نسل قبلی، پردازنده Core i7-6950X جدید اینتل تقریباً از هر لحاظ از پردازنده Core i7-5960X بهتر است. ۶۹۵۰X بر پایه فرآیند پردازش ۱۴ نانومتری است در حالی که ۵۹۶۰X فقط یک پردازنده ۲۲ نانومتری است، این بدین معناست که اینتل قادر بود تا ترانزیستورهای بیشتری را در داخل ۶۹۵۰X قرار دهد، و پوشش گرمایی مشابه را حفظ کند. این متقاعد کننده است زیرا TDP اینتل بین دو پردازنده هنوز ۱۴۰ وات است، اگرچه ۶۹۵۰X دارای دو هسته CPU بیشتر بوده و دارای همان سرعت کلاک است. اینتل همچنین سرعت حافظه پشتیبانی شده رسمی را از ۲٫۱۳۳ به ۲٫۴۰۰ مگاهرتز بالا برد که به طور بالقوه سقف اورکلاک را برای کسانی که خواهان یا نیازمند حافظه پهنای باند بیشتر هستند اضافه کرد. به دلیل ماندن اینتل بر پلتفرم X99 ، مقدار مسیرهای PCIe (40) و ویژگی های دیگر مرتبط با چیپ ست بدون تغییر باقی می مانند.

هسته های CPU را به طور انفرادی تسریع کرده و به کاربردهای آن اضافه کنید
با پردازنده های Broadwell-E جدید اینتل، برخی بهبودها در کاربردهای کلی پردازنده به وجود می آید مانند نسخه جدیدی از Turbo به نام " Turbo Boost Max 3.0 ". این نسخه جدید قادر است تا بهترین سرعت های Turbo را بر روی هر هسته خاص یافته و آن را به سرعتی برساند که چنانچه گویی مانند بقیه هسته است. همچنین هر کس می تواند این کاربرد را به هسته افزایش سرعت یافته اضافه کند. به دلیل وجود تفاوت در بین هسته ها، همه هسته ها به طور یکسان کلاک نمی شوند، بنابراین اینتل یک سیستم رتبه بندی هسته ها بر اساس توانایی آنها در کلاک دارد و سپس سرعت های Turbo مشخصی برای آنها تعیین می کند. این برای عملکردهایی که پردازش لحظه ای مناسبی ندارند و محدود به عدد هستند ارزشمند است. بازی ها پردازش لحظه ای مناسبی دارند، بنابراین به نظر من این روش می تواند در اینجا خوب عمل کند.

بازار هدف این پردازنده بازی کننده ها و تولید کنندگان محتوای حرفه ای با " فعالیت زیاد" هستند
اینتل این پردازنده های با کیفیت جدید دسکتاپ مانند Core i7-6950X را به سمت بازی کنندگان حرفه ای و تولید کنندگان محتوا نشانه گرفته است. اینتل این پردازنده ۱۰ هسته ای را به عنوان ابزاری مورد استفاده برای فعالیت های زیاد به فروش می رساند، کاربردی که من تقریباً یک دهه قبل آن را ایجاد کردم. اینتل در حال یکپارچه کردن پردازنده های جدید و پلتفرم کلی با واقعیت مجازی است که از دیدگاه تولید محتوا اهمیت دارد، اما چندان از آن فراتر نمی رود. اینتل پیشرفت های خوبی در زمینه تولید محتوا نشان داده است، اما دقیقاً نمی دانم کارآمد ترین مکان برای اجرای آن بر روی CPU است یا GPU. در آخر، واقعاً اهمیت ندارد که چگونه آن ۲۰ درصد پیشرفت داشته است. ۲۵ درصد پیشرفت برای طرح بازی کننده اینتل کاری است که در واقع پسر من انجام می دهد، به طوری باید یک بازی ۴K انجام دهد و پلتفرم پخش ویدئویی Twitch را تماشا کند. اگر من بتوانم به یکی از آنها دست یابم، آن را امتحان خواهم کرد.
مهم ترین چیزهای اضافه شده به این پلتفرم جدید شامل هسته های افزوده شده به CPU، پهنای باند افزایش حافظه یافته و پشتیبانی محلی برای چیزهایی مانند Thunderbolt 3.0 هستند که ارتباط گرافیکی خارجی و ردیف های ذخیره بسیار سریع را فرآهم می کنند. با این وجود، کاربردهای Thunderbolt 3.0 کمی نامرتبط تر هستند وقتی شما در نظر می گیرید که اکثر سیستم های بر پایه Broadwell-E به احتمال زیاد از گرافیک و ذخیره سازی محلی اضافی کاربردهای بیشتری دارند. هدف اولیه Thunderbolt 3.0 بر روی دسکتاپ این پلتفرم پشتیبان گیری ذخیره سازی خارجی با هدف امنیت داده خواهد بود.

قیمت گذاری بالای غیر منطقی
آخرین و احتمالاً بحث برانگیزترین بخش مربوط به خانواده پردازنده جدید اینتل مربوط به قیمت گذاری آن است. پردازنده جدید Core i7-6950X روال جدیدی را برای این شرکت در زمینه قیمت گذاری پردازنده Extreme Edition ایجاد می کند. قیمت نهایی این پردازنده برای مصرف کننده می تواند حدود ۱۸۰۰ دلار باشد. این قیمت جدید ۷۰۰ دلار بیشتر از گران ترین پردازنده نسل قبلی یعنی ۵۹۶۰X است. پردازنده Core i7-6900K نیز وجود دارد که یک پردازنده ۸ هسته ای با قیمت ۹۹۹ دلار می باشد و پردازنده های ۶۸۵۰K و ۶۸۰۰K نیز وجود دارند که به ترتیب ۵۸۷ دلار و ۴۱۲ دلار قیمت دارند.

