کد خبر:1018971
اشتراک گذاری
مرتب‌سازی نظرها براساس:

کمک مانیتورهای هوشمند در بیمارستان ها به پزشکان

در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان هر ثانیه مهم و حیاتی است و در اورژانس نیز پرستاران و پزشکان باید در کمترین زمان، بهترین تصمیمات را بگیرند.

به گزارش کلیک، به تازگی تحقیقاتی صورت گرفته که در مورد یک مانیتور هوشمند است که در مهم ترین بخش بیمارستان قرار دارد و اطلاعات تجهیزات متصل پزشکی را به طور مستقیم نشان می دهد.
این مانیتور از راه دور، به وسیله اشاره و دستورات صوتی و بی نیاز از هر گونه تماسی کنترل می شود و در نتیجه ریسک انتقال عوامل بیماری زا را کاهش می دهد.
یکی از پرسنل بیمارستان می گوید: "دراتاق کنترل بخش مراقبت های ویژه همه چیز ساکت و آرام بود که ناگهان آلارم های متعددی در اتاق های مختلف به صدا در آمد، مانیتورها نیز فلش می زدند و صدا می دادند، فشار خون بیمار افت کرده بود و دچار آریتمی قلبی شده بود، دکترها و پرستاران با عجله به اتاق بیمار رفتند، مانیتورها دقیقا نشان دادند که اقدامات کجا و چگونه باید صورت بگیرند و هم چنین اطلاعاتی را در مورد وضعیت بیمار نمایش دادند و پزشکان به راحتی حال بیمار را بهبود بخشیدند.

کنترل بوسیله اشاره و بدون نیاز به تماس

دانشمندان به کمک اعضای تیم پروژه، یک اتاق کنترل را طراحی کرده اند که مانیتور موجود در آن مهم ترین اطلاعات در مورد علائم حیاتی بیماران بخش مراقبت های ویژه را در کمترین زمان در اختیار پرستاران و پزشکان قرار می دهد. این صفحه نمایش به دیگر تجهیزات پزشکی موجود در اتاق و هم چنین سیستم های اطلاعاتی بیمارستان متصل است و بدون نیاز به تماس و به وسیله اشاره و صدا کنترل می شود،و گرافیک نمایشگر آن با فاصله ای که پزشک ازآن به مانیتور نگاه می کند منطبق می شود، به این معنا که هر چه فاصله پزشک از مانیتور بیشترباشد، اطلاعات نیز به همان اندازه بزرگتر نمایش داده می شوند و مادامی که پزشک به مانیتور نزدیک شود، مانیتور نیز اطلاعات و جزئیات بیشتری را از وضعیت بیمار نشان می دهد.

سیستم اطلاعاتی این برنامه که در موبایل و تبلت نیز قابل استفاده است دارای یک آلارم هوشمند است که توسط ساختمان مهندسی پزشکی واقع دربیمارستان دانشگاه Aechen طراحی شده و از به صدا درآمدن آلارم های اشتباه جلوگیری می کند.
این تجهیزات دارای محدودیت هایی است و فاکتور های لازم برای تشخیص موقعیت های بحرانی را ندارد، به علاوه هشدارهای صوتی آن صدای بسیار بلندی تولید می کند که برای سلامتی بیماران و کارکنان مضر است.

انتقال کم تر عوامل بیماری زا
یکی از مزیت های کنترل اشاره ای این است که پزشک یا کارکنان بخش مراقبت های ویژه، مجبور نیستند برای کنترل دستگاه به طورمستقیم با آن تماس داشته باشند، زیرا انتقال عوامل بیماری زا در بیمارستان و مخصوصا بخش مراقبتهای ویژه هنوز هم یک مشکل بزرگ محسوب می شود و گاهی بهداشت الزامی دست ها فراموش می شود و ویروس ها و باکتری ها از اتاقی به اتاق دیگر منتقل می شوند.
ازنظر قانونی کنترل تمام عملکردهای تجهیزات اتاق بیمار از اتاق کنترل مجاز نیست؛ به علاوه باید اطمینان حاصل شود که قبل از تغییر روش درمان، پزشک بیمار را به خوبی معاینه می کند.
این مانیتور قابل برنامه ریزی است، سه دوربین مختلف و یک میکروفن، فضای روبه روی مانیتور را بررسی می کند، با استفاده از داده های ویدیو و نرم افزار داخلی HHI کنترل می کند که آیا کسی در اتاق هست یا نخیر و فاصله آنها از مانیتور و حرکات آنها را نیز بررسی می کند.
این مانیتور هم چنین فاصله های دور، نزدیک و مابین را تفکیک می کند. از فاصله متوسط، نشانگر با حرکات دست یا دستور کنترل می شود و قابلیت پذیرش گزارش های صوتی کوتاه را دارد.
این نمایشگر با حرکات و اشارات برنامه ریزی شده و می توان از آن برای برقراری تماس تصویری با دیگر پزشکان داخل یا بیرون بیمارستان استفاده کردو یکی از نرم افزار های آن فاصله و حرکات کاربر را ضبط می کند،آنها را تفسیر کرده و به منظور به کار انداختن سیستم یا دستگاه ها آنها را به دستورهای صوتی تبدیل می کند.

منبع:medicalscience

نظرها

سر‌خط آخرین خبرها

خبرهای بیشتر
چرا کاربران به پیام رسان ها و شبکه های اجتماعی ایرانی اعتماد ندارند؟

با فیلتر شدن قطعی اینستاگرام و واتساپ، بسیاری بر این باور بودند که اقبال به...

راه اندازی اینترنت 5g در کیش برای جام جهانی 2022
راه اندازی اینترنت 5g در کیش برای جام جهانی 2022

با توجه به پیش‌بینی میزبانی جزیره کیش از مسافران خارجی در مراسم جام جهانی...

ماجرای هشتگ “الگوریتم اینستاگرام” و کنایه ها به آن چیست؟

این روزها در کنار هشتگ مهسا امینی که از 200 میلیون عبور کرد، هشتگ های جانبی...

مسدودی پورت SSL چه بلایی بر سر سایت ها و اپلیکشن های ایرانی آورده است؟
مسدودی پورت SSL چه بلایی بر سر سایت ها و اپلیکشن های ایرانی آورده است؟

به نظر می رسد دامنه خسارات مالی به واسطه قطعی اینترنت به کسب و کارهای آنلاین...

اسکایپ چطور فیلترینگ در ایران را دور زد؟
اسکایپ چطور فیلترینگ در ایران را دور زد؟

اسکایپ تمام تماس‌ها به شماره‌های ایران را برای کاربران رایگان کرد و با این...

فروش آیفون 14 در مشهد ممنوع شد؟

انتشار تصویری از یک نامه در فضای مجازی، شایعه ممنوع شدن فروش آیفون 14 در مشهد...

رکوردشکنی فروش فیلترشکن در کشور پس از محدودیت های اخیر

تلگرام که فیلتر شد، ۴۰ میلیون کاربر ایرانی برای استفاده از این پیام‌رسان...

دیسکورد و بازی آنلاین فیفا 23 هم در ایران فیلتر شدند

این روزها دولت دست به فیلترینگ گسترده بازی و نرم افزارهای پر کاربرد کاربران...

بررسی سابقه فیلترینگ در دولت های مختلف ایران

فیلترینگ در ایران تقریبا تاریخچه ای به بزرگی گسترش اینترنت در کشور دارد. در...

بهترین نرم‌افزار خدمات پس از فروش که شاید نیاز مجموعه شما هم باشد

خدمات پس از فروش شامل هرگونه پشتیبانی و خدماتی می‌شود که کسب‌وکار بعد از...