به نظر می رسد که اینتل این کار را به چند دلیل انجام می دهد، اولین و مهم ترین دلیل این است که آنها هیچ رقابتی در قیمت گذاری ندارند بنابراین آنها باید قیمت های خودشان را تعیین کنند. علاوه بر این، اینتل به احتمال زیاد می خواهد از پردازنده های Xeon خود در مقابل کاهش قیمت به دلیل پردازنده های Core i7 محافظت کند، بنابراین تا جایی که می تواند پردازنده ۱۰ هسته ای را بالا قیمت گذاری می کند تا همه را از خریدن یک پردازنده مصرفی به جای یک Xeon دلسرد کند. با این گونه قیمت گذاری هیچ کس طرفدار اینتل نخواهد شد، اما اینتل با این کار در تلاش برای حفظ حاشیه سود و ASP خود است. تفاوت عملکرد بین ۶۹۰۰K و ۶۹۵۰X آنقدر اندک است که تفاوت ۷۰۰ دلاری بعلاوه افزایش قیمت را توجیه نمی کند، اما اکثر پردازنده های با کیفیت به ندرت افزایش قیمت خود را توجیه می کنند. با این وجود، باید به خاطر داشته باشید که اکثر افرادی که قصد دارند تا ۱۰۰۰ دلار برای یک پردازنده پرداخت کنند احتمالاً اهمیتی نمی دهند که پردازنده ۱۰۰۰ دلار قیمت داشته باشد یا ۱۸۰۰ دلار زیرا آنها دلیل خوبی پیدا می کنند تا برای داشتن بهترین پردازنده در بین دوستانشان خودنمایی کنند. اینتل به احتمال زیاد با این روش جدید قیمت گذاری انتظار این اتفاق را داشته است و اما هنوز باید مشخص شود که از وقتی که این نوع قیمت گذاری را اعلام کرده چگونه توسط بازار مورد پذیرش قرار گرفته است.

نتیجه گیری
به طور کلی، پردازنده های Core i7 بر پایه Broadwell-E مانند ۶۹۵۰X، طراحی شده اند تا یک استاندارد مطلوب کیفیت برای کامپیوترهای دسکتاپ با کیفیت تعیین کنند. اینتل به ما پردازنده های جدید با عملکردها و ویژگی های بهبود یافته عرضه می کند و اگرچه این اصلاحات بدون شک برای برخی افراد اضافی به نظر می آید، اما آنها به هر حال اصلاحات هستند. بسیاری از افراد هیجان زده بودند از این که می دیدند اینتل بالاخره یک پردازنده ۱۰ هسته ای عرضه کرده است، اما آنها از دیدن قیمت مورد انتظار اینتل برای مصرف کننده هیجان زده نشدند. افرادی که بیشتر یک تولیدکننده- مصرف کننده هستند و از کامپیوتر دسکتاپ خود برای سرگرمی و کار استفاده می کنند به احتمال زیاد از این پردازنده های جدید Broadwell-E در سیستم خود استفاده می کنند، اما حقیقت این است که سریع ترین محصول اینتل مسلماً از نظر قیمت و کاربرد آن چنان که اعلام می کند جذاب نیست و این شرکت در جذب مشتری چالش خواهد داشت.

نظرها

سر‌خط آخرین خبرها

خبرهای بیشتر
سامسونگ شریک تجاری مسابقات بازی‌های موبایلی اسنپدراگون پرو شد

براساس اعلام کوالکام، گیمرها در مسابقات سری اسنپدراگون پرو، در سطوح Mobile...

بازی محبوب و سرگرم کننده Middle East Empire؛ شورشی برای تسخیر خاورمیانه

 Middle East Empire – امپراتوری خاورمیانه بازی جدید، محبوب و سرگرم کننده در سبک...

آموزش راه‌های انتقال اطلاعات از گوشی اندروید به آیفون

 هر ساله با معرفی انواع مختلفی از گوشی‌های اپل، بسیاری از کاربران تمایل...

مدیاتک از تراشه دایمنسیتی 8200 برای پرچمدارهای مقرون‌به‌صرفه رونمایی کرد

 مدیاتک چند وقت پیش از تراشه پرچمدارش برای سال 2023 با نام دایمنسیتی 9200 رونمایی...

شناسایی بیماری آلزایمر قبل از بروز علائم با آزمایش خون!

با تست آزمایشگاهی جدیدی که دانشمندان ساخته‌اند، شناسایی آلزایمر سال‌ها پیش...

درمان میکروب معده با قطره‌ خوراکی بره موم

گروهی از محققان یکی از شرکت‌های خلاق به فرمولاسیون قطره‌ خوراکی برای از بین...

ژاپنی‌ها از برف هم انرژی تولید می‌کنند!

طبق گزارش رسانه ها، محققان ژاپنی در آئوموری، که یکی از برفی‌ترین شهر‌های...

پیام هشدار زلزله به دلیل تست این سرویس بوده است

دریافت پیام هشدار زلزله توسط برخی مشترکان تلفن همراه بخاطر ‌اشتباه در تست...

ساخت یک اپلیکیشن همه‌ منظوره توسط مایکروسافت

ظاهراً مایکروسافت تصمیم دارد سوپر اپلیکیشنی توسعه دهد که کاربران با استفاده...

هوش مصنوعی جدید گوگل که قادر به انجام مذاکره و امضای توافق با دیگران است

پژوهشگران آمریکایی وابسته به شرکت گوگل در یک ابداع ارزشمند و پیشرو، موفق به...